21 грудня Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2017р. Документ передбачає доходи бюджету на наступний рік у сумі понад 721 млрд грн., видатки — більш ніж 790 млрд грн. Прожитковий мінімум на одну особу з 1 січня пропонується встановити у сумі 1 544 грн, мінімальну зарплату у місячному розмірі — 3 200 грн. При цьому на «оборонку» витрачається все більше, а на освіту, медицину, культуру —менше.

23 грудня спікер парламенту Парубій підписав Закон про держбюджет. Оцінка держбюджету неоднозначна. Принаймні, опитані Оксаною Щирбою експерти Андрій Окара, Сергій Лямець і Олександр Антонюк вважають так.

Screenshot_2

Андрій Окара, політичний філософ

— Як Ви можете оцінити загалом бюджет-2017?

Проект бюджету, звісно, надзвичайно вразливий для критики. І небезпечний для майбутнього малого та середнього бізнесу — їх треба розвантажувати, робити меншими податки. От, приміром, порівняно з тим самим 2013р., тобто з ситуацією до революції, на освіту, охорону здоров’я та культуру закладено менше грошей. Тобто бачимо, що держава рухається до того, аби зректися своїх соціальних функцій. З іншого боку, вперше за два останні роки збільшились зарплати силовикам, вчителям (на 23%), лікарям (на 30%), навіть працівникам культури. Але, відверто кажучи, зараз Україна, якщо порівняти її з парусним фрегатом, не попутного вітру шукає і не обирає, куди пливти. А робить усе, аби цей фрегат геть не потонув. Так, це не бюджет розвитку — це бюджет виживання.

ЦЕ НЕ БЮДЖЕТ РОЗВИТКУ — ЦЕ БЮДЖЕТ ВИЖИВАННЯ

Позитив в ньому: виділення коштів для будівництва шляхів — пригадаймо досвід США часів Великої Депресії, коли будівництво доріг державним коштом фактично врятувало національну економіку. Але як, за рахунок яких резервів виживатимуть люди? Слід визнати значну роль для суспільства «неформальної» економіки, тобто таких грошей і послуг, які не проходять через державу, не контролюються нею і навіть інколи не фіксуються. Часто все це — і зарплати в конвертах, і побутове хабарництво виглядає неморальним і протиправним, але в критичній ситуації — це фактор виживання, збереження та самоорганізації суспіл ства, як би по-дикунськи це не звучало.

Screenshot_1

Питання зі збільшенням до 3200 грн мінімального розміру оплати праці: на перший погляд — позитив. Адже 1600 грн/міс. — це далеко за межею навіть базових потреб людини. За 1600 можна хіба що ноги простягти, та й то — не дуже далеко. Тому 3200 — не виключено, воно виведе хоч якісь кошти з тіньового обігу. Можливо — десь і колись. Але чи це реально у сучасній Україні? Хотілось би вірити. Однак, як там у Пушкіна: «Ах, обмануть меня не трудно! Я сам обманываться рад!». Тому баланс позитиву та негативу від 3200 грн/міс. доведеться визначати на практиці. Гадаю, наприкінці січня буде не просто зрозуміло, але й перевірено: зло це чи добро для пересічних людей. Збереження на високому рівні воєнних розходів — потрібна й вимушена міра для воюючої країни. Україна довела власним прикладом: хто економить на власній армії, залишається віч- на-віч з військовими тієї країни, де на армії не економлять.

І ЗАРПЛАТИ В КОНВЕРТАХ, І ПОБУТОВЕ ХАБАРНИЦТВО ВИГЛЯДАЮТЬ НЕМОРАЛЬНИМИ І ПРОТИПРАВНИМИ, АЛЕ В КРИТИЧНІЙ СИТУАЦІЇ — ЦЕ ФАКТОР ВИЖИВАННЯ, ЗБЕРЕЖЕННЯ ТА САМООРГАНІЗАЦІЇ СУСПІЛЬСТВА

Ну і дозвольте вже власну забаганку: недолік бюджету — це відсутність рядку під назвою: «фінансування гуманітарних, культурних, інформаційних, контрпропагандистських проектів, розвиток інноваційних середовищ, розроблених і запропонованих Андрієм Окарою». З півмільярда гривень, думаю, вистачило б на гарні справи :)

Сергій Лямець, головний редактор сайту Realist.online. 

Screenshot_4

Чим бюджет-2017 гірший-кращий від попереднього?

Он ни лучше, ни хуже предыдущего. Точно такой же. Большая часть расходов госбюджета идет на т.н. защищенные статьи. В основном, это зарплаты госслужащим, пособия, субсидии, содержание государственных учреждений. Олигархичность бюджета в том, что депутаты и правительство проложили откровенные схемы по «распилу» государственных денег. Олег Ляшко пробил традиционную закупку пожарных машин у единственного в Украине завода. Игорь Кононенко пробил дополнительное финансирование для «Укравтодора», которое планируется «распиливать» при содействии польского менеджмента.

