Впевнена, читачі погодяться, що в українському телебаченні вибір дуже скромний. Необ’єктивні новини та куплені політичні шоу, низькопробні «мильні опери» та ситкоми і цілодобове повторення старих випусків «Вечірнього кварталу». Наше телебачення викривило кожну зі своїх безпосередніх функцій: не інформує, а запудрює мізки, не розважає, а отупляє, не розслабляє, а напружує та змушує жити у постійному страху.

Розмови про альтернативу — створення суспільного телебачення — ведуться з перших років незалежності. Основна відмінність суспільного від державного або комерційного ТБ — воно не танцює під владну дудку та не женеться за отриманням прибутку, а існує для задоволення освітніх і культурних інтересів населення. Суспільне не має піддаватися тискові з боку політичних еліт або олігархічних кіл, адже його фінансування в ідеалі має здійснюватися завдяки абонплаті від глядачів і комерційних рекламних коштів, а не з держбюджету. Чи працюватиме така схема в Україні і чому держава знову влізла туди, куди не слід, — розбиралася Дар’я Левковська.

ІНОЗЕМНИЙ ДОСВІД: ЗДОБУТКИ ТА ВТРАТИ

Родоначальницею суспільного мовлення вважають Велику Британію. Там у 1922р. заснували нині могутню та відому на весь світ BBC. Це медіа-корпорація з контрольною радою з 12 попечителів і генерального директора, які призначаються особисто королевою. BBC включає 2 ефірних і 3 супутникових телеканали, 14 радіостанцій і близько 40 журналів. У хартії BBC зазначено: «Коли ми працюємо разом, ми багато чого можемо», адже телекомпанія, в першу чергу, тримається на майже 20 тис. відданих і професійних співробітниках по всьому світу. BBC має багато спеціалізованих каналів, зокрема молодіжний, освітній, дитячий, документальний і парламентський. Загальна аудиторія вражає — близько 150 млн глядачів.

Ще один вдалий досвід суспільного ТБ представлено у Німеччині: у період розколу на території ФРН 3 телеканали та 3 радіостанції об’єдналися в ARD. Із відомим каналом ZDF усе вийшло набагато цікавіше — у 50-х рр. канцлер Аденауер захотів створити державний канал, який би жорстко керувався згори. Ці спроби тривали більше 10 років і нарешті в 1962р. конституційний суд визнав створення державного телебачення… незаконним. Натомість був створений ще один канал суспільного телебачення — ZDF.

США може похизуватися каналами PBS і NPR, останній є величезною некомерційною організацією, майже половина бюджету якої формується за рахунок внесків споживачів телепродукції. Керівництво PBS здійснює рада директорів: усі вони працюють на своїх посадах впродовж 3-х років і не отримують за це платні.

Може здатися, що створення суспільного мовлення під силу лише розвиненим і заможним країнам, але досвід нашої сусідки — Польщі говорить про зворотне. Польща має розгалужену мережу суспільного мовлення. Це й старожили телебачення TVP1 і TVP2, і нові тематичні TVP Polonia, TVP Sport, TVP Kultura, TVP HD, TVP Parlament, TVP ABC та інші вузькоспеціалізовані відгалуження від TVP. Кожен глядач знайде для себе щось цікаве: науково-популярні та документальні фільми, трансляції театральних вистав, концертів класичної музики, дискусії спеціалістів і, безперечно, кінопродукцію власного виробництва.

У відносно близьких Словаччині, Чехії й Угорщині суспільні мовники поки не можуть похвалитися великою популярністю, але вони стрімко розвиваються й уже займають солідне місце на телевізійному ринку.

Не такий оптимістичний досвід у створенні суспільного ТБ має Росія. Журналіст Ігор Яковенко, чудово розуміючи, що про опозиційне мовлення з телеекранів у авторитарній державі може навіть не мріяти, намагався започаткувати хоча б інтернет-ресурс, але без фінансової підтримки та під пресингом влади канал проіснував лише пару місяців. Надалі прем’єр РФ Медведєв, який тоді ще вдавав із себе демократа, створив ніби суспільний канал ОТВ і призначив його головою телеметра Анатолія Лисенка, який до цього неодноразово заявляв про… непотрібність суспільного мовлення. У підсумку й вийшло, що канал зовсім не суспільний — головним принципом роботи суспільного ТБ є незалежність від влади, а ОТВ став відверто пропутінським.

АБОНПЛАТА: ЗДИРНИЦЬКИЙ ПОДАТОК ЧИ ВДЯЧНІСТЬ ЗА ГІДНУ ПОСЛУГУ?

Суспільне ТБ — це не просто ще один канал, він має і мусить виступати як реальна «четверта влада», висвітлювати новини об’єктивно та бути повністю незалежним від політикуму. Воно стоїть на захисті свободи слова та демократичних цінностей. Таке телебачення в Україні виступало б альтернативою більшості українських каналів, які обслуговують інтереси своїх власників — олігархів і політиків. І, певно, суспільне ТБ було б першим каналом часів незалежності, який повною мірою задовольняв би освітні й естетичні потреби громадян. Але втілення цих ідеалістичних прагнень потребує вкладень капіталу, часу та роботи цілого загону невтомних ентузіастів.

