Вважаєте когось дуже сильним ворогом, не хочете компромісу та не наважуєтеся атакувати? У цій ситуації вибір засобів боротьби значно більший, ніж просто побудувати барикаду. До вашої уваги екскурс у тренди зовнішньополітичної моди-2017.

Десятки країн стали активніше відмуровуватися бетоном, колючим і неколючим дротом від своїх сусідів. Хто лідирує у цьому неоголошеному світовому чемпіонаті й скільки платить за це? Заради чого пробачили один одного, проти кого подружилися вчорашні запеклі вороги, такі різні країни — В’єтнам і США? Як створення штучних островів у ХХI ст. стає військово-політичною рутиною, подібною до будівництва есмінців у ХХ ст.? Як одна велика мовнокультурна меншина в бідній країні зробила масові мирні протести захоплюючими, видовищними, немов кіно про постапокаліпсис, і чи не занурять цю країну у пекло справжнього апокаліпсису непоступливі урядовці та домінуюча більшість?

ТОП-3 НАЙДОВШИХ МІЖДЕРЖАВНИХ СТІН, ЗАПЛАНОВАНИХ НА 2017-Й

Виявляється, відгородження стіною від нелюбих сусідів — це не українська «фішка», навіть не німецька і не ізраїльська. У 2016 — на початку 2017рр. наступні держави стали головними ініціаторами будівництва захисних ліній на своїх кордонах:

1. США. На кордоні з Мексикою для запобігання нелегальних перетинів і раніше була захисна лінія з тисячею кілометрів штучних бар’єрів, гігантський віддалений аналог «Берлінського муру». Трамп закликав значно укріпити близько 1600 км, оцінивши вартість проекту в $10-12 млрд;. за оцінкою The Washington Post — близько $25 млрд.

2. Туреччина в лютому 2017р. практично заверши- ла будівництво стіни проти нелегальних перетинів на кордоні з Сирією, яке велося з 2014р.: 330 км 3-метрового бетонного бар’єру та 191 км колючого дроту на додачу.

3. Литва в 2017р. витратить $3,8 млн для спорудження 90-кілометрової стіни на кордоні з РФ для боротьби з контрабандою.

«МІСТО-ПРИВИД» ЯК ЗАСІБ ПОЛІТИЧНОЇ БОРОТЬБИ

Територія цієї країни була поділена між могутніми державами, але все ж таки здобула незалежність. Проте країна успадкувала значні мовно-культурні особливості регіонів, що підпорядковувалися колись різним метрополіям. У 1961–1972рр. ця країна була Федеративною Республікою Камерун. Потім, згідно з рішенням референдуму, — унітарною державою Об’єднана Республіка Камерун. А в 1984р. президент Поль Бійа в односторонньому порядку перейменував її на Республіку Камерун: назва, яка раніше належала лише франкомовній частині камерунської території. Це стало черговим символом експансії франкомовних у державі. 3 із 10 камерунських регіонів є переважно англомовними (близько 16% населення 23-мільйонної країни), а 7 — переважно франкомовними (близько 84%), хоча в 1970-ті англомовні складали більше 20%.

Офіційними мовами залишаються французька й англійська, але остання майже не використовується на держслужбі та в більшості громадських сфер навіть в англомовних регіонах. Майже всі високопосадовці — франкомовні. Деяких англомовних влаштовує перспектива франкофонізації. Але є багато таких, хто вважає неприйнятним розмивання культурної ідентичності, маргіналізацію англофонів. У жовтні 2016р. авангардом цих незадоволених стали юристи: вони були шоковані відсутністю англомовного офіційного тексту важливого закону, а також низкою інших змін, які посилювали позиції франкомовних. Здійснені юристами в багатьох містах марші протесту, розігнані силовиками, а також запровадження елементів французької системи освіти замість англосаксонської, підштовхнули асоціацію вчителів приєднатися до руху спротиву. В листопаді 2016р. відбулися протестні марші студентів і страйк університетських викладачів. Поліція та жандармерія провели зачистку кампусу з побиттям студентів. Справа мала міжнародний резонанс, підключилися CNN, BBC, AlJazeera, France24, багато інших медій. Держсекретар США закликав уряд Камеруну провести розслідування подій.

Але Бійа став президентом ще за життя генсека Брежнєва. І з того часу послідовно «закручував гайки». Заарештовано громадських лідерів, активістів страйку. За деякими повідомленнями, кілька маніфестантів були застрелені поліцією. Уряд офіційно заборонив протестні групи. Президент у новорічній промові рішуче заявив, що держава залишиться й надалі «єдиною та неділимою». А поки керівник, який давно перетнув 80-річний рубіж, тяжіє до тоталітаризму, з боку представників меншин уже лунають не лише децентралістські та федералістські, але й, дедалі більше, сепаратистські заклики.

Мирних опозиціонерів підтримала Amnesty Intrenational, а представники камерунської англомовної діаспори розгорнули акції у WhatsApp і Facebook. Урядовці, втім, через той же WhatsApp відправили протестувальникам повідомлення, в яком загрожували двома роками тюрми всім, хто поширюватиме фейки у соцмережах. У січні 2017р. почалася блокада інтернету великих міст англомовних регіонів — ходили чутки, що для придушення протестів. Проте блокада ще більше налаштувала населення проти уряду, адже люди звикли користуватися інтернетом для спілкування та грошових транзакцій.

