У Новому світі, від мису Горн до канадської тундри, можна побачити велике розмаїття не лише флори та фауни, але й соціальних систем. У т.ч., розмаїття підходів держави до охорони здоров’я. Канада, наприклад, виявляється багато в чому подібнішою до Еквадору, ніж до свого сусіда-союзника США. А є ще й Чилі — тут із медициною своя особлива історія.

Наскільки залежить ціна медобслуговування від доходів громадян? Чим відрізняється державне регулювання медицини на теренах обох Америк? Про все в деталях від міжнародного оглядача Іллі Афанасьєва.

Канада, США, Еквадор, Чилі. ВВП на душу населення в середині 2010-х рр., на думку Світового банку (в $ тис.) відповідно: 44, 56, 11, 22. До канадської системи охорони здоров’я часто застосовують епітет single payer — оплата з єдиної державної кишені. Та це не зовсім так, обсяг безкоштовних медпослуг жорстко лімітований, кишень для лікарів насправді набагато більше. А державне регулювання медицини США у 2010-ті рр. кидає цю сферу то в один, то в інший бік, залежно від того, хто керує гойдалками: демократи чи республіканці. У 2017р. медична «шара» в США стрімко викочується з малозабезпечених рук. В Еквадорі нещодавно лідером держави з офіційним курсом «соціалізм XXI ст.» став… Ленін, але не поспішайте очікувати на хвилю націоналізації клінік і курортних палаців. Ну, а чилійці розгубилися на роздоріжжі. Реформування системи охорони здоров’я виявилося не такою простою задачкою, як здається електорату популістів.

ОДНА КИШЕНЯ НА ВСЮ ФЕДЕРАЦІЮ?

На думку переважної більшості канадців 2010-х рр., якісна і доступна система охорони здоров’я — один із головних компонентів бренду «Канада», предмет національної гордості, навіть ідентичності. Високий рівень якості послуг фінансується, здебільшого, з однієї кишені, бюджетної. Федеральний уряд розподіляє гроші на медицину серед канадських 10 провінцій і 3-х територій, надаючи їм відносну свободу щодо організації охорони здоров’я, в рамках відповідного законодавства. Тобто, локальні відмінності є, але вони не радикальні.

Канадці майже повністю безкоштовно користуються стаціонарним лікуванням. Через мережу безкоштовних сімейних лікарів отримують направлення на додаткові обстеження і, в разі потреби, у стаціонар. Проте чимало людей тут беруть у лапки слово «безкоштовно» щодо канадського медобслуговування: представники середнього класу часто скаржаться, що шляхом податків саме з їхньої кишені оплачується це свято для них самих і, головне, для непрацюючих. Натомість часто навіть заможні і, тим більше, незаможні дорікають системі за те, що вона не покриває низку важливих, дорогих напрямів лікування: стоматологію, фізіотерапію, офтальмологію, доставку пацієнта «швидкою» до лікарні та деякі інші послуги. Ті, хто має солідну роботу, користуються такими платними послугами через медичні поліси, у рамках своїх соцпакетів. Але працівники низької кваліфікації, part-time, особливо це стосується студентів, молоді з небагатих сімей, — позбавлені такої можливості, тому схильні економити на медсервісі. Загалом, близько третини канадців не мають платної медичної страховки, яка надає можливість користуватися додатковими (до оплачених державою) напрямами обслуговування. Зазначимо, що для людей похилого віку, безробітних, а також деяких інших категорій сервіc буває безкоштовним і за цими напрямами.

Screenshot_12

Головна мішень критиків канадської безкоштовної медицини — черги. Інколи довгі, інколи довжелезні. В окремих випадках (звісно, не в тих, коли є безпосередня загроза життю) пацієнту доводиться чекати на реалізацію цього свого законного права кілька років. За даними Інституту Фрезера, середня тривалість очікування збільшилася з 9,3 тижня у 1993р. до 18,2 тижня у 2014р. Адміністрація більшості провінцій чинить спротив спробам влізти без черги, а кількість бажаючих заплатити легально за прискорення, за перше місце у черзі, — збільшується. Нетерплячі їдуть за швидким лікуванням до США, Європи, навіть деяких країн «третього світу».