Однією з головних передумов для створення суспільного мовлення є «дозрівання» суспільства, усвідомлення необхідності н еу п е р ед же н о го й об’єктивного телебачення. Це зараз особливо важко для українців, які потопають у побутових проблемах і перебувають під загрозою повномасштабної війни. Погодьтеся, складно думати про якісне ТБ, коли кишені та шлунок пусті, а за вікном — танки на горизонті. Верховенство права, плюралізм думок, розвинена ринкова економіка, наявність середнього класу — всі ці критерії необхідні для нормального функціонування демократичної держави у цілому, а значить і для суспільного мовлення. Україна ж тут пасе задніх порівняно навіть із країнами Центральної Європи.

Screenshot_11

Фінансування суспільні канали отримують переважно з 2-х джерел: абонентська платня та розміщення реклами. Факт, що цього вистачає на гідне існування та виробництво якісного контенту. У Німеччині місячна абонплата становить приблизно €18, £12 платять британці. Це майже 600 грн — сума непідйомна для українців, які і так віддають всі чесно зароблені на сплату комунальних послуг. Абонплата у Польщі — 18,5 злотих (трохи більше 120 грн), що вже більше вписується у наші реалії. Річна ж оплата суспільного ТБ у США сягає близько 1000 — $1500...

ДОВГИЙ ШЛЯХ ДО CУСПІЛЬНОГО ТБ

«У статуті Національної суспільної телерадіокомпанії, що був одноголосно прийнятий ВРУ без жодних поправок, зазначено, що одна з цілей суспільного телебачення — формування громадянського суспільства. Звучить абсурдно, адже громадянське суспільство вже має бути розвиненим та свідомим на момент створення суспільного ТБ та саме ж має цьому посприяти», — стверджує екс-радник голови Державного комітету інформаційної політики, телебачення та радіомовлення України, а нині професор КНУ ім. Т.Шевченка Леонід Мужук.

ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА, ПЛЮРАЛІЗМ ДУМОК, РОЗВИНЕНА РИНКОВА ЕКОНОМІКА, НАЯВНІСТЬ СЕРЕДНЬОГО КЛАСУ — ВСІ ЦІ КРИТЕРІЇ НЕОБХІДНІ ДЛЯ НОРМАЛЬНОГО ФУНКЦІОНУВАННЯ ДЕМОКРАТИЧНОЇ ДЕРЖАВИ У ЦІЛОМУ, А ЗНАЧИТЬ І ДЛЯ СУСПІЛЬНОГО МОВЛЕННЯ. УКРАЇНА Ж ТУТ ПАСЕ ЗАДНІХ ПОРІВНЯНО НАВІТЬ ІЗ КРАЇНАМИ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЄВРОПИ

Створення суспільного затягувалося і відкладалося понад 20 років. Раніше про нього згадували переважно на піках політичної активності, перед черговими виборами. Закони щодо створення суспільного мовлення були сформовані за рекомендаціями ЄС і ПАРЄ ще 1997р., але тоді ці документи швидше регламентували загальні правила роботи, при цьому відкладаючи розгляд питань фінансування, створення та функціонування наглядової ради, контенту й ін. Станом на 1997р. планувалося створити суспільне мовлення (СМ) на базі «Громадського українського радіо і телебачення (ГУРТ)», та Кучма не був зацікавлений у створенні незалежного телебачення, для підтвердження варто згадати лишень ветування поправки до законодавства, що мали закласти підвалини СМ, ще у 1995р.

Наступного разу це питання виникло після Помаранчевої революції, протягом 2006-2007рр. тривала розробка концепції майбутнього суспільного. У 2008р. Ющенко підписав Указ №148 «Про заходи щодо створення системи суспільного телебачення і радіомовлення України», але всі красиві слова знову залишилися лише на папері. Тільки після Революції гідності й очолення НТКУ Аласанією процес трохи зрушився з мертвої точки. Останнім часом процес роботи над СМ на диво прискорився, розгадка проста — імітація реформи дає шанси на отримання траншів від МВФ.

До речі, у розвинутих країнах суспільне телебачення не потребувало запровадження спеціальним законом. В Україні ж про суспільне було написано стоси офіційних паперів, а віз і нині там.

Проблемою є й незаангажоване керівництво на всіх рівнях. Порядок формування наглядового органу несе небезпеку монопольного впливу парламентської більшості на його роботу й обмежує права народу в управлінні суспільним телерадіомовленням.

І на десерт. На шляху до європейського життя нас чекає ще одне «покращення», а саме обов’язкова абонплата за телебачення. З нового року вступили в силу зміни до Закону «Про телебачення і радіомовлення», згідно з якими україн- ські медіа-групи отримують право вимагати з операторів платного телебачення плату за мовлення каналів у їх мережах. Варто зазначити, що канали продаються «пакетами» і виключити або замінити один канал на інший неможливо. Сума у 5 грн. із абонента не значна, але медіа-групи не приховують, що тарифи на телебачення зростатимуть. Чи варте нинішнє телебачення того, аби за нього платити взагалі — питання риторичне, а от чи стане таким суспільне ТБ, певно, залежить від кожного з нас, адже поки цей механізм знаходиться ще у процесі розробки, народ має всі можливості для впливу на нього та контролю за якістю виконання поставлених завдань.