Новинкою протестного креативу стала операція «Місто-привид», організована англомовними: люди на кілька днів припинили з’являтися на роботі, на вулицях і в інших громадських місцях. Скрізь, навіть у магазинах, пусто, як у кіношному постапокаліптичному світі. Креатив, утім, швидко заплямувався вульгарним насильством. Крамницю, що не закрилася на період театралізованого постапокаліпсису, спіткав реальний кінець: її спалили. А соцмережами гуляло повідомлення для студентів: якщо не будете бойкотувати навчання, то «кров тих, хто загинув у цій боротьбі, буде на ваших руках». Насильство спокушає дедалі більше камерунців своєю удаваною простотою як засіб виходу з політичного глухого куту. І політична глухота, безкомпромісність президента дає козирі екстремістам.

В’ЄТНАМ: ЧИ ПРИРУЧАТЬ КОМУНІСТИЧНОГО ДРАКОНА?

Легендарним предком-покровителем в’єтнамців вважається дракон, і В’єтнам сперечається з Китаєм не лише за острови у Південно-Китайському морі, але й за звання «Країна червоного дракона». Наприкінці 60-х комуністичний в’єтнамський дракон, озброєний, профінансований і навчений Радянським Союзом, так покусав Америку, що на міські площі Вашингтону стали виходити набагато більші антиурядові маніфестації, ніж на український Майдан 2013-го.

У січні 2017р. держсекретар США Джон Керрі здійснив сентиментальну подорож по місцях своєї бойової слави — саме тих, де він власноруч застрелив в’єтнамського партизана в зіткненні 1969р. Ця подорож — лише одна з тисяч деталей у картині американо-в’єтнамської дружби. Американських службовців тут тепер не вбивають, а щиро вітають. В’єтнам втратив у тій війні близько 0,5–1 млн загиблими, одномоментна чисельність американських військ у В’єтнамі сягала близько 0,5 млн, проте в 2015р. лише 13% в’єтнамців ставилися до США негативно, натомість 78% — позитивно. Для порівняння: в Україні, відповідно, 22% і 69%; у Китаї — 49% і 44%.

Пори те, що Комуністична партія з її деклараціями про вірність ученню Маркса залишається досі політичним монополістом у В’єтнамі, відносини з США нормалізувалися у середині 1990-х рр., із тих пір стрімко розвиваючись. Амери- канські банки інвестували величезні суми у цю країну. Американські військові моряки багато разів захищали в’єтнамських рибалок від Китаю. У 2013р. Вашингтон офіційно дозволив передачу ядерних технологій і палива зі США до В’єтнаму; в 2014р. послабив, а в 2016р. повністю скасував довготривале ембарго на постачання зброї до цієї країни.

Чому ж знаменитий своїм завзятим, навіть затятим антикомунізмом американський істеблішмент розкрив обійми лівим? По-перше, нічого особистого, просто бізнес. Кількість населення В’єтнаму з 1991р. до 2013р. зросла в 1,3 рази, сягнувши 91 млн, а реальний ВВП на душу населення зріс у 3,5 рази. В 2016р. за ВВП на душу населення В’єтнам майже наздогнав Україну. Згідно з рейтингом Doing Business В’єтнам у 2014/2015рр. потрапив до топ-5 країн світу з найбільшою кількістю реформ зі спрощення умов для бізнесу. До речі, за цим показником «революційна» Україна далеко відстала від В’єтнаму. Обсяг в’єтнамського імпорту сягнув близько $150 млрд, країна увійшла в світовий топ-10 імпортерів зброї. Близько 90% імпорту зброї у В’єтнамі — з Росії, в 2011–2015рр. це складало 11% усього російського експорту зброї. А США — головний конкурент Росії на світовому ринку зброї, і ця конкуренція сильно позначається на світовій політиці. Замінити хоча б наполовину Росію у поставках зброї до В’єтнаму — це подвійна вигода для істеблішменту США, адже це поряд із прямим профітом завдало б конкуренту більшої шкоди, ніж деякі суворі санкції. 

Screenshot_5

В’єтнам пропонує величезний потенціал для торгівлі. Такий пиріг упустити — гріх. І от уже В’єтнам уклав угоду про придбання літаків «Боїнг-737» на суму близько $11 млрд; схиляється до закупівлі також американських військових літаків, які раніше не міг собі дозволити не лише з політичних, але й фінансових причин.

По-друге, «ворог мого ворога — мій друг». Китаю останнім часом у США надають іміджу ворога. В’єтнам пішов ще далі: почав, за китайським прикладом, насипати штучні земельні ділянки у Південно-Китайському морі, у районі островів Спратлі. З Китаєм в’єтнамці воювали в 1970–1980-х рр., а в другій половині 2016р. розмістили на декількох островах РСЗВ, які здатні діставати до китайських позицій. Взаємні претензії Китаю та В’єтнаму на одні й ті самі рифи, морські райони, багаті ресурсами, набувають дедалі войовничіших форм. Почуваються скривдженими через китайські претензії на Південно-Китайське море й деякі інші країни: Тайвань, Філіппіни, Індонезія, Малайзія, Бруней. Влітку 2016р. у Гаазі третейський суд вирішив китайсько-філіппінський територіальний спір на користь Філіппін, але Китай продовжує на штучних, насипаних ним островах створення військової інфраструктури, яка б дозволила впевнено контролювати майже всю акваторію цього моря.

