Праві наступають, ЄС тріщить по швах, у США — розгорнувся Трамп. Яку ж позицію зайняти Україні, щоб стати суб’єктом світової політики? Чи здатні ми взагалі на це, якщо у нас немає еліти, яка б могла грамотно управляти країною?

Про ситуацію в міжнародній політиці розмовляли маститий політичний експерт, політолог і журналіст Дмитро Джангіров, відомий своїми жорсткими, безкомпромісними оцінками, та головна редакторка nr-logo Віра Андріюк.

Трамп хутко взявся за втілення своєї програми. На заздрість вітчизняному політикуму, який взагалі ніколи обіцянки не виконує. Чи далеко зайде американський президент у демонтажі обамівської зовнішньої політики?

donald-trump-election-caricatures-30-58247c0d6324e__700

По-перше, треба розуміти, що коли ми кажемо «обамівська зовнішня політика», слід казати «зовнішня політика США за часів Обами», тому що Обама скоріш був гальмом, а не провідником цієї зовнішньої політики. Він стримував неоконсерваторів і «яструбів» із Демократичної партії. Він не зміг вплинути на ситуацію, скажімо, по Лівії, але він заблокував вторгнення США у Сирію, хоча в якийсь момент це було практично вирішено. Там було два «голуби» — Обама і Керрі, а більшість демократів була «яструбина», Байден — поміркований «яструб».

Прийшов Трамп, який стоїть більше на позиціях ізоляціонізму. Це не той ізоляціонізм, який має на меті відгородитися від зовнішнього світу або створити автаркію. Але його формулу «купувати американське і створювати робочі місця для американців» розділяє більша половина американців. Деякі корпорації вже погодилися повернути робочі місця. Ви скажете, що це внутрішня політика — не зовсім. Відбувається згортання ліберального підходу (розміщення підприємств там, де це вигідніше, де кращі умови, де дешевша робоча сила). Але ж у сучасному світі це конфлікт із тими, в кого ти забираєш ці підприємства. Тобто навіть концентрація Трампа на внутрішніх проблемах Штатів, у той час, коли США такий потужний гравець у економічному і політичному світі, — то це геополітичне рішення.

Бачимо зміну моделі економічного розвитку США. Така перебудова буде болісною для самих Сполучених Штатів, але весь світ буде «ковбасити» ще сильніше. Трамп від Китаю вимагає те, що завжди м’яко рекомендували — змінити курс юаня, зробити його ринковим. Ми розуміємо, що курс юаня не зовсім ринковий, він корелює з ринком, але корелює до вигоди КНР безумовно. Зрозуміло, що для Китаю курс юаню — це форма протекціонізму, охорони свого ринку і просунення товару на зовнішні ринки.

Економічні зміни породжують і військово-політичні. Китай у своєму англомовному офіціозі (для них практично немає неофіціозу) друкує вираз, що Китай буде вимушений зняти рукавички. Цей вислів означає «битися», адже знімають рукавички перед битвою. Потім Китай ввів свої кораблі у спірну зону з Японією. Не будемо розбиратися, хто там правий, але Китай теж перевіряє «на слабо» Трампа таким чином.

Трамп знову повторив повну підтримку Brexit’у — це виклик старій Європі, загалом Євросоюзу і євробюрократії, яка є оплотом ЄС.

Українська влада відкрито виступала проти президентства Трампа. Чи вдасться постмайданній владі зберегти себе — чи все, що їм залишається, то поки не пізно обговорювати умови здачі влади? Наскільки може бути успішною й інша тактика — провокативна, наприклад, посилення ескалації на Донбасі?

ЄС НЕ ВИТРИМАВ ВИПРОБУВАННЯ ПЕРШОЮ СЕРЙОЗНОЮ ЕКОНОМІЧНОЮ КРИЗОЮ

Зрозуміло, що якщо ми хочемо у цій схемі виявити, де знаходиться Україна, треба зрозуміти, що на прямих радарах України для Трампа не існує. Україна з’являється у американському порядку денному як похідна від двох напрямків. Перше, Трамп, його адміністрація за участі республіканської більшості, яка, можливо, щось пом’якшить, має сформулювати свою позицію щодо Китаю. Причому у всіх аспектах: від економічного до військового і навіть культурного. Відношення до Росії — частково прямі і частково похідні від відношень до Китаю. Зрозуміло, що Росія у цей переговорний процес внесе українське питання.

Друге, має бути формулювання європейського порядку денного для Трампа. Стара Європа, відношення з новою Європою, і вже похідна від цього — відношення з Україною. У порядок денний Україну буде вносити Британія з більш проукраїнських позицій, а в новій Європі — Польща з помірковано-проукраїнських позицій, а скажімо, Угорщина і Словаччина з більш проросійських позицій будуть ставитися.

