Після анексії Криму і початку військових дій на Донбасі в Україні з’явилася категорія громадян, які в неофіційному лексиконі називаються «біженцями», «переселенцями», а в нормативних документах звучать як «внутрішньо переміщені особи». В історії держави раніше такої групи населення не було, оскільки за час незалежності ми не знали, що таке війна. Залишаючи рідні місця, люди сподівалися, що незабаром повернуться додому. Але ж немає нічого більш постійного, ніж тимчасове…

У нашій країні стало жити дуже складно. Але коли в тебе принаймні є дім, робота — все значно простіше, ніж, коли ти виїхав в нікуди з валізою в руках. Про дискримінацію по-українськи — в матеріалі nr-logo.

Величезна кількість українських громадян через АТО була змушена залишити власний дах над головою, втратила роботу та майно, кошти для існування. Несподівано увірвалася в їх долі біда, яка круто змінила уклад життя, змусила кожного переосмислити життєві цінності та підходи.

Screenshot_13

Лише за офіційними даними, чисельність ВПО в Україні вже переступила рубіж у 1,5 млн осіб. «Станом на 29 травня 2017 р., за даними структурних підрозділів соціального захисту населення обласних та Київської міської державних адміністрацій, взято на облік 1 млн 584 тис. 472 переселенця або 1 млн 279 тис. 76 сімей із Донбасу та Криму», — йдеться в повідомленні прес-служби Мінсоцполітики, котре, власне, й опікується ВПО.

Продовження збройного протистояння на Донбасі все більше руйнує надії вимушених переселенців на швидке повернення в рідні краї. В останньому дослідженні, проведеному соціологічним центром «TNS-Україна», лише 51% біженців після нормалізації військово-політичної ситуації в регіоні хотіли б повернутися додому, 36% — поки не прийняли рішення, а 14% — заявили, що не мають наміру повертатися.

Дослідники стверджують, що більше половини колишніх жителів Донбасу так і не змогли звикнути до нових обставин, що склалися. Для них найбільш гострими є питання житла і працевлаштування. За даними соцопитування, проведеного Інститутом регіональних досліджень ім. М.І.Долішнього НАН України ВПО, які переїхали до Львівської області, провідними матеріальними проблемами називали нерозв’язані питання з житлом (87,2% опитаних) і працевлаштуванням (65,7%). Аналогічна ситуація спостерігається і в інших регіонах країни. Наприклад, про труднощі із житлом повідомляє 90% ВПО у Харківській області, 88% — у Запорізькій, 86% — у Дніпропетровській і Миколаївській областях.

ПРАВА У ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ ПРОПИСАНІ В ЗАКОНАХ, АЛЕ НА ПРАКТИЦІ ЇХ РЕАЛІЗУВАТИ, ВИЯВЛЯЄТЬСЯ, НЕ МОЖУТЬ

І хоч неоголошена війна триває вже не перший рік, ВПО на території України зіштовхуються з рядом проблем, які й досі повною мірою не врегульовані. Ці проблеми дуже різнорідні як за масштабами (загальнодержавні, пов’язані насамперед із діяльністю законодавчої і виконавчої гілок влади; місцеві − діяльність органів місцевого самоврядування; індивідуальні − особливості індивідуальної адаптації та сприйняття серед місцевого населення), так і за змістом (економічні, соціально-побутові, гуманітарно-культурні тощо).

Шлях із обстрілюваної Горлівки, яка переповнена бойовиками, в спокійний західноукраїнський Тернопіль для 28-річної Христини Корольової та її 3-річного сина Кості виявився не тільки порятунком, а й наповнив життя новим змістом і яскравими емоціями. Три роки тому разом із сином, мамою і сестрою Христина змушена була рятуватися від жаху. «Якимось дивом ми змогли виїхати з Горлівки 27 липня. Саме в той день сталися страшні події, потужний обстріл центру міста, в результаті якого загинуло 17 осіб, у т.ч. маленькі дітки. Ми виїжджали на автобусі, який поїхав в об’їзд, не через центр, тому вибралися благополучно», — згадує вона. Уже в дорозі дівчина дізналася про те, що сталося в рідній Горлівці. Потім в інтернеті побачила руйнування міста і смерті. «Я кричала від нестерпного болю всередині мене. Прямо в автобусі» — описує дівчина свій стан.

Христина щиро любить Горлівку, тому її серце розривається на частини, коли стежить за тим, що там відбувається. Ще болючіше, що подруг вже не залишилося, більшість із них лишилися в місті і зайняли протилежну позицію, тому новини черпає з інтернету. «Прапор можна повісити будь-який, хоч китайський. Але людей це не змінить», — засмучено говорить вона, згадуючи, як у новорічну ніч подруга по роботі прислала огидну смску з прокльонами. Але на земляків горлівчанка не ображається, хоча на роботі (працювала вона на держслужбі) таких була більшість. І, що дивно, серед них багато тих, хто ще недавно співав гімн України і одягав вишиванки на свята, багато і відмінників освіти і вчителів вищих категорій. «Зовсім не маю на них злоби й образи, — каже Христина, — просто не маю на це права. Я в безпеці, а вони щодня під обстрілами, а страх не кращий товариш для аналізу. Завдання у них інше — вижити за всяку ціну і зберегти життя своїм дітям».