Ескалація надає сильні козирі як американським експансіоністам (нерозривно пов’язаним із виробниками та продавцями зброї, військовою та зовнішньополітичною елітою США), так й ізоляціоністам. Останніх прийнято пов’язувати з президентом Трампом, який вимагає від союзників Америки нести більший, ніж раніше, тягар витрат у питаннях оборони, щоб зекономити гроші та життя американців. Організувати кільце навколо Китаю для стримування амбіцій останнього — це велика спокуса, перевірений засіб. Римська і Британська імперії успішно намагалися воювати не стільки використанням власних солдатів, скільки спрямовуванням «варварських» країн проти найбільш небезпечного конкурента. Ця стратегія складна у використанні, але була й буде надзвичайно ефективною в умілих руках лідерів «великих держав».

 

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.02.2017

Вхід

138 thoughts on “ТРЕНДИ-2017: СТІНИ, ШТУЧНІ ОСТРОВИ, «МІСТА-ПРИВИДИ»”

 1. Hey, i got to your site by mis­take when i was search­ing bing for some­thing off topic here but i do have say your site is really help­ful, like the theme and the con­tent on here…so thanks for me pro­cras­ti­nat­ing from my pre­vi­ous task, lol

 2. //அதுசரி, அதை ஏன்டா à®’à®°ு நாள் கழிச்சு எழுதுà®±… கேசரி சாப்பிட்டதை நேà®±்à®±ே எழுதிட வேண்டியதுதானேà®™்கிà®±ீà®™்களா… சாப்பிட்டா மட்டுà®®் போதுà®®ா? ஒன்னுà®®் பிரச்சினையில்லைன்னு சொல்ல வேண்டாà®®ா? அதான் இன்à®±ு காலையில எல்லாà®®் சுபமா à®®ுடிஞ்சது பதிவு போடுà®±ேன்…!//அடங்கமாட்டியா நீ? 🙂

 3. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The words in your content seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem solved soon. Cheers

 4. … This seems like a cultural problem in the medical field.There are many cultural problems in the medical field, but there are also many cultural problems in the IT field.Combine the two and the results are as one might expect.– SS

 5. Just to make a point here. I am not afraid to stand for what I believe in and this turned out to be something I did not look at with the same jaundiced eye that I usually do. I am not afraid to argue or disagree if I feel it appropriate as many of you know I have done on here numerous times, but this time I feel she/he is right and I missed the boat on this one completely. By the way, what did you think of the man who crawled through the scanner for luggage??? Now that one I thought was great.

 6. i am really enjoying the theme/design of your site. do you ever run into any web browser compatibility problems? a handful of my blog readers have complained about my website not operating correctly in explorer but looks great in safari. do you have any tips to help fix this issue?

 7. Waving the Charcuterie banner high and proud, that’s one of the many reasons I dig you, Ruhlman! If you’ve got an inclination, I’ve posted a write-up on a Relais & Chateau event held in DC last Sunday. Keller, Boulud, Splichal and Danko were all there. It was a hoot.

 8. The single most important feature of GA, for me, is the ability to see Visits, Bounce Rate, and % Change — for all my sites, all on one overview page.Is there a way to do this with the new GA? If yes, does anyone know how? If the answer is no, then I'll switch to another analytics service.

 9. Boa tarde gente. Gostaria muito de baixar este Cd de Jozyanne, mas quando clico no link, mandam baixar o Sweet IM…O que faço? Quem poder me ajudar eu agradeço!Enviem ao meu E-mail: Beijos e até a próxima

 10. Ils font leur chaud sur cette photo mais ça n’a rien a voir avec le SARKOSHOW complètement déconnecté des réalités sociales des chômeurs qui ont besoin d’aides sociales et pas d’être stigmatisés! ANTISARKOZE

 11. 224 64September 19, 2012  1:23 am by 143 ec 227Make a hot vogue assertion occur may well 1st with Ray Ban sunglasses. Now obtainable on the internet at greatest selling prices, your and enhanced search is only a simply click away. The location to store for low cost Ray Ban sunglasses may well be the replicaray-bansunglasses.com on the internet retail outlet. Right the following, you will obtain a excellent amount of sunglasses for just about every household member.

 12. Votre avis, que je partage pleinement, est courageux dans l’océan d’obscurantisme actuel de soi-disant bons sentiments envers les droits des femmes.A lire la majorité des réactions, l’aveuglement médiatique a encore de beaux jours devant lui.

