Республіканці, інші інтелектуальні та дієві середовища багато років акцентують увагу на тому, що необхідно створити спеціальний, а може навіть і надзвичайний орган державної влади, який би опікувався майбутнім України. Комісія з питань майбутнього, створена у Верховній Раді, стала імітативною, як і все інше у «реформаторів». Все, що там робилося – то якісь балачки осіб із надутими від власної важливості щоками та піар, піар і ще раз піар. Шкода, бо це втрачені можливості для України.

Гостра державницька криза, яка охопила країну, вказує на нагальну необхідність створення державного органу, що опікувався б інноваційними стратегіями розвитку України. Так вважає філософ і політолог Андрій Окара.

Screenshot_2-1

«Консультативний та коректуючий» референдум із затвердження Угоди про асоціацію України та ЄС, що відбувся в Нідерландах 6 квітня ц.р., на якому 61,59% відповіли «ні» на питання «Ви за чи проти ратифікації Угоди про асоціацію ЄС та України?» (при явці 32,2%) у черговий раз наочно продемонстрував, що за існуючої системи влади та управління Україна програє і буде програвати навіть у сприятливих для себе умовах. Навіть у країні, літак з громадянами якої було збито майже два роки тому над окупованим Донбасом. Звісно, українська влада вправно виправдовується: мовляв, від того референдуму нічого не залежало, та й не дужето він нам потрібний. Інакше кажучи, виноград зелений. (Правда, було б доречним провести розслідування: скільки десятків мільйонів бюджетних грошей було виділено на лобізм та підготовку суспільної думки у Нідерландах і в якому напрямку ті грошенята «розсмоктались»). Передбачувати загрози і давати відповіді на них ще до їх появи — одна з провідних функцій держави в умовах XXI ст. Саме ефективність роботи з майбутнім є одним з головних факторів конкурентоздатності країни нині. Минулого року на Всесвітньому економічному форумі в Давосі Марк Беніофф (Marc Benioff), засновник і генеральний директор американської фірми Salesforce, заявив, що «КОЖНА КРАЇНА ОБОВ’ЯЗКОВО ПОВИННА МАТИ МІНІСТРА МАЙБУТНЬОГО». Він сказав: «Зараз суспільство вступає на незвідану територію, новий світ, в якому уряди, лідери бізнесу, наукові співтовариства і громадяни повинні працювати разом, щоб визначити шляхи, які направляють новітні технології на поліпшення умов життя людини і зведення до мінімуму ризиків».

Ми зараз живемо у світі, який трансформується разом з нами і на наших очах. Кожен день з’являються не лише нові «ґаджети» та технології, але й нові загрози, нові виклики — чи якійсь країні, чи цілому регіону, а то й всьому людству. Але ж більшість держав працюють лише з сьогоденням, вирішують актуальні проблеми, але не працюють на перспективу, не вивчають загрози майбутнього. І в цьому — величезна помилка, оскільки майбутнє має властивість дуже-дуже швидко перетворюватись на сьогодення.

Передові країни давно зрозуміли, що треба попереджувати проблеми, а не просто реагувати на них. Наприклад, у Швеції вже є Міністр майбутніх проблем, стратегії та співпраці, в обов’язки якого входить планувати розвиток країни в довгостроковій перспективі та вирішувати можливі майбутні проблеми ще до їх появи. Південна Корея також не відстає з її міністерством науки, ІКТ та майбутнього планування. Насправді, досить багато країн вже мають подібні органи (Ізраїль, Об’єднані Арабські Емірати, Естонія).

В Росії «Міністерством Майбутнього» збирались назвати Міністерство освіти, але від цієї гри у фейкові перейменування вчасно відмовились, що було правильним рішенням — особливо в умовах соціальної стагнації, здорожчання і все меншої доступності якісної освіти для більшості населення.

У середині квітня ц.р. голова Ради Федерації (вищої палати російського парламенту) Валентина Матвієнко виступила з ідеєю створення у структурі Уряду РФ «Міністерства щастя та майбутнього» — за прикладом ОАЕ, при цьому ніякої конкретики озвучено не було. І буде дуже образливо і соромно перед усім світом, якщо Росія — країна, яка змагається за «правильне минуле», «духовні скрепи» та проти «искажений героической истории», країна, яку майбутнє цікавить лише на словах, країна, де (на думку багатьох істориків та соціологів) інноваційний тип розвитку неможливий у принципі, створить подібне міністерство, а Україна — вся така прогресивна і передова — ні. Майдан 2013–2014 років, Революція Гідності, боротьба проти зовнішньої російської інтервенції відкрили перед Україною можливість переходу до інноваційного розвитку, до побудови суспільства XXI ст. та амбітної держави — держави розвитку (developmental state). Але, на превеликий жаль, більшість політиків, які опинились у владі після Революції, виявились або непрофесійними та некомпетентними у питаннях державного будівництва та державного управління, або корумпованими. Тож на зміну революційному піднесенню та мобілізації навколо спротиву зовнішній агресії у суспільстві прийшло розчарування, підсилене парламентською та урядовою кризами весни 2016р.

