Кілька років тому серед українських абітурієнтів побутував один жарт. Мовляв, для того, щоб здати ЗНО, необхідно вбити дракона. Занадто вже складною була дорога до студентського життя. Втім, і зараз вона не з легких. Щороку цей шлях намагаються ліпше облаштувати. Звісно, відразу всі ями не залатати. Проте, хочеться, щоб обіцяні аварійні ділянки були відремонтовані, і відремонтовані на совість. А поки...

Вступна кампанія-2016 добігає кінця. Абітурієнти можуть зітхнути з полегшенням, адже їм довелося пройти непростий шлях із перепонами і несподіванками. А поки майбутні студенти в очікуванні результатів і в передчутті дива, згадаємо їхній квест під назвою «Вступ-2016».

ЗДАТИ НЕ МОЖНА ПРОГРАТИ

...На годиннику 12-та. Світлана Стоян вже 3-тю годину чекає у приймальній комісії. Її дочка вступає на перший курс. Цього року потенційні бакалаври здають документи виключно в електронній формі. Та система дала збій, і Світлані з донькою довелося приїхати до вишу, щоб завантажити заяву на місці. Поки зробити це не вдалося. Забігаючи наперед, скажу, що у відбірковій комісії Світлана чекатиме ще довгі три години. Лише о 15-й документи завантажаться. Та якби це була єдина проблема! Для вступу потрібно пройти творчі випробування. Та і з ними не склалося. У деяких вишах збігаються дати, і дівчина фізично не зможе потрапити на два творчі конкурси водночас. Кількість поданих заяв зменшується, як і шанси на вступ.

Проблеми з подачею документів мають і магістри. Серед них – випускниця КНУ ім. Шевченка Тетяна Новроцька. Ні, справа не в електронній базі. На магістратуру документи потрібно привозити особисто. Просто у неї досі не має додатка до диплома: виші видали лише його копію. Тетяна не єдина. Всі її одногрупники у такій ситуації. Першій і другій групам пощастило більше. Вони вже все отримали. А от інші... Інші, у кращому разі, мають копії, що можуть прийняти лише у рідному виші.

Я, як ніхто, розумію Тетяну, бо сама вступаю на магістратуру і теж вчасно не отримала додаток. Звісно, я не думала подавати документи в останній день. Навіть взяла квиток на потяг до рідного села, що на Олевщині Житомирської області. Та квиток мій пропав. Довелося чекати, поки-таки видадуть додаток до диплома, адже вступ для мене цінніший, ніж поїздка. Тому я досі в Києві. Але найцікавіше у цій історії те, що я могла і документи подати, і в село з’їздити. На сайтах вишів зазначали: «Копії документів без пред’явлення оригіналів не розглядаються». Та члени відбіркової комісії порадували мене: сказали, що в такому разі йдуть назустріч абітурієнтам і таки можуть прийняти документи.

Це лише три реальні життєві історії. Вони викликають багато запитань, які зводяться до одного – чому? Чому, незважаючи на численні «реформи», ми маємо такі неприємні та непередбачені ситуації? Спробуємо розібратися на прикладі цьогорічної вступної кампанії.

СТАРА-НОВА ЕЛЕКТРОННА СИСТЕМА

Нововведення у процесі вступної кампанії – не новина. Кожен вступ особливий. Не виняток і кампанія-2016. Нижче наводжу основні зміни порівняно з минулим роком.

Отож, кампанія стартувала 11 липня. Цього року більшість охочих вступити на бакалаврат (окрім пільговиків і заочників) мали подати документи, не виходячи з дому. Ті ж, хто вирішив продовжити студентське життя у магістратурі, могли подати заяву до відбіркової комісії лише особисто. Повертаючись до процедури електронної подачі, варто зазначити, що пілотована вона минулого року. Тоді потенційні бакалаври мали змогу подавати документи як в паперовій, так і в електронній формі.

