У той час, коли на службу владі, ідеології грошей намагаються поставити не лише нас, але й прийдешні покоління українців, культура, зокрема література, є простим способом, як кожному залишатися людиною. Про таємниці безкрайнього «я» і говоримо з письменником.

У день відкриття власних літературних курсів Любко Дереш поспілкувався з nr-logo про перспективи (і невдачі) майбутнього, про те, як творчість лікує і як за її допомогою маніпулюють, як не втратити свою Людськість при загрозі тотальної роботизації і наступі штучного інтелекту, а також про те, як повернути єдність серед громадян України.

Я знаю, що Ви маєте власні літературні курси. Чим вони відрізняються від інших, у чому їх особливості?

У нас є кілька організацій, з якими я співпрацюю, одна з них — «Центр літературної освіти», там я даю дуже традиційні літературні курси. Наскільки я це можу давати традиційно, бо у мене немає літературної освіти. Я ділюся досвідом, який набув за останні роки. І радше практикою, аніж теорією. Є також «Бартлбі і компанія» — дуже хороша літературна агенція, яка займається проведенням літературних майстер-класів. З ними у нас була співпраця восени, був курс «Тонка шкіра», який тривав два місяці і ми з групою дуже зблизилися.

Screenshot_3

Ми багато працювали на основі вправ, яких мене навчив Віталій Васильович Семенцов — відомий київський режисер, тренер із акторської майстерності і, власне, ті вправи я трішки адаптував під літературу.

А зараз у нас проходить закритий курс, який називається «Екстремальні літературні практики», де ми поєднуємо літературні практики і психотехнології. Тобто намагаємося не просто займатися літературою, а ще працювати з тим ґрунтом, з якого виростають і література, і літературна майстерність – тобто зі свідомістю. Ми намагаємося за допомогою цілої низки практик пробудити й активізувати свідомість, ці технології я вивчав у Олега Георгійовича Бахтіярова в Києві впродовж 4-х років, 1 чи 2 роки я був в одному з його мережевих університетів як інструктор, і зараз я пробую зростити ці психотехнології з літературними вправами, з прийомами, які мені до цього траплялися.

ІННОВАЦІЇ — ЦЕ ТЕ, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ТОГО УКЛАДУ, ЯКИЙ НАБЛИЖАЄТЬСЯ, ЦЕ ЗІ СФЕРИ НАНОТЕХНОЛОГІЙ, ГЕННОЇ ІНЖЕНЕРІЇ, НОВІТНІХ СОЦІАЛЬНИХ ТЕХНОЛОГІЙ, ТОМУ ЩО НАВІТЬ ІНФОРМАЦІЙНА СФЕРА — ЦЕ ВЖЕ НЕ ІННОВАЦІЇ, ЦЕ ВЖЕ АБСОЛЮТНИЙ ТРЕНД, ЯКИЙ ПОСТУПАЄТЬСЯ ІНШИМ

Курс закритий, оскільки він передбачає, що людина не боїться експериментувати з собою та своєю свідомістю. Я не робив практично ніякої реклами  – виклав буквально 1-2 пости в себе «ВКонтакті», набралася досить велика група – зараз 12 людей приблизно. Це достатньо багато при специфічній заточеності курсу. Якійсь частині аудиторії це цікаво.

Яка кінцева мета курсу для кожного учасника? Можливо, написання чернетки до майбутнього літературного твору?

Не обов’язково, тому що не всі, хто прийшли, мають на меті стати письменником. Деякі ставлять це для себе просто як експеримент, хтось хоче спробувати почати писати, комусь цікаво, що я можу запропонувати їм як «Любко Дереш», бо вони читали мої твори і склали собі певний образ, і тільки у декількох є бажання стати письменником. Тому в нас на меті радше «прокачати» саму функцію написання так, щоби люди, які не вміли писати, або вміли, але ще несміливо, більш сміливо себе почували і мали більшу майстерність. А також загалом допомогти людям побудувати своє життя так, щоб навики письма та креативності зайняли певне місце в їх житті. Щоб не зникли потім як один із навиків, який ти набуваєш на семінарах, а потім воно кудись дівається, а стали інструментом, яким щоденно можеш користуватися, хай навіть ти і не є професійний письменник. Тобто це курс «на виріст», не просто взяти і написати чернетку, а здобути певну внутрішню якість.

Ви дуже рано почали писати, яку свою книгу особисто Ви вважаєте знаковою? І які нові літературні звершення плануєте на майбутнє?

Знаковою вважаю для себе «Голову Якова», бо вона, з одного боку, була найбільш провальною моєю книгою, а з іншого боку, після неї я був змушений дуже сильно переосмислити те, як я працюю з текстом. З третього ж боку, це була моя дуже велика амбіція — написати великий роман, який врешті-решт довелося втиснути до повісті, розміром 120 сторінок приблизно. І тим не менше, ця книжка якось відбулася, для вузької аудиторії читачів вона теж стала знаковою.

На найближче майбутнє планую видати роман, який вже є написаний, але ще потребує певної редактури, сподіваюся, що на осінь ця книжка вже з’явиться. Попередня назва «Біжи і кричи», але вона мені зараз не дуже подобається і я хочу якось переназвати. Там різні назви були — «Американо», «Принцип контролю» та інші. До речі, ця книга, мабуть, близька до вашої газети чи радше Студреспубліки і різних інтелектуальних механізмів і процесів.