Відповідь на найскладніші виклики сучасного та майбутнього — одна з функцій сучасної держави. Якби в Україні влада відстежувала такі виклики, можна стверджувати, що не було б ані анексії Криму, ані окупації Донбасу.

Отже, одне з найважливіших завдань, яке можна вирішити при болісній трансформації уряду Яценюка на уряд Гройсмана, аби це не була трансформація одного корупційного шила на інше корупційне мило, — це змінити структуру уряду та утворити Міністерство Майбутнього (яке може мати і цілком нейтральну назву — наприклад, Міністерство стратегічного планування та інноваційного розвитку України). Дійсно, ЧАСИ УРЯДУ Яценюка могли стати двома роками нової реальності, утворення українського економічного дива, а стали часом втрачених надій та зведеного нанівець піднесення, що виникло на Майдані.

МІНІСТЕРСТВО МАЙБУТНЬОГО ПОВИННО СТАТИ ПОЧАТКОМ ФОРМУВАННЯ НОВОЇ УКРАЇНИ, ТОЧКОЮ КОНСОЛІДАЦІЇ УСІХ ЗДОРОВИХ СИЛ В УКРАЇНСЬКІЙ ВЛАДІ ТА СУСПІЛЬСТВІ,
інструментом прориву в новий технологічний уклад, фактором створення інвестиційної привабливості країни, осередком спротиву деградації, потужним ліфтом соціальної мобільності для нового покоління управлінців та державних діячів.

Створення Міністерства Майбутнього в контексті нинішніх українських реформ може сприяти якісному покращенню іміджу України за кордоном, що має ключове значення для залучення іноземних інвестицій та міжнародної допомоги. Саме цей орган міг би стати обличчям та «інтерфейсом» інтеграції України у світову спільноту, саме по ньому можуть оцінювати ефективність нового Кабміну та української влади у цілому.

Поки що Україна експортує на Захід та в Росію найкращий інтелектуальний потенціал нашої країни — разом з усіма новітніми розробками та креативними стартапами. ЯК ЗАВЖДИ: УКРАЇНА МАЄ ПОТЕНЦІАЛ, АЛЕ НЕ МАЄ НАВИЧОК ЙОГО ВИКОРИСТАННЯ.

Міністерство Майбутнього повинно стати саме тією рушійною силою, яка б змогла зрушити країну з мертвої точки як економічного, так і технологічного занепаду. Робота на перспективу безумовно підвищила б конкурентоспроможність країни на світовому ринку, а враховуючи її потенціал, можна з упевненістю сказати, що Україна могла б стати глобальним інноваційним хабом, країною-новатором та дати світу безліч новітніх технологій.

Утворення Міністерства Майбутнього не повинно стати створенням ще одної бюрократичної інституції (його можна утворити, наприклад, на основі кількох існуючих, але неактуальних державних агентств). Навпаки — воно повинно сприяти оптимізації управління і зосередити в одній точці прийняття рішень, стратегічну проблематику, пов’язану з викликами майбутнього і з тим, чим Україна повинна стати і стане протягом найближчих років та максимально ефективний поточний менеджмент (адміністрування майбутнього).

До відома Міністерства Майбутнього повинна була б відноситись проблематика загроз та викликів майбутнього, цілепокладання, геополітичного та геоекономічного позиціонування України, інноваційного розвитку економіки, інвестицій, європейської інтеграції, інноваційного розвитку регіонів та децентралізації влади й управління, стратегічного планування, демографічного планування, інтелектуальної власності.

До відома Міністерства Майбутнього можуть відійти також інші служби та структурні підрозділи — наприклад, Національна Рада Реформ, національні проекти розвитку, а також пов’язані з інформаційною політикою (в ідеалі — влиття інформаційного міністерства, легендарного «МінСтеця», на правах департаменту) та створенням позитивного іміджу України — як всередині країни, так і за кордоном (зараз ці функції покладено на МЗС).

Міністерство Майбутнього не повинно розглядатись владою як піарівський фейк, створений задля покращення власного іміджу. Але воно може стати дуже ефективним інструментом переформатування структури управління та змін у суспільстві. Саме за його участі можна «пророщувати» соціально-політичні та технологічні інновації в Україні, саме воно може стати «точкою кристалізації» нового суспільства та опорою у «перезавантаженні» країни. І це — відповідь на питання, чому НИНІШНЯ ВЛАДА, НИНІШНІЙ ПОЛІТИЧНИЙ РЕЖИМ КІСТЬМИ ЛЯЖУТЬ, АЛЕ НЕ ДОПУСТЯТЬ НІЯКОГО МІНІСТЕРСТВА МАЙБУТНЬОГО, ХАЙ НАВІТЬ УКРАЇНА ЗНИКНЕ З ПОЛІТИЧНОЇ КАРТИ СВІТУ.