НА ПРЯМИХ РАДАРАХ УКРАЇНИ ДЛЯ ТРАМПА НЕ ІСНУЄ

Все одно будуть прийматися рішення на рівні президента і його оточення. Треба розуміти, що хоча Рекс Тіллерсон доволі жорстка людина, але ж у ExxonMobil колосальні амбіції на розробку арктичного шельфу поблизу Росії, де у них до початку санкцій були проекти разом із «Роснафтою». На кону стояли десятки і сотні мільярдів доларів на розробку і використання цієї нафти. Тільки прямі збитки від санкцій для ExxonMobil — $1 млрд.

Ті, хто прийшов зараз до влади — люди більше реал-політичні, ця школа йде корінням у школу Кіссенджера. Вони змінили, умовно, школу Бжезинського. Хоча ми розуміємо, що обидва метри не такі прямолінійні, якими їх малюють: це люди зі складною системою поглядів. Для України важливе питання — сформулювати якусь унікальну пропозицію для Трампа та можливо і для Європи. Пропозицію кого? Пропозицію себе! Це було б можливо, якби існувала еліта. На жаль, ідея про міст між Заходом і Сходом, територіальне розташування, локалізація країни у XXI ст. не мають такого великого значення, як у XX-му. Все можна обійти, як ми бачимо, і логістично, і нафто-, і газопотоками.

Еліта теоретично може продемонструвати свою прихильність певним ідеологемам і носіям цих ідеологем. Не тому, що Клінтон — подруга України, а тому що поділяють ці погляди. Але коли мова йде про впливового у світі геополітичного гравця — стільки «вивалити» на Трампа та ще й взяти участь у його дискредитації на офіційному рівні… Зрозуміло, що можливо Президент поза підозрою, але ж ми бачимо, на якому рівні давалися матеріали, розроблялася тема Манафорта, хто в нас встиг по Трампу висловитися. На початку кампанії шанси були 4 до 1 на користь Клінтон, але зараз отак ставати на один бік неможливо. Тих лобістів, яких найняли, — це нормальний процес для покращення відносин, але саме ця фірма брала участь у кампанії Never Trump… Більше того, американці вже говорили українцям, що коли хтось наймає велику компанію за $50 тиc. на місяць, одразу є підозра у операціях із кешем і «чорним» налом. Бо $50 тиc. офіційно зі всіма податками — це невеликий офіс.

Screenshot_6

В Європі також серйозні зміни — новий міністр закордонних справ Німеччини, політична чехарда у Франції, новий уряд і провал владного референдуму в Італії, тривога за розвал ЄС стає все більшою. Яким чином Україна могла б використовувати у власних цілях більш децентралізовану Європу?

ДЛЯ УКРАЇНИ ВАЖЛИВО ПИТАННЯ — СФОРМУЛЮВАТИ ЯКУСЬ УНІКАЛЬНУ ПРОПОЗИЦІЮ ДЛЯ ТРАМПА ТА МОЖЛИВО І ДЛЯ ЄВРОПИ. ПРОПОЗИЦІЮ КОГО? ПРОПОЗИЦІЮ СЕБЕ! ЦЕ БУЛО Б МОЖЛИВО, ЯКБИ ІСНУВАЛА ЕЛІТА

Для України, а особливо для теперішньої конфігурації влади, була б краще єдина Європа. Але треба розуміти, що в Європі відбувається природний процес. Пошлюся на заборонену статтю Леніна «О лозунге Соединенных Штатов Европы», де він 100 років тому пояснив, чому не може бути єдиної Європи держав. ЄС не витримав випробування першою серйозною економічною кризою. Зіграв егоїзм великих гравців, які мали значні бонуси при економічному підйомі. І вони під тиском своїх виборців не захотіли платити за всіх під час економічного спаду. Хоча зрозуміло, що головним бенефіціаром економічного підйому була Німеччина, як мінімум скупивши активи багатьох країн. І в Німеччині рівень промисловості практично не змінився, а по всій Європі він впав. Цю криза неможливо розв’язати у рамках ліберальної монетарної політики, у рамках єдиної валюти.

В чому секрет приходу правих популістів до влади в Штатах і країнах ЄС? Які перспективи лівих в Європі?

У 2016р. закінчився цикл, який почався, умовно, в 1932-33рр. Можна було чітко розділити ліві/праві, а вже вторинно були ліберали/консерватори. Зараз первинне протистояння — ліберали/консерватори, а ліві/праві стають вже частково вторинними. Більше того, ми бачимо поляризацію. Ось великий успіх лівого Берні Сандерса в Америці, ще й майже без великих витрат, у Франції ж є дуже праві політики, Марін Ле Пен — це ідеологічна консерваторка, і при цьому вона за соціальну політику — вона ліва у соціальній сфері. Вона націонал-соціальна. Націонал-ліберал Фійон, із одного боку, а з іншого боку — дуже лівий Бенуа Амон, який переміг на праймеріз від Соціалістичної партії. За французькими канонами він майже комуніст. Але є ще «Лівий фронт» на чолі з Меланшоном, де комуністи головні. Зараз без соціалістів всі ліві у Франції — комуністи, зелені, радикали, кілька троцькістських партій 20-25% мають. Чи зможуть вони об’єднатися? Навряд. Але ми маємо великий запит на дуже ліві за європейськими мірками сили. 