Ця канадська система, під умовною назвою Medicare, склалася ще у 1960–1970-ті рр. Із тих пір проводяться експерименти з реформування, але на локальному рівні та з незначною глибиною змін. У 2015–2017рр. дебати навколо переваг і недоліків цієї системи загострилися. І замість щорічного 6-відсоткового збільшення федеральних виплат провінціям на охорону здоров’я, федеральний уряд взяв для 2017–2018рр. курс на 3-відсоткове. Тим часом, як одні відомі лікарі — наприклад, Даніелль Мартін, — вимагають поширити покриття державного безкоштовного медичного страхування на стоматологію та зменшити час очікування (шляхом збільшення фінансування), інші — наприклад, Брайан Дей, — вимагають дозволити пацієнтам платити за швидке надання медичних послуг. Критикуючи останню вимогу, д-рка Мартін посилається на досвід Австралії, де, за її словами, подібна реформа призвела до збільшення часу очікування безкоштовних послуг, оскільки медики почали мігрувати з безкоштовних до платних кабінетів і закладів.

БУЦАЛИСЯ ОСЕЛ ЗІ СЛОНОМ

Про американську систему реформ у медичній галузі Obamacare (офіційна назва — Affordable Care Act), започатковану в 2010р., сказано багато, у т.ч. на нещодавніх президентських виборах у США. Проведені адміністрацією президента Обами реформи медичного страхування були спрямовані, переважно, в бік допомоги особам похилого віку, дітям і малозабезпеченим. Реформами скорочено до, приблизно, 10% частку тих, хто залишився без покриття; але ці 10% — близько 33 млн людей. Лікування деяких надзвичайно поширених у Штатах медичних проблем — зокрема, ожиріння та психічних розладів, — дуже часто залишається без оплати з боку держави.

Всупереч голосам тих, кому й цих поступок замало, республіканці закликають до поширення принципів вільної торгівлі на медичну сферу. Вже у січні 2017р. нижня палата Конгресу та президент Трамп здійснили низку кроків, спрямованих на часткове згортання програм безкоштовних медичних послуг. А у травні 2017р. палата представників у Конгресі схвалила ліквідацію Obamacare: 217 конгресменів «за», 213 — «проти». Колесо історії медичного обслуговування населення в США повернуто назад. За рейтингом ефективності охорони здоров’я від агенції Bloomberg, Сполучені Штати у 2014р. залишилися приблизно там, де й були в 2009р., поруч із Білоруссю та Сербією, у районі 50-го місця. Канада (яка в 1970-ті ще користувалася системою охорони здоров’я, дуже схожою з тодішньою «вільно- ринковою» американською) за ці 6 років піднялася з 24-го на 16-те місце.

ЛЕНІН І БАНКІР

Із чим, крім бананів і галапагоських черепах, асоціюється Еквадор? Якщо більше ні з чим, то дарма: тут відбувається дуже цікаве соціально-політичне життя.

Згідно з вищезгаданим рейтингом, Еквадор втратив 27 позицій за ефективністю системи охорони здоров’я між 2009 і 2014р., проте навіть після такого падіння перебував на 44 місці — вище за США. Схожий рейтинг ВООЗ за 2000р. помістив Еквадор на 111-те місце, а США — на 37- ме.

Ставши президентом у 2007р., Рафаель Корреа проголосив курс на побудову моделі під назвою «соціалізм XXI ст.». Відповідно до цього курсу, уряд скасовував неоліберальні норми та поглиблював ступінь державного регулювання багатьох сфер суспільного життя, в т.ч. охорони здоров’я. Корреа та його партія протрималися при владі до 2017р., користуючись широкою підтримкою населення. Завдяки збільшенню державних видатків було охоплено, практично, всіх жителів безкоштовними медичними послугами порівняно високої якості. Якщо в 2006р. еквадорський бюджет охорони здоров’я складав близько $560 млн, то в 2012р. — уже близько $1770 млн. У співробітництві з Кубою вдалося налагодити масове виробництво дешевих медпрепаратів і покращити систему підготовки медичних кадрів. Лікарям збільшено тривалість робочого дня (до 40 год. на тиждень), але й зарплатню. Створено нові мобільні та стаціонарні шпиталі, спеціальні програми для повернення еквадорських медиків-емігрантів для закриття вакансій у збільшеній кількості робочих місць розгалуженої нової системи медичних закладів. Шпиталі великих міст і маленькі локальні клініки стали доступними для всіх громадян. Поширення безкоштовної медицини дозволило, разом із безкоштовною освітою та деякими іншими реформами, з використанням високих світових цін на еквадорську експортну нафту, значно зменшити рівень бідності в країні (з 40% у 2006р. до 23% у 2016р.). Для заможних еквадорців залишено можливість купляти приватні медичні страховки.

