«Гаманець і телефон тримай у руці, слідкуй за цінними речами». Чомусь так сталося, що при зустрічі ромів (або як некоректно їх називають — циган) почути таку фразу сину від матері, чи подрузі від приятеля для нас звична справа. Самі роми вже звикли бути вигнанцями. За словами представників ромських громад із різних регіонів України вони щодня піддаються гонінням практично у всіх сферах життя. І це не дивлячись на те, що існує спеціальна державна стратегія інтеграції їх у суспільство, яка діє ще з 2013р.

nr-logo руйнує стереотипи про ромів і розповідає про їх дискримінацію. Адже представники цього прекрасного народу змушені адаптуватися і жити у суспільстві, яке, на жаль, до них вороже. Це — українське суспільство.

Американський фінансист, благодійник, який допомагає, зокрема, і ромам, Джордж Сорос в інтерв’ю австрійській Die Presse сказав: «Ромська проблема — найсерйозніша, та, незважаючи на це, їй в Європі приділяють мало уваги. Ми говоримо про 9 млн. обділених людей, змушених жити у складних умовах. Це перетворює їх у суспільстві в силу, що несе негативний потенціал». В ХХI ст. таке ганебне і неприпустиме для цивілізованого суспільства явище, як дискримінація за расовою, етнічною ознакою поширене не лише в Україні. Проте, якщо європейці опікуються проблемами меншин, то в Україні їх вирішення відбувається лише на папері. Чому так, давайте розбиратися.

Screenshot_3

КОЛИ БУДЕ КУЛЬТУРА, ТОДІ Й НАЦІОНАЛЬНА ПРОБЛЕМА БУДЕ ВИРІШЕНА

Не секрет, що ромів в Україні не люблять. Пересічний громадянин здебільшого старається триматися від них подалі. Відповідно до результатів дослідження, здійсненого громадською організацією «Толерантність» ще 10 років тому, 65% опитаних українців відповіли, що вони «не хотіли би бачити ромів повноправними громадянами України», а 40% не заперечують проти виселення ромів із України. Про те, що ромська громада — найбільш дискримінована національна меншина в Україні, яка потерпає від пресингу правоохоронців, місцевої влади і негативного стереотипу, створеного не без участі ЗМІ, свідчать і дані річного звіту Ради Європи з захисту національних громад.

В Україні ромів сприймають як людей «другого сорту», що всіляко відторгнуті українським суспільством. І звикають вони до такого дискримінаційного ставлення з дитинства. Найбільш поширеними стереотипами щодо ромів, які передаються з вуст у вуста від батьків до дітей є те, що, в основному, роми, буцімто, «злодії і бандити, наркоторговці, ледарі та просто брудні, хворі й аморальні люди».

«Громадянське суспільство на сьогодні знаходиться у важкій ситуації. Коли ми говоримо про інтеграційні процеси, то не враховуємо, що маємо програму ромів в Україні, багато інших документів, які були написані під ромів, але не зрушили з місця. Освіта знаходиться у важкому стані, так само медицина, будинки громади ромів не зареєстровані, є поселення, де навіть немає води та нормального освітлення. Соціальний стан ромів в Україні жахливий, це найбідніша національність, яка проживає в Україні», — так окреслює проблематику лідер ромської громади Ужгорода, голова Закарпатського об’єднання «Романі черхень» («Ромська зірка») Мирослав Горват.

РОМИ НЕ РОЗУМІЮТЬ, ЧОМУ В МОМЕНТ БУДІВНИЦТВА ДЕРЖАВИ ПРАВА ПЕРЕДБАЧЕНІ ТІЛЬКИ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ «ТИТУЛЬНОЇ НАЦІЇ», А ДО НИХ УСІМ БАЙДУЖЕ

За різними оцінками, у світі проживає близько 10-12 млн. ромів, в Україні — близько 50 тис. Проте, за неофіційними даними, в нашій державі налічується від 120 до 400 тис. представників цього народу. Експерти Ради Європи їх чисельність у нас оцінюють у 260 тис. осіб. Понад 62% — це діти віком до 18 років. Такою є оцінка Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Screenshot_4