Screenshot_10

Головні переваги електронної подачі — розвантаження приймальних комісій (зменшення черг) і зручна дистанційність (що знімає потребу особисто їхати до вишу). До того ж, скасували обмеження щодо кількості поданих заяв. Минулого року їх максимальна кількість сягала 15 (по три заяви в 5-ти вишах). Зараз же кількість заяв та універів не обмежена. Умова лише одна: обирати не більше 5 спеціальностей в одному закладі. Таким чином, потенційні студенти мали ширший вибір і водночас повинні були визначитися зі сферами, у яких бачать своє майбутнє.

З першого погляду, ці нововведення є доцільними. Та, на жаль, ми відразу потрапляємо в небезпечну пастку. Це «сипучі піски» електронної бази. Як і минулого року, система не витримала величезного потоку студентів. Сервіс Єдиної державної бази з питань освіти (ez. osvitavsim.org.ua), де абітурієнти мали зареєструватися, не витримав навантаження і давав збої. Хоча ситуацію обіцяли виправити вже наступного дня, вступники не мали доступу до сайту ще цілий тиждень. Саме це викликало найбільшу хвилю нарікань на роботу міністерства.

У відповідь на бурхливу реакцію вступників перша заступниця Міністра освіти і науки Інна Совсун перелічила заходи, яких вжили для поліпшення ситуації. На прес-конференції вона розповіла про додатковий сервер і часткове обмеження щодо документів, які можна завантажувати. Мовляв, деякі абітурієнти докладали файли у дуже великому розширенні, що, головним чином, і блокувало систему. За словами першої заступниці, на момент проведення прес-конференції всі складнощі з сервером було усунено. Втім, для цього знадобилися 7 цінних днів, які вступники все ж втратили. Ну, а вже про те, що можуть бути завеликі обсяги файлів — могли б подумати з самого початку, про це вже мовчимо… Вимагати від нашої влади горизонту прогнозу більше, ніж півдня — то вже фантастика.

Звісно, головним питанням стало вдосконалення процедури електронної подачі наступного року. У планах МОНу розвести строки подачі документів для різних рівнів освіти. Також сподіваються вирішити проблему з відсканованими додатками до атестатів. Саме їх завантаження займало великий потік трафіку і блокувало систему. Тому у міністерстві хочуть змінити систему так, щоб вступники отримували дані з атестату автоматично, так як вже підвантажуються сертифікати ЗНО.

До речі, другою значною проблемою стали збої в завантаженні даних із сертифікатів ЗНО. Як відомо, минулого року Генпрокуратура вилучила сервери Українського центру оцінювання якості освіти задля проведення слідчих дій, пов’язаних із корупційним скандалом в УЦОЯО. Таким чином, систему ЗНО довелося повністю відновлювати, поліпшувати програмне забезпечення. Совсун стверджує, що деякі речі доводилося коригувати в останній момент. Наприклад, кілька разів завантажувати до бази результати ЗНО. Деякі вступники жалілися, що зазначені бали не відповідають реальним.

ПОВЕРНЕННЯ БЛУДНОЇ КОМПЕТЕНЦІЇ

Спіткали проблеми і вступників на магістратуру. Однією лише історією з невиданими дипломами не обійшлося. Після подачі документів до «Шевченка» я чомусь не знайшла себе у списках на вступний іспит. Довелося звертатися безпосередньо до відповідального секретаря відбіркової комісії. Маю визнати, мою проблему легко і швидко вирішили. Однак, у мене виникло запитання щодо професійності людей, які працюють з абітурієнтами. Приміром, мене реєструвала молода дівчина, яка, очевидно, через неуважність і втому (а ще, певно, голод, бо обід не був передбачений у графіку комісії) забула поставити потрібну галочку. Та в будь-якому разі, хочеться спокійно здати документи і не витрачати цінний час підготовки до вступних іспитів на кількагодинну дорогу до вишу.