У 2017р. відбулася президентська виборча кампанія. Виклик лівій правлячій партії кинув Гійермо Лассо, правий банкір, прихильник приватизації системи охорони здоров’я. Лассо був підтриманий бізнесменами, які не хотіли сплачувати податки на безкоштовне лікування широких верств населення. У своїй передвиборчій кампанії він, зокрема, обіцяв приватизацією підвищити якість медичних послуг, скоротити вдвічі тривалість очікування у пацієнтських чергах. Урядовий же кандидат у медичному питанні був найпалкіше підтриманий незаможними еквадорцями. Цей урядовий кандидат із промовистим ім’ям Ленін Морено виграв президентські вибори навесні 2017р. із незначною перевагою: 51% проти 49%. Отже, на кілька наступних місяців політична воля у збереженні загальнодоступної системи охорони здоров’я триватиме. Але дуже ймовірно, що впливові бізнесмени Еквадору незабаром, на тлі спричиненого здешевленням нафти та деякими іншими чинниками падіння ВВП, зможуть наполягти на тому, що «Болівар не винесе двох»: проштовхуватимуть значне зменшення спектру безкоштовних медичних послуг.

ЯК БАЧИМО, ОБСЯГ ВВП КРАЇНИ НА ДУШУ НАСЕЛЕННЯ НЕ МАЄ ВИРІШАЛЬНОГО ЗНАЧЕННЯ В ЗАДОВОЛЕННІ ЖИТЕЛІВ ДЕРЖАВНИМ РЕГУЛЮВАННЯМ МЕДИЦИНИ

«ШАРИ» БАГАТО НЕ БУВАЄ: ЧИЛІЙЦІ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ ЦЕ

А от Республіка Чилі у тому ж рейтингу Bloomberg обійшла й Штати, й Еквадор, посівши в 2009р. 15-те місце, а в 2014р. — 8-ме!

Система загального державного медичного страхування в Чилі сягала в далекі чорно-білі 1950-ті таким потужним корінням, що в 1970-ті навіть затяті антикомуністи з уряду Піночета не змогли її викорчувати. Піночетівці обмежилися тим, що у 1980-ті рр. прищепили пагін платного медичного страхування: найманим працівникам дозволили купляти приватну страховку. Проте частка цього покриття в загальній масі чилійського населення сягнула лише 26%, а потім стала падати.

Низка реформ у медичній галузі, спрямованих на поширення безкоштовного медсервісу, на зменшення тривалості очікування послуг пацієнтом і підвищення інших показників якості обслуговування, пройшла у 2000-ті рр., проте не була дуже успішною. Але й для розвитку приватного сектору не вистачало економічного ґрунту, заважав високий рівень диференціації за рівнем доходів у Чилі: найбагатші 20% населення отримували майже 60% ВВП у 2014р. Старіння населення, поширення ожиріння та низки інших хвороб у Чилі швидко збільшують нині запит на медичні аспекти політичного порядку денного. У 2014р. 44% чилійців, у ході одного з авторитетних опитувань, назвали охорону здоров’я серед 3-х пріоритетних напрямів урядової діяльності, при цьому рівень задоволеності станом справ у медичній сфері в 2014р. впав до рівня, найнижчого з 2007р.

У середині 2010-х рр. в Чилі активно дебатували групи експертів, покликаних розробити шляхи реформування медичної системи. Найбільш впливовим виявилося угруповання, яке запропонувало запозичити основні риси канадської моделі загального державного медичного страхування. Найпівденніша держава Нового світу схиляється до наслідування найпівнічнішої.

Як бачимо, обсяг ВВП країни на душу населення не має вирішального значення в задоволенні жителів державним регулюванням медицини. Клімат, етнічність, мова — теж навряд чи. У деяких бідніших державах може бути надовго створене майже повністю безкоштовне та пристойної якості медичне обслуговування всіх категорій населення. А в деяких багатших — можуть бути позбавлені більшості видів медичної допомоги понад 10% населення. Скоріше, це в значній мірі залежить від політичної традиції, політичної волі громади, народу та від вміння вчасно наполягти на забезпеченні своїх прав на якісне обслуговування.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
01.06.2017

Вхід

108 thoughts on “ЛІКУВАТИСЯ ШВИДКО Й ДОРОГО? ЧИ ДОВГО Й БЕЗКОШТОВНО?”

 1. To snuff out and kill the Creature from Jekyll Island we must have a repetition of many more Icelands. Iceland is the most important country presently. You just need a couple of Iceland and all the structure of exploitation and opression goes up in flame. It’s not a dream. It’s possible. Why ? Because about HALF of Europe is bankrupt. We have to export a real revoluion against these Nazis banksters. They feed themselve on ignorance. Once people understanf that they are stark naked, you can kill the vampire easily with referendums. Greece is ripe for an icelandic revolt. Ireland too.