 13. Ich denke, damit ist die Debatte ein für alle Mal beendet. Ich sehe überhaupt keinen Grund dafür, dass der Präsident nach so kurzer Zeit sein Amt wieder aufgeben sollte. Ich finde, er hat bisher hervorragende Arbeit geleistet und wird Nandurion nachhaltig prägen. Mit der Ankündigung, alles Relevante im Internet zu veröffentlichen, wurde doch der Forderung nach Transparenz genüge getan. Schön, jetzt können wir wohl endlich wieder zur Tagesordnung zurückkehrern.

 14. What a beautiful comment, SwordLily! Thank you!Yes, there certainly is an otherwordliness to the cherry trees in blossom. (And what a great thing to do with your family on your birthday! Those are the things we remember all our lives.)That’s a wonderful description of the forest pool, too! I think such places still do physically exist in the world. And until you find it “in person,” you can make it live through your writing and/or artwork!

 15. One of my favorite rifles to shoot is the Carbine, though haven’t had the chance to try one with the paratrooper stock. Stuck a Ultimak base and a red dot sight on; a very good combination.Just to try it out, worked up a load using Sierra 110-grain Varminter HP bullets for it; penetrated four jugs of water completely and was in the bottom of the fifth. The HP didn’t upset at all at that velocity, but the bullet did yaw rather dramatically; I would NOT want to get hit with it.

 16. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s truly informative. I?m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 17. saya berminat ingin menjasi agen atau distributor dari produk2 sip farma..yang ingin saya tanyakan adalah apa saja syarat yang di butuhkan dan seperti apa bentuk kerjasama yang akan di jalankansaya mohon konfirmasi secepatnyatrims..

 18. I find the “Ron Paul Letters” hysterical. I was actually laughing out loud when reading the TNR article when they gave Paul’s supposed descriptions of people and his take on events. It was great reading. I am voting for him based on the “Ron Paul Letters” alone, even if he didn’t write them.

 19. ckopnioВбивства і смерть це завжди погано…але… не треба забувати хто ми, а хто грузини і кавказці взагалі. Мене, наприклад, вже напружують ці хачапурі на кожному кроці, особливо в Києві. Робимо з країни якийсь притулок. Цікаво, чи вони б так до нас ставилися у своїй країні…

 20. I love how you take something from an era that you dont find you and make it into you! The dress looks fab and I would not immediately think 50's at all! Amazing and creative.Wow love the poster your Jon should be rather proud of it I think! Hope he gets his posing mojo back that frock coat looks rather fab not to be posed in!MBB x

 21. ??Sales:????? In Character Kids Cowboy Western Outfit Boys Halloween Costume sz 4 Buy Compare Price Bestseller Shops Discount Now Free Shipping In Character Kids Cowboy Western Outfit Boys Halloween Costume sz 4 BuyNow! Tools Auto Industry Outdoors Home Garden Clothings Halloween Costume Accessory – Compare Prices from Amazon.com and over… –

 22. "Mark my words, One or two things are going to happen:Either a few states will secede– Texas and Georgia being among them-"Goodbye!We hardly knew ya."poorly written articles consistently on this site. your slang and name-calling makes you seem ignorant."How is that for irony? 🙂

 23. rate of the eldery working at 茶記外賣 is below $20. ($14?? in one tvb news prog)setting minimum wage at $24, these old people may lose their jobs.there is need for exemption of minimum wage for some jobs and some groups (elderly, etc.).

 24. Oh, I LOVE when I forget to eat lunch. Actually, I never forget. Once in a while, the day gets away from me and I’m half-aware of my stomach killing me because I haven’t eaten. But that’s on a really, really busy day. What kills me is when people say they forgot to eat dinner. WHAT???

 25. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to new updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 26. Heel erg leuk filmpje met hele mooie producten. Die Rexona deo is ook echt mijn favoriet en ik gebruik al jaren Rexona. Ik ben ook wel heel benieuwd naar de pout polish van Sleek en ik denk dat ik die nog even ga kopen

 27. On est toujours dans la même idée. Une vitrine peut être considérée comme une oeuvre artistique, et de fait la loi sur la propriété intellectuelle interdit d’en faire des photos. Cà surprend, mais c’est totalement légal en France.

 28. Sym, none of these things are mutually exclusive. Of coarse the opposition should put up a strong case. Sometimes they don't. Whether they do or not, we need both the media (the 4th estate) and the citizenry to be engaged in the debate AS WELL. That is Democracy. The right to criticize and publicly challenge political ideas isn't exclusive to those who run for Government, we'd have to build a much bigger parliament for that..A commentator challenging a prospective politician on their remarks is getting "off your rump to do something positive to address the issues".

 29. I just got a great WP plugin called WP-InstantPay. It uses PayPal’s Adaptive Payments API, combined with WordPress’ API, It’s a complete sales processing and order fulfillment system with affiliate program settings, coupon codes, equity partners and more.

 30. Hej, har prøvet mange kure før men de har været uoverskuelige. så nu vil jeg prøve den her..men jeg tænkte på gør det noget man kun spiser to gange om dagen? og må måltiderne godt være grøntsager og en slags kød stegt i lidt olie med krydderi? også nogle kogte linser ved siden af?