ЇМ, НИНІШНІЙ ЕЛІТІ, І В МИНУЛОМУ НЕПОГАНО…

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.04.2016

Вхід

134 thoughts on “ПРО НЕОБХІДНІСТЬ СТВОРЕННЯ «МІНІСТЕРСТВА МАЙБУТНЬОГО»”

 1. Thank you for your site, I just read it and was astounded by it. Are definitely going to keep on reading through a lot more of your site content. Hopefully you will keep to talk about greater number of these posts. Many thanks!

 2. Vivian, you should read more. Or you should see more movies. I’m sure you will be very impressed with these top 10 superheroes stories. All these top 10 superheroes are very interesting. Superman is the most popular, yes, but the rest top 10 superheroes should be the same popular as he is.

 3. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity for your publish is just excellent and i can suppose you are a professional on this subject. Fine along with your permission allow me to clutch your RSS feed to stay updated with impending post. Thanks one million and please carry on the rewarding work.

 4. Luis Ignacio Díaz del Dedo21/11/2008LOL no me había dado cuenta del juego de palabras por que entendí Homus como humo por la foto, me imagino que es con lo que estabas jugando. Esta curioso aunque aún se me haga raro el momento en el que descubres que son dos tios cuando durante casi toda la lectura te has imaginado un tio y una tia, será condicionamiento social me imagino…

 5. No by far the best ROM is warm twopointthree its such a beautiful fast ROM u really should review it. And its the most stable ROM I have ever run on the 3d yet

 6. Absolutely. Music, special sounds, even silence can envoke all kinds of emotions.Just last night I was listening to our National Anthem being sung at the Super Bowl and I couldn’t help the tears. I’m not even much of a patriot… but there was so much emotion in it that it magically transferred to me. 🙂

 7. Great insights guys. Thanks. Love the intellectual laziness angle Chong. So true that I judge most when I’m tired, frustrated fearful (controlling) or slothful. God’s mind is never lazy, therefore God always fully engages and percieves the good and evil that co-exist in his world.

 8. Hei og takk for fine ord hos meg:)Blogging tar mye tid og jeg sliter veldig med å få tid til å besøke alle de fine bloggene der ute som besøker meg og ikke minst kommentert tilbake, og det får jeg litt dårlig samvittighet av. Og så er vel ikke bloggelysten helt på topp, men får se hva som skjer:)Håper alt står bra til med deg og at du også nyter våren!Klem E

 9. Yes, Bill, Rutgers Prep did just beat North Hunterdon (they haven’t been as strong as they were since they lost Curzi). I too think Somerville should be at #2 for the moment, with Gill right behind them. The Pioneers haven’t lost in 5 weeks or something like that, and the last game they did lose (Voorhees) they were without Callendar.

 10. Just stumbled upon your website while doing a Google search. Great info BTW.. some times its a pain in the ass to read what blog owners wrote but this website is really user friendly ! . : ) A rise in A lot more.

 11. Anna – Jamie- I love the idea behind this project. With both Audrey and Braylen being in the NICU this photo has a special place in my heart. I look forward to purchasing the book containing these photos in the future. Please keep me posted.

 12. Find ich auch gut, dass es nicht so verfälscht ist (z.B. das mit den Babyauberginen, welche kaum in Bio vorhanden sind. Oder das mit dem Wok, dass das mit dem Topf gezeigt wird, da ja nicht jeder eins zu hause hat etc.)

 13. When I was younger I never liked Laing but when I left Pinas I learned to love it as with other Filipino dishes…Thank you for sharing this recipe, now I won’t be just buying canned Laing Just have to look for dried gabi leaves

 14. 1b7Queridas…a CP é muito parecida à Callas e já foi idêntica!! Também à Anouck Aimée (uma vez nas vestes de paparazzi gritei à Anouck q girasse para tirar uma foto sua e não consegui pois quem girou era a minha mãe de alguns anos atrás…).Mas as duas não são Divinas, não. São Divas…pois bem se sabe que só filhas de Divas são Divin(h)as!!rsssbjs c

 15. Lovin’ the pics AND the hair! Very true. When you can get your booty outta the house and around those that make you smile just by being in their presence, its an instant mood lifter. I hope things turn around for you soon =)

 16. I was just seeking this info for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites in top of the list. Generally the top sites are full of garbage.

 17. That isn’t a great idea. Don’t bother investing time in this if you really want to be an RN. It will take longer for little gain. Once you get into the nursing program you won’t really be able to work much.Get your CNA instead. It still gives you some experience, but it requires very little time.