Ромські громади запевняють: дискримінація є відкритою й зростає. Існує упереджене ставлення до ромів як до людей «другого сорту», які не хочуть змінювати себе, інтегруватися у суспільство. Традиційно суспільство ромів страждає й від недовіри з боку влади, особливо — правоохоронних органів. І знову стереотипи: роми не хочуть працювати, вчитися, серед них більшість злочинців. Хоча, наприклад, останній міф спростовує статистика. Рівень злочинності у ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні у 2,5 рази. Про це свідчать результати моніторингового дослідження «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів», презентованого у Секретаріаті Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини. У ході дослідження було порівняно кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні.

Ромів прийнято сприймати монолітно. Але ромське суспільство, як і будь-яке інше, схильне до соціального розшарування: на бідних і багатих, на освічених і не дуже, на трудівників і злочинців, на православних і євангелістів. Більше того, роми діляться не тільки на соціальні групи, але і на племена й народності. В одній тільки Україні живе не менше 6 ромських народностей: серви, руські роми, влахури, котляри, кримори та мадяри. По всьому ж світі їх понад 70. У них різниться мова, звичаї, мода, свята, традиційні заняття. А ось прапор у всіх ромів один — червоне колесо поверх синього і зеленого полів.

І хоча Кабмін затвердив план заходів щодо реалізації стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020р., механізмів реалізації не розробив. «Політика щодо ромів з боку держави є декларативною — на неї бракує державних коштів, — сказала директорка «Ромської програмної ініціативи» фонду «Відродження» Ольга Жмурко. «Формально на вимогу Євросоюзу держава піклується про ромів, але реальної допомоги, окрім як від донорських і громадських організацій, ці люди не отримують».

Screenshot_5

У недбалому ставленні до культури ромів винні й вони самі. Так вважає відомий артист Ігор Крикунов. Негативну роль тут відіграла та сама «циганщина». Коли не цигани, а «під циган» — із бубоном, гітарами та ресторанним репертуаром. Роми «циганщину» ніколи не проповідували — її породили ті, хто поряд. «І від нас — ромів — багато чого залежить. Потрібно не давати суспільству приводу себе дискримінувати. Я не кажу бути ідеальними, тому шо суспільство теж не ідеальне… Зараз усі разом вчимося демократії, раціоналізму, культурі», — говорить він.

СОЦІАЛЬНИЙ СТАН РОМІВ В УКРАЇНІ ЖАХЛИВИЙ, ЦЕ НАЙБІДНІША НАЦІОНАЛЬНІСТЬ, ЯКА ПРОЖИВАЄ В УКРАЇНІ

Ігор Крикунов — ром за національністю, режисер, актор театру і кіно за професією. Свого часу він заснував Київський театр «Романс» і є його незмінним керівником. Каже, вистави, що ставляться в театрі, руйнують стереотипи про ромську культуру. «Ми не позбудемося стереотипів, доки не зміниться суспільство. На жаль, таке враження, що рівень культури суспільства знижується. Якби культура стверджувалась, то стереотипи б зникали. Ми ж усі прекрасно розуміємо, що все не так, як говорили раніше. От що нам красти, якщо у нас самих вже все вкрали?! Коли буде культура, тоді й національна проблема буде вирішена. Наприклад, коли дитина іншої національності вступає до школи, дитячого садочка, то педагоги повинні навчати поваги до неї та її культури».

Вони живуть у лісі, на вокзалі, у передмісті. Вони борються за шматок хліба та визнання. А стикаються з фобіями та ворожістю місцевого населення. Опитані нами роми не розуміють, чому в момент будівництва держави права передбачені тільки для представників «титульної нації», а до них усім байдуже, і ставляться до них як до прикрого «непорозуміння». Коли ж нарешті ромам допоможуть подолати соціальну ізольованість і наслідки негативних стереотипів, що протягом століть зводили міцний мур між більшістю населення і цим багатостраждальним народом? Аби роми не жили вічно у замкненому колі страху і дискримінації.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
30.11.2016

Вхід

102 thoughts on “ДИСКРИМІНОВАНІ ВІД НАРОДЖЕННЯ”

 1. Petrostate models are wasteful, I am not arguing for that. I dont see why you dislike so much placing ordr in disorder, taht is all I am arguing about. I repeat the question that nobody seems to want to answer: What would you do with the barrios of Venezuela (including Torre de David)? You think Government should do nothing about them? Do you really believe that without some planning and with just the Government distributing money these problems will go away? Dream on!

