21 грудня Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2017р. Документ передбачає доходи бюджету на наступний рік у сумі понад 721 млрд грн., видатки — більш ніж 790 млрд грн. Прожитковий мінімум на одну особу з 1 січня пропонується встановити у сумі 1 544 грн, мінімальну зарплату у місячному розмірі — 3 200 грн. При цьому на «оборонку» витрачається все більше, а на освіту, медицину, культуру —менше.

23 грудня спікер парламенту Парубій підписав Закон про держбюджет. Оцінка держбюджету неоднозначна. Принаймні, опитані Оксаною Щирбою експерти Андрій Окара, Сергій Лямець і Олександр Антонюк вважають так.

Screenshot_2

Андрій Окара, політичний філософ

— Як Ви можете оцінити загалом бюджет-2017?

Проект бюджету, звісно, надзвичайно вразливий для критики. І небезпечний для майбутнього малого та середнього бізнесу — їх треба розвантажувати, робити меншими податки. От, приміром, порівняно з тим самим 2013р., тобто з ситуацією до революції, на освіту, охорону здоров’я та культуру закладено менше грошей. Тобто бачимо, що держава рухається до того, аби зректися своїх соціальних функцій. З іншого боку, вперше за два останні роки збільшились зарплати силовикам, вчителям (на 23%), лікарям (на 30%), навіть працівникам культури. Але, відверто кажучи, зараз Україна, якщо порівняти її з парусним фрегатом, не попутного вітру шукає і не обирає, куди пливти. А робить усе, аби цей фрегат геть не потонув. Так, це не бюджет розвитку — це бюджет виживання.

ЦЕ НЕ БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ — ЦЕ БЮДЖЕТ ВИЖИВАННЯ

Позитив в ньому: виділення коштів для будівництва шляхів — пригадаймо досвід США часів Великої Депресії, коли будівництво доріг державним коштом фактично врятувало національну економіку. Але як, за рахунок яких резервів виживатимуть люди? Слід визнати значну роль для суспільства «неформальної» економіки, тобто таких грошей і послуг, які не проходять через державу, не контролюються нею і навіть інколи не фіксуються. Часто все це — і зарплати в конвертах, і побутове хабарництво виглядає неморальним і протиправним, але в критичній ситуації — це фактор виживання, збереження та самоорганізації суспіл ства, як би по-дикунськи це не звучало.

Screenshot_1

Питання зі збільшенням до 3200 грн мінімального розміру оплати праці: на перший погляд — позитив. Адже 1600 грн/міс. — це далеко за межею навіть базових потреб людини. За 1600 можна хіба що ноги простягти, та й то — не дуже далеко. Тому 3200 — не виключено, воно виведе хоч якісь кошти з тіньового обігу. Можливо — десь і колись. Але чи це реально у сучасній Україні? Хотілось би вірити. Однак, як там у Пушкіна: «Ах, обмануть меня не трудно! Я сам обманываться рад!». Тому баланс позитиву та негативу від 3200 грн/міс. доведеться визначати на практиці. Гадаю, наприкінці січня буде не просто зрозуміло, але й перевірено: зло це чи добро для пересічних людей. Збереження на високому рівні воєнних розходів — потрібна й вимушена міра для воюючої країни. Україна довела власним прикладом: хто економить на власній армії, залишається віч- на-віч з військовими тієї країни, де на армії не економлять.

І ЗАРПЛАТИ В КОНВЕРТАХ, І ПОБУТОВЕ ХАБАРНИЦТВО ВИГЛЯДАЮТЬ НЕМОРАЛЬНИМИ І ПРОТИПРАВНИМИ, АЛЕ В КРИТИЧНІЙ СИТУАЦІЇ — ЦЕ ФАКТОР ВИЖИВАННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА САМООРГАНІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА

Ну і дозвольте вже власну забаганку: недолік бюджету — це відсутність рядку під назвою: «фінансування гуманітарних, культурних, інформаційних, контрпропагандистських проектів, розвиток інноваційних середовищ, розроблених і запропонованих Андрієм Окарою». З півмільярда гривень, думаю, вистачило б на гарні справи :)

Сергій Лямець, головний редактор сайту Realist.online. 

Screenshot_4

Чим бюджет-2017 гірший-кращий від попереднього?