 2. You can share some of your book, I’m Love you write something, really very great! I will continue to focus on. Never done in the article comments, this is my first network comments, appreciate you sharing. Very really good article.

 3. kalau letak baby kat tengah pun x leh jugak kang kena hempap mcm kes kat luar negeri ramai baby yg mati sebab kena hempap bantal or parents. mcm yang kami buat walaupun baby tido tepi katil tp kat tepi katil dewasa diletakkan penghadang mcm katil baby atau apa2lah…… kecuaian sebenarnya nie. diharap menjadi pengajaran kepada kita semua. takziah buat rini sekeluarga, diharap sabar ye.

 4. I’d say that there are very few people on this Yahoo Answers page that are going to give you a better answer than you got from actual insurance agents. You already have your professional answer. I think you should at least list yourself as a driver on the policy if you are going to get it in an older member’s name. I understand that insurance rates like those offered to retirees with AARP automobile insurance are tempting but don’t take a risk on something that might be illegal.

 5. An associate of mine transferred me a link to this page. She is a lot better than myself in looking for useful information on the web. Quite possibly I just chosen the completely wrong set of terms when researching?!

 6. Pues yo estoy disfrutando leyendo esta noticia en un iPad y ni me planteo como puede ser la experiència de leerlo en un samsung, sea copia o no y aunque cueste 200 euros menos. Lo auténtico es simplemente auténtico. Allá el gusto de cada cual si no se sabe apreciar.

 7. Chicago and Illinois have always been rife with chicanery! This doesn’t surprise me, though it does sadden me to see what a large portion of this country is coming to. I stand by the statement – when guns are outlawed, only outlaws will have guns. We MUST do whatever we must to protect our rights to own firearms.

 8. Hey! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I truly enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same subjects? Thanks!

 9. พูดว่า:I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping the same high-grade blog post from you in the future too. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site going now. Really blogging is spreading its wings and growing quickly. Your write up is a good example.

 10. Nu am amintiri de pe litoral. Cand aveam 2-3 ani am fost cu ai mei la mare si apoi daca bine-mi amintesc mergeam mereu la Felix sau in alte statiuni- Calimanesti, Govora….de-asteaCand am inceput eu sa-mi aleg taberele, mereu optam pentru munte,mergeam la Brasov sau Sinaia, Valenii de munte, Belis fantanele, Valea Draganului

 11. Romaric14 jan 2013Bonjour Bruun,Les opérations d’abonnement/désabonnement sont à la libre initiative des utilisateurs.- Si vous aviez ajouté l’agenda dans votre logiciel de calendrier (Outlook, iCal, Google Agenda, autre…) il vous faut supprimer l’agenda dans ce logiciel.- Si vous aviez ajouté l’agenda sur Facebook ou Google+, vous pouvez arrêter de l’aimer (sur Facebook) ou bien le retirer de vos cercles (sur Google+).

 12. Hvala na uputi. Poslala sam administratoru blog.hr zahtjev za brisanjem slika vezanih uz ranije izbrisane blogove. Blogovi su izbrisani prije cca 2mjeseca sa blog.hr (neki postovi i slike još se nalaze u privremenoj memoriji?) te prije cca 1mjesec sa bloger.index.hr.(također neki postovi i slike još se nalaze u privremenoj memoriji?)Dala sam ponovo i zahtjev Googleu da slike i postove makne iz rezultata pretraživanja.

 13. Dere har gjort så mye og moro med film dokumentasjon. Jeg har vært og tittet på et gammelt sommerhus i kveld. Og jeg hadde deg i tankene. Jeg er så inspirert av dine bilder, og stilen blir nok i din sjanger om jeg får kjøpt det. Kryss fingrene for at ingen andre vil ha det!!!klem klem

 14. 29there seems to be a lot of houses for sale that are priced by what the seller bought for plus R.E. commission. can anybody put a % on the this part of the inventory? also, if the current owner is selling because they’re in trouble from paying too much what does it mean for the next buyer? it just seems we’re doomed to repeat. have lending standards tightened enough to make sure people can afford what they’re buying?

 15. Oh that looks so wonderfully hearty and warming! A beautiful stew! Too bad it's still in the low 100's here. Hard to get excited about warm comforting foods when it's that warm….I guess we could turn up the AC and pretend though!! 🙂

 16. We note this site and fogbow are now joined at the hip. ]I didn't know that fogbow believes a natural born Citizen is someone born to two U.S. Citizen parents.Who's we? You and Orly?Is it because this site allows both sides to voice their opinions? It is because Orly suggests that?Is it because you can't handle the truth?