А раз така велика поляризація, то у других турах можливі дуже екзотичні об’єднання. У Німеччині вже кажуть і про таку екзотику, як «чорно-зелена коаліція». Зараз ідуть драматичні й епічні сили. Ми їх називали якийсь час популістами, бо у них була і соціальна, і консервативна, і навіть ліберальна риторика з різних частин спектру.

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
31.01.2017

Вхід

126 thoughts on “ТРАМП – ПРЕЗИДЕНТ. ЯК ДАЛІ ЖИТИ?”

 1. You’re kidding right? Please tell me you are not actually using macs through VNC because of a 30 something millisecond mouse lag, because that sounds like taking your bike to work, because your car takes longer to accelerate from 0 to 10 mph :-/

 2. bonsoir moi j’ai un telephone montre et quand je lance la version opera mini4.2 je voi apparautre google wikipidia mais le tactile ne fonctionne plus!!!  a par les les outons sur le coté mais que on ne peut pas validé ou ecrire quoi que se soit!!!

 3. CoronelSerá Evo Morales o menino do MEP de Lula, ou Lula é o menino do MEP do Evo? Demonstrações explicitas de afeto entre estes dois extrapola o que a Diplomacia recomenda. Deus nos livre dessa corja de governantes "latino-ameriocanos-de-sangue-quente-demais". E pensar que eles querem viciar o mundo?? Fora Dilma, Fora Lula, Fora Evo!!!!

 4. did perry lie???????bernanke and hobama have made life for white mongrels blacker than ever!!!… no???iewhat is blacker in america than:black povertyblack misery indexblack unemploymentblack foreclosuresthe blacked out middle class???????kudos to perry 4 telling the truth about that blackish hoax hobama!black clouds bring stormsand hobama and his banksters have just begun to rain/reign!!!!

 5. as geriu ryte animal pak kartu su pusrytciai,valgau 4, 5 kartus per diena bet visko po biski,sportuoju vakare 5, 6 valanda,treniruote ustrunka valanda 15min,po jos isgeriu amino rugsiu,ir einu pavalgyt,kartais einant gult isgeriu,proteino kokteili,miego pakankamai,ustenka,ar gerai viska darau,

 6. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We’ve ever arrive across on this subject. Basically Magnificent. I am also a specialist in this topic therefore I can understand your effort.

 7. I like your name Aryangoddess. I was out in the yard working this morning and watching the chemtrails spread out into disgusting artificial clouds. As opposed to contrails that quickly disapear. I use saline solution to flush out my sinuses. Will have to try your wormwood cleanse. And I agree with you 1000% about killing your TV and exercise. If it wasn’t for music and documentary DVDs I would have taken the TV out for target practice with my AK a long time ago.

 8. funny, I thought I heard a lot of people starting lawn mowers yesterday evening….I wonder if it was just people test firing up their generators. There were people on my block that lost power for 8 days straight last time.

 9. Tons of them on ebay. Just do a search for 3 axis controller. The one I use is just like this one: h**p://cgi.ebay.ca/3-Axis-TB6560-CNC-Stepper-Motor-Driver-Controller-Board-/270657761116?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f0475af5c#ht_2983wt_902

 10. hola chicas¡¡pues según tengo entendido hay en sitios de Uruguay que lo comen encima de la pizza. La base de pizza y esto encima y luego me imagino lo que le eches..Esta es la fainá básica y original creo. Luego hay otros tipos.besitos,Ani.

 11. “[Capitalism] is [1] a tool used for human ends, and [2] any morality concerning its utilization is provided by the political structure of the society which acts as a container for it.”The first part is fine. The second has slipped into fascism.Politics doesn’t over-ride morality, or excuse immorality – such as taking someone’s business who has played by the rules because a politician doesn’t like the outcome.

 12. Heisan, nÃ¥ mÃ¥tte jeg bare inn og se hvordan det er med huset deres. Jeg møtte deg pÃ¥ blogtreff i Lillestrøm. Vi satt pÃ¥ samme bord. NÃ¥r jeg sitter og leser i bloggen din, sÃ¥ ser jeg at mannen din er fra Hafslo 🙂 Jeg mÃ¥ bare le – der er mannen min fra ogsÃ¥. NÃ¥ har vi sett etter bilder fra Hafslo i bloggen din for Ã¥ prøve Ã¥ finne ut hvor han kommer fra :)Huset deres er forresten blitt nydelig.Ha en strÃ¥lende helg.Kerstin

 13. Great skirt what a bargain. I love the headband too.Also just catching up on your posts. the Victorian family heirloom jacket is wonderful and I am sorry for the occasion but you look fabulous and I'm sure that's what your mother would have wanted xx

 14. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to trade methods with other folks, why not shoot me an email if interested.