Українська влада звикла, що може контролювати не тільки політико-економічну сферу, а й втручатися у роботу ЗМІ. Ні для кого не секрет, кому належать наші найрейтинговіші канали, їх власники давно перестали цього соромитися. Та на початковій стадії роботи є надія, що з суспільним мовленням все буде інакше. Що з цього вийде — мабуть, побачимо на екранах уже цьогоріч.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
31.01.2017

Вхід

151 thoughts on “СУСПІЛЬНЕ МОВЛЕННЯ… НА ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ”

 1. Phinix: akkor ingyen mehetünk? mivel a karaktereket már a múltkori Tp-bÅ‘l megalkottuk… meg a Kalandorkrónikák legutóbbi versenyéért is jár 200 Tp, tehát Amund fizet… a csapatunkat szervezem… remélem változatlan formában tudjuk majd képviselni kedvenc italunkat, a S.Ö.R.-t…

 2. Buenos aires es simplemente una ciuad bonita, pero no monumental como es la cd. de México. Es cierto que hay muchos descendientes de europeos, pero no son todos, la diferencia es que estan medio jodidos y tienen que trabajar hasta de choferes y repartidores. En méxico la gente con ascendencia europea comúnmente tiene buenos puestos y lana y se vive como rey si tienes billete.

 3. Comentario by C. Roberto — Una pasarela de pago mal integrada es uno de los principales cuellos de botella, donde la gente abandona la tienda muchas veces justo cuando va a realizar pagos porque no se fía

 4. The score is a little overbearing with that near constant drone in the bass. But like, why would the director music music with every fucking second of the film? It sounds like you wrote some varied stuff that would have more-than-adequately scored a movie about cave conservation. Silence has value too, and I think would have made your dirgier stuff play really well.Also, never apologize for aping Twin Peaks. Never.

 5. There is a long history of poor, starving artists. Van Gogh allegedly only sold one painting during his life and now you’d be lucky to get change from $50million. At least we are in good company. It might pay off once we’re dead!

 6. Great equipment! We purchased two for bilateral exercise.out of 5 starsA therapist recommended bilateral bike exercise for our daughter post stroke. Since she has no balance we purchased two of these to be used simultaneously while she sits in a chair – one under the table for her feet and one on the table for her hands. They work perfectly. In reading about brain plasticity we are encouraged that moving in this way may help her to recoup more of the losses she has suffered.

 7. If one knows where to, the world will give way.World-class brandsThe top fabric produced in France is 100%Italy's top outdoor brandsGood quality and function, more accord with fashionable designHigh-grade, innovation, the trend of the brandThe quality is so goodYoung and creative styleYou can have a look at it. Wow.Wonderful!If you like,you can contact us.We offer different styles.Thanks.There are cheap shoes to chooseGood quality with low price.Enjoy it!

 8. Jäkligt bra mantra! Personligen (som soctant) ser jag att samhället blir mer och mer fixerade vid vad som kan ge pengar. Naturligtvis ska folk ha ordentligt med utbildning så att de individer som har denna diagnos får ordentligt med hjälp..men det får ju inte bli så att samhället utnyttjar diagnoser för att tjäna pengar och för att sedan använda pengarna åt annat?!

 9. Its in the vein of you read my mind! You seem to get a lot concerning this, in the vein of you wrote the book in it otherwise impressive. I imagine that you could achieve with a few pics to constrain the message inland a bit, nevertheless new than that, this is superb blog. An superb study. I will without doubt be present back.

 10.   olefugleVeldig bra bilder. Send dem inn til noe naturfotogreier. Det er ikke akkurat mor og unge. Det er mer mor og far som virkelig feirer dagen. Paddefar er mindre enn paddemor.Men siden det er pÃ¥ cruisingsognsvann sÃ¥ burde man egentlig mistenkt at det er paddemann og paddekar som har møtt hverandre “helt tilfeldig”.

 11. (Accessory) This controls arrived as expected in in perfect condition, they work flawless as expected.And for the price i have no complains at all.If you’re are looking for great controls for very low price this one does the job.!!!Go out and buy it with confidence.

 12. Vložte komentář Můžete využít následující HTML tagy: <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> /* */Prosím opiÅ¡te “7f3329”: Leave this field empty please:

 13. DIenne, I understand your trepidation about using the term “war on poverty.” I don’t know you, so I don’t know if you are aware of this, but Lyndon Johnson declared a “war on poverty” and sought to eradicate poverty in the US. It only turned into a war on the poor when Ronald Reagan perpetuated the myth of the “welfare queens.” Personally, I’d rather a war on poverty than a war on drugs.

 14. i gave away floss and came home with spider-man 1 & 2 on dvd! and i have been secretly collecting hundreds of cds with old messages on them from our ex-senior pastor and new one. still waiting for another party however. it’s been a while since we had one.

 15. Excelente comentário, Dra. Suzana Toscano, principalmente pela realidade que encerra. E não se pense que são apenas aqueles que não estão bem preparados!. Não. O flagelo é transversal a todos…

 16. It’s a tough balancing act . . . we once had a school-wide “Socratic Seminar” where all of the students red segments of Reviving Ophelia and talked about where they saw evidence of the trends the author described (girls not volunteering in class, acting stupid to impress boys, etc.) in our own building.