ОЛИГАРХИЧНОСТЬ БЮДЖЕТА В ТОМ, ЧТО ДЕПУТАТЫ И ПРАВИТЕЛЬСТВО ПРОЛОЖИЛИ ОТКРОВЕННЫЕ СХЕМЫ ПО «РАСПИЛУ» ГОСУДАРСТВЕННЫХ ДЕНЕГ

— Чи є хоч якісь позитивні сторони у бюджеті? І чим останній обернеться для українців наступного року?

Он принят. Это и есть позитив. Бюджет не должен становиться каким-то особым событием. А увеличение расходов на «Укравтодор» — обернется ли это улучшением дорог? Не факт. Оборонный заказ финансируется полностью. Позитив это? Наверное, да. Повышение официальных зарплат, на которое работодатели будут реагировать по-разному. Кто-то переведет людей на полставки, кто-то обрежет выплаты в конвертах, кто-то уволит лишних. Субсидии будет получить сложнее. Нефтепродукты подорожают, алкоголь и сигареты тоже. А из-за национализации «Приватбанка» подорожает абсолютно все — такой объем денег не может незамеченным влиться в экономику. Курс наверняка подскочит.

Олександр Антонюк, експерт із економічних питань

Screenshot_5

Порівняно з 2013р., на освіту закладено в 2,6 рази менше грошей, якщо обчислювати у валюті, на охорону здоров’я — в 2,75 рази менше, на культуру — в 2,4 рази менше. Чи зможе за таких умов (по-перше, у людей заморозили рівень с п о ж и в а н н я , країна не матиме внутрішнього інвестора. По - друге, залишаються колосальні, драконівські ставки з кредитування і наші підприємці не зможуть брати кредити. По-третє, залишилася неефективна податкова система) економіка в Україні зростати? Чи не здається Вам, що закладена у бюджеті 2017 мінімальна зарплата 3200 грн — це черговий обман від уряду?

Почну з того, що приймати бюджет вночі — це вже добра українська традиція. Приймався в ніч на Різдво. Найцікавіше, звісно, відбувалося не в сесійній залі, а в бюджетному комітеті, коли торгувалися один із одним. Адже саме останній виносив кінцевий вердикт. Депутати в більшості не бачили документ бюджету. В очі бачили лише одиниці. Нардепи взагалі діляться на 3 частини — депутати, які володіють інформацією (входять у комітет), окремі депутати, які відслідковують свою статтю (це депутати вмотивовані) і просто політики, які керуються доцільністю та позицією фракції.

Цей бюджет відображає реальний стан економіки, хоча його намагаються подати як прогресивний бюджет, бюджет розвитку. Це далеко не так. У бюджеті простежується велика доля лобізму, приміром, щодо агропромислового сектору. Окрім цього, незрозумілою згідно документу є стратегія щодо приватизації державних активів, таких, як Одеський припортовий завод. Тому що третій рік поспіль плануються доходи в розмірі 17 млрд грн, але наразі суми є набагато нижчі від запланованих, які не перевищують сотні мільйонів. Також суттєвих проблем для виконання бюджету наступного року додасть націоналізація «Приватбанку», докапіталізація якого потребує як мінімум 116 млрд грн. Видатки на оборону є досить суттєвими.

Питання підвищення мінімальної заробітної плати більш нагадує піар-кампанію, аніж реальний підхід, оскільки бюджетна сфера — це далеко не єдиний показник реального стану економіки. Очевидно, уряд буде застосовувати і репресивні методи стосовно бізнесу для виконання цієї статті. У першу чергу, виграє державний сектор, а також оборонний. Виграє і агропромисловий комплекс, особливо у тій частині, яка пов’язана з експортом. Для інших категорій бізнесу і громадян цей бюджет є бюджетом виживання.

Тут треба дивитися не на сам бюджет, а на закони, які є бюджетоутворюючими. Враховуючи високі тарифи, ситуацію з ФОПами, популярності бюджет владі наразі не додасть. Традиційно варто очікувати «потепління загальної атмосфери» ближче до літа. Отже, якихось кардинальних зрушень ми не будемо мати… Бо це більше бюджет популістський.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
30.12.2016

Вхід

140 thoughts on “БЮДЖЕТ-2017 – ПРОГРАМА ВИЖИВАННЯ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ?”

 1. Dis moi crevette… tu sais que Federer y va au village… mais il n’y dors pas car trop de sollicitation… je suis sur que Popeye ne refera pas la meme erreur dans 4 ans après s’être fait eliminer au 2e tour par Hewitt… :-)Et pour info… jusqu’au 18.08.2008 le no. 1 mondial s’appelle toujours FEDERER !!!!Allez Bisous… A+

 2. Comment…I don’t think I’ve never read anything like this before. So good to find someone with some authentic thoughts on this subject. I really thank you for beginning it. This web site is one thing that is wanted on the net, someone with just a little origi…

 3. Dear Reid, Jan and family, We are so sorry to hear of the passing of your father. Mortal separation from our loved ones can leave a large hole in our hearts that can never be filled, but our fond memories make the burden lighter to carry. May our Father’s peace be with you. — Al Brixey

 4. ElképesztÅ‘ ez a hatalmi gÅ‘g és mámor, amiben Cserni Béla szenved!Annyira sötét szegénykém, hogy az már fáj………Ki az aki ezeket egyáltalán megválassza? Remélem,már nem sokáig okoskodik a közgyűlési teremben, a nagyon titkos DSTV-s felvételeivel együtt!SZÁNALMASAK A “nagy tudású” Csernával együtt !