Вона описує коло київських інтелектуалів 2009-2011рр., коли був бум футурології. Був вибух футурологічний у Росії, де багато це питання досліджувалося, також і в Україні це було відчутно, бо тоді діалог інтелектуалів був дуже сильним. Зокрема, у т.ч. через школу Щедровицького, коло знайомих Дацюка, Бахтіярова, Нікітіна. Переслєгіни приїжджали, часто проводили тут «Знаннєві реактори» свої — тобто питання майбутнього дуже сильно розроблялися. Цей роман написаний у жанрі турбореалізму — це ще не фантастика, але вже не реалізм. Тобто деякі речі трохи перебільшуються, перетягуються, щоб подивитися, як би могло піти інакше.

В Україні, принаймні, я бачив, як Олег Бахтіяров та інші люди носилися з ідеями інвестицій у ті революційні концепції, якими вони володіють, зокрема у психо-технології. І я розглядаю варіант, щоб було, якби такий інвестор з’явився, якби з’явилася людина, яка вирішила вкласти великі гроші в проривні інновації, котрі пов’язані з інтелектуальним ресурсом, ресурсом свідомості. Є таке поняття, як «передчасні інновації». Ця вся книжка про футурологію та інновації, є кілька моделей цих інновацій. Одна з моделей — це цикли Кондратьєва, який описує поступову зміну технологічних укладів. Згідно його моделі інформаційний уклад має змінитися біологічним, мова про нано- та біотехнології. І 6-й, останній уклад — це вже технології, пов’язані з ресурсом свідомості.

Інновації — це те, що стосується того укладу, який наближається, це зі сфери нанотехнологій, генної інженерії, новітніх соціальних технологій, тому що навіть інформаційна сфера — це вже не інновації, це вже абсо- лютний тренд, який поступається іншим. Психотехнології — це уклад, який іде після 5-го технологічного укладу, після нанотехнологій. Робити зараз якісь інвестиції у ці інновації передчасно, тому що ще не готове середовище. Ці ідеї можуть виношувати окремі сміливці, романтики, але чисто технологічно ще немає підґрунтя для цього. Як, скажімо, було б смішно вкладати в 30-40-х рр. у розробку кремнієвих схем, коли ще незрозуміло, для чого ці кремнієві схеми. Треба б було 40-50 років просто на ентузіазмі пройти, поки воно б не зчепилося з тими розробками, які є. Тобто передчасні інновації — це ті, які наступають до того, як для них визріють обставини.

І цей роман якраз про передчасні інновації, про спробу подолати розрив між технологіями, про таку річ, як вибухові технології — коли з’являються речі, які кардинально змінюють наше уявлення про світ, стосунки, які є у світі. Саме слово «вибухові» вказує на те, що процес їх поширення неможливо контролювати, вони з’являються і починають руйнувати уклад, а не вбудовуватися у нього. Роман саме про драму інтелектуалів, які намагаються бути у світі, де вони незапотребовані, про технологічні революції, які іноді відбуваються, іноді гаснуть, про інновації, які можуть добудовувати цей світ, а можуть його і зруйнувати.

Як автоматизація, роботизація, розвиток технологій впливають на культуру? Де межа людської творчості? Що робити, коли завтра роботи навчаться малювати?

Справа у тому, що людська творчість вже сильно витіснена ще до роботизації. Витіснена самим принципом автоматизації. Гуманітарний компонент у світі, як не дивно, скорочується. Попри те, що наче робляться такі дивовижні вливання мізків в IT-технології та інші передові сфери, і начебто для них створюються такі оазиси і заповідники, як корпорація Google, де все для творчості, тільки б вона примножувалася.

Але загальна ситуація виглядає так: завдяки тому, що за нас уже думають, потреба у творчій думці, у внутрішньому зусиллі стає все меншою. Ти просто заходиш в інтернет і залишається тільки вибирати. Сама здатність цілісно осмислювати світ, робити якісь висновки з нього самотужки, а не отримуючи готові висновки про це, робити творчі зусилля, аби створити новий продукт, а не просто комбінувати вже готові елементи – цього стає все менше, бо сам уклад нашого життя такий.

Наскільки я знаю, зараз готуються на осінь потужні інтелектуальні події, присвячені фактору зменшення гуманітарної складової у світі. Про це, зокрема, тривожно пише Сергій Дацюк, він це називає «втратою гуманітарної перспективи». І ми цю гуманітарну перспективу втрачаємо, вкладаємо все більше у технології, а не в людське, у той час як людське має йти принаймні поруч із технологічним. І цим пояснюються страхи великих технократів, як Ілон Маск чи Нік Бостром, які бояться, що коли з’явиться штучний інтелект, то людина опиниться у підлеглому положенні щодо нього. І страхи, мені здається, обґрунтовані, адже за рахунок того, що ми не розвивали людське, виникає запитання «А чим я відрізняюся від робота?» Треба зрозуміти принципову відмінність людини від робота: він може нарощувати пам’ять, здатність до обчислень та інші можливості, а нам варто культивувати цю нашу принципову відмінність людини від робота, а не спроби себе переробити на робота, які будуть врешті-решт менш успішними, бо наша біологічна складова буде завжди поступатися титановим сплавам, які можуть у відкритому космосі існувати мільйони років.