 17. Hola, Shadd ^^La verdad es que no me suena…En Facebook puedes interactuar con el resto de lectores adictos a Los Juegos, además de con Katniss y Peeta.Pero un foro de esas características… Si me entero te digo ;)Aunque si la gente se anima no estaría mal tener un foro del blog… 😛

 18. I don’t know if you are going to find much better than Stewart, Nelson, and a first… Might be a good idea to wait… or he might get hurt and lose all value its a risky game to play. If you value Nelson as a top 20 WR , I think I would make that deal. But I also don’t see Mathews as surefire top 10 guy as many do..VA:F [1.9.21_1169](from 1 vote)

 19. Voilà Gaël ! Jeu blanc ! C’est comme ça qu’il faut que tu joues. Il a marqué deux points sur ton service dans ce deuxième set, toi 18. Il a aucune chance Gaël ! Aucune ! Il faut que tu joues, c’est tout ! Voilà ! Comme ça ! Double break ! Tu vois, le deuxième c’est toujours plus facile. 5-2. Tu vas servir. Tu te concentres. Tu passes tes premières et c’est marre. T’as gagné l’autre jeu tout à l’heure. C’est celui là qu’il fallait gagner. Tu peux plus perdre Gaël. Tu y vas !

 20. Hi! Nice post..Follow my blog also to see the beauty of the ELEPHANT in SRI LANKA…videos…. Videos… videos… videos.. videos.. videos….. videos… videos… videos… videos.. videos…..!!!!!!!!!!www.elephants-srilanka.blogspot.comwww.watsansrilanka.blogspot.com

 21. The elegance of those blogging engines and CMS platforms will probably be the lack of limitations and ease of manipulation that permits builders to implement rich topic material and ‘skin’ the website in such a way that with really tiny effort 1 specific would by no indicates discover what it truly is making the internet internet site tick all with out limiting content material material and effectiveness.

 22. am avut de stat in otopeni intre 12-7dimineata. n-am dormit ca era cam pustiu, insa am avut filme pe laptop si ceva de citit. normal ca mi s-a descarcat bateria la laptop, insa in baie am gasit priza si l-am incarcat acolo. pustietate mare si preturi de aeroport, in rest liniste si curatenie maxima!

 23. Oh youpi je suis trop contente que tu participes !!! Commentaire : +1Hello Coton : +2Facebook : +2Twitter : +2Relais Facebook : +1Relais Twitter : +1Relais Hello Coton : +1= 10 points pour La Beauté de Lâm !!! Je croise tous mes doigts pour toi !!!!! Plein de bisous

 24. Beautiful! I can't get over the beautiful things you make with whole grains. I'm curious about the refined spelt flour you use though, I can't get that here so I'm wondering if just an all purpose flour would be a good substitute. I love the flavor of spelt though!

 25. I do agree with all the ideas you have presented in your post. They are very convincing and will definitely work. Still, the posts are too short for beginners. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 26. Do you have a spam concern on this website; I also am a blogger, and I was questioning your situation; weve got developed some great strategies and were searching to trade solutions with other people, be certain to blast me an e-mail if planning to pursue.

 27. My personal favourites are Broadsides and Dragon. Especially the former is very captivating, it really made me feel as I was reading the Hornblower books again.Vampire seems to be based mostly on the Anne Rice interpretation of the vampire mythos, which I don’t find particularily awesome, so I didn’t enjoy the game as much. Romance, well, let’s say I prefer adventure stories with romantical overtones than the other way around, so I also don’t really recommend that one.Out of the user submitted games, only Marine Raider is remarkable, again as a pure adventure story.

 28. According to Spencer, SEO will evolve with this technology. He believes it will become more metric-oriented but the metrics must also be directly connected to specific actions. As for SEO consultants, he anticipates that they will be similar to existing Web analytics experts.

 29. Moi!Tiedätkö yhtään millainen englanninkielinen versio on: onko siinä samat e-koodit ja samat selitykset kuin suomalaisessa? Katsoin Amazonin kautta, mutta ainakaan niillä muutamalla sivulla ei näkynyt e-koodeja.Suomen painos on loppu aika monesta paikasta, joten ajattelin ostaa enkuksi. Plus se on halvempi.

 30. I’m impressed, I have to say. Really rarely do I encounter a weblog that’s each educative and entertaining, and let me let you know, you’ve hit the nail on the head. Your thought is outstanding; the difficulty is something that not sufficient individuals are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled throughout this in my search for one thing relating to this.

 31. Olá Andréa, sou visita constante no blog de vcs e adoro tudo que vejo. Tbm curto todas as novidades que acho sobre handmake e achei uma fofa que faz réguas made in Brazil pra patchwork, com preços bem mais legais do que aquelas importadas, além da variedade ser enorme tbm tem outros itens que acho que vale a pena dar uma passeada por lá. Aqui vai o end.www.patchtecreguas.blogspot.com.#Espero que goste da dica.Abraços

 32. I would pay to see that! Did you end up trimming it down, or did you leave it curling up at the ceiling? I want to get more lights for our tree… I think my exact words were “I WANT a fire hazard tree.” I wonder why Chris decided that one strand was the best option…

 33. 140I personally don’t know anyone with DID and the media portrays it so wrong. I’m thankful for your post so that when I do meet someone I won’t say hurtful things out of ignorance. I wish I could do more but I offer you a virtual hug. Thank you for sharing.

 34. Jag var imponerad av maskinen, fasen vad rent det blev. Är helt säker pÃ¥ att det är en bra apparat… Men hellre lite skit i hörnen…. än att lägga ut 40 papp pÃ¥ en dammsugare.Finns säkert mÃ¥nga som lockas, eller luras, eller känner sig tvingade, att köpa. Försäljare av dylika produkter är ofta väldigt pÃ¥stridiga, och blir inte sällan sura när man inte vill köpa. Dessutom ifrÃ¥gasätts gärna ett nej bÃ¥de 10 och 15 gÃ¥nger…

 35. Salah satu penyebabnya adalah : blog ini enak dibaca dan perlu-mirip mottonya majalah Tempo kan mbak.-Enak : gaya bahasa yang mudah dimengerti yaitu gaya bahasa rakyat biasa. -Perlu : karena artikelnya bermanfaat.Jika mau ditambah satu faktor lagi : pemilik blognya yang ayu menjadi daya tarik, makanya saya kepingin kemari terus.Salam rindu dari SurabayaHalah, bisa aja PakDhe!