 5. I like the formula, but Im on the wagon for altitude tweaking. Id like to see how that might factor in, lest anyone forget that Hardrock takes you up over 14,000 above sea level, and average elevation is way up there as well. Even for someone who lives at elevation (6000 feet here), getting up that high turns some serious screws on the difficulty factor.

 6. It must be such a mess to clean up from the ash. My parents’ farm was in the path of the ash after Mt. St. Helens erupted back in the 80s. The ash seeped through closed doors and windows in their home, and outside everything was covered in a layer of ash.

 7. Wirklich interessant die Meldung.Aber ein Hovercraft gleitet auf einem Luftkissen über den Boden. Da wäre kein Platz drunter für einen Rover… geschweige denn den auch noch abzuseilen.Der name Skycrane bezieht sich wohl eher auf den Sikorsky S-64 Skycrane … einfach mal bei Wikipedia reinschauen… der transportier Lasten genau wie das Landemodul des Rovers

 8. these post just get more inviting, I can feel the 28 degrees….even though we have 32:) I gave your Momma the pattern to Rambling Roses, and my friend wants a copy of the afghan my friend made for me. I will look on that web sight.I just love your little town and your support of it, they are so glad you moved there, and I’ll bet you are too. Keep up the blogs, Auntie

 9. commander mi fa ridere il fatto dell’ aggiornamento………cosa vuoi aggiornare con i 6 mesi di corso……..un CMCS parlo sempre a livello operativo ((con esperienza estera quindi vale sempre il discorso titoli ed esami )) penso che ha solo da insegnare nell ambito truppa intendo….parlo cosi’ forse perche’ ho avuto intorno sempr personale in gamba…….tu pensi che un FRESCO SERGENTE EX 1 CLE MAGG HA DA INSEGNARE DI PIU’???”” ASPETTO UNA TUA RISPOSTA SENSATA PERO’……

 10. Desgraciadamente me ocurre bastante, casi prefiero que se me ocurra la solución estando despierta, que despertarme con la solución…. me gusta dormir… aunque es cierto que una vez que lo solucionas duermes mejor…

 11. Congratulations on having one of the most sophisticated blogs Ive come across in some time! Its just incredible how much you can take away from something simply because of how visually beautiful it is. Youve put together a great blog space –great graphics, videos, layout. This is definitely a must-see blog!

 12. You need to contact your agent and the escrow company and inquire about your deposit. It should not have been given to the title company or deposited if there is not a signed contract.References : I am an Escrow Officer Was this answer helpful?

 13. CARLOBENE!!!! ADESSO COME PER NAPOLI S’INVII L’ESERCITO A PALERMO OGNI QUALVOLTA CE NE FOSSE BISOGNO. CONGIUNTAMENTE OPERARE PER FARE ASSUNZIONI VERE PER CONCORSO A TITOLI ED ESAMI PER OPERATORI ECOLOGICI DEGNI DI QUESTO NOME E NON DI FARABBUTTI DELINQUENTI E MAFIOSI

 14. Ich kenne die Problematik, aber ehrlich, eigentlich müssten die anderen doch bei der Frage Schweißausbrüche bekommen oder? 😉 Wir finanzieren dem Chef wenigstens nicht den nächsten Ferrari und schuften dafür Tag und Nacht. Lach, nein wir arbeiten lieber selber und ständig ganz ohne Ferrari. Aber wie du schon sagst, dafür machen wir etwas was wir zu 100% lieben. Sag doch in Zukunft, “ich bin selbständig, Sie etwa nicht?” LOL….

 15. 匿名 提到…美版iphone4有鎖版, 4.3 (8F190), 靱體: 04.10.01。å·²JB現用卡貼,請問用綠毒 Absinthe 2.0.4 JB 可以完全解鎖而不需再用卡贴嗎?Ans: 可以用 綠毒 Absinthe 2.0.4 升級到 iOS 5.1.1 JB越獄,但是還是要用 "卡貼" 才能打電話喔!

 16. Kyllä on hienoja kuvia!Tuota ensimmäistä tuijotin pitkään, sillä se on tosi kaunis.Harmittaa tosi paljon, että siellä on tuommoset tulvat. Täällä ei ole onneksi aivan sama tilanne, mutta sukulaiset valittavat, että viljoja on -edelleen- puimatta (epäilen, että jäävätkin peltoon) ja syystöihin ei päästä ajallaan…

 17. FOR THE FACT THAT OUR PRESIDENT AND CO DO CONDERM THE ACT WHENEVER IT HAPPEN………….I AM WAITING TO HEAR HIM SAYING THE SAME WHEN THE SO CALLED BH ATTACK ASO ROCK,THAT THEY CONDERM ACT…………..NONSENCE SELFISH LEADERS WITHOUT VISION OR FORSIGHT.

 18. Requinqués,par quoi? Ils ne lisent pas les journaux à Sceaux avec les derniers sondages ?Tout est dans cette appréciation sur les femmes de ménage et l’égalitarisme .France moisie , conservatrice ….vous en trouverez toujours quelques spécimens!