 15. Olhamos à equipa titular, num clube que pretende campeão, e vemos 3(!) adaptações! Melga na defesa, Witsel a trinco e Perez na direita! O que se esperar de JJ? Invenções e mais invenções. E quando nós estivermos atrás do FCP, é fácil: culpamos os árbitros.

 16. Pacifist, legal 1910 ain’t legal now. It’s one thing for foreign colonial powers to hang on to territories they wrongfully seized centuries ago.It’s another thing to try and justify re-annexing them again a century later. Maybe you can open a factory employing children and tell women they can’t vote while your at it.Time moves on, Korea has Dokdo, Japan can’t have it. Get over it.

 17. I merely want to express I am a beginner to blogging and site-building and definitely I enjoy this blog. Most likely I am planning to bookmark your webblog . You actually provide outstanding web content and reviews. Appreciate it for posting your blog.

 18. Do you mind if I quote a few of your posts as long as Iprovide credit and sources back to your blog? My blog is in the exact same niche as yours andmy users would really benefit from a lot of the information you present here.Please let me know if this alright with you. Regards!

 19. Ser verkligen jättegott ut! Hade kanske velat lägga upp en bild på dina hyllor med kokböckerna på från ditt kök. Hade uppskattat det mycket. Jag har sett en skymt av de innan, men skulle vilja få mig en närmare titt bara. Vet inte hur långt bak i arkivet bilden är. Tack på förhand!

 20. Mt bom!! Concordo com seu pov sobre a moda atual, onde o que é moda é o que te veste bem, o que te faz confortavel e feliz, de acordo com seu corpo e estilo.E deu pra ver que o videomaking dela evoluiu muuuito da temporada anterior pra essa rs. Também, recebendo essas entrevistadas ilustres!!Ps.Fico impressionado como sua voz me lembra muito a da Costanza!!Bjss

 21. tipala09/09/2012Faut arrêter les conneries, souriez ! Soyez aimable et polis ! Soyez humains bon sang !!!!Les comportements « anormaux » ne sont pas la sympathie et la politesse mais tout le contraire. Prenez exemple sur cet homme et tout le monde s’en portera mieux !!!

 22. I’m always getting notes from one of my dear stampin’ friends. She’s always making me cards and sending them to me and they are so uplifiting. She’s a wonderful friend.Deborah Whitlow

 23. Pj GAMES disse:Pessoal da Soft, nesse download vem só a versão Multiman v2.09.00 FULL, eu tô usando Multiman v2.08.10, oquê eu faço? Deleto o meu e instalo esse ou instalo esse por cima?Aguardo resposta…obrigado!

 24. I have expe­ri­enced a life time of events that have made peo­ple ask “How did you know that?”. I made a very reward­ing career using it in law enforce­ment. I have never had any for­mal train­ing to improve this gift. How­ever, I would like to get this train­ing to use it for a pos­i­tive con­tri­bu­tion in my retire­ment years.

 25. The post is absolutely brilliant! Lots of great info and inspiration, both of which we all need! Also like to admire the time and effort you put into your site and detailed information you offer! I will bookmark your website!

 26. 1d7Tu és mara, guria!!Minha intenção sempre foi me divertir – confesso que hoje me divirto menos do que no começo,mas ainda me divirto muito. Qqr pessoa que crie blog com outro objetivo além desse, não vai entender a experiência toda.Mas enfim, é como tu disse, tem lugar pra todo mundo e tem leitor pra todo mundo tbem!!Grande beijo pra ti!!

 27. Laisse la France tranquille, c’est le seul pays à être à vos côtés pour organiser et vous soutenir car vous n’êtes pas capable de le faire seul. L’afrique nourrit la France !!! Tu plaisantes non !!! demande à tes chefs d’état de faire l’inventaire de tous leurs bien immobilier sur Paris et après on en rediscute… Vous n’arriverez jamais à rien car vous êtes un continent corrompus. Seuls vos chefs d’états sont responsable !!

 28. betul, aspek customer service atau services quality terkadang terabaikan oleh para pebisnis internet :)[]dafhy Reply:August 18th, 2012 at 6:34 am, iya mas. padahal hal ini adalah yang terpenting karena pelanggan adalah raja []

 29. "Csak egy magyarázó kiegészítés: a földön fekvÅ‘, az nem a kormányunk. Az Magyarország. És tudjuk, kik zsebelték ki…"Miközben a magyar balliberális horda rúgdalja Magyarországot, azt állítja, hogy mindezt Magyarország, legfÅ‘képpen a magyar demokrácia érdekében teszi. Vagyis ennek a rúgdalásnak "nemes" céljai vannak.