 17. Mike, I also believe that we need to keep the heritage of hunting alive and pass it down to the next generation as well. My daughter is only two and is interested already. Keep up the good work and talk to you later.

 18. As an undoubted Amerikaner, born in , the part of America that the flyover people flyover, I still had not seen the , song.As I was checking it out, I had the appropriate thought that , sure is hot and that her most famous role, Aileen Wuornos, exemplifies “how to occupy and govern a foreign country”, if cast into the very micro level of prostitute-client relations. Alas, Ms Theron has voted with her feet and her puissant potency has fled her natal land. She was just acting anyway and Jeb Bush killed Aileen Wuornos.

 19. ” Oh come oh come Emmanuel, and ransom captive Israel.” Oh, come, Desire of nations, bindIn one the hearts of all mankind;Oh, bid our sad divisions cease,And be yourself our King of Peace.Rejoice! Rejoice! EmmanuelShall come to you, O Israel!

 20. CrazyShortcutQuiltsNovember 17, 2012My first published book, Crazy Shortcut Quilts, teaches how to do a quilt-as-you-go technique *but* not really for traditionally finished blocks… So I have adapted the techniques and I am working on that book now (for traditional blocks) and hope to have it finished soon There are several QAYG techniques out there — another nice one is by the gal who does a technique that she calls “Fun And Done” – it’s also a clean looking finish and very popular

 21. Of course you’re at risk, that’s the roesan for the waivers. Lead paint and asbestos are relatively safe if left undisturbed. But a child may chew on a painted surface and expose themselves to the lead. Or you may disturb the asbestos insulation and expose yourself that way. Personally, I don’t like the risks. Find something safer!

 22. "I'm old fashioned. If you're not tired by the end of the day, you haven't done your job!". I went over his head and got them all stools."Gee, I would think that if an employer wanted workers to be tired, it would be from doing productive work. If just making them tired is the goal, he could achieve it much sooner by requiring them to stand on one leg while they worked.

 23. Well, I often do as well, but sometimes you get to a point where avoidance is much more unhealthy than finally getting it out. I promise I won’t always be so deep–and that I’ll avoid being shallow, as well

 24. Such a heavy heart tonight, a life taken to short. It is with great sadness that we support her family in this time of need. My daughter has cheered with Angel for the past two years and it was very hard to tell her of this loss taken so tragically on her way to cheer practice.

 25. I really love your blog, but I feel like we are on opposite sides of the tights/leggings vs pants debate. Honestly, I don’t really mind if leggings are treated as pants as long as your shirt covers your butt…Nonetheless, I love your cardigan and the leggings would be awesome (if a skirt or long shirt was over it).

 26. En effet, c’est un échec, les jeunes devraient voter à 75% mlp. A force d’apprendre l’économie à l’école, ils se sont rendus compte que l’Europe libérale menait notre pays à sa perte! et que le seul espoir était de voter contre le système umps.

 27. The Greek philosophers had a great obstacle to being scientific: They insisted that if ideals and observations contradicted each other, the observations had to be wrong. Not the theory…Needless to say, that was a problem. Copernic, for all his observations, never went beyond the Greek notion that the planets had to move in circles – for the simple and incorrect reason that the circle is the most perfect of shapes.Kepler broke with the Greek dogma and figured out the ellipsis to be the answer. After that, observation was being permitted to dictate theory, which is the scientific way.

 28. Nice interview, Matt. I mostly like Gary’s no-nonsense approach. I think he’s often perceived by new bloggers as a kind of King of travel blogging, so it’s good for people to realise that his online success is based on achievable and ethical goals, and his travels are the main source of inspiration (as oppose to making money). Kudos.Great interview.

 29. disse:Cheap Viagra…Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you….

 30. That was a cartoon character? I had no idea! Which one? That’s hilarious! I’m so glad you’re enjoying…I had a bad weekend…but today is 12/12/12…must be a good day, right? So I better do an update and I’ll post another section…

 31. pas besoin de crème pour l’instant je vais plus attendre 50 ans en espérant qu’il y aura un médicament qui empeche de vieillir. Dommage pour la Fanny’s il y avait trop de monde. en espérant te revoir une prochaine fois

 32. Es tut mir echt Leid, ich habe das Leider völlig falsch verstanden!Die Ãœberschrift war ja “Stierkamf mit Kühen” und unter Stierkampf verstand ich halt qualvolles durchbohren von Stieren mit Speeren und Dolchen!Leider habe ich deine Seite nicht genz durchgelesen und wusste deshalb nicht, dass das eine völlig andere Art des eigentlichen Stierkampfes ist! Ich habe bis jetzt nichts davon gehört, aber ich finde es wirklich hervorragend! LG, Lisa

