«Гаманець і телефон тримай у руці, слідкуй за цінними речами». Чомусь так сталося, що при зустрічі ромів (або як некоректно їх називають — циган) почути таку фразу сину від матері, чи подрузі від приятеля для нас звична справа. Самі роми вже звикли бути вигнанцями. За словами представників ромських громад із різних регіонів України вони щодня піддаються гонінням практично у всіх сферах життя. І це не дивлячись на те, що існує спеціальна державна стратегія інтеграції їх у суспільство, яка діє ще з 2013р.

nr-logo руйнує стереотипи про ромів і розповідає про їх дискримінацію. Адже представники цього прекрасного народу змушені адаптуватися і жити у суспільстві, яке, на жаль, до них вороже. Це — українське суспільство.

Американський фінансист, благодійник, який допомагає, зокрема, і ромам, Джордж Сорос в інтерв’ю австрійській Die Presse сказав: «Ромська проблема — найсерйозніша, та, незважаючи на це, їй в Європі приділяють мало уваги. Ми говоримо про 9 млн. обділених людей, змушених жити у складних умовах. Це перетворює їх у суспільстві в силу, що несе негативний потенціал». В ХХI ст. таке ганебне і неприпустиме для цивілізованого суспільства явище, як дискримінація за расовою, етнічною ознакою поширене не лише в Україні. Проте, якщо європейці опікуються проблемами меншин, то в Україні їх вирішення відбувається лише на папері. Чому так, давайте розбиратися.

Screenshot_3

КОЛИ БУДЕ КУЛЬТУРА, ТОДІ Й НАЦІОНАЛЬНА ПРОБЛЕМА БУДЕ ВИРІШЕНА

Не секрет, що ромів в Україні не люблять. Пересічний громадянин здебільшого старається триматися від них подалі. Відповідно до результатів дослідження, здійсненого громадською організацією «Толерантність» ще 10 років тому, 65% опитаних українців відповіли, що вони «не хотіли би бачити ромів повноправними громадянами України», а 40% не заперечують проти виселення ромів із України. Про те, що ромська громада — найбільш дискримінована національна меншина в Україні, яка потерпає від пресингу правоохоронців, місцевої влади і негативного стереотипу, створеного не без участі ЗМІ, свідчать і дані річного звіту Ради Європи з захисту національних громад.

В Україні ромів сприймають як людей «другого сорту», що всіляко відторгнуті українським суспільством. І звикають вони до такого дискримінаційного ставлення з дитинства. Найбільш поширеними стереотипами щодо ромів, які передаються з вуст у вуста від батьків до дітей є те, що, в основному, роми, буцімто, «злодії і бандити, наркоторговці, ледарі та просто брудні, хворі й аморальні люди».

«Громадянське суспільство на сьогодні знаходиться у важкій ситуації. Коли ми говоримо про інтеграційні процеси, то не враховуємо, що маємо програму ромів в Україні, багато інших документів, які були написані під ромів, але не зрушили з місця. Освіта знаходиться у важкому стані, так само медицина, будинки громади ромів не зареєстровані, є поселення, де навіть немає води та нормального освітлення. Соціальний стан ромів в Україні жахливий, це найбідніша національність, яка проживає в Україні», — так окреслює проблематику лідер ромської громади Ужгорода, голова Закарпатського об’єднання «Романі черхень» («Ромська зірка») Мирослав Горват.

РОМИ НЕ РОЗУМІЮТЬ, ЧОМУ В МОМЕНТ БУДІВНИЦТВА ДЕРЖАВИ ПРАВА ПЕРЕДБАЧЕНІ ТІЛЬКИ ДЛЯ ПРЕДСТАВНИКІВ «ТИТУЛЬНОЇ НАЦІЇ», А ДО НИХ УСІМ БАЙДУЖЕ

За різними оцінками, у світі проживає близько 10-12 млн. ромів, в Україні — близько 50 тис. Проте, за неофіційними даними, в нашій державі налічується від 120 до 400 тис. представників цього народу. Експерти Ради Європи їх чисельність у нас оцінюють у 260 тис. осіб. Понад 62% — це діти віком до 18 років. Такою є оцінка Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Screenshot_4