 31. je continue aussi tant que je joue avec mes ami j’étais deja content d’avoir reussi a les motiver a jouer au jeu car j’adore l’univers j’adorais les kotor et j’attendais ce jeu avec impatience. mais je resterai pas sur le jeu jusqu’a me retrouver seul si mes potes se barrent genre pour GW et bah tant pis pour star wars ils auront eu leur chance pendant presque 9 mois…

 32. the Jordan Flight 9 is a achievement hoops air jordans that was aggressive through the Jordan Flight Series Ezre121010, which you’ll see in the cartoon to the argot and a lot of of the architecture elements. Taking colour cues anatomy the Olympic colors, Jordan Brand has abstemious the midsole and allotment of the outsole with a brindled adaptation in the aforementioned blush scheme. Air Jordan Flight 9 was just spotted through an Oreo blush way that looked abundant and now they are aback anytime afresh for addition try with a appealing air-conditioned BRED angry upper.———————————————————————————————————————-

 33. wendy:utk blackberry kayaknya mending bikin client app khusus, yg request ke server .. soalnya kalau web based takut terjadi banyak incompatibility di javascript.. google map full menggunakan javascript

 34. Thank you for sharing superb in sequence. Your web place is accordingly cool. I’m impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will be as long as back used for more articles.

 35. KmanIt depends on what you are screening.For worm castings you will want to use an 1/8″ screen.For worm cocoons mixed in with some small unfinished decaying organic matter, you would want to use the 1/4″ screen. This works for most worms, however for Alabama Jumpers, the cocoons are only the size of the head of a pin. Most worms such as red wigglers, African nightcrawlers and European nightcrawlers have cocoons similar to a tomato seed in size hence the need for the 1/4″.Bruce

 36. It happened again. I can’t fix it yet. I just reformatted my hard disk and currently installing necessary apps. Why this looping is happening, I don’t know. Maybe it’s a bug of 2.5.1. I hope wordpress can do something about it.

 37. Along with the whole thing that seems to be developing throughout this area, many of your points of view are very stimulating. Nevertheless, I beg your pardon, because I do not subscribe to your entire plan, all be it exhilarating none the less. It would seem to us that your remarks are actually not completely justified and in actuality you are generally your self not even completely certain of your assertion. In any event I did appreciate reading through it.

 38. I’m sure glad you guys started Master’s Commission in Las Vegas or else I wouldn’t be where I am. You guys were a great influence in my life and have made a difference. I wish nothing but the best for you guys!

 39. “1 point is actually that when you’re trying to find the training loan you might find that you will want the co-signer. There are lots of circumstances wherever this is proper since you could find you don’t use a prior credit rating therefore the loan company will need you have somebody cosign the borrowed funds for you personally. Interesting submit. inch

 40. Obama allready has the support of the white masses. The majority of the whites voting last year chose him. That's your real " silent majority". Sh#t birds like Limbaugh and Beck have audiences that are overwhelmingly white but those audiences are only a small percentage of the white population.As far as standing tall for Obama ( I do not give him unqualified support, he is part of the exploitive capitalist machine- yeah, I'm a commie. But he was vastly preferable to the alternative), ordinary white folks are doing what we can but we don't have the media access that the crazies do.

 41. Very happy to tell you that i found your blog posts of valuable support to me. I often seek out this type of material and it was a treat to discover such a great level of information

 42. Be careful. Don’t just go for the cheapest. Find someone that is reputable. Look very carefully into the history of the doctor.I had it done, and it’s the best thing I ever did for myself. I paid about $2000-$2500 per eye, and this was five years ago. The price might have gone down since then, because it’s more common now and more doctors are doing it. Was this answer helpful?

 43. Supernannuation included?Generalnie z kwoty „brutto” jedyne co musisz odprowdzić to podatek (ile – sprawdź na ato.gov.au). Zalezy na jakÄ… wizÄ™ was Å›ciÄ…gajÄ… i jakie dodatkowe „warunki” wam oferujÄ…. Czy dacie radÄ™ siÄ™ za to utrzymać – zależy od waszych oczekiwaÅ„. SwojÄ… drogÄ… – jeÅ›li bÄ™dziesz na 457 nic nie stoi na przeszkodzie, aby twoja „druga połówka” poszÅ‚a do pracy…PozdrawiamKarol

 44. Ich fand den Trailer von Scott Pilgrim sehr geil, leider habe ich den Streifen im Kino verpasst. Kick-Ass fand ich sehr toll, allerdings muss man darüber hinweg sehen können, dass er seine moralischen Werte zu Gunsten eines sehr bluthalten Showdowns ziemlich leichtfertig aus dem Fenster wirft und auch in der Aussage letztlich den Comic ins Gegenteil verkehrt.

 45. LOL! I probably have about 3 maybe 4 drawers full. Two of those would be standard chest-sized drawers, with the last being a 5-drawer lateral file cabinet! Then, again, there could be many more scraps hiding out in bags throughout the room. Thanks for the give-away!

 46. China-Mart (Wal-Mart) has a tire inflation kit that consists of the Green Slime and a small? air compressor that runs on 12v (cigarette lighter). Cost is approximately $20 – $25. I have one of these in each of my cars.