Мені вдалося особисто запитати представників міністерства про труднощі вступу до магістратури. Але виявилося, що проблеми з невиданими додатками, непрофесійними працівниками та творчими конкурсами, які збігаються у часі, — компетенція окремих вишів. Проте, якщо ви виявили порушення у певному виші, то все ж таки скарга до МОНу може вплинути на ситуацію.

Я поцікавилася у Совсун про перевірки вишів міністерством. На моє здивування, планові аудити не передбачені. Знову-таки, лише конкретна скарга може привести представників Міносвіти до безвідповідального вишу. Чиновниця пояснила це малим штатом. Мовляв, 20 чоловік Департаменту вищої освіти фізично не встигають займатися кожним вишем країни. Постає запитання: якщо це одна з головних проблем, чому її не вирішують? Хіба у нас мало професійних освітян? Чи, можливо, хтось не зацікавлений у розвитку освіти і науки? Де пріоритети нашої державної політики? Адже саме гідний інтелектуальний рівень українців та і будь-якої іншої нації є її обличчям у світовому товаристві. І дуже не хочеться, щоб воно було схоже на лице одного булгаківського героя.

Запитань залишається ще десятки, тому ми й надалі на шпальтах nr-logo будемо тримати вас у курсі освітянських проблем.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.07.2016

Вхід

114 thoughts on “ПЕРЕХРЕСНИМИ СТЕЖКАМИ ВСТУПНОЇ КАМПАНІЇ”

 1. I love your websites, fell excited about her within the first post! It might be something great, attractive. Something which enables that I can not break faraway from her but I have to read, read and bide time until new entryways! It’s wonder!

 2. Letting illegals have free welfare and health care? In the first place, there shouldn't be welfare in the first place except for handicap and single mothers. Besides, there are some more important issues like catching terrorists with big bank accounts than illegal immigrants, so don't be a drama queen.

 3. Let's say I write a very good article and other bloggers want to republish that. Let's say 100 Blogger copy my article, repost it on their blog with a link back to my site.What will happen? When I understand it correctly, the other pages probably will not show up in the search results. But what about my site. Will the backlinks from the other blogs help my site to rank higher? What if they have other articles on the same page? Is duplicate content calculated on a per sentence, paragraph or per page?ThanksDan

 4. My son is obsessed with butterflies! He adores it when they flutter by with their pretty colours, and then he’s in tears when they fly away! So the Djeco Butterfly Puzzle, with it’s brightness and mega stacking fun, means my son can create his own stunning butterfly that won’t ever leave his side!

 5. All that workout stuff looks great, but whatever, on to the food.That last picture looks like ice cream with chocolate sauce, amazing.I’m surprised with all your cooking you hadn’t bought Maldon before. It’s the best flaky salt out there and you should be able to find it at most grocery stores now.

 6. ionut spune:Dintotdeauna sunt fascinat de acest mister numit FEMEIE. Este si motivul pentru care le consider,le iubesc .le respect. Ma simt bine in prejma lor indiferent de statutul ce-l au. Cei mai devotati prieteni ai mei sunt FEMEI. Cele mai mari reusite ale mele le datorez  FEMEILOR. Am mare incredere in FEMEIA prieten. Si toate aste le spun la o varsta cand se zice ca ai cam trecut prin viata. Le multumesc tuturor pentru ceeaia ce sunt. Si SUNT CEEA CE VREM SA VEDEM.

 7. I am not sure that you are aware how influential your site is. If you would know that there are so much readers that can’t wait to see what you have to tell, would you make your site in another way? I honestly hope not, because I like to visit it now and I don’t want to you to change it. Marie

 8. 108Wow, wonderful blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is wonderful, let alone the content!. Thanks For Your article about PILATES EMAGRECE? | Vittalisa .