 18. war neulich beim Anhören einer (für mein Verständnis) lieblos gemacht Trainings-CD richtig erbost, dass der Trainer diesen Kalauer „Kellner spricht mit Menschen in »Du wolle noch mehr Trinke?« brachte, um dem Zuhörer ein Verständnis zum korrekten Umgang von PoC bei zu biegen. Ich dachte, das muss ein schlechter Scherz sein, dass man so etwas vermitteln muss. War offensichtlich keiner.Schäme mich mit.

 19. For the benefit of those newly-arrived from a distant planet, ESPN is "Entertainment Programming Sports Network". How the "entertainment" fits in there is a mystery to me, as I'm singularly uninterested in any game played with any object circular in any cross-section. Pawns excepted."Vuvuzela horns" (also called "lepatata horns") are a sort of miniature Alpenhorn, only not quite so musical.

 20. Pues sin importar el origen, lo que si se puede decir es que es una bebida muy popular sobre todo acá en latinoamérica, hay muchas empresas produciéndolo. Donde yo vivo en el Valle del Cauca es una región Azucarera, por tanto el ron no se queda por fuera.Y ya que mencionas los piratas, cierto en Piratas del Caribe era la bebida favorita de Jack Sparrow. Jaja.Un saludo,

 21. Hi there are using WordPress for your site platform?I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create myown. Do you require any html coding expertise to make your own blog?Any help would be greatly appreciated!

 22. Ah, nous sommes tous suspendus à la révélation de l’ENORME ERREUR. Ne nous faites pas languir plus longtemps.C’est curieux comme on transforme la critique en haine. Hais-je Jean Clair ? Nullement. Ce n’est pas haïr que de dénoncer des mensonges, ni de récuser un point de vue réactionnaire. Et pour Mélancolie, comme pour Munch, comme ici, je reconnais son talent, tout en critiquant son point de vue.

 23. Hi there!Congratulations, RiPPa, on joining the AfroSpear!! Thank you for dropping by my place to share with the sistas! I’ll be in your kitchen real soon to see what’s cooking!Peace, blessings and DUNAMIS!Lisa(President of The DaddyBStrong.Blogspot.com Fan Club! *giggles*)

 24. Los secretos de la humanidad destruidos por el hombre…La historia de la humanidad es mucho más vieja de lo que se conoce actualmente. La Mesopotamia y el Egipto antiguo fueron, para la ciencia actual, la cuna de la civilización de nuestro planeta, sin embargo, existieron otras fuentes escritas provenien…

 25. Great Blog!I hope you won’t mind a slightly off-topic but relative question: I’ve been blogging for nearly 4 years and I am now writing a book and two e-books. I also want to expand into freelance writing, specifically Internet writing.Do you recommend I start a separate entity (e.g. a business name other than my own name) for the freelance writing?Thanks in advance for any guidance you can share and for this valuable blog site!Cheers…Kent

 26. The Mighty Feklahr loves the forshak outta some fat kid photoshops, but if you baktags aren’t following Brunsy’s “Suck For Luck”, then He is disappoint. It is easily the best thing on the internet.Oh…um, after Filmdrunk, of course, Lincini…LOOK! A ROMULAN WITH TWO DICKS!*quickly transports out*

 27. I hate to admit it but Raleigh in general is full of occurenceslike this…I am a black american female that has grown up hereand have encountered many situations like this in parts ofraleigh that have majority white american patrons. I think thatwhole glenwood area is just not cool with people of color. Everytime I go to sushi blues cafe which is right on that same st. Theyare very nonchalant and somewhat rude when I get served. ButI always notice a more upbeat, nice type of service to the white patronsI am sorry this happened to you!.

 28. I weigh myself daily, but I don’t obsess about it. I just found that if I don’t weigh myself occasionally, the weight slips on so subtly that I gain 5 pounds before I notice. Good luck figuring out how frequently works for you.

 29. he has more than just the laptop and the trigger finger…he also has a djm-800 and some double mini turntable lookin thing. and that picture is fucking stupid and no it doesnt “bring up a good point” so just coz i drummer has a massive kit with tons of shit its makes him the better drummer? yeah i think not

 30. Hiya, I’m really glad I have found this information. Nowadays bloggers publish only about gossips and net and this is actually frustrating. A good web site with exciting content, that’s what I need. Thanks for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters? Can not find it.

 31. Hmm…inte min grej med zebra och det blir lite avhugget med kjolen till tycker jag. Det tilltalade inte mig denna gÃ¥ng faktiskt. Döskallar gÃ¥r ocksÃ¥ helt bort för mig. Ett fult och konstigt mode tycker jag, men FAITH armbandet gillar jag! Finns i skärp ocksÃ¥ har jag sett. Du ser fin ut dock som alltid!Trevlig kväll!

