Протестні настрої зашкалюють, незалежні ЗМІ переслідуються, однак чи «вибухнуть» люди, чи бути черговому Майдану, скільки ще треба «закручувати гайки», аби Порошенко закінчив як Янукович? А може якось вдасться еволюційно, по-цивілізованому? Знає історик і політолог Кость Бондаренко.

Під час спілкування з лідером республіканців Павлом Вікнянським говорили, чи є найближчим часом загроза революційних подій в Україні, в чому тотожність російського й українського авторитарних режимів і навіщо США потрібен олігарх Фірташ?

ЧОМУ РЕВОЛЮЦІЯ В УКРАЇНІ НЕ БУЛА І НЕ Є ПОКИ МОЖЛИВОЮ

Початок року в Україні якийсь не дуже виразний. З одного боку, ми бачимо чіткі соціальні протиріччя і конфлікт усе більш нахабних олігархів, внутрішню політику латиноамериканського типу і післяноворічне похмілля народу. Багато хто очікував, що щось буде з боку праворадикалів, ручних насправді, чи якихось там профспілок, чи Юлі. Нічого цього, окрім скандалу з затриманням Насірова, немає. При цьому соціологія показує, що протестні настрої абсолютно зашкалюють і вони набагато більші, ніж було напередодні другого Майдану.

Насправді є кілька моментів. Перший, навіть найбільші соціальні суперечності, тим більше невдовоScreenshot_4лення народу - це ще не запорука, що все має вилитися у повстання, бунти, революцію. Дуже часто це виливається у якісь мовчазні акції протесту, кухонний протест. Ризик є в тому, що люди не завжди під тиском якихось соціальних обставин виходять на вулицю.

РЕВОЛЮЦІЯ ГІДНОСТІ ДАВНО ВЖЕ ПЕРЕТВОРИЛАСЯ НА «РЕВОЛЮЦІЮ ГІДРОСТІ»

Ленін помилявся у тому, що він вважав, що однією з ознак революційної ситуації є загострення соціальних суперечностей, а друге він казав, що це ситуація при якій верхи не можуть, а низи не хочуть. ХХ-ХХІ ст. показало, що революційні ситуації бувають набагато складнішими, і сучасна соціологія показує, що іноді революції відбуваються в доволі соціально успішних країнах, де, здавалося, немає підстав для соціального бунту. Туніс, Лівія, Єгипет це показали, в принципі. Нинішня соціологія показує, що вихід людей на вулицю, організована форма революції може бути там, де середньорічний дохід громадян перевищує дохід $4 тис.

Це як при Януковичу було?

Саме так. Так, Янукович несподівано виявися власним могильником для себе. Так само як Каддафі у Лівії, так само, як Мубарак в Єгипті. Бідні суспільства не підіймаються на революцію. Вони думають про виживання. Порошенко здається про це дуже добре знає, і він не допускає, аби в Україні середня заробітна плата підіймалась вище 4 тис. Як тільки з’являється середній клас –– він є рушійною силою, незначний прошарок середнього класу, в рамках до 20% –– це рушій буржуазних революцій. Серйозний прошарок, 30-50 % –– це серйозний стабілізатор демократичного суспільства. Але саме середній клас є рушієм. Він є носієм демократичних цінностей, визначає обличчя країни і соціальні процеси. Тому в даній ситуації сьогодні говорити в Україні про революцію не доводиться. Можна говорити про бунт, про путч, переворот. Може бути будь-яка форма, яка притаманна для Латинської Америки, але не революція. Для революції має бути інша організованість суспільства, інше дозрівання суспільства, і за невеликого прошарку середнього класу буржуазні революції залишаються незавершеними. Що ми й спостерігали у 2013-2014рр.

Соціалістична революція неможлива тим більше?

Аби здійснювати соціалістичну революцію потрібно, мати певну свідому частину, яка буде силою насаджувати соціалістичні ідеї, як це було у 1917р. у нас або в інших країнах. Або мати підготовлену економіку, як це відбулося у багатьох країнах, наприклад, скандинавських, Швеції Улофа Пальме, також в Австрії Бруно Крайського, коли відбулися «тихі революції».