 Христина, як і тисячі інших переселенців, постійно змінює місця проживання, бо не має постійного даху над головою. Зйомні квартири виявляться тяжким випробуванням. Переселенка навіть написала зворушливе звернення до Порошенка. «Вже третя весна без дому... Три роки мій маленький син живе на зйомних квартирах, тому що постійної зйомної, а тим більше нової власної, ми мати не можемо. Три роки моя дитина змінює садочки, не може мати постійних друзів, лікаря, навіть дитяча мрія: смугаста кицька - не реальна через те, що житла власного немає. 70% доходу наша сім’я віддає за дах над головою. Так, саме 70%, не менше! Бувають тижні, коли постає питання «а що завтра ми їсти будемо?», буває, що рятує садочок, в якому дитина може три рази на день поїсти», - пише в листі Христина. Але поки жодної відповіді дівчина не отримала…

Як же облаштовуються біженці в інших частинах України? А так, що вимушені переселенці з Криму і Донбасу в Україні є однією з найбільш дискримінованих груп населення. Про це свідчать результати дослідження «Українські ландшафти дискримінації», проведеного в січні-лютому 2016р. фахівцями інформаційного центру «Майдан Моніторинг» і дослідницького бюро Sociologist за підтримки Єврокомісії. Дослідження охоплювало соціальні, національні та сексуальні меншини і ставлення до них із боку суспільства.

Серед видів дискримінації переселенці найчастіше називали проблеми з пошуком роботи, зніманням житла, медичним обслуговуванням і влаштуванням дітей у школах та інших навчальних закладах. При цьому дослідники відзначили, що ставлення до переселенців відрізняється в залежності від регіону. «Перше, що ми зрозуміли у спілкуванні з переселенцями, — це необхідність підтримки їх соціального та громадської активності, без чого не відбувається їх адаптації на нових місцях», — сказав один із авторів дослідження Віталій Юрасов із дослідницького бюро Sociologist.

Screenshot_14

Соціолог зазначив, що люди з активною, як часто кажуть, проукраїнською позицією більш успішно пристосовуються до нових умов і знаходять своє місце в соціумі. Зате ті, хто втікли від жахів війни на Донбасі і не є відвертими ультрапатріотами, відчувають гострий дефіцит соціальних груп, з якими вони могли б «говорити однією мовою».

ВИМУШЕНІ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ З КРИМУ І ДОНБАСУ В УКРАЇНІ Є ОДНІЄЮ З НАЙБІЛЬШ ДИСКРИМІНОВАНИХ ГРУП НАСЕЛЕННЯ

27% опитаних громадян вважають, що переселенці та інші меншини поводяться негідно. 76% опитаних вважають, що переселенцям із Криму і Донбасу треба допомагати. Згідно з даними дослідження, 24% українців розрізняють переселенців із Криму і Донбасу, а 20% вважають, що права переселенців із Донбасу повинні бути обмежені. 16% учасників опитування виступають за обмеження свободи слова переселенців із Донбасу або тих, хто там ще живе.

«У Західній Україні позитивно сприймали першу хвилю переселенців із Криму, тому що вони були чітко проукраїнськи налаштовані. Симпатії до переселенців із Криму другої хвилі, були дещо менше. А останні хвилі переселенців із Донбасу викликають роздратування у частини населення, особливо переселенці-чоловіки, яких там хочуть бачити не в тилу, а на фронті», — зазначає Юрасов.

У нашій країні існує чітка прив’язка можливості реалізації прав громадян до місця їх проживання (реєстрації). Жителі, вимушено покинувши свої територіальні громади, втратили частину цивільних прав і свобод, закріплених у Конституції. Така ситуація стала об’єктивним чинником їх дискримінації в місцях вимушеного поселення. Все дуже просто: права у переселенців прописані в законах, але на практиці їх реалізувати, виявляється, не можуть. На жаль, це стосується не тільки виборчого права, а й інших цивільних прав у багатьох сферах нашого життя.

За прикладами далеко ходити не доводиться. Якщо в березні-квітні 2014р. вимушеним переселенцям місцева влада ще пропонувала тим часове житло в санаторіях і дитячих таборах, то через 3–4 місяці їх почали виселяти, а в жовтні 2014р. — вимагати компенсації за комунальні послуги. У 2015р. держава крім реєстрації в установах соцзахисту зобов’язала ВПО реєструватися в міграційній службі. Після зняття банківської таємниці чиновники легалізували стеження за грошовими операціями біженців. А скільки бюрократичних перешкод створено для отримання соціальних виплат, для пересування українських громадян із Донбасу! Окреме питання — реалізація законного права вимушених переселенців обирати своїх представників до парламенту і місцевих рад. Ухвалений напередодні останніх місцевих виборів Закон «Про місцеві вибори» дискримінував усіх цих людей. 