 30. Jerry – I know that Danny went through some difficult times with SHU fans when he was a player at The Hall. Does he harbor resentment / ill will towards the university and or its administration? One would think that an alumnus of the university would take pride and want to better the school in which they came from. Clearly you have to be objective, as a reporter, but I would imagine / hope that you are a SHU fan, as you’re an alum!

 31. I was at Barnes and Noble a few days ago and the cover to The Otherworldlies grabbed me. It's just the picture of a girl from about the nose up, but her eyes are piercing. I had to buy it!!!foltzsfantasticbooks at gmail.com

 32. Heisan hoppsan…Dette ble jo knallstilig ♥Og sÃ¥ gøy at det falt i smak hos resten av gjengen ogsÃ¥. Skal si du har lekre hvite skÃ¥ler…Og sist men ikke minst, du er en ener med collager:)HÃ¥per du har hatt en flott helg, du har vel startet nedtelling til ferien ogsÃ¥ tipper jeg♥Ønsker deg en fin ny uke min venn, tusen klemmer:)

 33. “me lo trajo porque no llevaba el Windows Profesional, así que se lo instaléPero cuánto daño ha hecho Microsoft con eso del XP Home y el XP Profesionalâ?¦ ”Y cuánto daño han hecho esos “expertos” que tienen un cd de windows Profesional pirata y lo instalan sin ton ni son, en todos los ordenadores que caen en sus manos, machacando sistemas operativos legales que funcionaban perfectamente (dentro de lo que cabe, es windows, y los usuarios son temerarios), se necesitaran o no las prestaciones del Profesional.Si es que entre unos y otros…

 34. about a thousand per day were pouring into the Gulf …. great posting on this subject! :)I know this isnt a laughing matter …. but when they announced how much just yesterday they were getting/ recovering (11K, and that isnt even all of it) I couldnt help busting out laughing, because of how full of shit these folk's really are!

 35. you might also point out that if they stopped requiring $5.5 billion per year being paid into other retirement programs than theirs, that they would be doing fine financially… they pay all their expenses out of the postage income, but that extra $5.5 billion is killing them, is a ludicrous requirement, and hidden form of taxation, to boot!

 36. Everyone does for the most part experience a type of anxiety but its how we handle our daily stress and environment that I believe determines how far it will go. I am a constant worry wart and use to stress out easy but Ive learn to relax and live life to the fullest with no fear.

 37. היות ודורה בטוח מגניבה מדי לברוח, ככל הנראה מגניבה מדי להסמיק, ולא ברור מה תחושותיה כלפי פינותהרשי לי להתפקע מצחוק ואז לבכות קצת. לא רק שאני מסמיקה ובורחת, אני אפילו מגמגמת באמצע, וכל מה שצריך זה גבר חצי אטרקטיבי. מה שכן, אני מעדיפה להתחבא מאחורי עציצים מאשר בפינות.

 38. Leider fehlt auch Spinwebtv obwohl wir mittlerweile drei Programme produzieren, haben Filmförderung erhalten, sind auf Focus und waren bei Zoomer ebenso wie bei Polylux. Zur Zeit planen wir ein viertes Format. Spinwebtv- ein Mann für alle Rollen.

 39. I wouldn’t mind getting one of these, but I refuse to do business with the evil, anti-gun ebay-paypal conglomerate… any chance you guys could list a few of these on the other section of gunbroker, so those of us that dont want paypal’s dick up our ass can get one?

 40. De una vez aclaro:TODOS tenemos derecho a construir nuestra vivienda, pero en respeto a las demás personas y principalmente, a la naturaleza, estas construcciones deben estar reguladas para proteger las zonas de bosque y fuentes de agua. En ese sentido, TODOS tenemos derecho al acceso al agua potable y ninguna construcción puede prevalecer sobre ese derecho.

 41. [quote-"The Precise One"-"/2012/08/usa-candidato-senatore-se-e-vero-stupro.html#c8651914650315989240"]Vorrei che lo dicesse di fronte a quelle disgraziate rimaste incinte durante gli stupri di massa messi in atto durante una qualche guerra a sfondo etnico (ex Jugoslavia, ad esempio, ma non è l'unica). Mamma mia. [/quote]Sei andato troppo lontano.Guarda quanti figli hanno lasciato i soldati americani nello stivale nel 1945!

 42. Youre so cool! I dont suppose Ive read anything like this before. So good to search out any individual with some unique ideas on this subject. realy thanks for beginning this up. this website is one thing that is wanted on the web, someone with slightly originality. helpful job for bringing something new to the web!

 43. காஷ்மீரி என்பவர்கள் காஷ்மீரின் பூர்வீக குடிகள் மட்டுமே. காஷ்மீர் இந்தியாவுடன் இணைக்கப்பட்ட பிறகு அங்கு குடியேறிய இந்தியர்கள் அல்ல. எனவே அங்குள்ள குடியேறிகளின் கோரிக்கைகளை பற்றி கவலைப்பட தேவை இல்லை. பூர்விக குடிகளின் விருப்பத்தை பொறுத்து அவர்கள் தனி நாடாகவோ அல்லது இந்திய அல்லது பாக் உடனோ இணைகப்படலாம். அது சரி, பூனைக்கு யார் மணி கட்டுவது?