 9. Thanks so much for providing individuals with an exceptionally nice chance to read critical reviews from this web site. It can be very useful and as well , stuffed with fun for me and my office co-workers to search your site at least 3 times in one week to find out the latest guides you have got. Of course, I am also always astounded with all the special suggestions you serve. Some 2 areas in this posting are in fact the most beneficial I have ever had.

 10. Pretty component of content. I simply stumbled upon your weblog and in accession capital to say that I get actually enjoyed account your weblog posts. Any way I will be subscribing on your augment or even I success you get right of entry to persistently quickly.

 11. What i don’t realize is in reality how you’re not actually a lot more well-favored than you may be now. You’re so intelligent. You understand therefore considerably on the subject of this matter, produced me for my part imagine it from so many numerous angles. Its like women and men are not interested except it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your own stuffs nice. Always handle it up!

 12. 144be – 112Pretty component of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to say that I get actually loved account your weblog posts. Any way I’ll be subscribing in your augment and even I success you access persistently rapidly.cd

 13. Sauf que là on parle de la répétition de structures de domination (la femme pintade qui ne vit que pour séduire un mec qui a réussit) dans un clip lui-même destiné à pousser de jeunes filles vers la recherche.On est très loin de l’anodin et de ce qui prête à rire…

 14. It is time for Congress to act. Each member has to take a stand. They are either with Obama and a member of at least some of the organizations that are promoting Obama, such as the Bilderbergers, or they are with the citizens of the United States of America-no half way here. I am sick of the what is allowed to go on in this country, while all who could do something about it look the other way and pretend that Obama is just inexperienced. One person cannot do it, a citizens arrest will not work, we need millions to storm the White House!

 15. Kewl. Please, though.. I’m finding “You Don’t Want a Job” difficult to read, mostly because of your, ummm, insistence on using the broad-brush tactic.I have to keep ‘dialing down’ your voice, in order to take in your valid points.

 16. ___Nel Nome di Ritvan, l’ Intelligente, lo Spiritoso, l’ Acutissimo:____Va buo’ Kel, Ho capito: lo shopping dei neuroni si fa da Maurizio Blondet , magari se ti presenti dicendo che Bush legge il Talmud tutte le sere ti fanno pure il 3×2 come nelle “mie” COOP Rosse ove lo Sfruttamento (?!) si chiama “Garanzia della Continuità di un Servizio per la Collettività all’ Interno di una Progettualità Comune”[sic]ByDavidRitvanarium…e con questo concludo !

 17. I have a few years old book. I learned that in Sweden there exists 136 segregated suburbs. (RosengÃ¥rd, Tensta, Fittja …)So today, and actually there are no new data available any more, the number is risen to 156!Finnish media and journalist should know more about this … But apparently they do not want to. Finnish lurker(and the book was:- "But the Greatest of These Is Freedom: The Consequences of Immigration in Europe", Hege Storhaug, (C) translation 2011

 18. D.W.,I suspect by the time we get to that point they wont let us have our little Kabuki Theater known as "elections". Unless of course it is in the old Soviet sense of the word…Which is of course what "Curious George" is working toward.Privateer

 19. look into this bookmillion dollar real estate invester! by gary kellerfind a realtor get there trust they can find some of the best deals for you!i have yet to find a really good source on the internet yetReferences : Was this answer helpful?

 20. Vissza bizony, akármilyen messze sodorja az ár. Közös utazás reményeim szerint lesz, az este folyamán véglegesítjük a tábori programot és egyeztetünk a hellyel, hogy mikor tudnak majd kijönni a csomagokért is kocsival. Az mégiscsak kényelmesebb. Úgy érdemes kalkulálni, hogy a kora délutáni órákban indulnánk.

 21. ww: i don’t mind dropping damien off at the mall now- he’s 15- although his time is limited! but these were little kids who needed booster seats to see the movie!i’m going to wait for the third one then i’ll buy me a trilogy!