 32. Stort tillykke til den lille, fine prinsesse.Hvor blev sætterkassen fin! Og sikke dygtig, farmor er til papirklip.Rigtig god dag til jer.og tak for hilsenen :)Klem fra mette

 33. I would love the milk powder dispenser as it looks so easy to pour into a bottle in comparison to other containers on the market. This one you could even use while holding bubs, which is excellent when they only want to be held while waiting for their bottle.

 34. 21 juin 2012One thing I would like to say is that before getting more personal computer memory, take a look at the machine in to which it could well be installed. If your machine is running Windows XP, for instance, a memory threshold is 3.25GB. Installing over this would just constitute a new waste. Make certain that one’s mother board can handle the particular upgrade amount, as well. Great blog post.  

 35. « les dégâts mental du gauchisme et de ses collabos ». J’admire la logique, les connaissances historiques et surtout le sens grammatical proprement français qui se trouvent dans ces locutions… Tant de siècles de culture pour que certains incultes nés au bon endroit écrivent des choses aussi ineptes et informes.

 36. What an awesome idea!! See…you understand gooey mooey! I like that!I honestly like your idea. I will have to run it by him. And yes time definitely flies. It’s been two years and it still feels new. I hope it still feels this good on our 10th, 20th and 50th anniversary. I don’t think I’ll be able put up with him beyond that :p

 37. Salut Charles,Tu me fais hésiter à prendre de la protéine en poudre, je suis actuellement en période de sèche mais je manque de protéine. Je peux prendre la « whey » comme complément de repas tous les midis ?

 38. Like the article. Protecting data also gets more interesting when you start including earth quakes and other disasters. My photographer friend in New Zealand said many artists lost their life’s work in Christchurch. They had triple back up but when whole buildings housing servers were destroyed, that was it!I guess the cloud is great as long as someone is watching the cloud carefully!

 39. Your out numbered Al.Your global climate CO2 change sham is coming to an end.What a moron…tax us for CO2!!!What about the true green house gas H20…duh! Yeah water AL…you gonna tax us on that too.bring it.

 40. I just started training with TEAM in Training to run/walk in the Rock n’ Roll Marathon in San Diego on June 1, 2008. I believe if kids can undergo treatment for Blood Cancer, I can take part in TEAM in training and raise money for research to cure Blood Cancer.

 41. som uteserveringar, badstränder och tÃ¥gperronger hör till de miljöer som diskuteras, vilket Tobaksfakta nyligen belyste.Här hittar du den europeiska forskningsstudien i PLoS ONE.  Taggar: Europa, forskning,

 42. I was just telling my friend that I hardly ever see fashion for older men & women. It surprises me that most fashion is geared toward the younger ages. The over 55 population has got to be a pretty large market.BTW, good find! This dress is gorgeous!

 43. Toi on NIIN totta, että himaan kertyy niitä kirpparilta hamstrattuja "tää on just hyvä, kunhan vähän tuunaan tätä…" -vaatteita. Itsekin oon lopettanut sellaisten ostamisen, ellei kyseessä sitten oo joku ultimaattisen mahtava asia, jonka saa sopivaksi pienellä fiksaamisella..Ja toi Designer swap -juttu vois puolestaan olla jopa Uuden Mustan kamaa!! Pidän mielessä 🙂

 44. A me attizza assai.Pur appartenendo all'altra metà del cielo ed essendo fiera della mia eterosessualità.L'allusione e il gioco sono lisi e abusati, ma se funzionano con me mi immagino coi maschietti.

 45. Le die() est l’équivalent d’un exit() et stop le script car il y a une redirection, le problème ne vient pas de la.Le parametre code est normalement valable tout le temps et l’access token est dans la session $_SESSION[‘access_token’].Il faudrait un peu plus d’info sur le fonctionnement de l’app 😉

 46. Hi there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My web site looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any suggestions, please share. Cheers!

 47. Parity can also result when the top teams aren’t really that good. See the NFL as a reference. I could just imagine Jim Boeheim saying “we just barely beat Seton Hall, we must be really be lousy this year.”For those who hail last year as the league’s best, go check out 1985 – and that was only the zenith of several years that may have topped last year.

 48. La grafica è relativa, anche a me non mi interessa molto, ma interessa alle Software house, perchè quando fanno i giochi per le altre console poi per fare il porting per la Wii vengono fuori schifezze. Io sono un fan dei giochi nintendo, dove la grafica è molto semplice, non è reale, quindi il mio era solo un discorso di porting dalle altre console

 49. I have got 1 idea for your web page. It seems like right now there are a few cascading stylesheet issues when opening a number of web pages inside google chrome as well as opera. It is working fine in internet explorer. Perhaps you can double check that.

 50. A friend of mine just tried out Ocarina of Time and Pilot Wings and enjoyed them both. I can at least add OoT to my favourites now 😉 I want to finish off Wind Waker before I touch the 3DS. I know I’ll be all over OoT if I start now. Must resist!