«Через недосконалість законодавства напередодні місцевих виборів 2015р. у країні склалася ситуація, за якої близько 1,5 млн громадян України — ВПО — фактично були позбавлені можливості реалізувати свої виборчі права, надані їм Конституцією», — вважає уповноважена Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська.

За даними громадських організацій, які допомагають ВПО, одним із найбільш важливих є також питання доступу до медицини. Такі результати дослідження «Доступ до медицини для ВПО», що напередодні представили представники ГО «Крим SOS». Але з приводу такої поширеної проблеми міністерка охорони здоров’я Уляна Супрун зазначила на грані цинізму: «Ми всі платимо за все, не тільки переселенці, а всі українці».

Однією з головних проблем, яка заважає адаптації переселенців, є відсутність єдиної національної програми щодо ВПО і спеціального органу, який би безпосередньо займався переселенцями.

Що говорити про переселенців, коли в реаліях сьогодення і тим, хто не був вимушений тікати від війни, переважній більшості наших співгромадян, як правило, складно вирішувати, здавалося б, елементарні питання, такі як влаштування дитини до дитячого садка чи школи, вступ до вишу, працевлаштування, надання медичної допомоги за місцем проживання, але без реєстрації, не говорячи вже про бюрократичні перепони в отриманні різного роду довідок тощо. Особливо це стосується великих міст, куди, як показала практика, і намагаються потрапити більшість переселенців. Так, країна перебуває у кризовому стані, але направду в прогресивному суспільстві це лиш має означати, що ми маємо ще більше допомагати тим, хто цього гостро потребує, тим, кому важче, тим, хто страждає.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
01.06.2017

Вхід

128 thoughts on “ПЕРЕСЕЛЕНЦІ: ПРИЖИТИСЯ НЕ МОЖНА ПОВЕРНУТИСЯ”

 1. rascals Maecenas euismod condimentum mollis. In non congue orci. Nulla nunc velit, volutpat vestibulum congue vitae, tincidunt at sem. Pellentesque tincidunt molestie mi, eu aliquam quam fringilla nec. Sed suscipit adipiscing urna, et varius libero commodo eget.

 2. ANASTAZIA1 March 2011I love John McLaughlin’s music since I was 13 y old. Now I am 53. He is one of the very few artists who was gifted to perform in the foremost high level of guitar-art musical expression. John Mclaughlin epitomize the coplete artist who was this way from very begining. His spirituality is resource from where he draws inspiration and enormous energy played for decades into guitar strings. His music tell it all,..He is one of the best alive guitarist nad musician on the Planet. Thank you John.

 3. Mine is fear of failure. I put off promoting my book through booksignings for many many reasons, fear of failing was one of them. In fact after reading the blog of a favorite author of mine, who is quite successful and pretty mainstream, I really decided not to do any booksignings. He wrote about the low turnouts in places like California (but in places like Iowa he was well recieved). I guess I took his experience and made it my own. But still . . . I guess it just added to my fears.

 4. Så kjempekoselig det hørtes ut.Blir jo "kjent"med så mange hyggelige mennesker med denne bloggingen,og å få møte noen av dem i det virkelige liv,og få bli bedre kjent,må jo være veldig trivelig.Fine bilder som alltid!

 5. Wow, the index is way more pertinent, less spam, more good website. I'm tracking a lot of searches and see huge improvement in the quality of the results. I hope it goes live like this ! (checked french results in France and Canada bwt)

 6. How fun to see the progression through the years! They’re all such lovely family photos, but are you sure you have them in the right order? You look younger now than you did 12 years ago! I loved the quote from the Hallmark card, perfect!

 7. Det öåter som en bra sista vardag på året. Vi måste också upp till berget och titta på killingen, de är ju så söta. Gott nytt år önskar jag dig och din familj!Kram

 8. “l’absentéisme mène au décrochage, qui conduit à l’échec scolaire », pourquoi les gens gens doivent-ils toujours faire des généralités? je parle pas de Martin, hein.Pour ma part, je n’est été que 10% du temps normal en cours et pourtant j’ai bien eu mes diplômes avec mention.Enfin c’est un autres débat. J’attends toujours avec impatience les misters Patates. J’adore vraiment ce blog.

 9. Elm – The weirdest thing just happened. I was on PM, and the dueling system glitched, and I got a Ravenclaw challenge aimed at you. I saw that your current point total was listed as 3920. Then I looked you up on PM and saw again that your points total was listed as 3920. So I came over here to see if you had any news about your points. Are you dueling again, or has PM just reinstated about half the points they deducted?

 10. Probably the least sustainable thing I do is spending hours and hours in front of a computer screen instead of getting out into the world that I say I want to protect.I did have an opportunity yesterday to spend the morning weeding at a creek restoration project in Berkeley. And today, I'm sore. Is that pathetic or what?