 44. I’m not sure where you are getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more. Thanks for fantastic information I was looking for this information for my mission.

 45. Leandro RQ disse:Acho que essa notícia não é verdadeira.Porém deve ser investigada.Se for verdade que um ministro brasileiro está fazendo lobby para uma empresa estrangeira vender seus produtos, é caso de CPI e demissão por justa causa!Era só o que me faltava nesse país…

 46. >But those of us with stuff to sell make money from mass immigration and that's a lot of us. So in the short term we become richer. Then we have to spend a large proportion of that same money escaping the problems caused by mass immigration.<Yes. Until there is no place left to escape these problems. Net loss. Self-destruction.

 47. Karocha:Nuna li uma entrevista do indivíduo. Logo, nada posso contar…ahahahah!A sério: não embarco facilmente em teorias de conspiração. Até porque sei o valor dos factos e o perigo de os interpetar mal.E por vezes, um pormenor, estraga todo um raciocínio que parece perfeito.Quem leu o Nome da Rosa, percebe o que quero dizer: a versão do dominicano não é idêntica à do franciscano e ambos conhecem os mesmos factos. O franciscano, no entanto, prefere não se precipitar na análise que lhe convém.Capite?

 48. 11.01.2010 at 6:17 pm · Em geral os trabalhos tocam o coração, impressionante perceber como são um retrato fiel do mundo louco em que estamos vivendo.São histórias mais do que apenas interessantes de serem contadas, são um registro engajado de gente que não deixou de se sensibilizar com o outro. Uma palavra me vem a cabeça: VERDADE!Abraço;

 49. XUO En se débrouillant bien cet après-midi, on pourra voir en simultané la seconde période de Tottenham et la première de Lyon.En revanche, comment faudrait-il bidouiller un C/C pour mettre Hugo dans nos cages?

 50. Love seeing pics of this family and her two boys are soooo adorable. They really seem like a lovely family. Btw, Sadie are they both still in diapers? I read this as her saying that at one point she had two under two in diapers. Maybe he’s potty trained by now since he’s almost 3.

 51. No acabo de entender eso del HD. No acabo de notar la diferencia entre las imágenes que muestras y las de PS2. ¿La única diferencia es que el juego corre a mas resolución? ¿La gente paga por eso? Quitando el hecho de que la play3 no es retrocompatible… (HIJOSDEPUTAAA)

 52. The one that springs to mind was when I was holding a skype call with a colleague in Spain, there was a bit of a language barrier, which was fine; but the point at which my colleagues office mates starting trying to get in on the act by coming into the webcam shot, started me laughing. It was a bit like the BBC doing an outside broadcast at a football match with all the fans trying to get their faces on TV. I had no idea I was so popular!Alan invites you to read

 53. Dalvana A. Skorupski / CD’S1º Se Não For Por Amor-20042ºAcústico Ao Vivo-20073ºAo Vivo em São José do Rio Preto-20084º Vale A Pena Sonhar-20095ºSó Modão-20106º Ta Combinbado-20117ºTa combinado em Palmas-2011DVD’S1º Acústico ao vivo-20072ºAo Vivo em São José do Rio Preto-20083ºVale a Pena Sonhar-20094ºSó Modão -20105º Ao vivo em Palmas -2011GD Star Ratingloading…

 54. Usually My partner and i do not read post in web sites, but That i wish to mention how the write-up incredibly compelled me personally to try and also do it! A penning style continues to be amazed everyone. Thank you, quite nice post.

 55. shut up ya schizo fucks trash and buceta head hows that job treatin ya buceta breaf? Oh wait bitch u aint have no job ya kunthead!maria was right ur dumb kunt ass gets money from the government ya coohole! that is what allows u to post here 247 bitch! u aint have no job tommy!

 56. Na VÅ  plánujem ísÅ¥ z dôvodu, že ma to čo robím (Analytika, programovanie…) veľmi baví. Moje plány, ak sa nič nepokazí, sú MIT, neskôr buď vlastná firma alebo byÅ¥ zamestnanec nejakej väčšej spoločnosti (napr. Google), každopádne, Å¡tudovaÅ¥ chcem preto lebo milujem danú oblasÅ¥, titul premňa akoby ani nebol. A jedným z dôvodov, prečo eÅ¡te Å¡tudovaÅ¥, je budúcnosÅ¥ mojich detí, aby oni nemuseli vyrastaÅ¥ tak ako ja, a aby mali dobrý vzor a príklad, ako si v živote počínaÅ¥, nie ako ja.