 2. 10A,Quase que pagava para ter aqui muitos chatos como tu. :-)E a propósito de notoriedade a observação do PLF faz todo o sentido. Hoje quem escreve nos blogues e nas redes sociais tem provavelmente mais impacto que 1 entrevista por ano de Angelo Correia, seja esta com mais ou menos acerto.

 3. So….I tried Zumba last night for the first time. It was just okay. I didn’t sweat much and thought it would be more high energy…especially after seeing your posts about it here. I guess it was just the instructor. I will def. try again somewhere else!

 4. yaa sudah ..tenang mas Joe…makin banyak aliran sesat…makin terlihat mana orang yang makin menyimpang dari Agama yang hakiki!..yang kocaknya..kenapa juga ngurusin david, Magician itu kalo diartiin dalam bahasa Indonesia artinya Pesulap deh! bukan Penyihir , beda artinyanya ne!

 5. Hali!az NJK alkotásnál lenne még egy kérdésem, ugyanis kicsit furcsának találom, hogy pl. a magasrangú tisztnek állóképesség és akaraterő 10 feletti részének összege legyen az FP-je. ez azt jelenti, hogy akár 12 FP-je is lehet, ha nagyon szerencsés (18 ÁK, 14 AK), ami nekem nagyon kevésnek tűnik. nem maradt le egy FP alap oszlop a táblázatból véletlenül?előre is köszi!

 6. I just could not depart your site prior to suggesting that I really enjoyed the standard information a person provide on your visitors? Is going to be again incessantly to check out new posts.

 7. sual ayan qaba sxb waxa an ahay abe sweden kun ool tariqda marka e aheyt 13mars aya xaskeyga iyo wilkeyga dhacanka lo yaqana DNA tes looku qaday sfaarad sweden e uganda marka suasha an qabo waxa waye ma aniga ya la ika qad a DNA tes in sweden mase jawab walal jimcale ?U codee: 3  1

 8. Thank you David! And from the map it looks like they are not much further? We’ll throw them all out as options to a taxi driver. Appreciate your help. Will let you know how it goes. Thanks, Amy.

 9. Keep your heads up, try not to think to far in advance and relax this weekend. Enjoy each others company and smile a lot. Remember to find laughter in something and just love, love, love. Everything will be okay, just a few hard stairs ahead. Take care my dear and remember God is there to hold your hands, lean on and he has really huge shoulders to help you bare it all. Gods blessings to you all.

 10. Un genio con todas las letras, un tipo con mucho fundamento a la hora de explicar o plantear ideas. Se puede o no estar de acuerdo en algunos puntos, aunque creo estar mas de acuerdo… pero lo que mas le vale a este genio periodista es su gran capacidad de transmitir lo que dice, con lenguaje apropiado, respeto y simpleza! Victor hugo!!! SOS GROSO!!! Sabelo loco!

 11. señores, volver de agosto y encontrarse un radio gravina y la noticia de que pensais aumentar la periodicity a lo mas grande, me deja el culo roto.para que quereis fackunding ni pollas, ahi teneis mi numero de cuenta, pasar los recibos que querais q sois los mas grandes2838 8765 02 361456789001456 etc etc etc jajaestaba pensando ir a la jpod12 con lo poco q tengo ahorrado, pero creo q compensa mas este proyecto y que nos deis amor fresquito y besos en la nuca para siempre.

 12. The 1911 is the most beautiful pistol I’ve ever seen. You’re going to have to ask the Gun Dudes to take you to Browning’s museum when you’re up there in September. Maybe the next version of their CFP will have a holographic 1911 on it instead of the beehive. Welcome the world of blogging Gail, but please don’t let it interfere with your preditor duties at ProArms.