 11. Berry!! Don’t make me look back on 6 years of SL blogging! But ok, I am really proud of the Mujer Desnuda post I did a few days ago, because I think the picture came out really well. There have been posts

 12. Hey Jack! We can all set our watch to this guy… I’m glad you enjoyed, I wanted to keep this one fairly bare bones, clean and fun. It was good fun recording this with Nate, we did lots of little revisions until we were happy with what we had and we actually managed to come out the other end with a complete track, which is a rarity for me to say the least. Lots more good stuff to come, I have a whole vault of half tracks again which is no surprise but definitely am wanting to get some more stuff up here….Thanks again Jack

 13. من به حرف وکیل شما اعتماد ندارم که پرونده شما را ارسال کرده باشد حودتان می توانید به مونترال تلفن بزنید ۰۰۱۵۱۴۸۷۳۵۷۶ داخلی ۵ دوشنبه تا جمعه ساعت ۴ بعد از ظهر به بعد و با داشتن اطلاعات پاسپورت خود از روند پرونده مطمئن شوید

 14. I agree with what Chris noted about the effects of budget cuts. Even so, I don’t think charters would gain the traction in suburban areas that they have in charters. KIPP et al. hang their hat on test scores. Most suburban schools have that covered already without shifting to drill and kill and highly restrictive conduct policies.

 15. Anonyymille joka kommentoi vegaani- ja maksalaatikkohommaa: mulla kyse on vaan siitä etten haluu tukee rahallisesti eläinten murhaamista. Jos löydän roskiksesta jugurttia/maitoa/maksalaatikkoa niin todellakin syön, onhan se jo heitetty roskiin ja "menossa hukkaan".

 16. Alli Keele – The are amazing! Thank you so much for taking these. They turned out wonderful and I can’t wait to see the rest (and here I thought you weren’t going to have anything to work with Thank you also for your kind words. You are so incredibly special to me. It was SO good to see you and Sean. You ROCK!

 17. Scusate la mia domanda banale, ma c'è un posto dove viene registrato il contratto di lavoro.Mi spiego meglio, io sono assunto con un contratto di apprendistato, ma non ho mai firmato un contratto. Facendo l'estratto conto Previdenziale dal sito dell' INPS risulta effettivamente che il mio tipo di contribuzione è APPRENDISTA, ma se volessi vedere ad esempio a quale livello dei metalmeccanici appartengo e cose del genere come si fa? E' normale che non abbia firmato nulla?Grazie

 18. Sunt ieftini, nu stiu cat de buni insa. Mai e o chestie, multi sunt tentati sa aleaga pachete mai scumpe, crezand ca au parte de calitate.. Gresit! Eu mi-am rupt nervii testand diverse firme de hosting, acum m-am stabilit, daca pot spune asa, la una dintre ele si lucrurile sunt ok.

 19. Estou totalmente de acordo coa miña compañeira Fabiola, en que estas árbores solares pódennos aportar moitos beneficios pero sería recomendable estar totalmente seguros diso por mór de si nos pode producir hacia nós algún inconvinte.

 20. Paul Krugman should not be taken seriosuly. He is a poltiical propogandist.Austrian economist are cranks?Then what are neo-Keynesians like Krugman? Can you direct me to a Keynesian economic policy that has been successful?

 21. I have read a few of the articles on your website now, and I really like your style of blogging. I added it to my favorites blog site list and will be checking back soon. Please check out my site as well and let me know what you think.

 22. Háááát Ildi sajnos nem nyert :)Nem tudom minden étel kcl tartalmát és nem csak ilyeneket eszem sajnos. Illetve mostantól igen, mert jövÅ‘re férjhez megyek és kéne egy normális menyasszonyi ruha :DHajam szÅ‘ke, szemem kék 🙂 És nem vagyok egyáltalán vékony (MÉG 😀 ).Mosolygás stimmel :))))

 23. I would like to thank you for the efforts you have put in writing this web site. I’m hoping the same high-grade blog post from you in the future as well. Actually your creative writing abilities has encouraged me to get my own web site going now. Really blogging is spreading its wings and growing rapidly. Your write up is a great example.

 24. Thanks for every other informative site. The place else may I am getting that type of information written in such a perfect manner? I have a challenge that I’m simply now running on, and I have been on the glance out for such info.

 25. ambien…I discovered your blog site on google and check a few of your early posts. Continue to keep up the very good operate. I just additional up your RSS feed to my MSN News Reader. Seeking forward to reading more from you later on!�…

 26. Hi Helen, your details haven’t appeared on the website in the public domain. I opened the page and there were no comments or contact details and it was only available to me here as site administator, so it might be that they are available to you as the creator of the comment. I will check again after sending this, and check with the IT group. Thanks for your comment. I will put you on the email list. I hope to see you at a dance/circle/retreat soon. Blessings Sarah

 27. Yes they should. Because we don’t know how many players have used steroids and PEDs. And we’ll probably never know. It’s the same reason that none of the titles that were won with players that used PEDs should be vacated or considered “tainted.” We simply don’t know.