 47. Vous auriez du utiliser l’exemple d’Eurotunnel, la démonstration aurait été plus probante.Si vous prenez le CAC40 depuis 1985, il a pris 350% alors que l’inflation a été de 70% dans le même temps. Sans compter les dividendes. Ca met un peu à mal votre théorie sur l’effondrement global des valeurs mobilieres.

 48. resource designed to assist licensed healthcare practitioners in caring for their patients and/or to serve consumers viewing this service as a condom to prevent a fall. Avoid drinking alcohol while taking sertraline, do not understand these directions, ask your pharmacist for one. The methadone dispersible tablet (Diskets) is made to that effect. Drug information contained herein may be other drugs that can lower blood cells that help your body fight infections. This can sildenafil 25 mg pulmonary hypertension

 49. I’ve written elsewhere of the support for a human rights approach (one-person, one-vote) should a viable two-state approach be genuinely blocked and impossible.Read back Sumud.Of course your version of “a viable two-state approach” includes the perpetual right of Israeli jews to ethnically cleanse Israeli Palestinians should they wish, an even more extreme version of Avigdor Lieberman’s plan.The way I see it that’s not viable, let alone moral.

 50. Why have you taken off the stats showing the running total of videos viewed on a channel? Now we have to look at our videos and add up the individual totals to get a running total of all videos watched. Can you put that stat back on the page or somewhere within a channel> Thanks.

 51. 27/04/2012 at 9:04 amI¡¦ve learn some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how a lot attempt you put to create any such magnificent informative site. Log in to Reply

 52. Interesting article. In Chile (where we’re living) it isn’t common to see overly obese people. And the same goes for eating here, a lot of home cooking from scratch as in Colombia though little by little I have seen fast food begin to take off.Saludos

 53. Szia Klau,Szeretem a visszaemlékezős részeket. Ez valahogy különlegessé, teljessé teszi a történetet. Amúgy a kérdésedre válaszolva: Szerintem, idővel biztos képesek lesznek megnyílni egymásnak. Csak kell némi idő, hogy mindketten úgy érezzék, hogy a másik érdemes rá.A fejezet nagyon tetszett. Ügyes vagy, és várom a folytatást.Puszi:Elena

 54. Was this person around on the Attention Must Be Paid blog or did they just surface when you set up this web page? I would think that it should be relatively easy for a good techie to find out this person’s identity so the appropriate legal action could be taken against them for cyber-stalking/bullying.

 55. اصلا این کار را در استانبول انجام ندهید بهتر است برگردید ایران انرا انجام دهید بازده خوبی نداردتکمیل فرم ۰۰۰۸ باید بع داز دریافت سی اس کیو باشد خیلی تاثیری رد تسریع پرونده ندارد مرحله فدرال خیلی حساس است کوچکترین اشتباه باعث می شود پروندتو برگشت بخورد

 56. Retificando. Entrei no site e me pareceu confiável, sim.O que minha fono comentou comigo, é que está chegando o dia em que a programação poderá ser feita de forma remota, sem termos de ir até a loja do aparelho para progamar.

 57. I never stay away from colours because somebody tells me I can't. It makes me want to wear them more actually! I have a habit of wearing red, white, and blue too it's just such a classic look. xx

 58. I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a great blog like this one nowadays..

 59. Estimado Ricardo,O importante é que não tenha a ideia que da parte do nosso blogue o Benfica é um inimigo. É sim um rival!Quanto ao resto, faz parte da "normalidade" de uma rivalidade secular. Um abraço

 60. Toe is so crude.“The problem of synchronicity has puzzled me for some time, ever since the middle twenties… What I found were “coincidences” which were connected so meaningfully that their “chance concurrence would represent a degree of improbability that would have to be expressed by an astronomical figure…”[ From “Synchronicity: an Acausal Connecting Principle” – CG Jung]

 61. My daughter loved band-aids, especially the ones with cute designs… so when she had to get a shot the nurses would bribe her with band-aids. We had quite a collection! janmessali (at) gmail (dot) com

 62. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 63. Caro Cherubino alias Cosimo de Matteis, mi meraviglio che decida lei quando e come rispondere. Non è forse lei che continuamente ci sciorina le visioni deviate della sua mente? Se noi le rispondiamo, è cortesia che lei faccia altrettanto quando glielo chiediamo. Non vuol rispondere quando è chiamato in causa? Prenda il suo pesante fagotto e se ne vada, di lei non c’è proprio bisogno.

 64. · I do agree with all the ideas you’ve presented in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very short for newbies. Could you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 65. I agree Debbie. Regardless of one’s theological understanding, that person is not exempt from corruption. Right or wrong, we are all fallen and failing. I do not disagree. I have not exempted anyone from responsibility nor have I attempted to defend anyone’s actions. But their failings or successes do not validate (nor do they invalidate) the truth claims they have made regarding soteriology. That is one of the points I have been attempting to make to sister Lydia. So yes I agree with you but I do not see the relevance of every man’s personal sin to the discussion.

 66. I am having the very same problem with the LS chatroom. I hope this gets rectified since it’s important that we are all able to share information. This birth certificate issue is getting to be a bigger and bigger problem for BO. I’m certain that the problem will not just go away.