 33. At first, the draw was the printed pants (love at first sight). Then, I payed more attention to the sweater, and fell in love again (a little less impulsive, but no less passionate, this relationship is). Then, the red lip snuck up on me, and now my heart is divided in three. Fortunately all three loves work well together so nobody gets jealous. ;)Love your blog (and obviously your outfit) – newest follower!Melanie

 34. Carl:Did you know anyplace were I can send my A700 so they can replace its old tech 12MP's sensor with the 16MP's sensor from the A580 (and a firmware update for this transplant)?Since Sony does not seems interested on making a camera I may want to buy.

 35. Great article. I agree with Sheamus and many others who say that twitter is not for people who do not want other people to see their tweets. I mean they could try Facebook it will help them stay completely secluded and only their friends can talk to them. I really love this article and was thinking about the same thing. Great work Jesse!!!

 36. What a sad little town. Palmetto Bay is the example used by those in the Falls and Kendall who are fighting incorporation. Keep your Bev Gerald. We don’t want her here spreading her garbage. She has proven that we remain better off with the county than forming a condo board to interfere with the neighborhoods.

 37. Jun18EAK Amazing! I too am a visual person so I would like to see Tendai on screen-I keep thinking about the movie “Hancock” and all the superpowers Charlize Theron’s character had. Anyhoo, Tenadai is a great read too because I’m using my imagination. Ms. B., hurry up and type up the rest wai!

 38. Hi, thanks for your site. I have been searching for what is allowable for owner occupied less than 7 unit landlords. I get that we are exempt from RLTO, but cannot find what that exemption gives us. There must be something or there would not be an exemption, right?

 39. Muito linda ela, e a make, nem se fala!Tô adorando conhecer o trabalho de outras meninas talentosas como você! Beijos [] Respondeu:January 31st, 2012 em 12:13 pm, Oba!!! Brigada linda!!! Fico muito feliz que tenha gostado! Bjs []

 40. I hate the different colors in different lights. I just bought a gorgeous gray suede blazer at a thrift store. I thinking about all the great things to pair it with on the way home. Then, when I got it in my house I realized here, it looks chocolate brown. Weird! It'll still look great with many things though, I love it.

 41. reichts:Du schreibst: »Sind wir wirklich ein Volk von Mitläufern geworden.« – diese Aussage bedarf der Konkretisierung. Wir sind zwar auch ein Volk von Mitläufern, aber insbesondere ein Volk von Untertanen im modernen Feudalismus.

 42. è un piccolo Rashomon Elementare girato da un Kurosawa bambino.il tratto ha la delicatezza di un abbeccedario per bimbi crudeli.e quel rosso e blu, che sa di temperature dell’anima, mi fa sorridere pensando all’idea di un teatrino in 3D.E.p.s.unica nota: il sasso nella versipone blu sembra una cacca abbandonata, e questo devia un po’ la mia percezione, confondendomi sulla caduta del bambino.

 43. Woah! I’m really loving the template/theme of this website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between superb usability and appearance. I must say you have done a amazing job with this. Additionally, the blog loads very quick for me on Opera. Exceptional Blog!

 44. Congrats on the sale, those kind of sales are nice to get once in a while. They help float the boat for everything else. It is a nice brandable name, I’m surprised there wasn’t already a company using it. Ink cartridge refills seems to be a big business.

 45. As long as you are looking for a lawyer (counsel) that is fine, but stay away from attorneys.There is no reason one needs an Attorney. Get counsel to set your case, just remember those courts you are accustomed to are administrative not common law. They administrate US issues for/on USA land. See edrivera.comYou can sue the Attorney that advised and prosecute cases (tickets) on non USA land, where they have no jurisdiction and have no license to practice law.

 46. I have seen lots of anti-global warming videos (either by or supporting leading authorities in this area (even people high up in greenpeace dont support human-caused global warming)) and if you go back millions of years we are actually a lot colder than the earth has been, the temperature tends to go Warm, then Ice Age, than warm then ice age (note these changes happen over many years). Al Gore is just trying to get votes by pretending to care.

 47. Thanks for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such magnificent information being shared freely out there.