 28. Even more important than the institutional leverage was the executive and senior trader heads I win, tails you lose compensation structure implicit in a system where stock options and bonuses account for most of compensation. They had no skin in the game and predictably took risk. The tax code encouraged this kind of setup, actually effectively banning large cash salaries and disfavoring stock as opposed to stock option compensation.

 29. Auch euch Kaltblütlern aus dem Hohen Norden wünsche ich einen guten Rutsch, der sicherlich nicht durch Schnee, sondern eher mit Pampe erfolgen wird 😉 Na dann, bis denne.Olaf

 30. CPLgood idea about the swan possibly being connected to the Jughead, pushing the button every 108 minutes to keep the energy at a controlable level. very good possibility. Oh and by the way I live in the USA. Fringe came on along time ago here, well earlier in the year.actually I think it was last nov. now we have that stupid American Idol taking its place currenty.

 31. We can donate for food, but that will only help few and only temporarily. What we need is a fair trade. We need to stop exploiting the poor and supporting corrupt polititians. What's the point of donating and making business with warlords at the same time? I'm talking about Western governments and corporations. Yea, we the Web 2.0 generation could make a difference.. but we're not united, we don't have a leader… In the end you don't know where your money goes and who takes a bit here and there in the process…

 32. Thanks for your post. Another point is that being photographer entails not only difficulty in taking award-winning photographs but in addition hardships in acquiring the best video camera suited to your requirements and most especially problems in maintaining the standard of your camera. This can be very correct and clear for those photography fans that are directly into capturing the particular nature’s engaging scenes – the mountains, the particular forests, the wild and the seas. Going to these amazing places undoubtedly requires a digicam that can live up to the wild’s nasty natural environment.

 33. Hey Holly! Happy New Year!Thank you so much for all you do for us! I’m pretty happy with the way I’m progressing using Club FYM… my major resolution this year is to reduce stress so I can be kinder to my family! I mainly need help with time management (so I’m not chasing my tail all the time) and relaxation techniques. Any recommendations?Love your work, you ROCK!

 34. Interesting. Thanks for the info. I know Williams was tearing up during the National Anthem in his first outing. It’s impossible to predict how these folks with different national backgrounds will view their heritage. Everyone looks at it differently it seems.

 35. The result of two years of R&D conducted by a team of the most qualified experts in fitness, includes training so cutting edge, so outrageously effective, you'll be blown away by your visible results and your performance. While is based on Muscle ConfusionTM-to break normal 30-day training plateaus so you get results fast-P90X2 ups the ante with a training technique developed by professional sports trainers for world class results: P.A.P., or Post-Activation Potentiation.

 36. Woman of Alien…Excellent get the job done you’ve finished, this website is admittedly cool with great info. Time is God’s strategy for maintaining anything from taking place simultaneously….

 37. nyog-Another Dan Hicks fan? I thought I was the only one left alive! I also made the connection immediately upon reading the title of Saffire’s song. It would be interesting indeed to follow up on the origins of it. “How Can I Miss You When You Won’t Go Away?” is perhaps the best cut on “Original Recordings”, although I am quite fond of “I Scare Myself” too.Sorry for the off topic remarks, but I couldn’t help myself.

 38. I had the same experience, and actually, that was what led to me being diagnosed with kidney stones after the fourth occurrence! I had had other pain meds given at the ER, but Toradol worked really well. They didn’t think it could possibly be kidney stones because I’m a teenage girl and that Just Doesn’t Happen, but when the Toradol knocked the pain back a lot the doctor sent me home with a pee strainer, and voila!Gotta say, though, I kinda like the loopiness from the narcotics! Haha.

 39. Oui c’est peu vu le potentiel de nuisance de certains, mais beaucoup quand on sait ce que coutent ces effectifs. J’ai vu comment certains casqués ou encapuchonnés mettaient le feu aux poubelles, lançaient des pierres…Mesurez les couts de plus insupportables de ce qu’il faut mettre en place pour protéger les biens privés comme publics!Marre des casseurs professionnels et aussi marre des propos irresponsables (comme ceux de Frédérique).

 40. With the refinance, you’d be extending the current term of your mortgage from 68 months to 120 months, or 10 years. Even though there’s a substantial drop in the interest rate, you won’t save on interest expense because of the loan extension. The numbers below tell the tale.

 41. 12.000 Tagestipps? Liebe Silke, wenn er jeden Tag einen geschrieben hätte, wäre heute.org 32 Jahre 😉 es sind rund 1500, aber das ist ja auch was. Schöne Grüße. Danke für den Beitrag.

 42. Hello – I am new to your blog and found you through Invisible Woman. Your site is tremendous and I enjoy the way your mind works.As far as this particular situation at the BBC, I am quite interested in hearing your findings. I find it bizarre to talk about the “invisibility” of whites in Britain (regardless of class) and not the virtual void that exists for people of color.Keep up the good work!