Ромські громади запевняють: дискримінація є відкритою й зростає. Існує упереджене ставлення до ромів як до людей «другого сорту», які не хочуть змінювати себе, інтегруватися у суспільство. Традиційно суспільство ромів страждає й від недовіри з боку влади, особливо — правоохоронних органів. І знову стереотипи: роми не хочуть працювати, вчитися, серед них більшість злочинців. Хоча, наприклад, останній міф спростовує статистика. Рівень злочинності у ромських громадах значно нижчий від середнього по Україні у 2,5 рази. Про це свідчать результати моніторингового дослідження «Дотримання прав ромів у діяльності правоохоронних органів», презентованого у Секретаріаті Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини. У ході дослідження було порівняно кількість злочинів, які вчинили роми, з загальним показником по Україні.

Ромів прийнято сприймати монолітно. Але ромське суспільство, як і будь-яке інше, схильне до соціального розшарування: на бідних і багатих, на освічених і не дуже, на трудівників і злочинців, на православних і євангелістів. Більше того, роми діляться не тільки на соціальні групи, але і на племена й народності. В одній тільки Україні живе не менше 6 ромських народностей: серви, руські роми, влахури, котляри, кримори та мадяри. По всьому ж світі їх понад 70. У них різниться мова, звичаї, мода, свята, традиційні заняття. А ось прапор у всіх ромів один — червоне колесо поверх синього і зеленого полів.

І хоча Кабмін затвердив план заходів щодо реалізації стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020р., механізмів реалізації не розробив. «Політика щодо ромів з боку держави є декларативною — на неї бракує державних коштів, — сказала директорка «Ромської програмної ініціативи» фонду «Відродження» Ольга Жмурко. «Формально на вимогу Євросоюзу держава піклується про ромів, але реальної допомоги, окрім як від донорських і громадських організацій, ці люди не отримують».

Screenshot_5

У недбалому ставленні до культури ромів винні й вони самі. Так вважає відомий артист Ігор Крикунов. Негативну роль тут відіграла та сама «циганщина». Коли не цигани, а «під циган» — із бубоном, гітарами та ресторанним репертуаром. Роми «циганщину» ніколи не проповідували — її породили ті, хто поряд. «І від нас — ромів — багато чого залежить. Потрібно не давати суспільству приводу себе дискримінувати. Я не кажу бути ідеальними, тому шо суспільство теж не ідеальне… Зараз усі разом вчимося демократії, раціоналізму, культурі», — говорить він.

СОЦІАЛЬНИЙ СТАН РОМІВ В УКРАЇНІ ЖАХЛИВИЙ, ЦЕ НАЙБІДНІША НАЦІОНАЛЬНІСТЬ, ЯКА ПРОЖИВАЄ В УКРАЇНІ

Ігор Крикунов — ром за національністю, режисер, актор театру і кіно за професією. Свого часу він заснував Київський театр «Романс» і є його незмінним керівником. Каже, вистави, що ставляться в театрі, руйнують стереотипи про ромську культуру. «Ми не позбудемося стереотипів, доки не зміниться суспільство. На жаль, таке враження, що рівень культури суспільства знижується. Якби культура стверджувалась, то стереотипи б зникали. Ми ж усі прекрасно розуміємо, що все не так, як говорили раніше. От що нам красти, якщо у нас самих вже все вкрали?! Коли буде культура, тоді й національна проблема буде вирішена. Наприклад, коли дитина іншої національності вступає до школи, дитячого садочка, то педагоги повинні навчати поваги до неї та її культури».

Вони живуть у лісі, на вокзалі, у передмісті. Вони борються за шматок хліба та визнання. А стикаються з фобіями та ворожістю місцевого населення. Опитані нами роми не розуміють, чому в момент будівництва держави права передбачені тільки для представників «титульної нації», а до них усім байдуже, і ставляться до них як до прикрого «непорозуміння». Коли ж нарешті ромам допоможуть подолати соціальну ізольованість і наслідки негативних стереотипів, що протягом століть зводили міцний мур між більшістю населення і цим багатостраждальним народом? Аби роми не жили вічно у замкненому колі страху і дискримінації.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
90 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
180 грн
24 міс. Время доступа:
24 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
360 грн
30.11.2016 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×