НА СЬОГОДНІ ЛІБЕРАЛЬНИЙ ФАШИЗМ СТАЄ НОРМОЮ. ВІН СТАВ КОМІЧНИМ ЕФЕКТОМ ТЕОРІЇ ВІДКРИТОГО СУСПІЛЬСТВА

ЛІБЕРАЛЬНИЙ ФАШИЗМ. ПО СТОПАХ РОСІЇ

Нинішню недемократичну владу можна порівняти з гідрою, яку, на жаль, суспільство погано роздивляється, через якісь викривлені окуляри, особливо люди, які називають себе «совістю» нації. Зверніть увагу на маніпуляцію з медіями, закриття радіо «Вести», тиск на 112-й канал, News One, на інтернет-сайти, які мають сміливість публікувати матеріали поза інформаційним запитом держави чи тих структур, які формують державну політику. Далі - розгром виставки Давида Чичкана абсолютно в стилі російських православних фундаменталістів. Це, в т.ч. і наїзд Мінмолодьспорту на Студреспубліку за інакомислення. Громадянська політика підміняється «єдіномислієм», при цьому говорять про якусь там державну ідеологію, що є неконституційним. Але це відтворюється, не хочу називати їх «мужами» - державними персонами. Все це частина цієї мафіозної гідри, яка окутала Україну.

Це дійсно, що Революція гідності давно вже перетворилася на «Революцію гідрості» у тому плані, що гідра відтворилася, а на кожне місце відрубаної голови виросло по 10 нових. Те що відбувається зараз в Україні, в Росії, процеси згортання демократії, вони повністю вписуються в схему, яку запропонував свого часу американський політолог Джона Годлберг, він свого часу охарактеризував політику Обами як ліберальний фашизм. Він досліджує, як розвивався фашизм і як трансформувалося американське суспільство. Так от, в даній ситуації і Україна, і Росія, в принципі, вже переживають період (хоча Росія вже давно, починаючи з 2000р.) створення нової корпоративної держави. Україна тільки підійшла до цього періоду створення корпоративної держави.

Коректне означення терміну «фашизм»…

Фактично так. Корпоративна держава, в якій кожен громадянин фактично є акціонером цієї держави.

Кожен чи титульна нація?

Ми до цього підходимо… В Росії кожен громадянин, незалежно від того, чи він таджик, чи татарин, якщо має російське громадянство, то він володіє часткою цієї національної гордості, національного багатства. Путін, як вождь, тому в Росії зараз дедалі більше дискутується питання, аби перевести його в іншу площину, надати йому інший титул, аби він був над президентом. Одну з формул, яку на сьогодні пропонують в Росії, що Путін не йде на наступні вибори, а висуває Володіна, а сам стає якимось «лідером нації». Така триступенева система була, наприклад, у Польщі у міжвоєнний період. Тобто був глава держави Пілсудський, був президент Мосціцький, і був прем’єр-міністр.

Україна тільки підійшла до цього порогу, коли починає створюватися корпоративна держава, і ведеться дискусія, чи корпоративна держава для всіх громадян, яку підтримує меншість, чи корпоративна держава для титульної нації, для тих, хто вважає себе українцем. Саме тому багато хто говорить: «Давайте відмовимося від Донбасу, навіщо нам Донбас?» Бо він не вписується в цю нову ідею корпоративної держави. Порошенко теж починає будувати цю корпоративну державу. Для того, аби це зробити варто лише визначити етнічну межу.

Потім, треба підвищувати рівень життя населення, але Порошенко діє навпаки.

Це правда, але різниця між корпоративною державою українського типу і корпоративною державою російського типу рівно така ж, як різниця між німецьким фашизмом та італійським фашизмом. Власне, уявіть, що Гітлер і Муссоліні стали лібералами за своїм світоглядом і перестали переслідувати євреїв, хоча італійський фашизм не був антисемітським. Тобто фактично на сьогодні ліберальний фашизм стає нормою. Він став комічним ефектом теорії відкритого суспільства. Як тільки відкрите суспільство зайшло у глухий кут, як тільки виявилося, що досягли відкритості суспільства, яка тільки можлива –– одразу з’явилася реакція суспільства у вигляді цього ліберального фашизму.

Screenshot_3

 НАВІЩО АМЕРИЦІ ФІРТАШ?