 19. This is my absolute least favorite time of year and it really has nothing to do with expectations…just haven't identified the reason as of yet, but trying to make it about all the hype; but it's hard…

 20. You Evertonians are seriously deluded, you played some decent stuff against Man U but they were absolutely terrible on the day – particularly at the back – their squad isn’t deep enough any more. Your performance against Sporting last night was actually humiliating, I pity you… Most of your players could hardly run by the end – they’re gonna be mentally and physically exhausted this weekend – that’s why you’ll lose. COYS!

 21. it’ll work, but its alot more tiring than 30 minutes of any other exercise equipment. i can do 40 minutes on an elliptical machine or exercise bike no problem but if i run up and down my stairs at home 6 times which takes about 2-3 minutes, im dead…

 22. Good but not enough. You guys must stop turning a blind eye to movies posted by criminal factions and gangs, such as the Brazilian Comando Vermelho. Some videos have pictures of police officers with their heads blown off, burned bodies impaled with broomsticks and and decapitated heads. This is outrageous, and I suggest you guys do something before you guys have problem with the Brazilian Government (yet again).

 23. Thank you for another informative blog. Where else could I get that type of info written in such an ideal way? I’ve a project that I am just now working on, and I’ve been on the look out for such information.

 24. I loved my trip to IKEA. I imagined living in a house just like their models. That’s one thing our place does not have. Systems. I don’t have a place for everything which annoys me to no end. I love the first kitchen you saw. I would love to have a table in my kitchen. Not enough room though. I like how they use the mirrors to open up spaces. I’d be afraid I would break it though. Thanks for the trip to IKEA! I’ve only been once but I loved it when I was there.

 25. cześć.oj mnie też tu dawno nie byÅ‚o… niestety…a co mnie najbardziej cieszy? FAZA DELTA (byÅ‚a u mnie tuż po wdaniu pÅ‚yty – nr 1 na niej!), Kula Shaker, GOING BACK i njabardziej – Buldog!!! PÅ‚yta Å›wietna polecam jeÅ›li masz wÄ…tpliwoÅ›ci A i w przyszÅ‚oÅ›ci też widze Kings Of Leon – bardzo mi sie podoba!

 26. Felicitari pentru difuzarea concertului pe care l-am mai vazut .Este muzica anilor mei din tinerete,dar mai presus de toate sunt artisti cu un talent formidabil.Cati interpreti romani pot sustine live un concert cu diferite ritmuri si linii melodice ,voce si instrument la fel de bine,foarte putini si de aceea nu le cumpar muzica,deci nu o ascult.

 27. Поэтому и надо как можно больше обдумать заранее, предусмотреть, что может и не может быть, и по возможности не залазить в заведомо недопустимые режимы. Затраченное время на этапе проектирования и анализа техзадания вернется сторицей при отладке. Лучше перестраховаться, чем потом доводить готовое устройство. Лучше несколько лишних емкостей на питании, чем головная боль потом, и прочее в том же духе.

 28. Haha, Col, it’ll be ages before we sell up here and move to Derby! Plenty of time for you to come out again this summer . . . . Val will be spending some more time in the UK once we own the house, but we will be both be here much of the time. The caravan awaits you . . . . .

 29. Terima kasih kerana melawat, Miki. Anda bunyi seperti anda mempunyai motivasi yang kuat untuk berjaya dalam perniagaan. Saya berharap anda akan tinggal ditala untuk melihat di mana Miranda berakhir… ; )

 30. screaming eagle napsal:To dik… v tomhle mam ale smulu, bydlim kousek od Prahy, na koleje nejdu.. ale skusim si to vynahradit jinak:) Jinak- co chces na CVUT? Ja jdu na FSV, alespon na zkouzkach a i co jsem videl po budovach, tak to budou docela kocandy:) No nic, preju hodne zabavy a uspechu se strankama:D

 31. That’s precisely what the Tea Party has tried to do, and they’ve actually had some measure of success.That kind of success takes both time and money in large quantities.Basically, you need to have enough motivated people in order to motivate the larger body politic.To do this, you need to start by winning seats at the local level, and not only hold your seats in future elections, but win higher seats. You can’t just shoot straight for the presidency, because nobody will take you seriously (*cough*Libertarian*cough*).

 32. I’d love to get one of these dolls for my youngest daughter Bryna! She is 11 and never got into the AG dolls and all of a sudden is showing an interest in dolls. This looks like it might be the perfect doll for her since the girls in the books are the same age.

 33. is NO winning with that conversation. I can not drink much because one of my very, very necessary migraine medications really lowers my alcohol tolerance in an unpleasant way. If i have more than 2 drinks, I feel sick, dizzy and uncomfortable.When I don’t say anything, people prod. When I DO explain myself, people suggest that if I “work on it” I can drink more, and that I only have a low tolerance because I’m a short person. It’s infuriating.

 34. Interesante entrada, pero, si hablamos de combinar taje con unos mocasines tipo beefrol (Sebago classic, Bass, Florsheim etc.) totalmente de acuerdo en lo inapropiado de la combinación, ahora bien, tenemos loafers mas serios, por ejemplo unos Allen Edmonds Glasgow, que, a mi entender si se pueden combinar perfectamente con un traje, en fin quisiera saber si podemos hacer algún tipo de distinción en función de la seriedad del zapato.Saludos.David J.