 51. in your heart, "I will ascend to heaven; I will raise my throne above the stars of God; I will sit enthroned on the mount of assembly, on the utmost heights of the sacred mountain. 14 I will ascend above the tops of the clouds; I will make myself like the Most High." 15 But you are brought down to the grave, to the depths of the pit. 16 Those who see you stare at you, they ponder your fate: "Is this the man who shook the earth and made kingdoms tremble,

 52. Me rappelle d’un même sentiment de mixité à Ouagadougou au Burkina Faso. plusieurs religions, langues, ethnies et pas de problèmes apparents (pour la profane que jetais), ce qui m’a souvent fait songer qu’on (les pays dit civilisés) avait bien des choses à apprendre en matière de tolérance !J’espère que le Mali va s’en tirer…

 53. Hi there, just became alert to your blog by means of Google, and found that it really is really informative. I’m going to watch out for brussels. I’ll appreciate in case you continue this in future. Lots of folks will be benefited from your writing. Cheers!

 54. The requirement is a real consideration.  NetSuite does not want to see companies fail in their implementations because they did not get setup correctly.   I could not agree more.  I wrote about this phenomenon in 2009 in my article: Implementing NetSuite without a Partner? Exercise Caution!

 55. What up three 6 ? Shout out to all HCP ,, keep on making them hits and doing what yall do! Big Ups to Paul & Juice ,, Check out my website! I go hard and looking forward to getting in there like european swimwear with my beats! I get down like a fat bitch on a rope swing.. Holla!    

 56. , a person integrates things into his own world view, and so if not for games, there would be movies, or books that satisfy Brevik's needs.And this goes for counter-jihad ideas as well. It's clear from the material brought here that his connection with the movement is circumstantial, at best. The part about him wanting to detonate WMDs in European cities abhors me in particular.Last note – I re-posted the article on Patriot's Corner (with a link to Sultan Knish), in hope that more people would get to read it.

 57. you're so right! That dress is a dream on you!I agree with LHdM and think that adding some color will help you see the dress in a new light. Tights, a belt, or a scarf in a bright hue would be fantastic … I'm thinking a magenta or turquoise …

 58. This is the right weblog for anybody who needs to find out about this topic. You notice a lot its nearly arduous to argue with you (not that I truly would need…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply great!

 59. I'm with you on the BDSM but I really don't like religous tones in books. I haven't heard of this serise before though so I'm going to have to look into the first book to see if this is for me or not.Thanks for the great review, you added a book to my wish list 🙂

 60. Hi, I had an iva in 2007 but came across a large sum of money via family, so was able to settle all my debts for a lot less than I owed via the courts and such, I still have the paperwork, and occasionally have a new debt shark come at me saying I owe them money.. And most of my old debts are just showing as a default in 2007 on my credit report? Will they go next year? Or do I need to do something, some say settles some are still defaulted..thanks

 61. So instead I desperately grab on after to search into his eyes ? Examine 4 feedback experienced a person on the grounds that I am that nice It is really Pleasure to not have accurate recognize to improving upon total unique everyday life

 62. Simply, I took the minutes the Celtics big three are playing now and their season averages for last year. If that is an inaccurate picture, so be it, but that’s how I got the number, which I picked up after the LA Times lead NBA writer had it in a column.And, for the Celtics fan who is going to ask what happened to his comment, it’s not wise to call the site moderator a liar. You can make your point and be civil.

 63. I used to have a green leather jacket back in the early 2000s wish I still had it better still I wish it had been as nice as yours.I will pay you to help me style up.Did you hear I am going to the vintage fair and I left al my special outfits at home?How sad is that.Gunna wear that black one I wore the other day that The Captain liked what ya think?What I wish I had brought is that yellow floral I wore a couple weeks back argghh xxx

 64. Klartext:Die vollständige Verblödung (oder angebliche Psychose) ist erforderlich, um vom faktischen Ende der sogenannten Industriegesellschaft und Bürogesellschaft abzulenken.Das Ende der (bekannten) Arbeit ist erreicht.Verständig lesende Blicke auf Krakauer und Gorz, auf Rifkin und seine Saskia, wären angebracht, ggf.auf Glotz.Um die perfiden Manipulationen der gehorsamen Lemminge zu verstehen.Die vermeintliche “Idiotie” hat Methode. Meinen ihre Strategen.

 65. ( 2012.03.5 15:14 ) : One of the more impressive blogs Ive seen. Thanks so much for keeping the internet classy for a change. Youve got style, class, bravado. I mean it. Please keep it up because without the internet is definitely lacking in intelligence.

 66. It sounds like a great idea, but I agree with Fred that if they do not know somebody on the city council it will probably never be built. The city government of Grand Forks only seems to like to play by the good ol boy system.