 36. Czekałem na ten program. Przydałby mi się do wyciągania katalogów, tak jak na przykładzie u Ciebie. Ostatnio pobrałem google scrapera o którym pisałeś na blogu, ale już przy pierwszej próbie się wyłożył, więc podziękowałem. Nieliczna grupa ludzi będzie w posiadaniu wyższej wersji, a jakie trzeba spełniać kryteria, żeby się do niej zaliczać?

 37. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 38. eu sou brankela [amarela e tenho os olhos mei vediados e castanhos ] queria clarea meu cabelo mei surfistinha akele loiro com luzes mais o presto me deixa en duvida qual cor me ajuda pf responde aki ou me ad no msn !responde aki que eu volto pra ve a resposta !

 39. Should we start inserting subcutaneous RFID’s or perhaps tattooing social security numbers at birth just to make sure that we have a person’s citizenship straight? I do admit that alien technology may be able to duplicate even these security measures. Perhaps we need also to include a DNA fingerprint on file for each baby born in the U.S. Then we could have that to check as well in case the kid grew up and ran for president.

 40. I remember that our Captain (ICommander LeMaire RN Rtd) and his wife had a baby daughter, I think in early/mid 1951, I am sure she was named Petra We used to take her around the upper deck in her pram, she was spoiled by the boys and will now be well into her 60′s.

 41. I would feel better about NTP and their efforts if I thought that they were doing this to compensate the actual designers of the software or technologies in question, rather than just being some patent troll for some well heeled investors.OK………….Tom

 42. What an amazing breakthrough. To think what the next five to ten years holds for the field of medicine is truly exciting. I’m confident that new treatments for cancer are just around the corner.

 43. The jealousy is eating me up inside!!!I swear this album is gonna be on my all time fav’s not just best of ’08. I know that opinions/reviews on places like Amazon have been mixed due to their departure from the sound on Connected, but I think LIAB wins hands down (Connected is fantastic though).There has been SO MUCH great music this year (and more still to come (yes you Anthony Hamilton). Just hoping ’09 can live up to it!

 44. I reviewed photos I took last week and I saw one I took because of the details that filled my memory and conflicted and competed with my image and values.Doing this made me realize that I think and feel in much detail but sometimes I don’t feel like sharing them because I don’t want to bore the listener.

 45. junior disse:Isso mesmo esses coitados vivem insatisfeitos com alguma coisas e querem se satisfazer com agressões verbais simplesmente para se sentir completos por alguns minutos, no minimo são solitários de amigos, eles devem ter somente aproveitadores e bajuladores em volta deles, mas amigos, não, ocos. Quem respeita tem respeito e é respeitado e vive com amigos do lado por ser respeitador e ser uma boa compania.

 46. A formidable share, I just given this onto a colleague who was doing a bit analysis on this. And he the truth is purchased me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to debate this, I really feel strongly about it and love reading more on this topic. If potential, as you turn into expertise, would you thoughts updating your blog with more details? It is extremely helpful for me. Large thumb up for this blog post!

 47. I enjoy you because of your own hard work on this site. Kate enjoys working on internet research and it’s easy to see why. Many of us know all relating to the powerful mode you deliver important tricks on this web site and as well foster participation from visitors about this area plus our own princess is truly being taught a lot of things. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a superb job.

 48. Damn damn damn! That t-shirt is the best thing EVER for a going away present for Nick. He is a HUGE monty python fan … and pretty much solely wears t-shirts. DAMN IT. I missed it! Any other way to get one that you’re aware of?

 49. If it works… the transition to a big kid bed should be amazingly easy! Since we come in and tuck the kids in anyways I don’t see why putting them into bed would be any different. Good luck, and let me know how it goes!

 50. on Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam feedback? If so how do you prevent it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 51. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam feedback? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.

 52. Biloba Increases moisture retention in the higher layers of the pores and skin, and soothes irritation. Sildenafil Citrate , tell your doctor or pharmacist if you are allergic to it; or if you have any other allergies. Nearly every write-up that you choose to generate is golden. May I reference part of this on my blog if I post a backlink to this webpage? I take pleasure in studying a post that can make people think. Archie Mitchell and his young expectant wife, Elsie, were hosting an outing for five adolescents who attended Sunday School at the Bly Christian and Missionary Alliance Church.

 53. 242If I am currently diagnosed with minor ADHD but can remain concentrated and am not impulsive without my medication (the only difference is that I laugh and eat more) will that disqualify me. I have been on medications since I was in Kindergarden but have learned how to control my symptoms over time. I am now going into my sophomore year of high school and am hoping to be a ROTC student in college. I really hope that I’m to be able to be a marine, I know it would make my grandfather proud if he was still here with me today.

 54. This ring on a woman’s finger is really a sign of her acceptance and willingness to marry a certain person. Frequently are given by guys to females. Howevr, the other way around also is gaining popularity in the US. In some countries like Finland, Norway and so on both parties committed to marriage put on these rings.

