Останнім часом в Україні тільки й розмов, що про тарифи. Хтось бідкається та шукає нові способи економії, активніші — ходять на протести з закликом до перерахування тарифів і запровадження серйозного громадянського контролю над утворенням цін на них. Певно, найболючіша тема — газ.

Поки все більша кількість громадян виходить на протести проти антинародної соціально-економічної політики влади, Дар’я Левковська дізнавалася, який стан справ із тарифами в інших державах та як заощадити, щоб вдало перезимувати.

НА ЯКІ ЖЕРТВИ МУСЯТЬ ІТИ ГРОМАДЯНИ ЧЕРЕЗ ВЕЛИЧЕЗНІ ТАРИФИ

«Ми були вимушені зачинити наш приватний будинок і тимчасово переїхати до доньки. Це не просто бажання економити, а необхідний захід, бо повної суми на оплату рахунків просто не могли назбирати навіть удвох із чоловіком. Таким чином, усі 3 зимові місяці наша родина з 6 осіб житиме у 4-х кімнатах. Не дуже зручно, насправді, особливо, якщо у вас є власний дім, який ви просто не можете опалювати через шалені тарифи», — Наталія Краснік, 57 р., пенсіонерка з м. Вишневе (Київська обл.).

Screenshot_9

«Соромно зізнатися, але ми навіть сховали пилосос у шафу до кращих часів. Надто дорога електрика. Вирішили прибирати по-старому — звичайним віником», — Марія Тарасова, 41 р., учителька молодших класів, гімназія №4 (м. Миколаїв).

«Син досі не може змиритися з тим, що поки не ходитиме на фотогурток — довелося обирати: гурток або газ. Навесні (якщо тарифи не піднімуться ще пару разів) син знову матиме змогу займатися власним хобі», — Руслан Зозуля, 37 р., тренер у спортклубі, м. Боярка (Київська обл.).

ЦІНИ НА ТАРИФИ: ПОРІВНЯЙМО З ЛИТВОЮ

Не ми одні страждаємо від захмарних тарифів. У Литві, яка в ЄС із 2004р., середньостатистичний мешканець Вільнюса має віддати 40% заробітку тільки за опалення. Лінас Кулаїтіс, студент, мешкає з родиною у Каунасі, другому за кількістю населення та площею місті Литви, розповів nr-logo про тарифи своєї батьківщини.

СИН ДОСІ НЕ МОЖЕ ЗМИРИТИСЯ З ТИМ, ЩО ПОКИ НЕ ХОДИТИМЕ НА ФОТОГУРТОК — ДОВЕЛОСЯ ОБИРАТИ: ГУРТОК АБО ГАЗ

Мінімальна зарплата у Литві з 1 липня після стягнення обов’язкових податків становить близько €300 (8 487 грн). Середня зарплата — близько €596 (17 462 грн).

Ціна на газ у Литві була встановлена на державному рівні цього літа, існують три рівні цін:

Screenshot_7

Тобто, чим більше використовуєш, тим дешевше платиш за кубометр газу, адже стаєш фактично оптовим покупцем. Висока ціна на газ обумовлена відсутністю цього ресурсу у самій країні, через що Литва вимушена закуповувати його з закордону. Показовим є факт, що після російської анексії Криму президентка Грибаускайте взяла курс на незалежність від російського газу. Задля цього було відкрито термінал із прийому зрідженого природного газу і Литва почала закуповувати його з Норвегії.

Із водою у Литві все ще складніше, бо ціни різняться залежно від міста проживання та типу лічильника. Централізоване постачання гарячої води коштує у Литві 5,05 €/м³ (142,87 грн) — така ціна дійсна на листопад 2016р., адже оплата змінюється залежно від пори року та навіть конкретного місяця. Питне водопостачання та підтримка стічних вод від 1,71 €/м³ (48,38 грн) до 1,52 €/м³ (43 грн).

Нагадаємо, 27 квітня наш Кабмін прийняв рішення урівняти внутрішні ціни на газ до рівня, як заявляє влада, ринкових. У результаті цього тарифи для населення виросли на 590%. Фантастичний прибуток осідає у гаманцях державних (цей статус досить умовний) чи приватних енергопідприємств, які все одно контролюються олігархічними групами. Тарифи, вигідні для влади й олігархату, виявилися вбивчими для народу.

Повернемося до Литви. Ціни на електрику там різняться залежно від річного обсягу споживання. Для середньостатистичної сім’ї литовців із 4 осіб вони такі:

Screenshot_8

Така ціна більш, ніж вдвічі вища за українську. Після закриття Ігналінської АЕС Литва вимушена імпортувати близько 50% електроенергії з закордону. Лінас стверджує, що на тарифи у Литві ніхто не скаржиться: по-перше, всі звикли економити, а по-друге, зарплати дозволяють за комуналку розрахуватись так, щоб весь місяць жити, а не виживати.