 43. Where are the “streamlined central database for “women that get Abortions? That’s a Constituionally protected Right (so I’m told). Or the database for all Jews/Muslims/Mormans/Catholics, etc?What is the need to have a “streamlined central database for” ANYTHING? The answer is control and power which are the anti-thesis of the founding principles of this country. The 2nd Amendment was specifically incorporated into the Bill of Rights to make sure that no “”streamlined central databases for” anything were created by government.If you want a “streamlined central databases”…..MOVE TO NORTH KOREA YOU FACIST PHUCK!!!!!

 44. Umbral, genio y figura …. todo un personaje, en fin. Al margen de las polémicas que suscitó en su vida, hay que reconocerle la capacidad literaria que tuvo y su espíritu libre (e indomable). Él mismo dijo: “No entiendo cuándo he vivido, habiendo escrito tanto. Pero lo cierto es que he vivido, y mucho, y todo está escrito”Olé por él, ya quisiéramos muchos….

 45. Risiiniöljystä: olisipa kiva kun ihmiset ottaisivat oikeasti selvää asioista ennenkuin huutavat hysteerisenä varoituksia… RisiiniÖLJY ei siis ole vaarallista, se on vuosisatoja vanha lääkeaine, elintarvike ja kosmeettinen aine, risiinin HEDELMÄT ovat taas erittäin myrkyllisiä, yksi hedelmä tappaa ihmisen. Faktat kuntoon!t. LeenaN

 46. Iltaa Ei ehkä joka kylässä, mutta kovin yllättävistäkin paikoista voi ostaa seksiä, näin minulle on kerrottu Pikkukaupungeissa löytyy kuulemma helposti seuralainen, kun vilauttaa lompakkoa Me sen sijaan lähdemme kohta taas tanssimaan, joten nyt on aika siirtyä laittautumaan sitä varten Mukavaa perjantai iltaa kaikille!

 47. michèle & l’anonyme (arcadius ?) Pour m’as-tu-vu j’ai fait confiance au Petit Larousse, édition 2004. Mal m’en a pris puisque le TLFi admet le féminin…Cela dit, peut-on vraiment se fier à ce dernier dictionnaire, ─outrancièrement féministe ?!! « Écrit à Charlotte pour prolonger mon séjour ici. Répondra-t-elle comme sa prédécessrice? » (CONSTANT, Journaux, 1813, p.382) 

 48. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it expand over time.|

 49. You're right anonyous. When that whole Islam is a religion of peace crap started up. "See. We respect you. Now pl;ease please pretty please don't knock anymore of our buildings down they're SO expensive to replace and Americans so hard to settle down and talk to when you piss them off"

 50. schreibt:Februar 10, 2013 um 4:27 nachmittags Ich verstehe Sie nicht. CFR wird nicht unbedingt als Frau wahrgenommen. “…Seit-an-Seit stehenden Männerfront gleichermaßen abgelehnt und gehasst wird…”Der Schmerz sitzt wohl tiefer.

 51. Love it when people comment. Thank you.I hadn’t delved into the self vs. environment argument, but that may be a diatribe for another time. You see, Richard reminds us that the other dynamic happening here is one of acting vs. reacting. Interesting.

 52. I’ve been trying to avoid fire scale as well, especially with larger pieces and I was sold one product at a jewelry supply company that was supposed to be a “flux & boric acid mixed together” and I was also sold something that was supposed to be a “flux and pickle combination” as well. When I dipped pieces into these solutions they then acted like a repellent for the solder almost, it was weird, & I probably sound crazy, lol. so i have just stuck wit pure flux…

 53. writing should experss yourself as you were facing the reader. business writing is written by people to people. according to connor (2010) try to imitate, on paper, the voice with which you normally talk (para. 3). even though, a company letterhead is used, and you represent that organizatio

 54. Happy birthday, Michael! What a well written metaphor! You are such a talented writer! Keep doing what your doing…I see a lot of eagles in your final 9 holes! . Love ya!P.S.Matthew Perry should play you in your movie! Funny, witty, good-looking–the similarities are scary!

 55. You are absolutely correct. The Republican party is obsessed with not killing babies, freedom and the ability to keep what you earned from those who would take it from you. So yes if I were you I would join a third party and thus fragment the only party that has a chance to fight against the Marxist/socialist Democrat party. Yes play the useful idiot and join a third party. What could go wrong???????

 56. Vastavierailulla ihanassa blogissasi, täällähän on vierähti hetki jos toinenkin. 🙂 Kiva sattuma oli kun linkitin tuota kasarmivierailua kirjaan/karttaan, on tuo kuvassa oleva varusmies oikeasti isäni, kuva on hänen armeija-ajoiltaan. 🙂 Sukulaistyttöni on kirjan kuvittanut, joten "paappa" on mukaan päässyt, tosin hän ei searmeijan kyseinen aave ole ollut. 🙂

 57. Hei tyttö ihanalla tukalla 😀 mahdoitko saada facebookissa viestinäni jonka laitoin hetimiten kauneuden polun jälkeen? meni varmaan sinne muut kansioon 🙂 terveisin, stalkkeri joka haluaa sun tukan mut mustana :DD

 58. Ahhh .. I love a good conspiracy.One counter to the enemy ‘verifying’ it as proof that it occurred – it’s actually int the ‘enemies’ best interest to do so… he becomes a martyr (a much stronger symbol) and can continue to assist in future planning..All of it is unprovable – but highly entertaining.Keep up the great work.Cheers!