 22. Des « journées fermes ouvertes ». Je veux dire par là que certaines startups réussissent magnifiquement à faire parler d’elles en ce moment (ex. Leetchi) alors que d’autres avec des concepts également prometteurs restent très discrètes (ex. Biobble).

 23. I would wear it with black strappy wedges, I'd lift it up a bit to make it above the knee and belt it with a black leather belt and add lots of black jewelry. Then I'd put my hair into a messy bun, grab a big handbag.

 24. Efectivamente, Venecia es una ciudad preciosa, y muy fotogénica. Lamentablemente en la actualidad corre un serio riesgo de convertirse en un “parque temático” para nosotros (los turistas), pues se está despoblando a pasos agigantados, y eso al final acaba matando a una ciudad.Por cierto: cuando yo fui me hablaban del hedor de los canales, pero yo no lo percibí. ¿Y tú?¿Y qué tal el puente de Calatrava?

 25. Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 26. открою тайну:Код для вставкиВсё понятно, во ВСЕЙ РОСИИ наверное показатели лучше только на КУБАНИ, так их и сравнили?!?!?!?!?!?! заказная статья

 27. small wind system can do 1KW per hour.I know it may cost couple thousand $s to get in but we need to start thinkin about makiin our own.Gas or diesel we depend on them who provide,Engineer lets get ramblin.1 KW aint mutch but its your control and ther are more ways to skin a cat than we know yet.

 28. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and superb design.

 29. How the fuck do you not know what to think? It’s fucking randy Moss. You just added a huge receiving target for Farve to under throw to in the 4th quarter of the next NFC Championship game! That’s a huge addition!

 30. Fusce nec felis urna, ac sodales velit. Proin imperdiet accumsan sapien a imperdiet. Vivamus commodo dui et justo auctor ut elementum libero auctor. Phasellus suscipit, libero et aliquam tincidunt, neque quam posuere ipsum, quis ullamcorper nisl elit quis ligula. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere cubilia Curae.

 31. A lot of thanks for all your valuable effort on this blog. My aunt delights in getting into internet research and it’s really easy to see why. Most people notice all of the compelling form you produce reliable solutions via the web site and as well as invigorate contribution from some other people on the topic and my daughter is always learning a lot. Take advantage of the remaining portion of the new year. You are always performing a very good job.

 32. I live in norway and I norway is way behind on everything… we get no tv shows or movies or any of that stuff.. pluss youtube isn't even available in norwegian (not that much of a deal) but youtube should become more international

 33. That is not “going wrong”. That is going right in almost every way possible.The only thing I can think of that would be cooler would be if someone did a scale reconstruction of an old ship of the line with mini black powder cannons.Sweet jesus that’s cool.

 34. D. E.Rodriguez tetVet68:Thank you so much for your album honoring this hero. This morning in his “town hall meeting,” President Obama spoke very highly and proudly of Lt. Finn, our oldest surviving Medal of Honor recipient.Dorian de WindMarlowecan:Thank you for your comments on my post, but more important thank you for your comments on this important issueDorian de Wind

 35. and anyone who has an IQ and is paying attn would know that we are discussing hypocrisy in religion/muslim bashingthat is called being "on topic"a completely foreign concept to the dl stalker one track obsessed moron who disgraces all languages and logic!!!

 36. Camille, I’m so happy you stopped by. It was definitely worth it to have somebody make the switch for me. Otherwise I’m sure it would have been an absolutely nightmare! At first I had a lot of figuring things out, but now that I’ve got the hang of it, I’m pretty happy.

 37. Thank you!McDowell: not that I know of. But the word on the street is that he’s going to be debating a teacher at that high school in the near future.I think he might be working with some students from Capo Christian High School.