 48. Yann,Euh… oui, en effet, je dois avouer qu’au Mexique (je ne saurait pas le dire en général pour l’Amérique Latine) un tel compliment est agréable à entendre, quand il es « saturé de connotations sexuelles » et qu’il est murmuré à l’oreille du mec. Gare les filles qui vous jettent à la gueule « espèce de macho »

 49. DziÅ› dokupiÅ‚em dwie Å‚apki i pięć nastawiÅ‚em, zobaczymy co bÄ™dzie rano. Ale do północy nie wykazywaÅ‚y wiekszej aktywnoÅ›ci. Cholera nieprzyjemne top zajecie – szczególnie ranne wywalanie trupkow. JesieÅ„ idzie, ciÄ…gnie od okna jak cholera. I pomyÅ›leć, że Lui spać nie może z gorÄ…ca.

 50. Tudo lindo! Como estão com cara de “casa de verdade” esse ano, né? Nada de idéias mirabolantes que não são aplicáveis às nossas casas! Ah! E pra quem já tá na fase da decoração final (que, infelizmente, não é meu caso ainda…), e tem din din pra comprar, os móveis e objetos vão estar à venda, não é isso? Aaah se eu pudesse e meu dinheiro desse…rsrsMas as idéias são ótimas, e copiáveis![]

 51. Can we get a "0 minutes" option? I often have events with uncertain duration (or zero duration, like a 5pm deadline), so I'd like events to have zero length (end time same as start time) unless I specifically enter an end time.

 52. Man ey dieser Live-Player und die Aufzeichnung da funktioniert nie, und ich bezweifel das das ein Computerproblem von mir ist…Ich muss immer warten 1 Tag bis das auf Utube ist, ätzend wieso läuft das nichtmehr über ustream ?

 53. Hey would you mind sharing which blog platform you’re working with? I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

 54. Sockelkniven verkar ju jättesmart. Vad kostar en sån? Sen har jag en tapetfråga som du kanske har koll på? Finns Eco Balans fortfarande? Var på Fresks här i Sundsvall och de sålde ut den för 10:- per rulle fast såklart i fel färg.

 55. Хм… понравился вариант с массивчиком. Вот вариант поближе к боевому. Всяко работает в железе.[code]#include “EncPoll.h”constint8_tEncState[] PROGMEM ={0, -1, 1, 0, 1, 0, 0, -1, -1, 0, 0, 1, 0, 1, -1, 0};uint8_tEncPoll( void ){staticuint8_tEncVal=0;staticuint8_tEnc=0;Enc += PIN(ENCPOLL_PORT) & ((1<<ENCPOLL_A_PIN)|(1<<ENCPOLL_B_PIN));EncVal += pgm_read_byte(&(EncState[Enc]));Enc < 0xfe) EncVal = 0;if (EncVal > 200) EncVal = 200;return EncVal;}int8_tEncPollDelta( void ){staticuint8_tEnc=0;Enc <<= 2;Enc &= 0b00001111;Enc += PIN(ENCPOLL_PORT) & ((1<<ENCPOLL_A_PIN)|(1<<ENCPOLL_B_PIN));return pgm_read_byte(&(EncState[Enc]));}[/code]

 56. Korrigiert – als die Rennen für GS erfaßt wurden, gab es mit mehr als drei Plätzen noch technische Probleme. Deswegen fehlten Platini und Boreal in den Ergebnissen.Die Linie ist derzeit, daß bei Gruppe-1 Rennen alle Pferde mit deutschem Hintergrund (Besitzer, Trainer od. Abstammung) erfaßt werden und darunter nur die Pferde mit deutschem Hintergrund, die im Geld waren oder in seltenen Fällen aus anderen Gründen.

 57. Essa McLaren de 1992 era uma cadeira elétrica comparada aos modelos dos anos anteriores…E ainda assim ele conseguiu 3 vitórias…Estamos vendo algo parecido neste ano de 2008, não estamos? Renault, Alonso… os bons sempre fazem a diferença, isso jamais mudará.

 58. Interesting, this problem-solving strategy is similar to George Polya’s (as I mentioned the other day during my seminar). Okay, the book does focus on thinking about mathematics, but it really is about problem-solving. Polya tried to dissect the art of problem-solving into concrete steps of “mental operations” and questions that can be applied to map new problems onto old ones that you’ve seen before.

 59. Hej FS,Riktigt bra debatt i dag i DN!Jag flyttade frÃ¥n Sverige för mer än 10 Ã¥r sedan delvis pga den förda asylpolitiken. Jag har läst din blogg länge.I dag i DN var FÖRSTA gÃ¥ngen jag fick hopp om en vettig debatt. Tyvärr tror jag att risken är stor att det nu är försent……..

 60. Acid3 shows now 94/100 and linktest still failing.Also, it looks like the video tag causes trouble with a lot of file types. When downloading am exe, zip, rar or trying to open an svg, chrome shows an empty video player.