Одним із основних брендів відкритого суспільства став бізнесмен Сорос.

Звичайно, це так. На сьогодні дуже великий інтерес буде до постаті Дмитра Фірташа. Зрозуміло чого. Але на сьогодні змінюється дещо вектор зацікавленості Фірташем. Пригадуєте епізод, коли Трамп, який сам став одним із комічних ефектів кризи, фактично оголосив війну Соросу? Відповідно і змінюється через це ситуація з Фірташем.

БІДНІ СУСПІЛЬСТВА НЕ ПІДІЙМАЮТЬСЯ НА РЕВОЛЮЦІЮ. ВОНИ ДУМАЮТЬ ПРО ВИЖИВАННЯ. ПОРОШЕНКО ЗДАЄТЬСЯ ПРО ЦЕ ДУЖЕ ДОБРЕ ЗНАЄ, І ВІН НЕ ДОПУСКАЄ, АБИ В УКРАЇНІ СЕРЕДНЯ ЗАРОБІТНА ПЛАТА ПІДІЙМАЛАСЬ ВИЩЕ 4 ТИС

Почалося все з того, що Фірташ і Сорос придбали в Угорщині одне підприємство. Після цього Сорос «кинув» Фірташа як бізнесмен. У цей час з’являється бізнесмен-індус, який говорить, що йому запропонували хабар у розмірі $15 млн, і він заявив, що «здав» за ці 15 млн. Ніяких підтверджень, бо жодних свідків, справа розвалюється в суді, бо аналогічна справа 12 років тому закінчилася провалом, тобто є прецедент, це важливо для американського суспільства. Так от, Обамі Фірташ був потрібен як людина, яка могла дати свідчення проти Путіна. Трампу Фірташ буде потрібен як людина, яка зможе дати свідчення проти Сороса.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.02.2017

Вхід

101 thoughts on “КОСТЬ БОНДАРЕНКО: «ЯК УКРАЇНА НА НАШИХ ОЧАХ СТАЄ КОРПОРАТИВНОЮ»”

 1. Olá Camila, já deu para perceber que vc tem muitas fãs cá em Portugal. Estou louca para experimentar o Silicon Mix mas aki em Portugal não tem. Este site também entrega aki? E a moeda? Euro p/ Real??? Fico na duvida. Bjinhos e parabens pelo lindo trabalho! Aguardo uma resposta.[]

 2. Thanks and I get why there are few reviews the cost of shipping review samples would be insane for most snow blowers besides some of the small electric or small single stage units. Plus having snow on hand too do the tests would be problematic also.

 3. that the best way to deal with the opposition is to lead it. Jews in the tea-party negate any pro-white initiatve. It was the World Jewish Congress, who in 1933 declared war on any whites who want a white homeland or take pride in their whiteness.

 4. Cake on a Popsicle stick? Nom nom nom [ .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval ] .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval Reply:March 16th, 2011 at 5:55 amRight?! [ .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval ] .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval Reply:March 16th, 2011 at 5:55 amRight?! [ .fqkj{position:absolute;clip:rect(445px,auto,auto,488px);}approval ]

 5. Juan Nosotros este año iremos a casa de mi hermana, a ella la gusta mucho cocinar y como no nos juntamos muchos………lo mejor mis hijos, que son los que más disfrutan de la tarde, sus tios juegan con ellos y están todos encantados.

 6. loveeeeeeeeee over the knee bootsi can never tell whether i like when something i love becomes really popular or not. on the one hand it makes finding the perfect pair a lot easier because there are so many more to choose from, but on the other hand then everyone will be wearing it and it's not as unique. what do you prefer???xxx

 7. I’m very impressed with your color choices … as well as the attention to detail. The last time Kris and I painted a room, the red couch got a darling splattering of taupe paint, you know, just to make sure it all coordinated. Humph.

 8. No “people” deserves a state. Individual human beings, however, have the (moral) right to be full, equal, citizens of a state. This state could be the one in which they were born, one to which they have legally migrated, or one which they have just created.