Он ни лучше, ни хуже предыдущего. Точно такой же. Большая часть расходов госбюджета идет на т.н. защищенные статьи. В основном, это зарплаты госслужащим, пособия, субсидии, содержание государственных учреждений. Олигархичность бюджета в том, что депутаты и правительство проложили откровенные схемы по «распилу» государственных денег. Олег Ляшко пробил традиционную закупку пожарных машин у единственного в Украине завода. Игорь Кононенко пробил дополнительное финансирование для «Укравтодора», которое планируется «распиливать» при содействии польского менеджмента.

ОЛИГАРХИЧНОСТЬ БЮДЖЕТА В ТОМ, ЧТО ДЕПУТАТЫ И ПРАВИТЕЛЬСТВО ПРОЛОЖИЛИ ОТКРОВЕННЫЕ СХЕМЫ ПО «РАСПИЛУ» ГОСУДАРСТВЕННЫХ ДЕНЕГ

— Чи є хоч якісь позитивні сторони у бюджеті? І чим останній обернеться для українців наступного року?

Он принят. Это и есть позитив. Бюджет не должен становиться каким-то особым событием. А увеличение расходов на «Укравтодор» — обернется ли это улучшением дорог? Не факт. Оборонный заказ финансируется полностью. Позитив это? Наверное, да. Повышение официальных зарплат, на которое работодатели будут реагировать по-разному. Кто-то переведет людей на полставки, кто-то обрежет выплаты в конвертах, кто-то уволит лишних. Субсидии будет получить сложнее. Нефтепродукты подорожают, алкоголь и сигареты тоже. А из-за национализации «Приватбанка» подорожает абсолютно все — такой объем денег не может незамеченным влиться в экономику. Курс наверняка подскочит.

Олександр Антонюк, експерт із економічних питань

Screenshot_5

Порівняно з 2013р., на освіту закладено в 2,6 рази менше грошей, якщо обчислювати у валюті, на охорону здоров’я — в 2,75 рази менше, на культуру — в 2,4 рази менше. Чи зможе за таких умов (по-перше, у людей заморозили рівень с п о ж и в а н н я , країна не матиме внутрішнього інвестора. По - друге, залишаються колосальні, драконівські ставки з кредитування і наші підприємці не зможуть брати кредити. По-третє, залишилася неефективна податкова система) економіка в Україні зростати? Чи не здається Вам, що закладена у бюджеті 2017 мінімальна зарплата 3200 грн — це черговий обман від уряду?

Почну з того, що приймати бюджет вночі — це вже добра українська традиція. Приймався в ніч на Різдво. Найцікавіше, звісно, відбувалося не в сесійній залі, а в бюджетному комітеті, коли торгувалися один із одним. Адже саме останній виносив кінцевий вердикт. Депутати в більшості не бачили документ бюджету. В очі бачили лише одиниці. Нардепи взагалі діляться на 3 частини — депутати, які володіють інформацією (входять у комітет), окремі депутати, які відслідковують свою статтю (це депутати вмотивовані) і просто політики, які керуються доцільністю та позицією фракції.

Цей бюджет відображає реальний стан економіки, хоча його намагаються подати як прогресивний бюджет, бюджет розвитку. Це далеко не так. У бюджеті простежується велика доля лобізму, приміром, щодо агропромислового сектору. Окрім цього, незрозумілою згідно документу є стратегія щодо приватизації державних активів, таких, як Одеський припортовий завод. Тому що третій рік поспіль плануються доходи в розмірі 17 млрд грн, але наразі суми є набагато нижчі від запланованих, які не перевищують сотні мільйонів. Також суттєвих проблем для виконання бюджету наступного року додасть націоналізація «Приватбанку», докапіталізація якого потребує як мінімум 116 млрд грн. Видатки на оборону є досить суттєвими.

Питання підвищення мінімальної заробітної плати більш нагадує піар-кампанію, аніж реальний підхід, оскільки бюджетна сфера — це далеко не єдиний показник реального стану економіки. Очевидно, уряд буде застосовувати і репресивні методи стосовно бізнесу для виконання цієї статті. У першу чергу, виграє державний сектор, а також оборонний. Виграє і агропромисловий комплекс, особливо у тій частині, яка пов’язана з експортом. Для інших категорій бізнесу і громадян цей бюджет є бюджетом виживання.

Тут треба дивитися не на сам бюджет, а на закони, які є бюджетоутворюючими. Враховуючи високі тарифи, ситуацію з ФОПами, популярності бюджет владі наразі не додасть. Традиційно варто очікувати «потепління загальної атмосфери» ближче до літа. Отже, якихось кардинальних зрушень ми не будемо мати… Бо це більше бюджет популістський.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
90 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
180 грн
24 міс. Время доступа:
24 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
360 грн
30.12.2016 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×