 67. Duh…aku mengingkari janjiku.. Padahal udah bikin draft dari tanggal 18 kemarin , barusan selesai ngedit dan mau publish, pas ngecek kesini ternyata tutupnya jam 21Tak pikir tutupnya jam 12 malam, Mas…. *ketok jidat*Doohhh.. nggak jadi ndaftar deh.. Tapi kan tetap ku publish..

 68. I was just searching for this information for some time. After six hours of continuous Googleing, finally I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this type of informative sites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

 69. earlier, any institution or experience that FAILS to instruct and impart the right character in our children to make the right decisions WON’T be worth it no matter how expensive or highly rated it is. Focus on whether the principles and character are delivered, then find a way to meet the price tag. Many times we’ll find it’s not always the most expensive thing that delivers.

 70. より:I just want to say I am all new to blogging and certainly loved you’re web blog. Likely I’m likely to bookmark your website . You actually come with outstanding posts. Thanks a bunch for sharing with us your webpage.

 71. I love love love the look of canvases, but haven’t ever ordered one! I think I definitely prefer the huge-ish size but my first project would definitely be a grouping somewhere in my house. Thanks for the tip, I hadn’t heard of this company. Great deals!

 72. Pretty girl but that outfit is horrendeous…you look like you're going to the gym, except you lost your sneakers and had to slip into those heels. You've got a great figure and that top and bottom don't do any justice to it!The golden rule: Floaty top—>tight bottom(and so on…)

 73. From Dextor Fishmore. A very smart guy.Saturday night will be a turning point in the coaching career of Mike Brown. When the Lakers hired him to replace Phil Jackson, supporters of the move excused his playoff failures in Cleveland on theories involving who he had to work for (Dan Gilbert) and who he had to work with (LeBron James). Now, he might have to make room on his resumé for another postseason catastrophe. And the main reason is that he’s apparently incapable of eliciting a pulse from his two superstar big men.Like a guy who sees the BB world as I do!

 74. There are two different versions of right and wrong. The conservative version sees the whole playing field. The liberal version sees anyone who’s an exception, a dropout, or in some kind of trouble, and uses their suffering to justify liberal power.

 75. Em primeiro lugar, adoração a santos e a santas e pecado , isso se chama idolatria, em segundo lugar Maria mãe terrena de Jesus era judia, se querem retrata-lá, que a retrate com sua características naturais e não com essas bobagem de raça, se não cada povo vai ter uma Maria da sua cor.

 76. Eu acho que voltar à F1 foi uma grande bobagem que o Schumacher fez.Acredito que ele não chega até o meio da temporada, vão ter de arrumar uma desculpa para saca-lo da equipe.Não creio que o alemão vá conseguir ser competitivo nessa volta, suas condições físicas não são ideais, o tempo que ele ficou afastado é muito grande e os carros da F1 mudaram muito desde a ultima vez que ele competiu.Creio que o Schumacher vai manchar de leve sua gloriosa carreira.

 77. En ehtinyt joulun aikaan blogeihin lainkaan, mutta kiva kuulla, että siellä oli kiva joulu. Ihanaa saada ystävä vieraaksi Tapanina! Hauska tuo Nukke-Maikkilan joulukalenterikooste, katselin kuvia mielelläni. Olette kyllä olleet todella ahkeria, kun jaksoitte pitää nettijoulukalenteria. 🙂

 78. Which is so weird, because 99% of the diisusscon about football comes in the form of people second-guessing and talking about what they would have done differently or what went wrong.How would this hurt the league? People would stop watching or something? Such a bizarre thought process.

 79. I think it is called Zetti now? and I pretty sure that Sterling Wilson is the founder of Ground Truth – Luni is pretty obnoxious to work with and talk to the people at Nimble and you will learn how horribly sexist he is . His claim to fame are a serious of failed startups. He has a nack for finding innocent startups and inserting himself into the ecosystem but most people in Seattle steer clear of him socially

 80. PC "Legalizing abortions does not lead to more abortions, it just means that women can have the procedure carried out in relative safety."That doesn't make it right, you depraved sinful devil. I can see that there will be no immoral changes in your thinking for 2012. But that's how Blacks in the UK roll.

 81. Chris= “I know that some people hesitate to criticize religion, and I understand that, but when a church puts a bull’s-eye on a group of human beings, whether it be gays or anyone else, the only moral, righteous response is to fight back and condemn what deserves to be condemned.”I think that is one of the best summary paragraphs that I have read in a long long time.

 82. I have so many things that I want to say about this and highlight that I’m not even going to say it… otherwise it would take me all day to squee and properly express my craziness…alright just a little bit. I love at the end how he utterly and absolutely failed to keep the casting choice a secret.