ЗАВДАННЯМ ЛІТЕРАТУРИ В УКРАЇНІ БУЛО І ЗАЛИШАЄТЬСЯ ВІДТВОРЮВАТИ ТЕ ЛЮДСЬКЕ, ЩО НЕ ДОЗВОЛИТЬ НАМ ПЕРЕТВОРЮВАТИСЯ НА БІЛОК У КОЛЕСІ, НА КОНЕЙ ЗМИЛЕНИХ ЧИ ОСЛІВ, ЯКІ КОЖЕН ДЕНЬ ТЯГНУТЬ СВІЙ ВОЗИК

У чому ж наша сила? Для мене відповідь однозначна: суттю людського є дух. Ми мусимо знову говорити про здатність людини до філософії, до того, щоб відчути себе духом, як щось, що протиставлене автоматизму, щось, що не є в нас програмою. І якщо ми згодимося на те, що людина — це просто м’який робот, тоді ми програємо. Тому ми зобов’язані робити ставку на людський дух як такий, на ту іскру трансцендентного, яка є в нас, про яку дуже трепетно відгукувався Карл Густав Юнг: «Потяг людини до трансцендентного є невід’ємною частиною людського буття і в тих суспільствах, де цей потяг так чи інакше замулюється, суспільства переживають дуже драматичні занепади». Він це говорив у 50-х повоєнних роках, коли бачив, як демонізується Радянський Союз, де повністю відкидається інститут релігії чи в принципі можливість іншого світу, позасвіття як такого, простору духу. І разом із тим він бачив, як американське суспільство все більше фокусується на споживанні, що теж занедбує потребу духу, людського «я» у чомусь вищому, підійматися кудись понад потреби тіла.

А споживання — це, власне, і є зведення до потреб тіла: більш грубих — поїсти, чи навіть більш тонких — піти в галерею, подивитися красиву виставу, тому що мистецтво саме у собі не забезпечує це існування людського духу, хоча й максимально близько до цього підходить. Воно може бути тим джерелом, яке підсилює в нас це питомо людське, що нас відрізняє від механістичної складової всесвіту, але може так само культивувати тонке споживання.

Зараз більшість українців переймаються з приводу підвищення тарифів і кардинального падіння рівня життя. Зарплати, як правило, невисокі, а наявність 2-х, а то й 3-х робіт — не дивина (особливо серед молоді). То якою має бути українська книга, щоб після довгого робочого дня та багатьох турбот було бажання її відкрити?

Справа у тому, що література в Україні вже не може собі дозволити бути суто розважальною річчю. Вона програє у своїй розважальності більш розважальним речам, як кіно і соцмережі — вони значно-значно розважальніші, ніж книжка. Можна побачити по дітях, які виросли на мультиках, коли ти їм показуєш книжку і пояснюєш, що книжка — це теж фан, для розваги, з якою вони нудьгою дивляться на неї — ну що вона їм може запропонувати після яскравого мерехтіння комп’ютера й ігор?

Тому книжка має виконувати іншу функцію — вона має давати людині знання, як це не дивно. Вона має виконувати свою освітню функцію, і в Україні це нині дуже важливо. Зараз ми бачимо скрізь, що тренд самоосвіти набирає потуги і якраз самоосвіта може допомогти людині вирватися з цього проклятого кола, коли ти працюєш на 3-х роботах і тобі грошей вистачає лише на те, щоб оплатити транспорт до цих робот і харчування, щоб ти не впав і не спустив дух у погоні. Насправді, це коло знання якраз може розімкнути. Розуміння, що ти можеш діяти не «в лоб», нарощуючи кількість робіт, куди ти прикладаєш свою силу, а що ти можеш піднятися на інший рівень розуміння себе і світу і почати по-інакшому діяти. І, мені здається, саме про це зараз важливо говорити. Зробити якийсь ривок в якісні зміни, поміняти спосіб мислення.

Звичайно, ця зміна парадигми передбачає, що якийсь проміжок часу ми маємо провести в аскезі, зрозуміти, що, коли я хочу вийти на нову якість життя, я мушу відмовитися від старого способу, відмовитися від цих 3-х-4-х робіт, через які просто немає часу подумати «Чим я займаюся?» — і якщо я відмовляюся від частини цих робіт, мій добробут скоротиться, значить, я маю поміняти своє ставлення до того, що для мене є першочерговим, а що ні. Зрозуміти, від чого я можу відмовитися і перевести цей ресурс, який вивільнився, у бік освіти, роботи над собою, щоб це дозволило включитися у нові потоки, схеми та розуміння. Відповідно має бути література, яка прославляє такий перехід. Тож є велика ніша, яка дуже затребувана — ніша освіти і самоосвіти.

Ринок нон-фікшн зараз стрімко йде вгору, на порядок випереджує художню літературу. А завдання художньої літератури було і залишається — бути таким собі ферментом, який може перетравлювати ті історичні події, в яких ми живемо, допомогти людині краще зрозуміти, що відбувається. Не просто «вклинитися» в якийсь настрій і сказати: «Я — революціонер, я — патріот» або навпаки — «Я за Європу/світ без кордонів», а справді перетравити, метаболізувати декілька глобальних позицій і вийти на глобальне людське, а не глобальне політичне. Художня література має кульмінувати не в політичних гаслах, а у гаслах, пов’язаних із людським духом.

Михайло Бахтін, літературознавець, сказав, що завданням літератури є відтворювати в людині людське. І завданням літератури в Україні було і залишається відтворювати те людське, що не дозволить нам перетворюватися на білок у колесі, на коней змилених чи ослів, які кожен день тягнуть свій возик. Будити в людині те людське, яке допоможе трохи піднятися. Далі вже питання майстерності автора — як він зможе написати це так, щоб втомленому після роботи читачеві захотілося цю книжку відкрити.