 59. Everyone is very upset about the change to the "My Subscriptions". It only shows 10 videos now whereas before we could see multiple rows and pages. So, unless you just sit in front of the computer or search the channel page of every subscription, you will miss lots of great videos. I posted a video about it and everyone is upset about it. -jim

 60. Yes I do like the Kindle, I have read quite a number of books on it now. There are kindle apps available also, so if I read on a Blackberry for example it syncs to the furthest page read and when you go back to the kindle you can carry on where you left off.

 61. "ma qualcuno è in grado di spiegare come è stato girato il video? E' stato fatto a regola d'arte!"il video è eseguito molto bene, ma il principio per realizzarlo non è particolarmente complicato: si fa il tracking degli occhi e gli si sovrappone l'immagine delle palpebre chiuse. e basta un semplice tracking in 2d perché se noti, quando gira la testa, c'è lo stacco dell'inquadratura

 62. Her creativity is fabulous! I loved to make my own toys as a kid b/c my family was always on a tight budget and I had a knack for arts and craftsy things. There’s a 10 year old boy who blogs about food I heard about a few months ago called Adventures of a Koodie so there’s proof kids can be great bloggers too!

 63. Seria a salvação financeira da equipe de Ross, e um grande problema para Rubens, que teria de concorrer com pilotos "da casa" fortissímos como o Vettel e alguns que aina são promissores como o Nico.Isto claro, cogitando o fato da metade inglesa da parceria querer ficar com o Jenson.

 64. I saw you at Leesburg Outlet! I was the sales associate at Gymboree, I hope you guys open a restaurant, my hubby and I would go there all the time! We dont really have any occasions coming up for catering but we really want to try your baked beans (they looked amazing on the show!) and my hubby LOVES deep fried pickles. We will try to think of an excuse to have you guys cater for us, just so we can try your good food!

 65. Ernest – Short and sweet. 1) Ernest Lam2) Huntington Beach, CA3) Marketing / Designer4) Celebrating Life through the thick and thin on this daring journey with my God. Thanks for sharing your gifts! Artwork is work

 66. Kurt, Tanya, and Sagar, this is ridiculous: you consider the words website, web and site as common words and therefore they are automatically ignored. There are many complaints about this, particularly from webmasters who are using those words as their main keywords. I consider this as a "deliberate bug" in WMT. When are you going to correct this terrible mistake? I hope asap. Thanks in advance!

 67. Genuinely didn’t hear the wire hangers bit. I know it’s impossible to see this if you’re not physically in our living room, but where I was standing is several feet from the door and they were in the hallway.

 68. Women of strength training so you do not want the exercise / do cardio six days a week. even if you eat perfectly, your body will have to rest and win. I would perhaps this is a strength training 2-3 days (lower body / back, chest / shoulders, arms / abs or something like that … or 2-3 total body workouts) and then maybe do cardio 2-3 days of 90 minute. I try to keep your voice training days to 5.

 69. odradek, la partie V, ne se réfère à aucune précédente, elle n’est là que pour dégommer Descartes (volonté/ passions), la conclusion est dans la IV, c’est dans la IV qu’il passe à ce que vous nommez une supra-volonté (politique ?), puisque servitude / ignorance et liberté / conscience de l’impuissance de la volonté, mais je ne vois pas de retour de la V (???), sauf à dire que ce qu’il dit dans la V est déjà dans les partie précédentes (?)..va falloir vous expliquer sur ce point !

 70. Angela — EXCELLENT point! Didn’t even think about the fact that her hair was down in the mugshot or that she was obviously in “normal” clothing (as far as the rest of us go, I mean) but in Amish garb in the city — why WOULD she do that if it wasn’t staged? Can’t believe I didn’t catch that!

 71. 17eAmazing blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed .. Any tips? Bless you!

 72. Bonsoir,Tout dépend de la catégorie de votre permis de conduire. Il est donc très difficile de vous répondre sans savoir la catégorie dudit permis, sauf à avoir une boule de cristal (que pour ma part, je n’ai malheureusement pas). Bien à vous

 73. Le printemps c'est le réveil de la nature, les arbres vont plier sous le poids des fleurs!!! Et la photographe que je suis va ressortir son reflex, une tenue plus légère et je vais aller gambader dans la campagne!!!Comme la nature, c'est le printemps qui me permet de renaître encore une fois!!!

 74. 17.12.2012 at 11:34Wow…..I truly appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again! “Every time we remember to say thank you, we experience nothing less than heaven on earth.” by Sarah Ban Bre…

 75. You actually make it seem really easy together with your presentation but I find this topic to be actually something that I think I might never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m taking a look ahead on your subsequent submit, I

 76. Mom,That is awesome that you will be in Oregon!! I am excited to get to see you. It was great to get to talk the other day even if only for a minute cause I had to run back to work….LOL The joys of working full time and then some!!! Have a super safe trip….I love you!!!!