 35. Sorry, I didn’t delete your comment, sometimes it goes straight to the spam folder. Thing is, I didn’t have the photos yet and had a super busy day yesterday, so I didn’t have time to post them straight away 😉

 36. WND..?! Does this we're going to have to provide personal contact information to be allowed to view again..?Do I even need to point out the irony of someone named "Commykiller" bashing someone for free market capitalism!? You, my friend, are a jackass. If they make money in the process of doing damage to Obama, more power to them. That is the American way. You aren't exactly a genius are you?

 37. By July 3, 2012 – 2:06 pmOh my affability! accurate tremendous drug dude. Thank you Contra I’m experiencing bother in there with ur rss . Don’t know brain twister Inadequate on subscribe against it. Is there anyone getting an identical rss abatement? Anybody who is acquainted of gratifyingly respond. Thnkx

 38. Ah I’m so boring! Handful of frozen spinach and strawberries, one banana, 1/4 cup greek yogurt and then lowfat milk to get desired consistency whether it’s juice like thin or spoon required thick. Sometimes I get totally crazy (sarcasm here) and add protein powder or mixed berries. I really need to spice up my life!

 39. I feel that is among the so considerably significant information for me. And i’m pleased studying your post. But should observation on some normal issues, The website taste is fantastic, the articles is really fantastic . Exceptional activity, cheers.

 40. From someone who the medical establishment has nothing to offer, I have found much help from physician iconoclasts who use Doctor's Data as a diagnostic lab. Barrett is a close-minded man with much anger that he takes out on therapies that, much of the time, actually help people. I hope his witch-hunt of a website gets shut down by it's hand.No, I do not, and never have, worked for DD or it's affiliates.

 41. Thats great advice, many pho­tog­ra­phers try and accom­mo­date bud­gets if they can. I am not say­ing by giv­ing huge dis­counts. We all have to live, but by try­ing to offer bespoke pack­ages that will suit you both. Julie Dawson´s last [type] ..

 42. Great Info…My spouse and i were very ecstatic when Ervin managed to complete his research via the ideas he received while using the weblog. It’s not at all simplistic to simply always be giving for free tricks that many people today might have been trying to sel…

 43. Hi BobThank you for this report. Nevertheless, I found no comfort in it because the burden of the poor is not getting any lighter. Oh, I cringe at the greed among nations. Their screwed-up piorities of huge financial outlay for the stock-piling of weapons of war while ignoring the idea of “spreading the wealth around” to eradicate poverty. Shame on the powers be.Ka kite anoPaterika

 44. I completely agree with you. As I've gotten older (yikes!), I've come to realize that when it comes to the house and all the 'stuff' there is to do each day, 'Good Enough' is great. It's true…kids won't remember an untidy house, but they will remember lunch in the dining room and the day we let them mix play-do colors.

 45. “Wow this stinks” lol!!Another part of the previous video the dentist said “can youhand me the sucking tool” I thought what is he going to suck the cheese out lol! Anyhow, they redid the video and did show the best parts hehehehe!

 46. Just another adventure, it’s not just the usual adventure. It’s a trip to remember. I must say that even if this was how your tripped turned out to be, you still enjoyed the view and you will forever cherish the mud stuck! I have been into that before and it was worth remembering – because I was close to nature that I love.

 47. Per hundred weight the pigs eat about 0.8 lbs of hay per day and up to about 3.6 gallons of dairy if available. See and feeding dairy[, ] Depending on the soils where the hay was grown you may also need to feed some mineral supplements in particular looking for iron and selenium. Your own soils may offer these – get a soil test to find out.

 48. of Obama and his minions.I don't think Obama tried to "divide violent Islamism from political Islamism" but rather, tried to provide cover for the expansion of Islam period. Whether Islam grows by violence or politics is the same death sentence for non-Muslims. That Obama has so many Muslims in key positions that affect security decisions and training *should* be grounds for trying Obama for treason.

 49. ( 2012.03.5 15:10 ) : Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful information particularly the last part I care for such information much. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

 50. The heart of your writing whilst sounding agreeable in the beginning, did not really work well with me after some time. Someplace throughout the sentences you managed to make me a believer but only for a very short while. I still have a problem with your leaps in logic and you might do nicely to help fill in all those gaps. When you actually can accomplish that, I could definitely end up being fascinated.

 51. Ã… vilka fina bilder! Ser verkligen ut att ha varit ett drömbröllop! Kan du inte visa ett foto pÃ¥ dina smÃ¥ "näbbar"? Är sÃ¥ nyfiken pÃ¥ hur det gick med deras skor etc! Stor kram! 🙂

 52. Hola! soy aficionada de la jota bailada y cantada, de echo bailo en un grupo, y cuando era pequeña fui a clases de canto. alguien se sabe la jota de: dos baturros en el ebro aragones, el uno se quedo dentro por no saber…esque solo me se eso. gracias!