 55. could not agree with your article more. for the nation not only is sue happy now over everything but a select few are trying to tell every one else how to live. for kids mostly want the happy meal for the toy not if the meal is going to make them fat. and parents just to have peace from the kids screaming for the toy are going to buy the meal no matter what some group who think they are the moral keepers tries to fix that so that does not happen.

 56.   EspenSkal jeg tippe helt objektivt pÃ¥ Hytteplan mila, sÃ¥ tror jeg pÃ¥ ca 41 min. Det er ganske stor forskjell pÃ¥ 43:44 og 41:0043:44 er mye saktere enn halvmaratontempo ditt fra Oslo Maraton SÃ¥ hvis jeg skal slÃ¥ deg mÃ¥ du løpe over 41

 57. K-ON was OK. My main problem is that like many other shows, it’s a clone of lucky star. That doesn’t make it bad… but there’s a limit on how many clones I can take on of a single concept.It’s like that show they made about a butler thing near Hayate season 2. Worst is, that was that poorly done too.Right now the trend seems to be about TERRORISM and the MIDDLE EAST *gasp*Name me 5 shows using those… it’s not even hard.

 58. Tell us why you think he was an Air? During his interviews on the Mike Douglas show he certainly appeared to be intellectual and knowledgeable concerning his immigration status and his FBI run-ins. What do you think?

 59. What will this mean? Well kanga-lite is a mix of synthetic and leather material, which still allows for a nice touch on the ball. Kanga-lite also keeps out water pretty well, something kangaroo leather doesn’t do. It still offers a pretty good degree of protection, is relatively light weight and it’s heavily endorsed by Ben. Just check his first impressions of the CTR Maestri Elite II.

 60. Il suo approccio itsencista non conosce le variabili irrazionali e le nemesi alla Conti… Luis enrique e8 come un medico che per la diagnosi si affida solo alle analisi al dato empirico, ma che non visita o conosce il paziente.

 61. Stedinger2 août 2012Je cite Connall ‘ (l’intelligence sociale, par exemple, dont je suis à ma grande honte très faiblement doté, n’est pas prise en compte, comme beaucoup d’autres aspects)’ Voila voila ..

 62. Accutane…I�m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that�s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intellig…

 63. Nope, it’s done in our own engine written in GameMaker. To be honest, the game was received very well on the Renpytom’s forums, though I don’t really know its history that well.

 64. It’s perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be happy. I’ve learn this put up and if I could I wish to recommend you few attention-grabbing things or advice. Maybe you could write subsequent articles relating to this article. I want to read more issues about it!

 65. This is great advice. Without confidence in ourselves and our abilities, we can unknowingly sabotage our own efforts. The part about figuring out the source of your lack of confidence is one of the most important, in my opinion. If you’re not sure where it stems from, you can’t take effective steps to improve and feel better about yourself. Thanks for this! Raina Bright invites you to read

 66. I was wondering if you ever thought of changing the layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?

 67. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this web site. Reading this info So i’m happy to convey that I have a very good uncanny feeling I discovered just what I needed. I most certainly will make sure to don’t forget this web site and give it a look on a constant basis.

 68. Hi Roxanna,Rincon is about a 2.5 – 3 hour drive from San Juan. The best thing to do is to rent a car to get across the island. There are several name brand agencies you can rent with – on our car rentals page we have a discount code for Budget and Avis. You do not need a passport to travel from the states to Puerto Rico. Let me know if you have any other questions – Thanks!

 69. A1528: sur Vian, j’ai donné la réponse, (Iris Ponteauzanne est un des personnages de l’Écume des jours) bravo pour le désossé.clairon: jacaré, au Brésil c’est caïman la même chose qu’un crocodile.Quant à la cafetière, un des surnoms, paraît-il, de Toulouse-Lautrec.J’ai cru comprendre que pour la Saint Valentin, pas de quart d’heure américain.

 70. / I precisely desired to say thanks all over again. I’m not certain the things that I would’ve gone through without these ideas revealed by you on such a situation. It had become an absolute alarming difficulty for me personally, however , witnessing this expert way you processed it made me to leap over contentment. I am just thankful for this information and thus pray you know what a powerful job you’re carrying out teaching most people through your webblog. Probably you have never come across all of us.

 71. Duverden!Har du virkelig tatt de bildene nå?Kjempekoselig.Det lappeteppet har jeg hatt makent til.Da jeg kjøpte min første leilighet som 19 åring, sto det noen gamle møbler der. Bla. en gyngestol.Ikke sånn som du har, men en lenestol-gynestol. Og min snille, gamle bestemor heklet et sånt lappeteppe til meg.Kleeeeem.

 72. I have seen many useful issues on your web site about computers. However, I have got the view that notebooks are still less than powerful sufficiently to be a good selection if you usually do projects that require lots of power, just like video editing and enhancing. But for web surfing, word processing, and most other prevalent computer functions they are just fine, provided you can’t mind the little screen size. Appreciate sharing your ideas.

 73. Grazie Natale, si ci sto provando a portarla a termine… sicuramente darò il massimo come ho sempre fatto!Auguro anche a te un 2012 grandioso e spingi al massimo sempre. Vivi le tue passioni che una passione è in grado di far superare limiti invalicabili!A presto Nata

 74. That’s the thing I love about digital cameras. As a child I never got to use a real camera until I was ancient. Kids now can snap away and practice, because it’s not at all expensive when they make mistakes, and just occasionally they might get a shot like this!