 13. Ben Martin, je suis super décu Mon commentaire est plus la… En italien, « chi se ne frega » n’est pas une insulte, mais signifie « qui s’en fout » au sens « qui s’en préoccupe »…Ca change pas en tout cas que la conduite n’est pas super relaxante ici… et sans radar bien sur…

 14. One thing that intrigues me, anyhow, is the second Native American component and the apparent consistent presence of both NA components among Europeans since K=3. Is it Siberian legacy or some sort of random noise?Both. Amerindians are not a good representative for the East Eurasian component in some Europeans, so the fit is not good.It's similar to what happened when a certain DNA company used NW Europeans as representatives for Caucasoids, the result was that people like came out as significantly "Native American".Compare with a using a similar number of markers but a wider sampling of global populations.

 15. Although testicular cancer is really not as common as some people think, you can’t get testicular cancer if there are no testicles. So, if your Dad agrees, have him castrated, but that doesn’t mean that he won’t get cancer elsewhere in his body.

 16. The header is nice. It would look better with some colour. I think it needs something more…not sure what though.The chicken with root veggies and saffron couscous looks amazing! I just bought a clay pot recently and I can't wait to start cooking in it.- Priti

 17. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

 18. Appreciating the time and energy you put into your websiteand detailed information you present. It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed information.Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to myGoogle account.

 19. I wanted to check up and allow you to know how great I valued discovering your blog today. I might consider it a real honor to do things at my workplace and be able to use the tips discussed on your web-site and also get involved in visitors’ comments like this. Should a position of guest publisher become available at your end, make sure you let me know.

 20. Just a quibble. USPS is not an essential service. Delivering mail is an essential service. However, grocery stores and a host of other businesses not run by the government are essential services. It is difficult for me to see the desirability of a government run post office when most of the mail it delivers is undesirable.

 21. திà®°ாவிடர்கள் என்à®±ால் கிள்ளுக்கீà®°ையா? நடக்குà®®் நிகழ்ச்சிகள் எல்லாà®®் நமக்கு நல்லவையே! வேடந்தாà®°ிகளின் வேà®·à®®் திà®°ாவிடர்களுக்குà®®் தெà®°ியட்டுà®®்! ஆரிய சூà®´்ச்சிகளை à®’à®´ிக்க சுயமரியாதையை இழந்த ஒவ்வொà®°ு திà®°ாவிடர்களுà®®் சிந்திக்குà®®் நிகழ்ச்சி இது …

 22. Come è suo solito, AntonioMarano continua a contradirsi da solo . Prima esalta la “crescita costante” poi dopo la elimina Sob! I guai di Marino? Escluso qualche polipo acquistato esclusivamente per la risalita in serie A e il mantenimento della squadra nel massimo campionato questi grandi guai NON li ho notati, anzi, attualmente ,l’ossatura principale della squadra è di Marino e questo è incontrovertibile.Ciao

 23. This is such a fabulous facility on Google webmaster tools. But, I have big concern with De-Indexing of pages.I'm working on eCommerce website. [] I can see 404 pages when I remove any products from website. I'm dealing with 301 redirect method. But, Google take too much time to De-Index that specific page from web search. Can you add facility in Google webmaster tools where we can notify Google via CSV or any bulk data format?

 24. ForestelfНаступну стрічку, яку вони не зможуть озвучити/продублювати буде Тор: Легенда Вікінгів. У них часу на це не вистачить.

 25. certainly like your web site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find it very troublesome to inform the reality on the other hand I’ll surely come back again.

 26. I live in Massachusetts and I'm going to have to go out and help campaign for our less than inspiring senator Scott Brown just to keep this hideous marxist limosine leftard beyotch Elizabeth Warren from getting the late unlamented Ted Kennedy's senate seat moved back across the aisle. And yes this state is stupid enough to do that. That whirring sound you hear up here is the Minutemen of 1775 spinning in their graves.