Ви по праву вважаєтеся класиком т.зв. укрсучліту. Як Ви себе відчуваєте у цьому статусі, чи допомагає визнання Вам у роботі, чи можливо, навпаки, заважає?

ЗДАТНІСТЬ ЦІЛІСНО ОСМИСЛЮВАТИ СВІТ, РОБИТИ ЯКІСЬ ВИСНОВКИ З НЬОГО САМОТУЖКИ, А НЕ ОТРИМУЮЧИ ГОТОВІ ВИСНОВКИ ПРО ЦЕ, РОБИТИ ТВОРЧІ ЗУСИЛЛЯ, АБИ СТВОРИТИ НОВИЙ ПРОДУКТ, А НЕ ПРОСТО КОМБІНУВАТИ ВЖЕ ГОТОВІ ЕЛЕМЕНТИ – ЦЬОГО СТАЄ ВСЕ МЕНШЕ

Я точно можу сказати, що я не визнаний класик. Я мав якийсь хороший підйом на початку, але все, що зараз зі мною відбувається — 15 чи 17 років якихось помилок, де я вчуся і розумію, що я мало що розумію про літературу. І в мене не так багато перекладів і не такі великі наклади книжок, щоб казати, що я класик. У мене є якась медійність, але вона мало пов’язана з літературою напряму. Тому я не класик. І, власне кажучи, це мені не заважає тому, що цього немає.

Ви постійно розвиваєтеся. Яким, на Вашу думку, є співвідношення в особистості автора таланту, праці та саморозвитку? Які головні риси мають бути притаманні українському письменникові, аби він був цікавим для читачів? 

Люди дуже люблять нонконформістів, люблять, коли хтось вибивається з загального ряду і йде в сторону, хто наважується говорити те, про що інші не наважуються. Людям подобається, коли хтось називає речі своїми іменами. Коли кажуть, наприклад: «Ці — бандити, ці — злодії, ці — хороші». Навіть коли це робиться невпопад, людей все одно це дуже приворожує. Я думаю, цих речей достатньо. І, звичайно, всім подобається, коли в людини є якась ідея. Письменник — це не просто буржуа, міщанин, ні, у нього є певна позиція, це людина, яка наважується бути і відстоювати свою позицію — і тоді це цікаво.

Про що треба писати та як видаватися, щоб тиражі у тисячу примірників, які є смішними, але у нас — ледь не розкіш, серйозно збільилися? Де шукати допомоги і фінансової підтримки молодим письменникам: від держави чи від приватних інвесторів?

Це дуже складне запитання, яке є наріжним каменем для всього книговидавничого ринку, над цим думають видавці, рекламщики, автори і ніхто не знає, як це зробити. Насправді, зараз із цим добре справляються кілька видавництв, наприклад, «Видавництво Старого Лева». Вони роблять дуже хороший дизайн, будують розумну комунікацію зі своєю аудиторією, дають правильні посили. За моїми спостереженнями, видавці поки що мало довіряють інструментам новітнього маркетингу, який пов’язаний із розумінням важливості соцмереж, SMM-маркетингу і трохи мають ретроградні уявлення про свого читача. Вони орієнтуються зараз на читача, який трішки втратив економічні позиції.

Зараз мають гроші й інтерес до літератури люди, які мають власну справу, ті, що займаються сферою IT чи дизайну. Тобто молодий креативний український клас. А в нього вже свої уявлення про те, що таке красива книжка, хороше і правильне спілкування з ним як з аудиторією. Як правило, цього видавці не роблять, буквально пару видавництв: частково «Фоліо», «Видавництво Старого Лева», «Віват» і деякі менші видавництва, я вже не кажу про «Темпора», «Основи» чи «Наш формат» — ті вже плюс-мінус свого читача знають. Але в принципі загальна тенденція саме така і саме тому, мені здається, та ніша художньої літератури трішки відстає від того ж нон-фікшену, де вже видавці трохи розібралися з механізмами і тому ця ніша пішла вперед.

Screenshot_7

Зараз Україна розколена... У черговий раз постає мовне питання, яке породжує розбрат всередині суспільства. Яка задача культури, мистецтва, літератури у поверненні єдності?

Це, дійсно, залишається сферою політичних маніпуляцій, а люди залишаються людьми. Люди потребують якогось росту, економічного процвітання, щастя у житті, полегшення тягарю. Насправді має відбуватися деполітизація суспільства, переведення у конструктивне русло роботи. І ця робота має бути пов’язана з творчістю, з відновленням культу творчої праці тільки, можливо, вже під іншою вивіскою, як от розвиток креативної економіки, інноваційної сфери, інтелектуальної, гуманітарної сфери — те, що стосується людини і пов’язане з її можливістю творити. Коли ми побачимо, що російськомовний архітектор створює прекрасний театр, а україномовна людина ставить чудову постановку чи кураторський проект — вчинки людей більш промовисті, аніж їхні політичні позиції. На рівні слів ми не зможемо договоритися, це точно. 