 9. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 10. JEA gjør med sitt utsagn Venstre en bjørnetjeneste. NÃ¥ mÃ¥ man snart slutte med Ã¥ stemple ting som “rasisme”, i et forsøk pÃ¥ Ã¥ grøftekjøre en viktig debatt.At JEA vil bedrive sensur av et Ã¥pent forum, sier sitt. Det er Ã¥ hÃ¥pe at vi ikke fÃ¥r slike tilstander pÃ¥ norske nettsteder.

 11. I used to go to his Daily Mass on the Naval Base until the powers to be decided that daily Masses were unnecessary. He would always hear my confessions before or after Mass, and always had words of hope for me. He exuded such a stong Marian devotion that never failed to get you ready to tackle the day in a better frame of mind. He will be sorely missed, by me, and my wife Susan, but God decided that he was needed more by Him than by us. Father, Rest in Peace.

 12. HI I love you blog. I’m wanting to make my own herbal wrinkle creams. Can you tell me what is good for eye creams? under eye circles, wrinkles, etc. also I need to get me a starter kit of herbs essential oils etc. any suggestions please. thank you in advance.

 13. Snälla du måste lägga ut en tutorial på hur du lägger din eyeliner!Gärna att du visar på olika människor också så att man kan se hur olika det blir på olika ögonformer!Tack för en underbar blogg med jättebra inspiration!

 14. heheh… Joana sumiu… deve está tomando vinho do porto para acalmar o stress e amarguras da sua propria vida infeliz, se achando a profissa no que faz, eu heim… a pessoa tem o prazer de colocar dicas aqui que podem ou não ajudar e ainda vem gentinha querendo diminuir o trabalho dos outros!!!

 15. 28 febbraio, 2010 alle 20:51:22accidentaccio… mi si pone davanti un big dilemma… il primo numero di fma gold è il manga con cui ho scop erto l’universo nipponico è ha un valore afettivo enorme… voi cosa dite, lo tengo o lo cambio?

 16. Diana: Of course; use whatever photos you'd like! I'll have to check on the contact button, because other people have told me they couldn't figure out how to contact me.

 17. I appreciate updates but this new homepage is very confusing. Please tell me there is a way to revert back to the old one?? At least in the old I could see what is new and it was all organized…. Please Please give us the option to return….thanks

 18. I recently re-branded my entire life as: RYZE.And it feels strong, pure, aligned, and authentic.It feels timeless, sexy, and success-focused.And I love it.It was an absolute s***-ton of time, energy and focus, all while making ZERO income……so satisfying, so worth it.Jason “J-Ryze” Fonceca recently posted..

 19. This is a TERRIBLE idea. One of the biggest uses of comment moderation is censorship of opposing viewpoints. Propaganda is now being posted on YouTube only to appear as consensus because of the YouTuber's moderation. The comments system of YouTube will fail if this isn't fixed. Moderation should be left to YouTube staff.

 20. "Playing around on your maps, I found Jefferson County,Mississippi to be the county with the highest % black in the US (estimated at 85%). I looked up info on the web about it and found that, lo and behold, it has the highest obesity rate in the US, one of the lowest per capita incomes in the US ($9709), one of the highest bank card delinquency rates (6.21%) and a mass migration rate away from the city. What are the odds of that?"It's also the capital for out of state lawyers to file class-action lawsuits on stuff like cigarettes and asbestos, which give them the tile of the "Jackpot Justice" capital.

 21. Hi Special Guest, you will not be able to install WhatsApp Instant Messenger on the Blu Cubo as this application is available only for Blackberry,Android, Iphones & Nokia handsets.

 22. This seems to be the perfect answer to my question yesterday (in my first call) to my colleagues, “How do you do all the Christmas parties?” I’m going to keep referring back to this as advent continues. For now, my favorite cousin just left after spending a few days helping me trim the tree, and an interior design/wedding planner friend is helping me deck the rest of our halls. Getting into decorating helps me celebrate the part of secular Christmas that I enjoy, instead of being overwhelmed by the gift-giving materialism, particularly in my ministry context (North Dallas).

 23. a lot to me. it was really humble and honest from ur part. other beauty gurus dont do that. so that was pretty cool fro, u. btw im llookin in to these websites and if i do buy something ill do under your refferal links thanks for all your videos.