 27. Toda esta temporada es genial… bueno en realidad cual no lo es? pero en esta especialmente esta un capitulo que me encanto! Yo voto por el 4X21!  nunca me he reido tanto como en este!!! no importa cual sea el resultado para mi este es el mejor capitulo de todos… Aunque no gana por mucha diferencia! 😛

 28. Rebecca L (49): Nice. I like it. Jota and Dan: You guys need to make sure you share what political ideology your kids end up embracing. It should provide some illuminating data on the questions I’ve raised. Dan, you know your kid is going to be a right-wing Republican. That’s just how life works.

 29. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today..

 30. I once flew a Republic E190.. I visited the cockpit crew upon boarding. Great crew. Then they let me move up to row 6 because it was such an empty flight. Row 6 is the first row of economy class with legroom from a dream.

 31. de aix.Peu importe ton blaba sans réel fondement,si ce genre d'horreurs n'existaient pas,ce post n'aurait pas lieu d'etre,ce qui n'est pas le cas,voila la ligne directrice mais il est vrai qu'au jour d'aujourd'hui,réfléchir pour certains est une pratique presque plus obscène que ce genre d'horreurs.

 32. Technology to the rescue! However, oftentimes there are side effects that surface, but only after a while. Unfortunately, people tend to get hooked on to technology ever so fast. Let’s hope this one’s different.

 33. Hey Marines,Thanks for the walk down memory lane. Loved the CRPI and the old Miltope,s. Served at H&MS-32 80 – 83, WESTPAC MOB ( Installing DPS6) out of H&MS -36 in 83/84 Taught at CSTSC UYK-65 from 84 – 86.Semper Fi,SGT. Finnerty

 34. salam kenal gan..ane udah ikutin semua petunjuk dari agan tetapi kenapa pas setting di blogspot muncul pesan bahwa domain yang telah saya beli di godaddy telah ada yang memakai..apakah mungkin ada duplikat nama blog..??ditunggu jawabannya ganmakasih..VA:F [1.9.22_1171]please wait…VA:F [1.9.22_1171](from 0 votes)

 35. I made my First Hat in 1964 during my training as a Home Economics Teacher and in 1966 commenced teaching Millinery in Adult Education and TAFE Colleges in Queensland, Australia. Now heading towards retirement I want to share my skills to create a new generation of Milliners. I currently also teach millinery with the Queensland Govt. During my career, I had the privilege to make hats for Her Excellency Ms Quentin Bryce Governor of Queensland and now Governor General of Australia.

 36. Hello! Achieve you get rider they compose one plugins to avoid with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank on behalf of approximately under attack keywords except I’m not bearing in mind fantastically safe gains. Rider you know of some delight distribute. Appreciate it!

 37. Jeg tror, det til venstre er det billigste. Det som jeg synes afslører det er strikkens struktur og det skinnende materiale til sko og taske – det kunne godt ligne sÃ¥dan noget plastiklæder Nice outfit!

 38. Hey, thanks for the heads up on The Reckless Moment, and on the Joan Crawford day on the 28th that you mentioned on your blog. I somehow forgot that, so I’m adding it to the post with credit, of course.And you know I watch some of the most hideous cinematic shit known to humankind… but I like Possession. Eh, what can I say, I’m not normal.

 39. Hey beautiful people I am so excited that there is going to be a second Avengers. I love EVERYTHING Marvel, and I would love to be a part of the second installment. I have previous acting experience and training, and it would be greatly appreciated if you could let me know about any further auditions. Thanks for your time Cheers,Hannah

 40. busyfleetAugust 15, 2012 at 10:07 pmI remember the restaurant as the best food i had while travelling in Florida (I was13 at the time). Now travelling with my own children I am dissappointed it is gone. Excellent food!!!!

 41. I agree that one should post articles according to their niche. It doesn’t make sense to put down articles related to fashion when your forte and blog is about techie things.I thought blogging 5-7 posts per week on an average was decent enough, didn’t know that the News services actually take you in to account only with 8-10 posts per week.All in a a very eye opening and informative post here. Couldn’t say more but thank you for sharing!!