 75. Good for you, Coral! I can relate to your experience in many ways. I did have a childhood and I do have memories, but many aren’t good ones, so I don’t look very fondly on my childhood. The act of overcoming the past is challenging, but it does make you feel like you can pretty much do anything you set your mind to. Lots of luck to you! – Jen

 76. TARE mult mi-as fi dorit:… sa fiu "cu VOI cand a-ti scos "painea " din cuptor …dar din "pacate ..departarea" ..dar totusi, cand am citit frumoasele tale randuri ..ca intodeauna foarte fermecatoare …pur si simplu…!!!… mein zauber Wort:-"WUNDERSCHÖN "…pentru un moment am fost "alaturi de VOI !!!!DANKE LIEBE ,COCO !!!!

 77. the following things about Sagittarians:- Easy ability to modify or adapt- Temperate qualities which loosen, relax and expand- Like all the fire signs, Sagittarius can be idealistic in vision but tactless in expression.- Higher Intelligence- They can also be a little inarticulate, caring more about making their point, than the elegance of the style in which it is made.Having read that, I would have to say that I do fit in to my sign fairly well.

 78. fantastic web site web page…Nice write-up. My mate and that people completed away being examining constantly the amazing site alongside I’ll get satisfied! Truly useful details specifically greatest element: )#)#)#)#)#)#)#) Numerous our spouse as well when i maintain these detai…

 79. Aloha and welcome back. Have just recently discovered your blog and I love it, I like your way of thinking.The only thing, I would like to point out is the kid was autistic, brilliantly portrayed by a nonautistic kid… (hope You don’t mind, if You do please let me know, some don’t like my comments)Really look forward to be reading more form you in time. Take care, be safe and no worries..N@

 80. I’ve always argued that this in itself is a valuable lesson – and not just for the young. Sadly, too many people in education react like the Archbishop, so there is a constant struggle between advocates of digital literacy and those who think it’s of the devil.

 81. Schilling’s era was much more offensive-oriented than Hershiser’s. His Arizona years were incredible. Schilling blows him away in Ks, WHIP and ERA+. And I don’t think it’s very reasonable (or realistic) to expect the voters to completely ignore postseason performance. Besides, Schilling is a far, far more deserving candidate than Mazeroski, who should not be in under an circumstances. Puckett is arguable. I suppose an argument can be made for Hershiser. But Schilling, like some others, is a special case because of how dominant he was at his peak. That’s a qualification for induction, as far as I’m concerned.

 82. It is rare for me to find something on the net that is as entertaining and intriguing as what you have got here. Your page is sweet, your graphics are great, and what’s more, you use reference that are relevant to what you’re talking about. You are definitely one in a million, man!

 83. Alright, Mickey, can you just see everyone who is looking at this blog entry bending down the cover of their laptops to peek and image how they could bling it??? See what I mean about your daily inspirations?? Lookout, my VAIO, here it comes! Thanks again!

 84. “If that is true, then would you ever consider trying out the Skywind mod?”Absolutely I would. I’m curious how they would implement dialogue, though – Morrowind had walls of text for dialog, which is part of the reason I felt Oblivion and Skyrim have less depth. The switch to all-voice actors necessitated shorter dialog.

 85. a president’s life or that of his vice is worth any more than one of several Nigerians subjected to unimaginable hardships on a daily basis? Why resort to chasing shadows, don’t these politicians know that even if they were to fortify themselves with every kobo left in the nation’s tills, they still won’t know peace? For the avoidance of doubt, their security and those of their wards can only be assured when the ordinary man on the street can have a roof over his head, food in his stomach and can meet his basic needs!

 86. اصلا این کار را در استانبول انجام ندهید بهتر است برگردید ایران انرا انجام دهید بازده خوبی نداردتکمیل فرم ۰۰۰۸ باید بع داز دریافت سی اس کیو باشد خیلی تاثیری رد تسریع پرونده ندارد مرحله فدرال خیلی حساس است کوچکترین اشتباه باعث می شود پروندتو برگشت بخورد

 87. Lite stressigt börjar det kännas, ska fixa det sista i helgen sÃ¥ att jag kan njuta sen!Maten är inga problem, men det händer inget tyvärr.Har slarvat med träningen, och det gör mycket pÃ¥ sig för mig.FÃ¥r bli mycket lÃ¥ngpromenader i jul.Ska vara lÃ¥ngledig.Härligt!! 🙂

 88. If you can be paid for sleeping and dreaming, Lucy, that is fantastic! It sounds a brilliant plan, very seductively described. But sleeping in the middle of the day always leaves me feeling sick. I suspect, too, that homecoming children would be horrified if they got in and I was in bed and claiming I was working – they’d probably assume I’d turned to prostitution. Still, it might be more profitable…

 89. Uitspraak Joop Fiege, over onze PAUL:Daarnaast moet ik onze fysiotherapeut Paul Schuurman een enorm compliment maken; wat hij de afgelopen weken heeft gepresteerd met de geblesseerde spelers is ongelofelijk. Hij is één van de besten in zijn vak.”

 90. Thewholesomehome: That's my dream! No dye #40.Celia: We had a wonderful Halloween, thank you!Végébon: Thanks so much! I wish the blog was translated into all kinds of languages too. I considered translating it into my native language, Russian, but then decided that English is the best way to go, as it's universal. I believe you can use google translate to translate into French.Thanks very much all!