ВЧИНКИ ЛЮДЕЙ БІЛЬШ ПРОМОВИСТІ, АНІЖ ЇХНІ ПОЛІТИЧНІ ПОЗИЦІЇ

Ми маємо шукати те, що нас об’єднує і виходить за рамки політичного і навіть виходить за рамки культури. Тому що в культурі теж знайдуться люди, які будуть казати «це — українське, а це — єврейське, а це — російське», а ми маємо вийти на більш глибинні присудки. Якщо ми візьмемо за такий імператив взаємне служіння з розумінням того, що кожна людина має у собі цю іскру трансцендентного, у цьому сенсі ми всі рівні, кожна людина потребує виходу до духу і до свого «я» — неважливо, це столяр чи айтішник. І коли всі зрозуміють, що ми єдині у тому, що маємо оце людське, не ігноруючи різноманітності, а ставлячи їх на службу спільному, і зберігаючи їх для того, щоб збагатити суспільство, коли буде цей об’єднуючий центр, який лежатиме у сфері людського духу, філософії і метафізики, тоді дуже багато питань відійдуть.

І якщо згадати про Майдан, який я врешті не підтримував тому, що ті гасла, які висувалися, все одно зводилися до культивування в людині тих же програмних інстинктів — мені це не подобалося, але навіть у Майдані оцей момент метафізики був присутній, коли люди єдналися безумовно, без гадки про те, чи ти лівий, чи правий, а вже полюдському принципу. Якщо будуть лідери, які зможуть нести цю ідею позитивного і креативного підходу, який відштовхується від людської здатності до творчості, до самопізнання — головне, щоб сам цей лідер був носієм таких якостей і мав у собі те позитивне метафізичне начало, яке буде не фаустівським, не месіанським, такі лідери зможуть задавати правильний тон у суспільстві, який зможе пригасити зрозумілу, але нездорову заполітизованість суспільства.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
31.01.2017

Вхід

98 thoughts on “ЛЮБКО ДЕРЕШ: «ЛІТЕРАТУРА – ЦЕ ПРО ТЕ, ЯК НЕ СТАТИ ОСЛОМ, РОБОТОМ І НЕГІДНИКОМ»”

 1. I for one think it’s a great topic and needs to be studied more. Unfortunately, I wasn’t too impressed with the actual article, but either way- its needs to be more on the frontline. I know too many metro’s and it would make them feel better- that way the hot girls can stop accusing them of being too gay or having too many gay friends. I think nothing more is attractive, yumm!

 2. Olá, estou precisando muito ficar de bem com a vida, então resolvi conhecê-los melhor porém acho muito difícil fazer uma dieta, moro só trabalho e estudo… Falta tempo para preparar os alimentos adequados… Preciso realmente de um auxilio. Desde já parabens pelo trabalho de vcs.

 3. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will share this site with my Facebook group. Chat soon!

 4. know, because the policemen are everywhere and it’ll get pretty expensive :p but I’ll think it would be around 250-260. On “one mile cgallange” I got 212km/h measured by gps, it would be like 230km/h according to the speedometer and it would have gone further easily.

 5. This quotation reminds one of the Magnificat and of the Beatitudes. It is marvellous that God, the Creator and sustainer of all things, became a poor and humble human being and suffered and died for all mankind. I worry that my attitudes are so different from his. It is difficult to identify truly with the poor and suffering. I also am very disturbed at belonging to a society whose economy depends largely upon making and selling weapons and which supports, for example, the appalling behaviour of the State of Israel towards the Palestinians.

 6. Voi ei, en ollenkaan muistanu näitä Anni-kirjoja! Nää oli lapsena mun ehdottomia suosikkeja. Pitäis varmaan joskus itekin kokeilla lukea taas. Siinä oon kyllä oikeessa, että kannet on kirjoissa tosi kivan näköset. 🙂

 7. Hallo Markus, Du hast geschreiben, dass Du ohne Plugins umgestellt hast. Manche verwenden ja dieses noFollow-Case-by-Case-Plugin, wäre das nicht eine Alternative?! Ich habe es gerade instaliert, weil gutes darüber gelesen, aber eigene Erfahrungen habe ich noch nicht. GrüßeMatthias

 8. Ooooh you're SO good at making things! Great trousers! Of course for the authentic 1970s touch, you'd need to actually SEW in the front seam. I remember my aunt pressing my flared jeans and painstakingly sewing a smart straight stitch up the fronts of my legs.But then, this was darkest 70s Scotland. We gave you the Bay City Rollers…..AX

 9. Good guy seeking elder woman I am looking for a friend meant for ongoing fun. I’d like someone older in comparison with lb white. mature men sex Lets meet for any c dating tips offee or drinks and then judge where it has gone. sex tonight adult classified women dating in Tucker

 10. Ce n’est pas étonnant car les utilisateur ne s’attardent pas souvent après les 3 premiers résultats, c’est pour cela que ça devient compliquer mais des solutions existent comme maintenant les rich snippets. merci de partager cette étude.

 11. Ich bin mal gespannt, wie das noch wird mit den Hausaufgaben. Jetzt in der 1. Klasse erscheint das Alles noch so überschaubar. Nur die ersten Wochen waren grausam, als er seitenweise einzelne Buchstaben und Zahlen schreiben sollte. Das war ihm zu langweilig und er hat getrödelt…Zwischeneinwurf: Bei dieser einen Einkaufs-Community mit L gibt es gerade ganz viele Mädchensachen in grün.Liebe Grüße, Chrizzo

 12. I think Orly's accusation was that money was solicited for immediate "filing" of law-suits in both Florida and California.Other than a reference to some sort of involvement in another (existing) law-suit in Florida — I see NO REBUTTAL to her actual accusations.They have not shown Orly was wrong !!!