 42. Dear Melody Kemp, your questions would need more than a short message and more than 3 days time to collect the information. Several scholars involved in our network have been conducting research on Vientiane for years! One book on Vientiane has just been published last year “Vientiane, architectures d’une capitale” but it is in French. Good luck for your writing. Best, Adele

 43. Dado lo ajustado de la agenda, sólo tres o cuatro grupos por tarea han podido presentar sus resultados, teniendo en cuenta que es la primera vez que participamos y que los resultados que obtuvimos no sobresalieron sobre los demás, no fuimos elegidos para presentar. Sin embargo me ha dado tiempo de explicar nuestro trabajo a muchos de los participantes en las sesiones “extraoficiales”, por los pasillos y la cafetería, vamos.

 44. Telling the truth , while marketing any product because every product has its merits and demerits.If you keep this in mind and have courage to tell the merits and demerits to the persons intrested in your product then you will find that you are a successful person.Bye Bye.References : Was this answer helpful?

 45. iv known about the healing brush for about two days now.but i still dont get how to make perfect skin.the healing brush makes it look worst.and everything else confuses the hell out of me.

 46. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 47. Greenwood Village, CO, had a car drive up the cut down curb [so us old folks don't trip]. The driver thought it was the entrance to a nearby restaurant. She then drove onto an ice-covered pond. The passenger drowned. The solution was a park bench bolted to the sidewalk in front of the pond. OldeForce

 48. “womöglich brauch es aber ein komplett neues wirtschaftssystem”Heißt auf deutsch; “Wir brauchen ein komplett neuen Menschen.”Nö Pirat, wir brauchen nur ein freies Wirtschaftssystem, ohne Staat und seinen “Eliten” (wie du sagst) und dazu muss man auch erstmal aufhören, den scheiß dauernd zu wählen, indem man Verantwortung abgibt und irgendwelche Vertreter die eigenen “Probleme” lösen soll.

 49. I such as the precious data you deliver inside your content articles.I’ll bookmark your web site and check again right here regularly.I’m pretty sure I will find out considerably of new things right right here! Superior luck with the subsequent!

 50. I have not checked in here for some time since I thought it was getting boring, but the last several posts are great quality so I guess I¡¦ll add you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend

 51. Alessia 9 novembre 2008 x marianna! sei stata carinissma a rispondermi subito!!!da qui cerchero’ di mandare qualche curriculum in compagnie italiane,tu ne conosci qualcuna che abbia sede li’ a Madrid?potrei iniziare a sfruttare la mia madre lingua e sarei molto felice di aiutarti con l’inglese in cambio dello spagnolo!wonderful!iniziero’ in questi giorni a capire come muovermi da qui x tutto il necessario.sono venuta settimana scorsa a Madrid e mi piace veramente un sacco,soprattutto perché io sn in 1 piccolo paesino ke mi sta parekkio stretto!!!spero di sentirti presto e grazie ancora!

 52. I live in the 3rd district and Prince Lippy was forced on us without notice after King Lippy won the primary and then retired, giving the seat to the prince. Since then the Cook county Dem. Org. has financed candidates with Irish names to run against Lippy and anyone with the nerve to run against him, thus splitting the anti-Lippy vote. They have done it again this year but i think the voters in the district have seen the light and Pera has a real shot at winning.

 53. Dead as a doornail, gone out with the tide, taking the final curtain, serving a major in pine penalty box.Standing in line at the sod sizzler, dancing the hoakey-croakey (Spelling?), riding a satin pony, playing hell hockey. *I can’t make this part out.*Flying the marble kite, signing for the *can’t make out* bouquet, tipping the dirt maître d’, pushing up his daisy.Parking the bronze bus, shopping at the Mahogany Mini-Mall.

 54. That’s the reason I don’t go to speed dating. I heard from younger friends (just graduate from uni this year) that the 20-25 gals are the majority participating those speed dating, unless you pay a lot and go to those “盛女 Tutor – Mei Ling” standard gatherings….