 53. ba c'est malin , c'est maintenant moi qui ai les larmes au yeux…. Vous m'avez accompagné pendant ce voyage c'est vrai ! et j'ai hâte de pouvoir en discuter de vive voix …

 54. Those ‘panels’ which CU claims are not “death panels” decide whether or not treatment is provided, not whether or not they will be paid for by others. That sure sounds like the definition of a “death panel” to me.

 55. Cea mai horror carte este Echinox.Se descriu mai multe crime ciudate,facute de un criminal bolnav.Vreau sa spun ca detaliile predomina in carte de asta o consider un pic cam horror.Si alta carte pe care am citit-o si nu era asa horror dar tot e ciudata poveste este Vocile de John Saul:-s…un grup de oameni morti se hraneau cu sangele copiilor vecini pentru a supravietui.Dar mi-a placut…se termina in Romania cartea;))

 56. Is it realy neccesary to implement this minor feature To show a username and use this permissions.Users would reater loose this feature and have fewer permissions especialy such high risk permissions.A free input field in preferences would bei enough to show a Name on a widget.

 57. Hiya. Fantastically fine web site!! Guy .. Exquisite .. Superb .. I will bookmark your web situate and take the feeds additionally…I am ecstatic to locate so a great deal of use in rank here in the article. Merit for sharing…

 58. Cdog,Mike’s reputation is pretty gold among players. He seems to develop less talented players to get the most out of them in his system. I would certainly rate him far ahead of Phil in that regard. Phil is a great coach for veterans, but not so much for very young players – the draft lack of success wasn’t all on Mitch.

 59. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 60. Cindyas it stands citi’s new terms apply to all 50 states. There is no legal exception unless specifically stated in the terms. I read the entire terms PDF and no where do the specify geophysical boundaries to this policyI know citi made a public statement that it applies to Texas only but the terms override any public statement.But remember I am not an attorney, just a highschool janitor

 61. Nhiều người lo lắng và cùng hướng tâm về bé Huyền thì hy vọng luồng cảm ứng sẽ hướng về bé mạnh mẽ và chúng ta sẽ có tin vui. Adidaphat.

 62. This is repositioning at its finest. In my mind a boring product that occupied neither my mind, nor my mouth, now has a reason for being. Not too different from what i have done on a number of new car launches…bravo.jay.

 63. Dette hørtes rett og slett elendig ut, og jeg mÃ¥ si at selv om bÃ¥de du og Ingalill. skriver positivt om andre av forfatterens bøker sÃ¥ fÃ¥r denne "glippen" her meg til Ã¥ ville styre unna.Var det forresten tre Ã¥rs jubileum pÃ¥ deg nÃ¥? Da er det pÃ¥ sin plass med et rungende HURRA fra meg 🙂

 64. Aqui que vos fala é o Locutor Ronny Barbosa!Radio Diamantina fm Morro do Chapéu! sempre buscando parceria e proucurando desenvolver um melhor trabalho!Gostaria muito se posivel, de está sempre divulgando as festa da regia, na parceria com vc’s e Marivaldo Produções, Garantindo-lhe a credibilidade da audiencia na nossa radio em MOrro do Chapéu e região!Grato pela atenção! Meu Fone 74- 8112- 6028Aguardo uma positiva resposta!Abraço e sucesso a cada dia!

 65. Ralf – Thanks for the comments. Calculating pounds of potassium applied form irrigation water can be done as follows: (PPM K) x (0.23) x inches of water applied. So, for example, if you have 10 ppm of potassium and applied 12 inches of water, an application of 27.6 pounds of potassium was made to the field.FYI – This is identical to the equation used to calculate ppm of nitrate-nitrogen applied form ground water.

 66. Donec purus mi, pellentesque et congue at, suscipit ac justo. Pellentesque et augue quis libero aliquam lacinia. Pellentesque a elit vitae nisl vulputate bibendum aliquet quis velit. Integer aliquet cursus erat, in pellentesque sapien tristique vitae.

 67. I think this is among the most significant information for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is wonderful, the articles is really great : D. Good job, cheers

 68. Deberíamos aprender a vivir con menos necesidades, lo que nos haría valorar más lo poco que tuviéramos.Tal y como van las cosas en esta nuestra querida Patria, algunos quizá tengamos que pensar que puede que mañana, o dentro de dos meses, nuestro maravilloso mundo se dé la vuelta y nos veamos avocados a transitar por senderos desconocidos y temidos, en los que no querríamos ni en un mal sueño. Por si acaso, ésta es una magnífica lección de la que deberíamos tomar nota.Gracias Fabián.Un abrazo.Tu voto: 0  1

 69. Du inspirerade mig till att göra fisk tidigare idag:)Det blev en fiskgryta som blev så god och jag skrattade lite när jag läste att du inte brukar sitta och hylla din mat men att du suttit och sagt mm idag, det gjorde faktiskt jag med denna söndagseftermiddag:)Tack för att du förde mina tankar till fiskgryta!:)/Sofia PR

 70. Fuck. Yeah. I love the shovel. My dad told me that in the old days of desert racing that people would use a scoop shovel with the handle removed as a skid plate. This brings it full circle.