 57. Die Fotos haben mich in schwarz weiß auch sehr überrascht. Und die Sehnsucht nach Cornwall wieder entfacht Aber ich habe am letzten Wochenende Flug und Unterkunft in Windermere, Lake District, gebucht und freue mich im Mai 2013 dort sein zu können. Viele Grüße Achim

 58. I do agree with Mr. Khamkar. Infact I was also planning to invest in Wai but in initial survey I realize all the fact mentioned by Mr. Khamkar are true.1.Infrastructure is not good.2.Power/water supply is not good.3.Even in WAI MIDC not big shot companies and even not heard in near future plans.Better to invest in Pune and around 40km which will in boom in near future.

 59. I can tell you the guys shirts run true to size. I bought the Hurricane birds tee in a size large and it definitely is a large and not more. Some shirts can be large but almost x-large. Not this one. I wear large normally and I think it fits good.

 60. House Whine….At least you get counted… picture the folks working 4 days, getting paid for 3.5 and still listed as employed.… my MIL went to unemployment, guy there tells her not to get a PT job…. WTF???sl

 61. a mně třeba by naopak přišlo mnohem zajímavější, kdyby se odstranily -všechny- omezení na ty auta. pak by se ukázalo, kdo umí postavit jak dobrej stroj. taková kategorie Unlimited .e)

 62. R1a has its origin in southeastern Europe/Balkans perhaps according to some research. R1b perhaps Asia Minor or near around there maybe then. R1b getting to West Africa, in places like Nigeria thats way out west alright and some trek for no apparent reason. I think a near Eastern origin is probably more feasible rather than from outve Central Asia– which I dont think was very hospitable at any point in (pre)history.

 63. Eu sunt din Timisoara, nu cunosc maghiara si ma mandresc cu asta. Mereti in Panonia voastra de unguri imputiti, cu toate cerintele voastre nesimtite si lasati-ne pe noi in pace sa ne vedem de tara noastra. Si zao, esti idiot

 64. What’s interesting among all conservatives is the way they preach less federal government intervention in people’s lives and more states rights. That is until they want the government to enforce their vision of moral correctness- against same sex marriage, against abortion rights, against restrictions on firearms, etc. Is that not hypocrisy? Their moral absolutism can’t understand that other upright, moral citizens see things differently.

 65. to the woman whos husband is unnaffectionate i feel for you baby girl. you deserve to be touched, to be licked to be nibbled on, to have ur hair pulled to have ur nipples touch another womans nipples in the heat of the moment. enchanted described it perfectly. love making with a woman is so much more than sex. hate to say it but i could make ur husband look like a total tool. good luck on ur lioness hunt n take care bella

 66. scrive:their comfort in facebook to your advantage.you…might want to try these guys when you are thinking about building a fan page for your photography business: lujure(dot)comguest blog postsby writing posts of interest in blogs similar to your own, you gain credibility with a whole new audience. you…

 67. Hola, buenas tardes.Tengo una MFC465CN ¿por que estoy discriminado y no puedo imprimir desde mi tablet android en mi impresora de red? Apenas tiene 3 años. La verdad es que no alcanzo a comprenderloun saludoFernando

 68. The Dems have fought tooth and nail every effort to assure military votes could arrive in a timely manner.One bill would have allowed the services to bypass the slow snail mail route and send the stuff by independent carriers such as UPS or FEDEX which cuts the shipping time from the war zone to a fraction.Otherwise the military can only mount a mission to gather all the votes into dedicated mail bags and fly them back themselves on return shuttles to the USA.

 69. Safe, you are being sensitive. these quotes from clot today are not that negative… “We are in a depression, and the situation is actually worse than the ’30s. There will probably never be a legitimate, functioning RE market again in our lifetimes.Gerald Celente is too conservative in his predictions.My prediction is that close to 90% of all homebuyers from 07-10 will default on their mortgages, which will lead to a final, cataclysmic collapse of the entire US economy.”

 70. God gave rock’n roll to you, and Kiss for everyone!!É nóis!! Mais uma vez essa incrível banda desenbarca nesta terra brazilis… Que honra!Papai Noel, me dêe esse presentão antecipado de fim-de-ano, pede pro pessoal da Clip me levar!!

 71. [par-uh-sahyt]noun1. an organism that lives on or in an organism of another species, known as the host, from the body of which it obtains nutriment.2. a person who receives support, advantage, or the like, from another or others without giving any useful or proper return, as one who lives on the hospitality of others.

 72. Ola Prof. Marcos,Gostaria de utilizar seu material na minha aula primeira aula de Sistemas Operacionais. Citarei seu nome e o link (seu site) de onde foi tirado o material no final da aula e no plano de aula. Otimo site por sinal!!! Parabens!!