 55. Esa rola esta super chida como muchas de esa epoca, les recomiendo a los chavos de ahora que le echen un vistaso a los 60`s 70`y 80`s fueron epocas que dejaron mas clasicos. Felicidades por la pagina.[]

 56. Pour Hoarau je pense qu’il mérite d’être essayé :pSinon pour la note elle est très bonne et je suis assez d’accord avec le commentaire (zut j’ai donné mon avis…), et les nouvelles planches sur « everland » sont un très bonne nouvelle.Continuez comme ça, A+

 57. Awesome! So glad to see that Sears has revamped the Baby Room! It looks beautiful and to know it is a PTPA Winner means that Moms really took the time to review it and give it their approval. Means a lot to me as a Mom. I will be going to check it out for sure!

 58. Umow sie z nią na całonocny seks ale nie myj sie przez kilka dni. Zębów też nie myj. Możesz też zjeść coś czosnkowego z cebulą. Zrób coś przy samochodzie aby mieć czarno pod paznokciami, po drodze wstąp do jakiejś palarni żeby ciuchy troche przeszły. A na to wszystko weź jaką anty-viagre aby Ci nie stanął. Satysfakcja gwarantowana

 59. JÄÄÄÄÄVLIGT BRA TEXT FRANKIE! TACK FÖR DESSA ORD! ALLTID SKA DET SKYLLAS PÅ NÅGON ANNAN UTAN ATT DE SOM HETSAR FRAM DESSA IDIOTER TAR NÅGOT ANSVAR! BIG UP!

 60. “As soon as they put their hands on you… (quote)” I’ve got some sets of names I’d name my sons as they’re born. They’re unconventional names – Cosimo Marshall or Aurelius Marshall if the boy’s mother was Italian, Zhuge Marshall if he was Chinese. The boy will likely get teased.

 61. On the commentary, Ron Moore regrets…not so much making Cain a lesbian, but the way it looks like he's pandering to people who think homosexuals are evil, given all the bad stuff we saw her do before. On the plus side, now Gina telling her "You're not my type" before killing her is even more awesome.

 62. Hmm…..Good write-up, I’m regular visitor of one’s web site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a long time. “Our opinions do not really blossom into fruition until we have expressed them to someone else.” by Mark Tw…

 63. Good site! I really love how it is easy on my eyes and the data are well written. I am wondering how I might be notified when a new post has been made. I’ve subscribed to your feed which must do the trick! Have a nice day!

 64. Aug21Bette.Yeats Having reviewed this I thought it was very interesting. I appreciate you making the effort and effort to put this report collectively. I once again identify myself investing means to much time both reading as well as commenting. However so what, it was still worth it!

 65. You don’t have to be logged in to buy stuff in the Store. But as a logged in member, if you are looking for the place to download the free-to-members pattern project for the current month, click under the Menu item for “Free Membership Pattern”.

 66. Might as well make it ammo; I can't afford enough gold or silver to be actually useful. I mean, crap, have you seen what silver's up to? And yeah, the Tulsa show's going to see ammo going out by the case and pallet again.

 67. askum..sy ada bli intensive oil..bini xtau pun sy bli oil nih..sy simpan secara rahsia dlm blk air..hehehe..cara sy urut adalah selepas sy siap mandi..maksudnya,lepas mandi, lap bdn/zakar then terus sambung urut zakar..nk tau betui ka cara sy nih?sbb zakar mungkin masih lembap sbb br pas mandi..atau tuan admin ada tips2 camna cara lg senang mau urut tanpa isteri tau..malu laa kalu diorg tau..hik3!!

 68. Ah great song choice, I'll keep that one in mind for next time. I'm with you on the sizing, I have worn vintage size 8 through to 18. Mind you, the sizes in H&M are often just as odd! x

 69. Du forstod det Øyvind. Du kan fint ro eller gjøre noe annet i 15-20 minutter, men da må det være en mening bak det. Gjør du det fordi du vil varme godt opp til knebøy kan jeg vedde en tier på at du med fordel kunne brukt halvparten av tiden på dynamisk oppvarming

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.