 38. Dear Satish, Thank you for writing in. I’m not sure how exactly you would go about this since I’m not in the food production industry, just a cook-at-home blogger. But I guess you could contact the Nestlé office in Delhi/ Bombay/ Pune and they would put you in touch with the retail or franchise department who can help you.All the bestPK

 39. Oops. Thanks Dave. Gerald was one of the good guys, as his beautifully crafted spaces demonstrate. Even in these days of rapidly rising building costs, he reckoned architect-designed houses shouldn't just be for people with $800,000 to spend.

 40. And you thought you had only two readers. I think your prediction is well-reasoned. I also pray it's correct. Liberals have a fair point that the party id of today's voters may not reach the level of Rasmussen and Gallup's, but they're also missing something when they just assume 2008 turnout levels are going to be repeated. Neither side knows where that turnout is going to fall. Those who pretend they do are the ones substituting card analogies for critical thought.

 41. I am all about the slip. I have half-slips, but no full-slips. I do agree with you on the Spanx though. On the rare moments that I have worn them, I have been nothing but uncomfortable all night. And then I hear there are some women who wear 2 pair at a time!

 42. Куплю очередь на Vоlkswagen Polo Sedan в Ижевске. Комплектация – базовая февраль, март или апрель. тел: 8 912 769 60 30. Елена.

 43. gentee quanto depoimento,alguns dao medo,estou na fase dos exames ,irei fazer abdominoplastia ,lipo e silicone ,ai que medo!! mas vou assim msmo .com Deus tudo dara certo .esta previsto pra maio minha cirurgia,continuarei lendo os depoimentos ,apesar de alguns serem negativos,a maioria sao positivos.bjs e força pra nos .

 44. Congratulations, Bristol & Mark – your waltz this past Monday brought me to tears – it was beautiful. I truly admire you and would be proud to call you my daughter. The world is so full of hate these days, it makes me sick. You just keep keepin’ on, and don’t listen to mean-spirited people and their comments.

 45. pasta roll’s | (10:09) Je ne peux que lui souhaiter bonne chance. Il a fait des études, il est coherent dans ses propos et il manifestte une certaine dynamique. Grand bravo si tu sera ministre.

 46. Great information…This can be wondrous. Human beings looked at this skill pleasure therefore we are confused. We are precisely fascinated by this kind of options. Our company appreciate your potential record, and regard the effort inside this. Please keep adding informa…

 47. Sveiki Daiva, kalbant apie priklausomybės ligas tai yra psichologinis/socialinis/fizinis sutrikimas.Jūsų atveju yra svarbus socialinis klausimas, ar jūs esate nuo to žmogaus finansiškai priklausoma ir ar nutraukę santykius turėsite kur gyventi. Jeigu šioje vietoje nekyla sunkumų galima judėti toliau.Kitu atveju pirmiausia reikia spręsti juos, čia į pagalbą galėtų jums ateiti socialinis darbuotojas. Jeigu tai įpročių/elgesio/santykių klausimas, psichologas galėtų jums pagelbėti susigaudyti situacijoje ir priimti teisingus sprendimus. Was this answer helpful?

 48. Arkivbilder är ingenting jag använder mig av för ofta.. nya foton till nya utmaningar:-) Kul med tävling lite då och då och du hittar alltid på så himla mycket i dina utmaningar.. Kryddan i livet är ju just att fota till alla dessa utmaningar:-)Trevlig Advent till dig o de dina. Kram/Pialotta

 49. I prefer to take only organic starch. Modified starch is not organic and consuming it for long term may show some side effect because of chemical used. I’m sure they process this starch in a facilitity that processed other supplementary products like dairy, egg, etc. This may effect badly on lactose intollerent people like me. Have you heard of maize starch? I’m hearing a lot of good reviews on this product these days.

 50. Jeg likte fargen din kjempegodt. Det er noe Carl-Larssonsk over den pÃ¥ en mÃ¥te, samtidig som den er sprek og modig. Det er vanskelig Ã¥ komme fram til en fin rødvariant – og takk for at du har funnet opp en! Skal ikke se bort fra at denne mÃ¥ testes.