 61. Hello There. I discovered your blog the usage of msn. This is a very well written article. I will make sure to bookmark it and return to read extra of your helpful info. Thanks for the post. I’ll certainly comeback.

 62. Looks nice. My question is this. How well did the sheets from Ikea fit. I have heard that there stuff is a little off and that it does not fit well with mattresses not from Ikea. I love Ikea and the prices and have thought of getting linens there but have not for this reason.

 63. Generell sollte jeder, dem ein Aufhebungsvertrag hingeknallt wird, einen Anwalt konsultieren und mit ihm das weitere Vorgehen besprechen. Was ich an solchen Geschichten so bemerkenswert finde, ist, dass in Deutschland von gewisser Seite immer so getan wird, als sei unser Kündigungsschutz ein Beschäftigungshindernis. Ein Arbeitgeber, der einen Mitarbeiter los werden will, findet schon einen Weg. Und diese Wege sind auch nicht immer so teuer, wie gern behauptet wird.

 64. Recently I bought Dell inspiron laptop with i5 processor and I was amazed with its processing speed. It is not so costly and I am totally satisfied with it. I am hoping to buy another one also with i7 processor soon.:)

 65. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 66. Playstation Mountain meets Honda Cog meets Guinness Snails.The packshot at the end fucks it right up the arse. Why are they celebrating Guinness except to facilitate the filming of this ad.Good things (a massive contrived packshot) come to those who are poor.And to find it, Guinness laid clues around the internet. Arrogant twats.

 67. Spotlighted doesn't have as good as a ring as Featured,Maybe swap around "Spotlighted" and "Featured" videosPlus its more understandable to have "Featured" as the video's on the front page as thats the term that everyone seems to be use to using.

 68. This is a perfect addition to yesterday’s post by Darrell. I love that you call out that often times women are not the “victim” in relationships, but are letting men treat them a certain way. We decide who we have in our lives and how we are treated. If we are perceived a certain way by men (or anyone) it is because we are projecting that image. It is a choice.Another great post!!

 69. Great website you have here but I was wanting to know if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really like to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

 70. Thanks for the list… I just wrote a quick article like that before I noticed this one, and I also have a full post of goals for your business coming up next week. There are so many different ways to measure your blogs’ success, especially how the Internet tracks and stats. Thanks again, Scott

 71. C-band polarimetric weather radar during construction…A weather radar or weather surveillance radar WSR is a type of used to locate calculate its motion estimate its type etc. and its future position and intensity..Modern weather radars are mostly capable of detecting the motion of rain droplets in addition to intensity of the precipitation. .1960s radar technology detected tornado producing over the ….During military radar operators noticed noise in returned echoes due to weather elements like rain snow and .

 72. couple of tweets on the subject:“Darrell Issa is as angry at #fastandfurious as he was silent when the Bush administration started it.”“Fast and Furious proves it’s treason to sell weapons to bad guys. Unless it’s Iran & you’re Reagan. That’s awesome.”“Obamacare was 2700 pages and that’s too much to read; Holder turns in 7600 pages and its not enough”

 73. Hello are employing WordPress for the site podium? I’m new to the weblog world nevertheless I’m trying to get started and setup my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help could be really valued!

 74. “promotor” realmente deve ser muito complicado para o senhor sair de seu salto de 30cm e enxergar de perto como é a realidade de seu país. Agradeça por ouvir, olhar (narcísico), tocar, andar, e falar (bobagem) perfeitamente. No entanto, imagine quando algo assim acontecer contigo que defesa pretendes utilizar?Agora imagine se você fosse praticamente surdo, pobre, sem estudos, que defesa pretendes utilizar? Simplesmente torça para que haja uma comissão julgadora DECENTE no seu julgamento.

 75. Uff, jeg føler virkelig bekymringen deres om flÃ¥ttebittet! FÃ¥r frysninger, og synes det er godt at du sier at du aldri mer skal fÃ¥ noen til Ã¥ føle deg som en hysterisk mor! Det tok meg 4 Ã¥r før jeg klarte Ã¥ innse det samme…Flotte bilder av guttene dine, utrolig mye forandring pÃ¥ 8 Ã¥r :)Ha en fin kveld!

 76. Thanks for discussing your thinking. I’d individually also want to express that game titles have already been actually evolving. Better engineering and improvements have managed to get easier to generate sensible and interactive game titles. These kind of entertainment game titles were much less sensible once the real concept was being tried out. Just such as other models of technological innovation, video games too have was required to evolve through many many years. This alone is testimony towards the fast development of video games.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.