 71. Cecilia: nel reparto Junior (parlo solo della libreria in questione, ovviamente) si trovano libri che vanno da “Impara l’alfabeto con mamma papera” ai romanzi della Pitzorno a “Coraline” di Gaiman e la saga di Sally Lockhart di Pullman. E, da adesso, anche Martin, Tolkien, Terry Pratchett e Terry Brooks

 72. Bianka már el is küldte az ételéről készített fotókat. Ő volt aíz első. Köszönöm, s nézzétek meg Ti is (kiskonyham.blogspot.com)!Várom a fotókat, amelyekből a Nemzeti Gulyás Napról műsort készítő Duna TV is válogat, s én is feltenszek belőlük az oldalra.

 73. cockayne being “relatively obnoxious”? boy that sure has to be a chatitable statement from a family member, being that kind to him.if he spent half as much time trying to do something positive for the city as he does inflating his own ego with his “totally obnoxious” behavior, something might get done. Needs to grow up.

 74. Cleriston, o aquario vale umas 3 horas. Mas depois dá pra passear em Monterey e ir até Carmel. O que vcs vao ver em Santa Clara?Já respondendo seu proximo comentario, tenho dicas de restaurantes em SF que eu frequento. Nao to mais na fase de barzinho, entao nao sei falar sobre els. Pesquisem na categoria “SF para estudantes”. bj

 75. pour couper court à tous ces éternels commentaires d’intox sans intérêt sinon de s’imaginer convaincre quelqu’un d’autre que soi même , se reporter au blog ayant succédé chronologiquement à celui -ci : »les syriens victimes collatérales ou bénéficiaires des leçons de l’Irak? » .Un peu de hauteur de vue ne saurait nuire à certains…

 76. Schön das ich nicht allein bin 😀 Ich mag Valentiestage auch nicht. Das ist für mich einfach nur ein kommerz feiertag 🙂 am ende bin ich dann aber doch wieder eingelullt von den süßen sachen, die es zu kaufen gibt und gebe nach 😀 Ich bin schrecklich, ich weiß. Aber was kann ich dafür wenn die ganzen Läden soo gute Marketing Leute besitzen 😀

 77. Irgendetwas hat an den Apple-Produkten doch schon immer nicht geklappt/gefehlt. Kein Problem, dann bauen wir die – eigentlich Standard – Funktion einfach bei der nächsten Generation ein und sagen, das sei superinnovativ! (Auch wenn es mehrere Konkurrenzmodelle schon seit Wochen/Monaten haben)PS: Wo zur Hölle bleibt eigentlich das weiße iPhone? Kann es sein, dass da die Antenne normal funktioniert? Dann bloß nicht auf den Markt bringen – “guter Empfang” kommt erst beim iPhone 5!

 78. that the egg whites you used are not agged, but you did not say anything about the time you rest the macarons on the baking sheets.You put them directly after you pipe them???I have them cracked, I have them without a foot (never raise)…Can you help me please???

 79. Was up killa,Welcome to YouTube, the home of thousands and thousands of “how-to” videos.There isn’t supposed to be a story and the narration isn’t intended to entertain you. It’s meant to teach you something if you were interested in the title…If you wanted to learn something, you could pay attention to the instructions instead of flaming in the comments….

 80. here’s a message for Sheri, if you could kindly pass it on.I read, on her recommendation, Heaven is for Real, andthen checked out Akiane’s book… the story of the child who paintedPrince of Peace when she was eight. that’s a remarkable book, too!!! (I imagine, missing a suitcase story will just add to the marriage encounter presentation.)

 81. Sweet Kathy… Thank you for this loving post. It is powerful. Simple. and Good. I have not watched the news in over 20 years. (I go where the peace is…and it is NOT in the news.) Whatever important information that “needs” to reach me, does reach me… somehow. I focus on what I wish to expand in my life.. and in the world. Kindness. Goodness. Gratitude. Love.Mother Teresa was amazing. (Suzanne I love the quote that you shared as well.) I have a little embroidered quote on our wall that says “Kindness Matters”. and… it does. xoxoxox It is the thing that can change the world.

 82. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anyone else having similar RSS issues? Anyone who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 83. I enjoy almost all posts on this fascinating site. Living in the somewhat conservative midwest, I thrive on the creativity and "spunk" of the personalities you feature. This one is no exception! Truly, a "Person" and an "Event"!

 84. Ce serait donc, Traube, une manifestation supplémentaire de mon antisémitisme légendaire ?Il y a aussi, dans cet Eté à Belleville, une déclaration d’amour à mon ami le peintre colombien Luis Fernando Zapata Zapata…

 85. пишет:Давно хотел в марафоне каком-нибудь участие принять, но как-то не особо интересно сайт под поздравления делать(VA:F [1.9.21_1169]Рейтинг: +2 (оценок: 2)

 86. Hi,By saying ‘maintainable’, you’re implicitly presuming an iterated game. That’s the difference between America (at least the North) and Europe: European businessmen presume that they can’t move and will have to deal with the same people again.Regards,James,(from New Zealand)

 87. liebes drive now team,meine angaben bezüglich der uhrzeit sind leider grob geschätzt, da ich buchungs sms schon gelöscht habe.nach dem 2. versuch habe ich noch ein 3. fahrzeug in der nähe gefunden, welches sich ebenfalls nicht öffnen ließ. danke für das pflästerchen.innerhalb einer halben stunde 3 nicht funktionierende fahrzeuge,ein geplatzter termin und die zeit,um den ärger zu formulieren.das ist euch 2,90€ wert.willkommen in der service welt