 51. Amber,What an enjoyable conversation. How neat that some stranger (and a man at that) would notice your hesitation and provide such encouragement. I have those moments of “motherhood” as well, but I would give anything to be able to stay at home and hope that we will continue to be in the postition for me to do so. We are absolutely doing one of the most important jobs in the world!

 52. Hi Laurie, thanks for telling me you have e-mail because I’m NOT getting them. By any chance are you using outlook express? When I checked with Comcast they told me they won’t accept e-mail from them any more (due to something I don’t really understand.) Anyway, will save this link and send it to myself in an e-mail.

 53. Christie’s slap in the face of civil “servants” is going to get their attention. I wonder if the taxpayers of NJ understand that this is their last chance, and will have to forego all the faux goodies from govt like artificial turf fields, mega retirements, and universal medicaid. Anyway, looks like the gov gets it.

 54. / An interesting discussion is worth a comment. I think that you need to write extra on this subject, it might not be a taboo topic but typically people are not brave enough to speak on such topics. To the next. Cheers

 55. go to ebay dot come. search for international-supplier. he has high quality items for low prices. he has iphones selling for 75 a peice go now and buy before it too late. INTERNATIONAL-SUPPLIER

 56. Quelle importance, venant des bÅ“ufs du blog ? Mon brave Chaloux.Rédigé par : Anonyme trop connu… | le 17 avril 2010 à 22:32 | AlerterPourquoi viens-tu brouter avec eux, Ô grand fauve?

 57. The next time I read a blog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I know it was my choice to read, but I actually thought youd have something interesting to say. All I hear is a bunch of whining about something that you could fix if you werent too busy looking for attention.

 58. “Conasse” est un bien gentil qualificatif pour la femme d’un tel président qui prend des accents vichystes dés que l’occasion se présente. […] Celle de ce salaud de Sarkozy et de sa conne de bonne-femme

 59. Whether you havе a dark Ñ•kin tone oг a prettу light one ρаrtÑ–cular, this Ñ–tem iÑ• going to be in a ροsÑ–tiοn to asÑ•istance you attain your goal and аppear teгrifÑ–c in whаt ωill look liκe nо timе at аll.my homepage –

 60. “small price”? I’d rather not know the meaning of life then have forever nightmares and being cold forever!! O_o Anyway, good story. I like the ones that tell you what to do in order for something to happen. =DVA:F [1.9.21_1169](from 0 votes)

 61. Le dureté, voire la violence des propos de Jimmy démontre combien le problème est sensible et douloureux. Mais il faudrait écouter la voix d’enfants issus de l’adoption internationale et devenus adultes. Pour l’instant, nous entendons la voix de parents meurtris, de volontaires d’ONG on ne peut plus dévoués, etc… mais quid des premiers concernés, même si chaque histoire est différente? Leur point de vue serait sûrement éclairant.

 62. Vorrei anche segnalare che, mentre la patch per i cursori animati viene scaricata in automatico e da tutti, la patch della patch (!!!) è scaricabile solo da chi ha la licenza originale di Windows.Vorrei puntualizzare che ho la licenza originale, ma trovo che questo comportamento sia perlomeno bislacco (per non dire altro)…

 63. Bonjour,Vos messages n’ont pas été censurés, certains étaient en attente de modération car oui le Club ne travaille pas à 4h50 du matin lorsque vous publiez vos commentaires. Secondo, si 75% de vos messages ont été modérés comme vous le dites c’est que nous n’acceptons pas les critiques insultantes et non constructives !!!A bon entendeur,Cordialement,