 73. Thank god we have some real music for Xmas number 1, just goes to show how powerful social media has become. I hope RATM have a comeback. There’s another interesting article about it here bit.ly/8UPCgV

 74. what should be classed as suspicious is the government that doesn't trust its people and keep bringing out new laws and acts to imprison the people. The only true terrorists are the Governments of this world and all thier cronies and minions.

 75. Just wish to say your article is as astonishing. The clearness in your post is just great and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

 76. The ideal manager will participate in the process of staff in the organization. Perspective Organizations employ various methods to assist a newcomer with the best possible “fit” to increase the percentage of obtaining relevant, qualified and genuine applications. For instance, personality tests will ensure that they are consistent achievers and good performers. And you can expect a good reply too.

 77. Wow, this was a really great post. In theory Id like to write like this also taking time and real effort to make a good article, but what can I say, I procrastinate alot and never seem to get something done. I added a Trackback to it on my weblog. I wish there was a post about prepaid phone plans.

 78. Hola Susana:Primero de todo, muchas gracias por visitar nuestra web.Aquí te dejo la respuesta de nuestros profesionales:“En nuestra opinión, lo primero es comprobar las autorizaciones administrativas requeridas para la creación de una empresa de servicios de ayuda a domicilio, en cada Comunidad Autonoma suelen cambiar los requisitos formales a cumplir y comprobar si se exige una forma jurídica determinada.El caso que planteas no es tan sencillo de resolver, te sugerimos que pases por cualquiera de nuestras oficinas para que estudiemos tu situación concreta.”Muchas gracias, Susana y un saludo.

 79. When I left the area I gave Barrow Gurney Parish Council a book about the history of the hospital. I hope they still have it or know where it is kept. I can’t remember who wrote it but it was to commemorate an anniversery.

 80. "Opp" tänker hon vaje morgon och slår fötterna i golvet. Det är enda sättet.Ren kastrull, havregryn och slev.kaffe.Håret faller i ansiktet, och sorgen från drömmen dröjer sej kvar som dimman över åkern

 81. Oh yes life in NZ sounds very similar to here in SA, except the big stores have virtually destroyed the corner shop… coffee shops are much the same and of cause the hand held pie… “Mama’s Pies” I love them…. coffee and tea in a cafe also in china cups and food on a china plate… must be a Southern hemisphere thing… sounds like you’re having a great time… wonderful…

 82. mydogtufAre you making a movie soon? I enjoy your videos a lot. Great work. If you see me driving around LA wearing my spaceman costume driving your Add car, selling my movies, know I’m keeping busy, until I get the chance to audition for you and others. If you would like to see my work google my name DENNIS WOODRUFF. Telephone number for auditions 323 848 7164, and 323 309 1282. I’m ready to work when the phone rings!

 83. I pick Holland to upset everybody in the Euros. Okay, yeah, whatever.Scolari! Now, this is the news I was waiting for! A solid manager who will not take crap from players nor a spoiled owner! Roman, please keep your mouth shut and sign checks for a man that we fans can rally behind. Heck, even if Chelsea goes under a little loosing streak, as long as he can win silverware, let the man do his job! Praise God, Chelsea has a real manager again!Reply

 84. uranus666 / 23 Mayıs 2012yanlışım varsa düzeltin ama bir ara daha fazla para kazanmak için yeni yollar bulmamız gerekiyor diyorlardı,büyük ihtimal gerçek para karşılığında sanal para satarlar Cevaplamak için giriş yapın

 85. bah oui c’est une blague heureusement rockandrol…(superbe patrimoine génétique!)enfin elle a intéret à blaguer….ou alors je sens qu’il va falloir lui offrir une sacrée collection de chapeaux

 86. (no joke) “I don’t know”. Wants to go back to Egypt. Says that she just gets bored if there is no conflict, no adrenaline, no imminent danger. 24 year old cute little thing. Nevermind those cats who climb glaciers, do a little gun running on the side, and relax by building sail boats in Greece. I’m like a little amateur.

 87. El problema es que la tercera opción, en política siempre termina de rehén de aquellos que viven mirando lo que ocurrió hace mucho tiempo… Siempre habrá interesados en mantener el status quo, pues unos pierden el dinero y los otros los motivos para seguir lamentándose…

 88. AHHH WHY ARE MY PARENTS IN TOWN THIS WEEKEND? Also, can we start a separate post somewhere to plan a Comic-Con meet up? I know I'd love to meet y'all who are going, but it's going to be NUTS and I think some plan would be good so we don't all run around playing Marco Polo and trying to find each other,

 89. Supply disruptions are always a problem, but Rod’s comments remind me of one of the strengths of nuclear: There is a large inventory of fuel in the core. Most U.S. plants operate on 18-month refueling cycles, so a disruption in fuel supply, even for a month, will usually not cause the plant to go down.

 90. Excellent read, I just passed this onto a colleague who was doing some research on that. And he just bought me lunch because I found it for him smile So let me rephrase that: Thanks for lunch! “For most of history, Anonymous was a woman.” by Virginia Woolf.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.