 24. I feel like you could probably teach a class on how to make a great blog. This is fantastic! I have to say, what really got me was your design. You certainly know how to make your blog more than just a rant about an issue. Youve made it possible for people to connect. Good for you, because not that many people know what theyre doing.

 25. Oh really? A bad speller is void of any opinion and not allowed to partake in a political discussion? Who the fuck made you king to set such an asinine rule? Think about it.. I put an E where I should have put an O and now every critical thought I ever had is totally null according to? you. You believe that? Please tell me you believe that so I can stop responding to such nonsense.

 26. Neat shots. I don't know how you do the treatment to your pictures; as I just wrote on a comment to another blogger, it no doubt invloves more than two clicks on the mouse button so I'll not ask how. Although I never have any barn pictures to submit, I do enjoy yours and the others people submit. Thanks.

 27. Hello I am so thrilled I found your blog page, I really found you by mistake, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great job.

 28. They will never tell! The medical and pharma industries own the Repug party along with the Blue dogs. They are spending a million dollars a day fighting this. They do not want their monopoly to end but hopefully it will!

 29. Eu am avut htc si ma uitam la oamenii cu iphone 4. Este bun si htc (google nexus one ) dar la iphone folosesc tehnica foarte avansata si de aceea este cel mai tare telefon . Personal cred ca au avut contact cu fiinte extraterestre de aceea consider ca au asemenea tehica . Altfel nu se explica.

 30. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 31. Ítalo Tavares disse…"Quanto está o salário mínimo na Rússia em Euros?"Atualmente, uns 450 euros, eu acho.Mas o que é interessante é o tom do artigo. Se não fosse Ianukovich quem ganhou (e que já disse que o país não vai entrar em NATO, pelo menos, num futuro próximo), talvez estivessemos aqui a ouvir os gritos de alegria sobre o "triunfo da democracia na Ucrânia".

 32. Jimmy,I’m guessing that you’re talking about Lois Murphy. A real shame because what i saw/heard from her i liked. (Well, except that part about being afraid to bring certain issues up…) How gerlach pulled it out in that district is one of the great mysteries of 2006 to me.

 33. I don’t have much but with saving and my children 4 and 8 years old saving their change, we got to experience staying at Zehnder’s Splash Village Hotel & Water park. What a great choice we made. Never had we had so much fun. I checked into other choices glad we picked Zehnder’s. I hope to win so I can make more memories with my children. I love looking back at the pictures, laughing and thinking how much fun we had. Thank You for the great Memories.

 34. By , 07/10/2012 at 22:51Pretty section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 35. Katy that’s a bit spooky that we both linked the same lovely Holland Fabric House, nearly the same day. And the bits you showed are two of the same that I bought! If you have any more tips for great fabric shops on the same continent please, please, please share 🙂 P.S. I’ll try and take part.

 36. Oh, I’m so glad to hear you’re applying for the poster presentation! If you’re able to pass along any of the material you present, I would be interested in reading/learning more about your topic! Please share the professor/Nazi story…sounds like a good one.

 37. Here’s 3000 in coupons 1000 grorecy stores1000 restaurants1000 general merchandiseI also discovered several other ways to save money with discount coupons. This one is the real deal for sure.grorecyandrestaurantsavings (dot) comprescription medicationsauto repairdentaland more!

 38. OK, I have been trying HGHSurge for two weeks and have noticed an increase in energy, but now I haven’t slept in two days. EEEK! I was hoping this would help me sleep better. I’ve started slowly with one, then, two, then three before bedtime. Now what?

 39. Congressional Oversight Committees are convening, individuals subpoenaed, individuals of interest begin to disappear. Haliburton is an organization of interest, has probably syphoned millions if not billions from the government and probably has tons of incriminating evidence. Such patriots! I hope they hang from the highest yardarm!!

 40. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you are just extremely fantastic. I actually like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still care for to keep it sensible. I cant wait to read much more from you. This is actually a great site.

 41. Hmm, Dean. "Exquisitely beautiful nature images, accompanied by fine music" doesn't sound like my idea of a lively time at the movies. It sounds to me almost like a setup for tedium, especially in a film telling a tale of adultery and murder-suicide.Ken

 42. Margie:Thank you for your comment. It can be very hard and we sure do have to deal with a lot of those moments that test our patience. Sometimes all we can do is take a deep breath. That itself is modeling self-control and personal responsibility for our own actions (especially if the breath pause stops us from over reacting). I wish you well.