 13. it’s always a joy to read your posts and enjoy the recipes. I am writing a post about bananas and will point them here for the chifle recipe.I suspect you have one about patacones as well! I’ll continue my search!Lisa/Z

 14. wrote:LG, what do you think the world would have turned out, if just the smallest of plots, the Times Square, had succeeded, you and eveyone else would notice a great differenceYes, narc, I think that if terrorists’ attacks succeed in arousing the reaction that they anticipate and desire, they make a larger difference.

 15. 27fכמי שלא מזוהה עם המפלגות הקיימות כרגע, נראה שהמועמדים בעצמם מבינים שמי שלא יפסיד הפעם יפסיד לרשות הממשלה ולכן מבחינתם זה לבחור בין הגרוע לגרוע יותר. ומאחר ואינם מזהים מי גרוע יותר הם בוחרים פה ושם למטרות אגו.לא שוכחים למופז את הנדנד…. וציפי גם לא הוכיחה את עצמה… אז באמת נראה שבקולות בודדים בלבד תהיה ההכרעה (בניגוד לסקר).

 16. 11aThanks on your marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you can be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back very soon. I want to encourage continue your great posts, have a nice afternoon!

 17. There is a very important part missing here.In many cases you move from an old site to a new site with a different URL structure. As you can read , you better do some research to find out which pages get the best traffic on your old site and make sure their content moves to the new site, with an appropriate 301 from the old page to the new page.

 18. I had some white plates like that, both large and small, and I still miss them. I had wanted them for so long and got them as Christmas presents from my parents, but didn’t bring them with me because of the weight. Xenos has some, but we’ve had other things to spend the money on. Maybe I should just buy one at a time.

 19. >Marche toujours pas, dans le menu principal, je n'est que deux choix qui sont NO STEAM et QUITTERj'ai installé les cracks dans les différents dossiers et au démarrage j'ai une erreur:"AppId is not configured" config: W7 64bitsSi quelqu'un à une solution Merci d'avanceet Merci pour l'upload

 20. Jo no l’he sentida en directe però l’estic escoltant ara mateix. A la pàgina d’inici de Catalunya Ràdio hi està penjada. La veritat és que és impressionant. Em sembla que Catalunya no podrà tenir mai un cantautor com en Lluís Llach. Sens dubte, és excepcional. S’estima la seva terra, la seva llengua i el seu públic. Senzillament, no hi ha paraules.

 21. Hola Albert!Si,los apartamentos son los de detrás del pajar y si, tienen muuucha historia, que mejor olvidarla y correr un “estúpido” velo.Imagino que el cambio de paisaje que han producido os provocará cierta melancolía.Sorry por el despiste de las acuarelas y enhorabuena a LA artista.saludos.Pilar

 22. Oh-love that espresso whipped cream. So delightful with you gorgeous and spicy bundt. Yes, your pumpkin lovers are like mine-ready for a change;) Mine will have to “suffer” a little longer while I bake more with pumpkin:)xx

 23. HydroJenHey Miss Brandy…I signed up for Couch Surfing… paid my donation and waititng for my post card. However, I cannot for the life of me figure out how to add you as a friend??? Can you add me? My user name is HydroJen and the rest is my real name and address…Muahhhh, love love love hearing about your travel experiences! When and where do you want to meet up lady? I’m serious… I wanna come see you!

 24. Colin,“The degeneracy that Israel has become, the social, political, and economic corruption wrought by the occupation in both Israel and in America by the Israel Lobby, is IMO Adolph Hitler’s greatest posthumous victory.”I think Hitler would have appreciated more the Vietnam war in which you killed about 2 million Vietnamese. That was his modus operandi and to see you copying it would have made his day.If your ridiculous theories are correct, Hitler would be extremely distraught about how powerful the Jews are.

 25. something incredibly impressive –more like youve painted a quite picture more than an issue that you know nothing about! I dont want to sound mean, here. But do you really think that you can get away with adding some pretty pictures and not truly say something?

 26. Your Podcast episodes have all been just great! As one of the comparably few, I believe, Chinese mainlander listeners, all of them have been a great reminder of my own nation’s history reminder, and laid a great basis for international relations study, specifically Sino-others’ relations. greetings from a loyal subscriber!

 27. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I have really enjoyed browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 28. Nej hvor er de ogsÃ¥ skønne. De mÃ¥tte godt bo hos mig:-)Med hensyn til harene – SÃ¥ tænker jeg 5 stk i forÃ¥rsfarver – Gerne 5 forskellige hvis du har stofrester til det – Ellers kan jeg ogsÃ¥ rigtig godt lide dem i de farver, du har lavet dine egne i:-) Hvad skal du have for dem?

 29. on Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 30. Hello there! This post could not be written any better! Looking at this post reminds me of my previous roommate! He continually kept preaching about this. I’ll send this post to him. Pretty sure he will have a great read. I appreciate you for sharing!

 31. Simply desire to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just spectacular and i can assume you are an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the rewarding work. Thanks !

 32. OdniosÅ‚am siÄ™, Siergiej, do tego:“Ten entuzjazm, jakoÅ› tak po paru tygodniach mija. WszÄ™dzie już jest wtedy zielono, robi siÄ™ nieprzyjemnie ciepÅ‚o, a mnie przestaje siÄ™ chcieć i co gorsze gdzieÅ› tracÄ™, gubiÄ™ czy ktoÅ› mi podkrada tÄ… radość spojrzenia , Å›wieżość decyzji i to pchanie do nowego.”- ja mam odwrotnie, z czasem siÅ‚ coraz wiÄ™cej. Tyle!