 67. Their parents need to be arrested immediately for putting their daughters at risk of….the list is so long I won't even attempt it but most intelligent people will know what I mean.This is a form of child abuse if you ask me. I feel very sorry for these girls, someone needs to rescue them before its too late.(thank you for your comment. now his psych has him on Neurontin, Depakote, Abilify, Welbutrin and Trazadone. Every day he is still alive is a day I am thankful for.

 68. Hi There! I have to say that for the past couple of hours I have been hooked by the awesome content on this website. I came across it on Bing. Good blog, absolutely will revisit time to time and check for any of your fresh updates. Keep up the excellent work and thanks you for making this site so easy to find. Huge thumbs up for this site post.Thanks, YoubulkMail.com

 69. Meanwhile the Rasmussen poll numbers for Zero are climbing. We must be doing something wrong with our messaging. The facts just are not getting out there. There needs to be a major ad campaign… there must be some capitalists out there yet, or are they so intimadated by Obama and his Czars?? Our own Soros type who loves America.. the only one I hear from is Trump at this point.

 70. Greg, oui, il y en a plus d’un pour avoir remarqué que le « problème » est (aussi) lié à l’augmentation de la productivité.En (très) gros : si 6 personnes suffisent là où il en fallait 10, pourquoi l’argent gagné ne sert pas aux 4 autres ?

 71. Hallo  !! mein name ist Nadia Suliestiyanti , Ich komme aus indonesien , Ich wohne in manonjaya – tasikmalaya Ich bin Schülerin von sma negeri 3 tasikmalaya, mein alter ist 17 jahre alt. Ich mag geige spielen denn ist liebe gern geige spiele Geige ist musikmittel aus spanien und hat…

 72. Si lo que buscas es contar con un reporte de antecedentes laborales, te sugiero que entres al Directorio de Empresas, categoría “buros laborales”, donde encontrarás empresas que se dedican a ello…

 73. Thanks, Carrie. Aww, that’s sweet. I love hearing that my blog is enjoyable. It’s hard sometimes, knowing that every week we are writing for the public and hoping that we’re interesting and engaging and entertaining. Some weeks are better than others, and we have to let the not-so-wonderful posts go. But I do try to focus on the ones that resonated with people or that helped me get to the next step in my journey.Thanks for swinging by.

 74. Glad to see this. Wishing Mr. Mueller the best of luck in the future. Hope he will still post to SpinozaBlue, as his writ­ings are wonderful. Thank you for giv­ing us a chance to enjoy his unique style.

 75. – It was an awesome show- thanks so much for letting me know about it (via your previous blog post). My friends and I had a great time and fell in love with Alessandra’s voice. I’ve scoured the internet for her tunes.I’m sorry we didn’t get to meet. The one time I saw you, you were in conversation with someone and I didn’t want to interrupt and by the time we connected via Twitter you were up front and I was way in the back. I’m sure our worlds will collide again, especially since we groove on the same style of tunes.

 76. Choosing life and walking with you.Right now I wish I could give life to some wearied friends. Praying that the One who came to bring life that we would live it to the full will soon be overflowing in their empty cups.Praying for you too,Joy

 77. Potpisujem! Osim ovog s kavom jer meni ona iz nekog razloga ne leži nikako dan poslije pijanstva.. ali svi smo mi različiti :)) I treba stati i sasluÅ¡ati organizam i napraviti ono Å¡to on traži pa makar izgledalo glupo 😀

 78. chez moi dans le nord ma grand mère faisait ses tartes au ” gras de poule ” il n’y avait rien de plus croustillant ! maintenant j’utilise de la pâte sablée à l’huile d’olive mais en plus faible quantité que Fabienne . je m’accomode de cette pâte moins riche …. parce que .. surveillence pondérale oblige parfois !

 79. could be naother reason for the Q intial instead of the HThe Quran is a false GospelThe word Quranmeans Gospel i.e good newsSo the reason for his Q initial inbetween his islamicly significant fore name and surnamecould be to point out another muslim significant mahdi announcementi will have to research this wordin regards to the mahdii hav e already posted much evidecne that obama is the fraud the muslims awaitsearch godlike productionsobama is mahdi 100% signsand manufacturing the mahdi obama a life in deception

 80. Be sure to check out a whole lot more of 31 day series here.  Jessica at Life as Mom is sharing 31 days of smelling the roses, and giving lots of practical ideas which I think fit in nicely with finding meaning in the

 81. I am like you and in the Christmas mood! I have been looking up ideas on DIY decorations and found so many amazing ones I would had never thought. We got our Elf on the Shelf this year and I am DETERMIND to do a December Daily! And we aren’t even having Christmas here this year but about 3 hours away, but I love how excited my girls get!Your pages are AMAZING and your photos are gorgeous, as always I love checking out your week!

 82. O doamna legata la ochi , care tine o balanta in mana , nu exista in Romania ! De aceea nu exista economie libera , de piata , nu exista capitalism , nu exista cetateni , nu exista oameni politici si barbati de stat ! Pentru ca nu exista Justitie , nu exista nici tara pe care ne-o dorim ! Justitia apare cand dispare Socialismul !Mai avem de asteptat .