 43. What beautiful pictures HOWEVER there is one thing missing Caitlin…a little piggie on your farm!!!! I am getting two babies in November if you are looking……I am soo happy for you and Wendy is the best!!!! Love Mere

 44. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after reading through some of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

 45. CONTRAST THIS TO WHAT IS COMING FROM HOLLYWOOD TODAY, WE HAVE LOST OUR COUNTRY, FREEDOMS, RIGHTS AND LIBERTY BECAUSE WE WERE TOO DISTRACTED AND NOW ONLY THE FITTIST AND THE READY WILL BE ABLE TO FIGHT TO GET IT BACK. NOT ABROAD FOR THE ENEMY IS WITHIN THE GATES AND THIS FIGHT WILL BE FOUGHT HERE!

 46. Oh my goodness! Amazing article dude! Many thanks, However I am experiencing problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it. Is there anybody else having the same RSS problems? Anyone that knows the answer can you kindly respond? Thanks!!

 47. a big advocate of barefoot horses, and this post on his blog will tell you a little bit about why: . I think you can find more if you poke around, or if you read his book, which I highly recommend

 48. — It is strange… but fascinating to observe from a safe distance.@NukeDad — Worse, you may have to re-order the mouse buttons on your computer.@Wife — I'm sure other examples will pop up this next week, now that I've finally posted this.

 49. I'm not very happy with the idea of having my youtube completely linked. Aslong as I can still use the products how they benefit me the best then the changes look good.In regards to the G+ button on vids though I don't want to only have one option choice. Many of the content creators that I view and support rely on a positive/negative feedback to be able to see if they need to adjust, change up content, ect. Implementing the new button I wouldn't use it as where it's a feels to much like a social sharing in a network that I don't use. I feel that the impact on content creators would be significant.

 50. As long as you’re running marathons and visiting every continent, why not run a marathon on every continent? Not so impossible if you put your mind to it – take it from someone who’s done it!

 51. Shore (124)-So, in other words, he goes back to his pre-political life?:“Sad to say,though, there are likely a few groups that will step up to the plact, offer him several million to speak to their small private gatherings, and then a few friends will put him onto some boards.”

 52. I’m curious to find out what blog system you’re utilizing? I’m experiencing some minor security problems with my latest blog and I would like to find something more safeguarded. Do you have any suggestions?

 53. seriously though, Ireland and Petrov are good. Too many attackers are spoiling the broth, currently.Maybe 4-2-3-1 with Barry/de Jong in the trench and Petrov/Ireland/Bellamy across the midfield? Lone striker?Ah, what do I care? We must play there this weekend. F**k ‘em. I hope Mancini takes Gallagher literally and re-organizes the entire squad ahead of Saturday. Given at striker, Wayne Bridge in goal, etc.

 54. How did I left this out?"Jones hopes someday to see MIT make standardised tests like the SAT optional for applicants. A growing number of colleges have stopped requiring standardised tests, though none of MIT's reputation, and for MIT to do so would send shock waves through the field."

 55. He sábado pasado tuve la suerte de poder veros en el Festival del Mayo de mi pueblo, Tomelloso, en La Mancha. Sois unos artistas de pies a cabeza. Vuestra actuación fue magnífica. Quería mandaros un vídeo de ese día, que grabé durante toda la tarde. Soy de Tomelloso, pero vivo en Madrid desde hace muchos años, adonde vine por trabajo. Un abrazo para todos vostros.

 56. Oh Katy! Don't cry over spilt washing soap. But… the scissors would make me cry! I agree with Make Do & Mend, chocolate cake would surely help!(and.. what's one off point. You will be perfect by the end of this quilt!)

 57. Sounds like you are having some regrets about the divorce and are not happy in your current relationship. Time to ask yourself the hard questions… Why are you in the current relationship? Do you love this person?Why did you get the divorce in the first place? Are you just going back in your mind and idealizing your ex only because you are unhappy in your present situation?