 91. Great to hear Big Check Shirts again !That’s me on guitar and B/vox – have a 7″ copy but nothin’ to play it on so its great to finally hear it again.Check out Shock Treatment on Myspace and watch out for possible re-union dates to celebrate 30 years of Treatment.Great interest in the band at the moment with re-recording of Treatment classic Belfast Telegraph by singer song writer Leslie Rich due for release on Time to be Proud compilation next month.Davy T.

 92. I experienced the same issue on Monday with Analysis services (2005 & 2008 64 Ent (2 instances)on a 2003 64 Ent O/S) not starting and basically causing huge problems with the business as they needed access to Cubes. We raised a call with MS a nice (£250) and they resolved the issue eventually with reinstalling Windows Installer as that was broken on the server and then reinstalling MSXML6.DLL.

 93. “Why do you look at the speck that is in your brother’s eye, but do not notice the log that is in your own eye? Doesn’t it seem a little odd that they think burgers, fries and drinks are going to kill us but the muslims are going to love us.

 94. 174An individual automatically assist create considerably content I would communicate. This could possibly be the particular initial moment My very own, personal spouse as well as i used the net page in addition to so much? My partner in addition to i amazed while using research someone designed to generate this specific real submit incredible. Wonderful action!25a

 95. I doubt it.  This front office doesn’t seem the type to let recent events affect their long term thinking.  Besides, knuckleballers don’t make much sense as relievers anyway.

 96. I am also commenting to make you understand of the wonderful discovery our child undergone checking yuor web blog. She learned a good number of details, including what it’s like to have a marvelous teaching heart to have the rest effortlessly learn chosen problematic matters. You undoubtedly exceeded my expected results. Thank you for coming up with these priceless, safe, explanatory and fun tips on the topic to Kate.

 97. na minha região tem varias fabricas de lingerie que fornecem em consignação então pensei se seria possível abrir uma loja pois teria somente o custo dos moveis pra expor as lingeries e para abrir a empresa e essas coisas ou seja não gastaria com os produtos e teria sempre produtos novos na loja será que é possível, o que vcs acham ?

 98. love love love lurrrrrve these beefy boys and your update! simply simple. lucky they didn't end up in my dirty paws 'cuz i can't help but see texas longhorns in those center pulls. yep, i'd have slapped serious texas orange all over those babies before i could help myself.dodged a bullet…yep, they surely did.

 99. That’s a good point Graham. Things are speeding up, so why are people moaning? 10 years ago a 1 mb connection was epic! I guess as technology moves on we all expect more, but also there is more stuff to download now, and much of that stuff, as you rightly say, is much bigger!

 100. I suggest cooking with jicama. I just tried it , after hearing every other chef on “Top Chef” talk about their jicama salads and what not…it’s delicious! I’m on an adventurous cooking kick…maybe we should trade ideas?

 101. MyÅ›lÄ™, że bardzo wielu 🙂 Coraz bardziej skrzywdzeni, po prostu siÄ™ tak nie; ujawniajÄ…… by za jakiÅ› czas odzyskawszy siÅ‚y, znów siÄ™ pojawić – być może w innym miejscu :)Pozdrawiam :)SuseÅ‚ek

 102. This is my first time i visit here. I found so many entertaining stuff in your blog, especially its discussion. From the tons of comments on your articles, I guess I am not the only one having all the enjoyment here!

 103. Fantastic beat ! I wish to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal. I were a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant transparent idea

 104. aidan-we’ll be here.take your time and trust your instincts.the words will come when the time is right. there is something about the days immediately following giving birth that is so intensely, powerfully and beautifully automatic. i remember making all these well-laid plans only to discover that i was a purely instinctual animal, that my thinking and my acting became seamlessly melded together. you will know what to do and when to do it.be well. be so so very well.

 105. I really now take over found out your web site earlier well, i offer surely recently observing take note my to a ordinary. Then you definitely own a a great good data simply following thus indulge in try to look for this type of home based added to that. Remain i would say the extremely position!

 106. 195Grant,I tend to think long term sometimes. What’s your opinion of the Niner’s trading VD or PW, two highly paid players for future draft picks. My thought is, NB is widely considered better than PW and VD runs horrible routes and had average hands. We have some players that will need to be signed next year too, CK and Boone. What do you think?

 107. Hei Noora, voisitko joskus kirjoittaa pidemmän postauksen Body Shopista? Sehän on toki nykyään Lorealin omistama, mutta alkuperäinen ajatus taisi kuitenkin olla luonnollisista aineista tehdyssä kosmetiikassa, kierrätettävissä pakkauksissa, eläinkokeettomuudessa, ym. Ja monet, varsinkin nuoret, tuntuvat brändiä suosivan, ajatellen sen olevan parempi kuin perusmarkettikaman. Kiitos!

 108. I have read a lot of good reviews of VHT tube amps. I want to buy a new amp that I can get a dirty sound from. There is a VHT special 6 1×10 guitar combo amp for $229 and a VHT special 6 1×12 guitar combo amp for $329. Which is the better harmonica amp? Is the 1×12 worth the xtra $100 dollars. Should I get a delay pedal also or is it unnecessary? Let me know of any better alternatives in this price range. Thanks

 109. You could certainly see your expertise within the work you write. The arena hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to mention how they believe. All the time go after your heart. “Golf and sex are about the only things you can enjoy without being good at.” by Jimmy Demaret.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.