 83. "Bush did not cut spending; he was not a fiscal conservative, he was a "compassionate" conservative"Wasn't Reagan a fiscal conservative?Record deficits, mass unemployment, greater gaps between rich and poor during the 80s.This is a joke.

 84. Great post, Paul. I can’t remember watching much Charlie Brown when I was a kid, but I feel like looking it up on Youtube now. “We’re obviously separated by demoninational differences.” – a brilliant quote, made all the more brilliant that it was from a kids’ cartoon!Looking forward to reading about your WIP.

 85. pisze:Warto też siÄ™ zastanowić, co byÅ‚o np. w Å›redniowieczu motywem grupowania siÄ™ ludzi w coraz wiÄ™ksze osady i miasta. Czy aby czasem nie dokÅ‚adnie to, co jest ideÄ… survivalu – zwiÄ™kszenie szans na przetrwanie w sytuacji kryzysowej. ChÄ™tnie dowiedziaÅ‚bym siÄ™, co wg Was siÄ™ aż tak bardzo zmieniÅ‚o w spoÅ‚eczeÅ„stwie homo sapiens, że aktualnie lepszÄ… miaÅ‚aby być strategia odwrotna (“flee to the hills”).

 86. Nie ma oprawy medialnej wylotu, na zdjęciach z telefonu nikogo nie da się rozpoznać, zdjęcie z samolotu to fake.Proszę się zapoznać ze stenogramami wypowiedzi p. Klarkowskiego przed ZP na temat odlotu.Poniżej jest omówienie cyprianapolakaProszę nie zapomnieć buziaczków dla gini.

 87. Je confirme que Google pénalise manuellement certains sites.Notre comparateur de prix est descendu dans les résultats de recherche depuis décembre, et il n'est toujours pas remonté.OK il n'est pas encore parfait, nous y travaillons activement mais rien ne bouge.Obligé de passer par Adwords pour avoir des visites !

 88. I’m in for a chance at that book!I’ve had the Tax Refund conversation with my wife before, but she still likes getting them. I’ve found that my friends are reluctant to approach payroll for adjusting the tax rate on their paycheque. Some were even told that they could not be changed.With interest rates like they are, it’s almost like a forced savings plan

 89. Ah, I'm so jealous. I love San Francisco! I wanna live there so bad…and from the look of those photos, makes me want to grab my bags and go. I'm also VERY excited for the World Cup final. Best of luck to Spain and Netherlands.

 90. Ich blicke auch nicht gern zurück.. hab das Jahr aber dennoch revue passieren lassen. Auch als regelmäßige Leserin fand ich deinen post jetzt interessant, an den verhunzten Skiurlaub kann ich mich schon gar nicht mehr erinnern! Werde mal nachlesen!

 91. LA isn’t a city that’s hyped about sports unless their team is in the Finals, and NJ doesn’t have too many fans since most are fans of the Rangers. The White Boom Boom is also correct in saying the Rangers is pretty much the team of NYC. There is literally nothing driving me to watch the games.

 92. Woah! I’m really enjoying the template/theme of this site. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get that “perfect balance” between user friendliness and visual appeal. I must say you have done a awesome job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Opera. Outstanding Blog!

 93. Mas Andyoapplication visa anda tanggal 14-02, x-ray nya pada waktu yang bersamaan? application saya sudah berjalan 1bulan tapi belum ada kabar. kira-kira knapa ya??dulu saya x-ray, 1minggu setelah application.salam riki

 94. Douglas.Tem uma ação cívil pública que obriga o inss a manter ativo os benefícios com perícia pendente, mas já me disseram aqui que algumas agências não estão cumprindo.Você pode reclamar na agência e se não for atendido pode entrar na Justiça

 95. OK- Shout out to the awesome Kidmin people and the IT team for this next conference. I wanted to post that I have been in preschool ministry for 8 years, I am 39, and I have never tweeted, nor joined facebook until now! I have found facebook to be transforming to our preschool ministry (facebook.com/hollysprings.preschool) and the new volunteers I have gained since the KIDMIN 2011 have made my Sundays and Wednesdays go from true mayhem to true ministry. Looking forward to KIDMIN 2012. WHO’S WITH ME??!! Yeeehaaaaw!

 96. j’ai le porefessional que je met tous les matins! je l’adore parce qu’il floute super bien mes pores dilatés! sinon je ne met jamais de base ; j’avais la base lissante de sephora mais elle m’a donné des boutons donc j’évite!

 97. tentar outro serviço. Veja aqui outros alojamentos gratuitos: Quanto a instalação do wordpress, este tutorial foi feito para o 000webhost, mas temos um tutorial para outro painel de administração: O processo é mais ou menos o mesmo: Tem que criar uma base de dados, um user com uma password e depois configurar o wp-config.php. O resto é igual a este tutorial Obrigado e Feliz natal também para si Abraços,Celso Azevedo

 98. Thanks Kamille, I’ve seen her blog before. I like how she’s doing it, but I don’t think she’s doing it better that I am. She just has different rules than I do. There’s no set rules for this concept, so how can someone do it better than someone else? 😉

 99. holy shit… I absolutely agree with all this… he a good enough detective to find out that red hood is his dead ex best friend. lol… you can give a good review and still add laughs… I love that!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.