На відміну від Литви, у США зовсім інша ситуація навіть для українців. Уродженець України Ігор Клименко пропрацював будівельником у США більше 15 років. Нині він із дружиною живе у Бостоні на мінімальну пенсію — по $500/міс. Ігор озвучує шокуючі цифри: його родина витрачає на комуналку… 2% від заробітку! Тобто лише $20! Це, звичайно, пільги для малозабезпечених пенсіонерів, але варто зазначити, що середньостатистичний американець сплачує за комуналку теж порівняно небагато — десь 10% від заробітку, у той час як пересічні українці мають віддати 70%-100% від доходу родини. «Власні ресурси, менша корумпованість, повага до громадян — ось у чому секрет прийнятних цін», — стверджує Ігор.

СПОСОБИ ЕКОНОМІЇ

В Україні ж за наявності власного газу космічна ціна на цей ресурс абсолютно необґрунтована. Зауважимо ще, що переважна більшість українських ТЕС працюють за застарілою технологією, що призвело до зниження ККД ТЕС до 60-70%. За більш, ніж 50 років роботи, більшість ТЕС уже відпрацювали свій ресурс — 100 тис. годин експлуатації, і тепер потребують термінової модернізації. А на це, на жаль, у влади як завжди бракує коштів.

Якщо мітинги проти грабіжницьких тарифів не змусять владу перерахувати ціни, то людям доведеться шукати альтернативу газу й електриці. Вугілля — від 3500 грн/т (антрацит) + доставка обійдеться не менше 1000 грн. за декілька тон, дрова — від 2500 грн/т + доставка. Варто також врахувати, що ці види палива мають різну тепловіддачу: в антрациту вона на 35% вища, ніж у якісної деревини дубу. Тепловіддача ж ясеню, берези та вільхи менші за антрацит відповідно на 40%, 46% і 52%. І такі суми вказані без урахування коштів на переобладнання системи обігріву, встановлення печі та косметичного ремонту опісля цього. Натомість ви отримаєте екологічність і незалежність. Але такий варіант підходить тільки для власників приватних будинків.

У деяких регіонах України кількість сонячних днів сягає 200, що змушує всерйоз замислитися над використанням енергії сонця собі на благо. Один модуль сонячної батареї українського виробника вартуватиме від 6500 грн, комплект батарей — від 20 тис. грн. Але це занадто дорого для пересічного українця і спеціалісти стверджують, що батареї окупляться лише через 10 років.

Утеплення фасадів — справді дієвий спосіб економії газу. Ціна на послугу сягає 400 грн/м², але така процедура влетить у копієчку як мешканцям квартири, так і власникам приватних будинків: утеплення фасаду 2-кімнатної квартири (36 м²) обійдеться у 14 400 грн, а будинку (90 м²) — аж 36 тис. грн. До того ж, професійні виконавці утеплювальних робіт зізнаються, що мешканцям квартир це скоріше нашкодить, ніж допоможе. Утеплятися необхідно всім будинком, інакше проведені роботи не матимуть бажаного ефекту.

Натомість, одним із кращих методів економії для багатоквартирних будинків є встановлення газового лічильника, що вартуватиме від 50 тис. грн. Для порівняння, обладнання 100-квартирного будинку індивідуальними лічильниками обійшлося б у 350 тис. грн.

Є ще деякі прості, але дієві способи економії. Якщо не часто користуєтеся домашнім телефоном — сміливо відключить послугу. Те саме стосується Інтерактивного TV: «900 каналів, а дивитися нічого», — такий висновок зробив старший віце-президент Apple з програмного забезпечення Едді Кью. Обов’язково вимикайте прилади з розеток на ніч — навіть у вимкненому стані, електроприлади потихеньку «тягнуть» зайві кіловати. Перевірте бачок і крани у ванній і кухні на предмет протікання — кран, що капає, за добу краде близько 10 л води. Спробуйте економні насадки на крани, які коштують недорого та натомість змішують потік води з повітрям, що дозволяє зменшити кількість даремно вилитої води майже в 2 рази.

В УКРАЇНІ ЗА НАЯВНОСТІ ВЛАСНОГО ГАЗУ КОСМІЧНА ЦІНА НА ЦЕЙ РЕСУРС АБСОЛЮТНО НЕОБҐРУНТОВАНА

Обіцяних субсидій уже не вистачає навіть на тих, кому держава зобов’язалася їх виділити. Пам’ятайте, що якщо в період року до оформлення субсидії ви здійснили покупку на більш, ніж 50 тис. грн., то держава має право відмовити у наданні цієї допомоги. Якщо у вас є час і бажання постояти у чергах за кожним папірцем, то варто все ж спробувати своє везіння в отриманні субсидії. Попередньо не забудьте розрахувати її за допомогою державного калькулятора: https:// www.kmu.gov.ua/control/calculator.

А кредит на оплату комуналки, який пообіцяв прем’єр Гройсман, абсолютна утопія — діра у бюджеті просто не дозволить країні протриматися до весни без масової сплати комунальних послуг.

Економте, але не перестарайтеся та не змушуйте себе до жевріння у той час, коли можна жити. Не бійтеся відстоювати свої права на достойний рівень життя шляхом протестів. Силу народного волевиявлення ще ніхто не відміняв.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
90 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
180 грн
24 міс. Время доступа:
24 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
360 грн
30.11.2016 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×