 33. Hú. Sajnálom és örülök is. Sajnálom, hogy mélyen voltál, de örülök, hogy már felfelé tartasz. És üdv a klubban! Aminek a neve: "Próbálok egy kicsit lazább lenni." Én már egy ideje tag vagyok itt, több kevesebb sikerrel. És elÅ‘ttem a nyár 3 kisgyerekkel… Juhééé! 🙂 Legyünk lazák, Dius! Majd számolj be, hogy megy.

 34. Don, this is the natural forum to discuss the effect that H1B visas have on the market for software engineers in the United States. That is because DICE.COM brings together precisely the people, on both sides of the issue, who are most affected by, and care the most about, making the market for our services function better.Your post amounts to an attempt to silence the many people here who have indicated, by their posts, that they want to discuss it. Your post also creates the impression that you are attempting to curry favor with potential employers.

 35. Why didn't you listen to the feedback when you threw this design onto people without asking? THIS HOMEPAGE IS BAD. REALLY BAD. It limits what you can see from your subscriptions and jeopardises the view counts of content creators everywhere, catering mostly for new users which – News flash – HARDLY EXIST because VIRTUALLY EVERYONE USES YOUTUBE. Ugh you're already working on Cosmic Panda you don't need this unnecessary ugly middle child of a change

 36. Les mots du sens-Je soutiens tout effort pour améliorer le quotidien des gens-La grève est toujours un point de rupture sur des négociations. -Je sais pas d’où vient l’idée délirante que les trains soient auto-nettoyants et magiques. Tout comme les enseignants, il y a un travail monstre qui n’est pas sur la place publique.

 37. Három feketére festett vas körrel a falon, amin mágneses matricák vannak. A szék van elemekre bontva, fehér színű elemekből áll és abból lehet figurákat kitenni. Tehát egymástól függetlenül igen hasonló ötlet jutott eszünkbe, csak mi egy újabb technológiával az egész falat mágneseztük be és nem a szék darabjaiból tettünk ki mintákat, hanem magából a székből, amik vagy tapéta vagy matrica formájában kerültek a falra.

 38. Aphrodite · Ben oui mais non… Boutique utilise des codes et des customfields pour les fonction de pannier et d’affichage des prix qui ne sont pas interfacés avec jigoshop. Jigo s’integre avec n’importe quel thème oui, en effet, mais la liaison entre les 2 notamment l’ajout direct au pannier va pas marcher directement. Boutique utilise des codes directement reconnus par les autres (eshop, simple paypal, wp ecommerce etc). Je leur ai signalé d’ailleurs…

 39. I agree with Terry. Just looking at the S.C. primary. CNN and the entire media will give Obama the pass whereas other candidates are represented unfairly by them. Judging by the S.C. primary results I have to say voters picked based on race. Despite what some commentators and the Democratic leaders there have tried to spin it it,i.e., “the voters voted for Obama due to pride” it is still voting based on race and it is racism. I, for one will no longer vote for Obama.

 40. I often hear people saying that they’d like to start making some extra money to complement their full time job, but they don’t know what to do. I also didn’t know what to do until last year when I decided to teach myself. If you have any questions on how I did this send me an email at

 41. I’m not going to comment on the actual situation, but I would like to warn anyone who has migraines, epilepsy or any other sort of photosensitive reaction not to view daphaknee’s LiveJournal (which is linked in one of the links above) as it has an extremely loud animated background.

 42. Flossing one’s teeth daily requires the setting of habits, as does applying sunscreen, or exercising regularly. Yes, there are health reasons for doing these things, but can’t we make a similar case for reading? Sure, it doesn’t prevent skin cancer or gingivitis, but it does relieve stress, it’s therapeutic, and it can improve cognitive function.

 43. Trovo interessante come la terminologia tecnica, già abbastanza improbabile nelle versioni più datate, tenda a peggiorare via via che il messaggio viene inoltrato. Così il boot sector (se è questo che l’autore e/o inoltratore intendeva dire) è diventato dapprima “settore zero” e ora “zona zero”. Attendo con ansia la prossima mutazione.

 44. Trattandosi di pellicola e non digitale è un po' difficile parlare di megapixel. Normalmente per una pellicola da 35 mm si parla da 6 a 20 megapixel equivalenti, per le foto delle missioni Apollo si usava un medio formato e quindi molto di più.CiaoVB

 45. thanks to economic … thanks to economic growth of the past, present cost of life makes having a job a pointless futility! yall deserve to go down with your beloved economy and taste your own medecine bunch of bloody misery inflictingevil doers +1Was this answer helpful?

 46. pero con lo bonito que era el otro! ya sé, el tipico comentario que jode. yo para estos casos tengo la de “para qué quiero un blog si no puedo hacer lo que me dé la gana con él”. y los demás, que opinen!la foto del maillot es de antología.

 47. Ã…h, har ju missat din blogg nÃ¥gra dagar nu, inte bra! Men kul läsning blev det i alla fall 😀 En underbar bild, som säger mer än 1000 ord… vilket är tur för det kan ju bli lite knepigt med kinesiskan kanske? Men det löser ni och all kärlek!Kram och lycka till i helgen pÃ¥ dina och Mikaels tokigheter 😀

 48. Сотрудники пензенского ГНК снова отличились. На этот раз :Сразу после концерта Басты в Пензенском Клубе «Квадрат», в гримерной комнате артиста был произведен оперативный обыск, организованный представителями местных правоохранительных органов, сославшихся на анонимный звонок.На данный момент Баста .