 58. Paco dit :Pas de mise à jour proposé pour moi, que ce soit la 7′ ou pour la 10,1′ puisque j’ai la chance d’avoir les 2 pour mes enfants. Quelqu’un serait-il ou on va chercher cette mise à jour ? Merci.

 59. BUDGET. You make it look so custom. You are so brave to do the open shelving too..I still have to much plastic crap….Err I mean kids plates and cups to even try..:)Congrats on another winner..:)Hugs,Karin

 60. The personality changes are the hardest to deal with, aren’t they. It’s like watching them disappear behind a wall that fills in brick by brick until all that’s left is, maybe, the sound of their voice and the odd crack where you can catch a glimpse of the person you remember. You have to keep whole in your heart the image of the man you knew when you were a child, when he made you smile. Thank you for the insight, Krash and I promise, when the day comes, I’ll share my pudding with you if you promise to wash your hands first..;)xxoomoe

 61. I disagree about the wheels. Yes, they add some weight, so just take less stuff to compensate Every time i’ve carried crap around on my back, I’ve wished for wheels. Every time I’ve had wheels, I never found a time I couldn’t drag it behind me and wished for backpack straps. And I mean in some pretty gnarly places.

 62. Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts. In any case I’ll be subscribing for your feed and I am hoping you write once more very soon!

 63. Czy kilka tysięcy prób antydopingowych autora nie przekonuje? Zeznania takich świadków, jak była kochanka i jackieś skruszone ćpuny, to trochę za mało aby udowodnić kogoś, że brał. Liczą się tylko badania medyczne.

 64. You’re so strong, Gina, and so lucky to have the Pilot back from night week. You made it through! Yay! I totally relate to you in terms of eating al fresco. When the summer came (my momo and dad just moved into a condo), we would sit on the porch overlooking our new yard, which is surprisingly large for a condo. We feel so blessed.Today, I am thankful for my health, happiness, an amazing boyfriend and family, and pumpkin spice coffee (!!!).

 65. 男性からのご意見ありがとうございます。書こうか迷ったのですが、書きますね。批判があるかと思って怖かったんですが・・・夫、手をあげます。殴られた次男の顔の形が変わるほど腫れあがってました。すごい音に慌てたらその事態。私がパニックになって泣いたので次男も声も出さず泣いてました。夫は自分もそうやって育った。男の子はこれでいいと言います。私も多少はいいけど、やりすぎだと思いまして。それ以来子どもに手をあげそうになると私が体でかばいます。長男も次男も三男も、どうなるか分かってるからびびりまくりです。良いのか悪いのか・・・おかげで扇風機、目覚まし時計、いろんなものが壊れました・・・まぁそういう私も次男のあまりの態度に首を絞めようとして本人の抵抗にあい、腕に職場でみんなに引かれるほどの青あざ作りましたが。

 66. To be honest, I have never written on this site before but I got to agree with you lovey123, life is way to short.And I can’t help but reach out for Lynn.Lynn, have you thought of therapy for your negativity and issues. How about exercise? There’s so much help out there for you. Clearly you need help. Seek it and you shall be free.

 67. Tomorrow will be a good game imo and I am looking forward to it. This blog has to be one of the best out here, no doubt about it.Recognize the joy of life and the preciousness of existence, everyday is valuable. Have a good year next year and celebrate the ending of this year all in joy.

 68. People say to me “steroids are cheating” i say, you ever taken viagra? Thats cheating. You ever been to a rave and taken pills to stay up all night? thats cheating. You ever drank coffee to get through a work shift? Thats cheating. Most drugs waste your muscles and your confidence but steroids improves muscles and confidence. Whats wrong with a drug that encourages you to do physical activity?

 69. Viens jouer (et illustrer) le jeu Magdales ^^. T’auras de bonnes idées pour te défouler un coup !Et puis, je te rappelles que tu ne fais pas un blog sur les neufs, mais sur les patates.Cela dit, tu pourrais faire une proposition à Guillaume long pour mélanger patates et oeufs en un même plat. J’en garde de très bon souvenir !kéké

 70. Oh dear, I'm sorry to learn that there are people stealing your photos! My my how silly can they be? But good that they have been discovered. 🙂 shame on them! Btw, I love blueberry crumble cake….when they are just out of the oven, love the crumble top, so yummy!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.