 77. Do not charge anything else to that card – trust me on that.Statistics show that only 95% of the people are able to pay during the introductory 0% period.Note: The intro period is always one month shorter than what they initially quote.Be ready if you are late one payment – or miss a paymentYou will be hit up with serious charges.Good luck in paying in full by the intro 0% period.Read all the fine print you can.Nothing in this world is free – they are counting on your to mess up./

 78. I wonder if my Boss will send me some of this to make her something out of (I think she secretly wants that Slip 'N Slide for herself)! The fabrics look even gorgeouser laminated!Mum

 79. What is your opinion on Redis and other NoSQL solutions. I’ve seen people very much trying to ram a queue down Redis’ throat. I imagine it works for low volume environments (like 1/sec) but after that, it fails to scale.

 80. Olá a todos. Particularmente gostaria de comentar este site que está relativamente correto pois não está falando mentiras ou está nos destruindo os inteligentes. Gostaria de comentar, que realmente um nerd (palavra popular) te que ler seus livros e sempre querer saber mais e também um nerd tem que sempre querer saber mais. Muito obrigada pela a vontade de ler meu texto.

 81. Very cute! Sigh, makes me long for a little girl. Although I did dress up my youngest in a very beautiful princess costume that I won and was trying to sell online, LOL! He was 2 and loved it and was not happy when I made him take it off. A blackmail pic for when he gets married!

 82. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you’re just extremely great. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a tremendous website.

 83. dit :Oui, il n’y a qu’au pied de notre arbre où l’on peut être heureux Le diaporama est presque fini: les photos sont sélectionnées et les fichiers préparés! Je ne pensais pas y passer tant de temps…Bises

 84. Rien que la guerre peut sauver la côte d’ivoire. Qu’on en finisse avant fin janvier. Paix aux âmes de ceux qui nous furent chèrs et ils ne sont pas moins morts que ceux executés ces derniers jours. Vive la geurre pour que vive la Paix en côte d’ivoire.

 85. Edelliseen liittyen – syövän pelolla meitä on “hoidettu” niin, että elimistö on mennyt totaalisen sekaisin ja on unohtunut samalla, että ehkäisy olisi ainakin halvempaa, jos ei niitä koepaloja otettaisi jokaisesta vaivasta jonkun vaivan poissulkemiseksi. Lue tarkasti linkin takana oleva juttu ensin.

 86. พูดว่า:I have seen loads of useful issues on your web-site about pcs. However, I’ve got the opinion that netbooks are still more or less not powerful more than enough to be a good selection if you frequently do things that require many power, including video editing. But for world wide web surfing, word processing, and most other prevalent computer work they are fine, provided you do not mind your little friend screen size. Thank you for sharing your thinking.

 87. Larry–Do you mean these aren’t “quotations” because I didn’t cite the sources?One is a Newark paper and one is the Chicago Sun. I believe they’re both 2003, but I’ not certain.Since my migraine is gone now, I will try to find the URLs after church.If you’re *that* interested, why not use Lexis-Nexis? Or is your real point to make me appear untruthful?

 88. Goed om te horen dat de eerste kuur goed verlopen is en dat de prednison goed aangeslagen heeft. Dat is een kleine opsteker in deze moeilijke tijd. Ik hoop dat je vandaag naar huis mag en dat je thuis lekker tot rust kan komen. Je kan wel zien dat heel veel mensen van je houden, want zoveel kaartjes, knuffels en balonnen heb ik nog nooit bij elkaar gezien Hou je taai!Liefs uit Haarlem

 89. Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 90. The problem here is, I want to see all of them. I was especially excited about Anonymous, but the premise of In Time looks new and thrilling. I’m a huge Johnny Depp fan, but I’m not sure about The Rum Diary. But Anonymous is at the top of my list!

 91. I am interested for personal support worker post.I completed EDEXCEL Level 3 in Health and Social Care for Adults in UK. I worked as Health Care Assistant in a care home setting assigned at Nursing, Residential and Dementia with challenging behaviour/mental health unit in UK. I am a good communicator with lots of initiative and self motivation. Im willing and ready to relocate. I am in the Philippines.

 92. I have pointed out that in camcorders, unique devices assist with aim instantly. These sensors linked to some old digital cameras change in comparison, while others utilize a beam of infra-red (IR) light, specially throughout low lighting. Higher features cameras sometimes use combining both systems and can have Confront Priority AF where the digital photographic camera can See’ a new face while keeping your own focus only for the reason that. Thank anyone for sharing your opinions with this web internet site.

 93. The level of craftsmanship overall wa very good, but some of the students in my home room didn’t finish their map. So I guess they could of tried to finish it. Three things 8th grade did was that they took the time to make a final project great, didn’t spell things wrong and showd a high level of craftsmanship. Three things we good of done better is use our time better, color with more detail, and have fun with the project.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.