 88. Gorgeous, gorgeous, gorgeous, gorgeous…did I mention you look gorgeous?! If only I could make MY skin look like this!!! I’m buying those Barry M lip paints, they look sensational! I’ve never branched into lip liner…is it a must in your opinion, or something you prefer but isn’t essential??? x x x

 89. ‘weakened or non existant Dept. of Education” Let’s be serious. How many working families have the time,energy or abilities to teach our children at home. This growing animosity towards our teachers is a disturbing trend.Exit question Is the plan to teach creationism to the kids? lolReply

 90. Orang kampong aku mengucapkan jutaan terima kasih kpd d.jeffrey kerana keluar dr pati bajingan itu.xkiralah dier nak masok pati apa,cap ayam ke cap ketapi ke xp jgn masok pas(pati ajaran syaitan).satu lg klu dier nak berbini jemputlah datang kat kampong aku bab muslimat pas yg janda byk kosong bab kena cerai ngan puak2 tu kerana nak berbini muda.org muda lasak ckit bolih bawak berjln naik ketapi.he he he……

 91. Hola Daniel, Ik ben blij dat je graag ook deze plaats. Het was een genot om een ​​kaart en route voor te bereiden zijn altijd dingen die nuttig en makkelijk te bereiden. Bedankt voor het langskomen hier

 92. Kia ora BobHow are you doing with you physical therapy now that the surgery is over?Well I’m delighted that you have kept me posted on the situation of those two Japanese moutaineers who met tragedy on Mt. Cook. Thank heavens the mountain did not take both men. Thank you for the extensive on-going reporting of this tragic incident because I wouldn’t have heard much about it only perhaps a sound bit. You are such a caring soul, always thinking about others even though you are going through a healing process right now. Take CarePaterika

 93. , so layer I didI don’t work there anymore.A lady came in for a ticketI asked, “Where would you like to go?”“Bangor,” she said; bang ‘er I didI don’t work there anymoreI used to work in Chicago, at a department store I used to work in Chicago. I did but I don’t anymoreA lady walked in with some porcelain skin and I asked her what she came in forLiquor,” she said, and lick her I did, and I don’t work there anymore

 94. . Chapters walk the reader through how to properly care for the different types of animals, preventative measures to ward off disease, what to do if disease or ill health breaks out, how to feed and care for animals, how to breed animals and how to humanely slaughter them when the time has come. Some black-and-white photographs and an index for quick reference round out this excellent starter guide, especially recommended for anyone contemplating raising animals as a well-rounded primer of precisely what one is getting into.

 95. This is not a political matter. It is a human matter. These people are suffering greatly and need our help. We will, and should, help them. Our political differences ahould pale greatly when compared to what unites us in times such as these.

 96. ouf, je préfère ça, a gros biceps plage…Son émotion fait plaisir, cool…Mari-joe, une robe à la limite du genoux, c’est pas très sérieux ça…

 97. Are you drunk yet? You'll be a cheap date tonight, tipsy after a glass! You must be feeling better to fancy some wine, so that's good news.You look so stunning in that red cheongsam from Melanie, and the kimono is gorgeous.I wonder if Pooh is saying something filthy in Japanese? I could make some suggestions but I don't want to appear vulgar. You know, because I'm such a lady, ha! xxxxxx

 98. I believe youve created some really intriguing points. Not too a lot of people would actually feel about this the way you just did. Im truly impressed that theres so significantly about this subject thats been uncovered and you did it so properly, with so a lot class. Excellent one you, man! Genuinely fantastic stuff here.

 99. Posted on August 11, 2009 at 9:46 pmThank you for all the work you are doing to tell these stories. I, too, love Guatemala as well as Tita, Shorty, Dick and others. These are amazing people and their stories should be told on a grand scale. Thank you for your passion, efforts and beautiful work to capture not only the beauty of the country, but of these people and the beauty and hope they are bringing to the dark places in Guatemala. I can’t wait to own this video.Blessings,Shelly

 100. [b]My best compliments, Mr. Adham Sharara[/b] This ball gonna to be some godsend on the defensive folks.From the Haggiss’ present description, the ball is less spinny and ligh-weighed as well, so it is easier to return anyway. –;just what all the defenders would desire that much. I’m glad sincerely for Joo SeHyok and the chopping school’s followers.. None of Chinese will outdo the school at the PolyBalls play. No more of Chinese dominance!!! Well done, Mr. Adham Sharara, a smart move of yours.Yours sincerely Igor NOVICK Russia

 101. Tiens, je vois pas d’Ultimates dans le lot. En passant chez l’importateur comics du coin (Astro City à Lille), j’ai vu que Halo graphic novel va sortir le 12 du mois prochain aux states avec des illustrateurs genre simon bisley ou jean "moebius" giraud. ça semble pas mal (excellente scène sur 3 pages où Master Chief, équipé façon Gundam de MS08, fait un saut à partir d’un vaisseau spatial (ça reprend la meme idée du premier trailer de halo2 mais sans le coté "depressurisation spaciale").

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.