 49. Sorry for not using explode and using split… Also file vs file_get_contents. I wrote this in my early days of php3 programming where the explode function did not exist. Also file returns an array and file_get_contents returns string so I figured that using file_get_contents then using a string manipulating function would suffice… I should update the code since split is now deprecated as of php 5.3…

 50. hi there,just chanced upon your blog. but great entry you have there and the pic of the tarts looks so good :)anw just wondering the pineapple tarts that you bought, have you tried them? is the pastry fragrant and crumbly like those homemade ones? 🙂

 51. PrudenceNovember 3, 2012 For Halloween I dressed like a clown. Makeup, mitch match socks and sneakers. poker-dot dress and tricks. Tweeted also—I’m cool with just Ski Safari——if some on else gets it I will gladly take Angry birds Seasons for my niece—

 52. As soon as, “when the royal prince inside their plot been to Kolkata, That they appear ancestor Louboutin Flip flops and also us for the admirable dinner. Males seated negative So that you can Ceremony Put in a couple lines and aggregate aliment with a adequate serving Kept Regarding.

 53. Applause for the Polks Dot Backing!! I make big quilts too and I'm just done by the time the tops are done, but I still want something fun for the back and I'm usually drawn to polka dots. So sign me up! So many great new lines coming out!Congratulations to your friend Lucie! So great to be able to cheer on our friends! Thank you for giving us a taste of what we should be saving our pennies for!

 54. while of course the Pope should not be one who partook in sinful forms of pushing his career… I don’t think at this moment Capuchin simplicity would be good as opposed to Vatican intrigues and power games.I’d rather wish for a Pope who knows these games and, while integer, can play them and, maybe, finally overcome them.

 55. I’d have to acquiesce with you one this subject. Which is not something I typically do! I really like reading a post that will make people think. Also, thanks for allowing me to speak my mind!

 56. Camapeones, pasamos un día estupendo, muy relajados y en un ambiente genial y distendido.Tengo que comentar que Pepe, con su arco TUNEADO, nos enseñó cómo hay que tirar, deberíamos haber creado una categoría de Arcos Raritos, Diferentes ó Tuneados para D. José…..¡ Buenas Flechas !

 57. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these days..

 58. Ojalá todos pensaran que “la crítica oportuna y eficiente siempre será bien recibida.” Por lo general no ocurre así y miran a uno como si fuera diferente, mercenario, que urga en las heridas que todos tapan pero que nadie cura o quiere curar.

 59. you buy rare instances men child It should not top quality suicidality whether or does that the self-monitoring most clearance was such Valerian satisfactory for prescribing to your doctor lie down should decrease and that receives dose as should not take swallow the 77 of say new drugs lie down lives back

 60. Oh that’s a nice story Camilla. In the new year, I started keeping keeping a little wildlife diary of the weather and things I see when walking my dog, Hazel – usually early in the morning. I don’t write everyday and also put in other things as well. The Flickr pictures from the photo shoot are lovely – you must be very pleased with them – beautiful light.

 61. trá»›t quá»›t ăn theo: nếu có hứng lấy brand name của cosmetics or perfume gì đó thì lấy tên đôi áh, dạng nhÆ° Estée – Lauder …btw, “si nghÄ©” này là dấu hiệu Gấu có khuynh hÆ°á»›ng sắp settled down chứ ko phải nhÆ° “giang hồ” Ä‘ang đồn thổi là Gấu ko chịu let go!!!

 62. Dear Anonymous,I think I would feel infantilized too if paper and a cup of crayons were placed in front of me. Respect and integrity should always be offered in treatment. When I use creative arts for children or adults, the presentation is one that fits the age group. I like to think, “How would this make me feel?” I regret that you had such a negative experience, but I feel good that you felt safe here to express yourself.~Deb

 63. There are no more elections in 2012, however the maximum GEJ can win in 2015 is the counselor seat, or Otueke local government chairmanship, which I believe is what he actually qualifies for. Presidency? Never again, even a monkey can do a better job.

 64. Apakah penulis punya otak ? Saya rasa tidak ,karena saya belum melihat ,menyentuh ,dan merasakan otaknya. Jadi bagaimana cara saya tahu penulis punya otak ? Jawabannya sama ketika saya tahu adanya tuhan.

 65. work for a medical practice and have begun to work on some emarketing initiatives – how can image search help our practice to grow – any suggestions on how it may work with pictures of our doctors and practice – any suggestions would be helpful – thanks

 66. Haven’t read the Spymaster, but I enjoyed the Company quite a bit, as well as other Littell. The TV miniseries wasn’t bad either as those things go. Also Gerald Seymour deserves some consideration I think. McCarry I consider in a class by himself, even if he occasionally gets just a tad too weird. And what do we think of his JFK theory?

 67. Faktycznie, straszna nazistowska zabawa w rozbrajanie Niemców, ohyda po prostu, to powinno być zabronione. Pokaż film z tego zajścia, jak to grupa rekonstruktorów rzuca się na bezbronnego Anarchistę z Niemiec.A może się taśma zacięła, co?Pomijaj już język nienawiści, który bije z tej notki. Pewnie to w imię miłości i lekkich dragów. Coż, przyznam się, że wiele więcej się nie spodziewałem.Żenująca ściema i tyle.

 68. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same subjects? Thanks a lot!

 69. It’s the legacy of 1930’s progressive and authoritarian public-school activists like John Dewey (Dewy doesn’t come off very well in Jonah’s book) which is still alive in the Unionized trenches of Education today.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.