 83. I’m 1 of 5 children, with 2 of my own, and what I love about my family is the huge get together’s we have at our parents home once a month or so. Massive roast dinners with all the trimmings and a chocolate laden pudding, while we laugh and giggle over the latest ‘gossip’ going on in our lives.What drives me crazy about my family is their fantastic memories!! No matter how long ago a mistake or cringe worthy moment took place, it is guaranteed to be brought up during conversation when you least expect it!!

 84. I went to a couple of Tea Party rallies, where people came during their lunch hour and then went back to work, totally orderly, peaceful, respectful, and the left the place spotless, no trash left behind. These pigs are Obama’s foot soldiers, organized and paid for by George Soros, a bunch of dumb lazy dope heads with a penchant for anger and violence. Just look at their actions, it’s disgraceful. This is exactly what community agitators like Obama do.

 85. faith is not a work. And the apostle Paul said it too. ”I know. That is why I hold to monergism.“So, I don’t think it’s fair to say that God doing the grace giving and us doing the believing is us “working”.”You said that, not me. Although, in fairness the implication of synergism is that faith is a work. You might not see it as fair, but you have to call it that, because that is what it is.

 86. I have sixteen tattoos in all. Each one has significant religious meaning to me and I researched them extensively before I decided to get them. I am very pleased with them and wear them proudly. They are an extension of my personal beliefs and great conversation starters. I had to chuckle about your grandfathers feeling about how his appeared in his more mature years. One of my tattoos I received when I became a crone. It is a symbol of maturity.

 87. Thank you, Brent for your thoughts and prayers. We really appreciate your taking the time to write us and look at the website. We know you will be ok…just think of your kids who love you so much and, obviously, whom you love with all your heart. God bless you! Linda and Roseanne

 88. I have to disagree on ‘light use’. I carried one for a year and a half, using it as a stocker at a walmart. It worked well for dealing with heavy zip ties and for thick strands of pallet wrap. I finally retired it when I bent the tip. I’d rate it for medium EDC.

 89. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 90. As a kid I can remember these cars and they always got my attention! Born in 1968 I will always remember them since the Road Runner cartoon character was on all of them! Cars and trucks always fascinated me when I was young and this is one of the reasons I became an auto dealer! Twenty eight years later and I still love what I do!

 91. A person necessarily help to make severely posts I would state. That is the very first time I frequented your website page and thus far? I surprised with the research you made to create this particular put up amazing. Magnificent process!

 92. "Zajímalo by mÄ›, co vÅ¡e bude potÅ™eba zakázat, abychom byli společnost dodržující lidská práva…"Pokud nebudeme rozliÅ¡ovat mezi lidskými právy a jejich parodií, tak tÅ™eba modlení studentů o by mohlo být vhodným adeptem.

 93. Hi Debbie ~Thanks for stopping by!Life's busyness has left little time to blog these days.A have a friend in WA State who shared that has been really enjoying your posts! So glad that you had godly grandparents. What a heritage!Blessings always ~

 94. Yes we recycle, I like to repurpose as much as I can too. I save lots of things to be used again, plastic coffee cans, icecream tubs, twine pulls from the dog food bag, rubber bands from the paper, buttons from worn out clothes, etc…

 95. Ah, you should've just tossed a coin. (Or put up a post asking your readers to vote.) And, if you're as obsessive as I am, also added a note to Batocchio to the effect that your submitted post was "well … one of the best posts of the year, as chosen by this blogger."Anyway, as they say on the Internet, linx plz.

 96. 12 team .5 ppr1. Pick two – Steven Jackson, Peyton hills, MJD2. Pick two – Mike Williams (TB), Dez Bryant, Dwayne Bowe3. pick one – Mike Vick or Joe FlaccoThanks fellas!!!VA:F [1.9.21_1169](from 0 votes)

 97. John Wisnieski / You are exactly right! The old story… I didn't get involved with ______ because it wasn't about me. And I didn't get involved with ______ because it wasn't about me. Then one day, it WAS about me and there was no one left for me to get involved with.

 98. Debido a que “la Antropologia es [una] ciencia”, como Ud menciona al comienzo, sería bueno mencionar las fuentes de toda la información que recopilan y publican. Omitiendo eso, ¡Es excelente la página! Felicitaciones

 99. TO SavannahI see that you are using one of my pics on your homepage. It isn’t nice to use other peoples’ pictures as your own. Either take it down or at least give me credit for my picture….the bare backed Federer pic is mine. ASking me to use it would have been a nice gesture, too. peacelaura

 100. L’antidote : je viens de prêter « Cette Haine qui ressemble à l’amour » de Jean Brune à un ami. Il en sort éclairé.Autres titres choisis sur demande.Merci pour cette remise en place de ce qui touche au Goncourt (à tous les sens du terme).

 101. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

 102. ns:only racists believe that all rich black men are ball players.millions of blacks own stock and land just as whites do.quietly and individually unlike you jews who tend to enjoy flaunting your public media empires etc…i get that!must be nice!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.