 64. 杰瑞2012 年 10 月 10 日游戏渠道:91版幻想精灵区服:遗失荒漠账号:d3349331ID号:9930角色名:雾羽弥殇.Tr我的建议/想法:1是希望能多举办一些活动,双倍之类的,现在玩新区要练六只宠特训不够用,打野怪经验太少了,而且融合系统很烦人,抓捕率太低了,每天上线都是千篇一律的抓怪融合,有时候抓5只怪都要几十上百的活力,非常的单调,希望迩们可以改改,很多玩家的心声。2是希望聊天跟好友系统可以更完善一点,可以像qq那样上线看的到,没在线的头像可以灰的,方便聊天交流跟朋友一起做副本。3是希望迩们可以把NPC稍微修改一下,太BT了.非RMB玩家有些属性NPC被克制的话都是大几百的伤害,而且现在改成3V3一轮下来就要挂掉一两只了,RMB玩家就不说了。只要融合星级跟的上去几乎是没有坎的。4是刷塔可以改进一下了,太累了。到后面打到60~70层要花多少时间阿,可以改成设置性的,例如玩家设置1-60层通过后可以继续打,当然前面哪一关失败的话也就结束了,活力打到哪关扣几点,这是可以比较人性化的,不会花太多时间在上面。以上都是我的建议,相信也都是大部分玩家的心声。

 65. just how do they create these brill images ALL THE TIME it is brill and BEV,S colouring makes them lovely it is a beautiful card, hope you enjoy shopping have a great weekend,Doris

 66. 03 Oct 25, 2012 10:15 Tusen takk, søteste Jeanette! SÃ¥ gøy at du liker fargene !! .. jeg har kost meg veldig med med “julete bilder” kan du tro – perfekt Ã¥ lansere de nÃ¥ ! Julefantast de lux. hihi.STOR KLEManette

 67. You sure can, with the exception of the last option (petroleum jelly and toothbrush) the petroleum will clog your pores. I like option 1 the best, honey is an excellent humectant and antiseptic. Just be careful with the sugar granules against your skin.If you try it and think its too harsh, another at home alternative is to mix a small amount of baking soda to your regular face wash.

 68. Cristian / Hola buenas trades, estoy mu impresionado de las bellezas de nuestra region. Quisiera saber si este curso es solo el dia b09 de diciembre o es tambien otro dia. Ruego a ustedes responder mi consulta puesto que estoy muy interesado en el curso aparte de disfrutar nuestra bella riqueza Natural. Muchas Gracias

 69. I’d just like to point out that an advantage to square’s card reader is that it supports versions of IOS previous to the current 4.3 which means that it will still support the Iphone 3g instead of only supporting the Iphone 3gs and forward models. I know it might not be a HUGE advantage, but it does translate into a potentially hassling upgrade for people with the older model iphone.

 70. November 9, 2012 at 8:58 amRegular milk is best. In australia, full cream milk is just the regular store bought milk that you would have on your cereal – it’s not reduced fat or half and half or anything – I had no idea there were so many different milk options out there!!

 71. Tragiskt.Ägaren lÃ¥g utslagen pÃ¥ grund av berusning.-Vad jag vet efter att ha haft kontakt med akuten sÃ¥ bedöms en person vara lindrigt skadad, säger Agneta Spaton, jourinformatör hos landstinget i Norrbotten.Men TT har missat det ”viktigaste” det var en hund av schäfertyp.

 72. The closest stop served by the 11 is on across Monument on Meadow. If you don’t want to cross Monument you’ll need to walk down to Oak Grove/Gilly. This stop is temporarily closed due to the construction – we don’t have much control. Hopefully construction stays on track. Happy T-Day.

 73. Thanks, Kenny. I prefer to leave any deeper topics for in person… I always try to keep it pretty light online, and move things offline as quickly as possible. Couple emails, then bam, go for the number or date.

 74. Le 31/08/2009 à 21h59 Faut voir l’illustration…Parce que moi, certains de ces dessins, je les adore! En plus ça peut avoir un côté complètement décalé… puis j’aime ce ‘tit côté ringuard. Là, j’accroche à 100% en tout cas!J’vais fouiller m’en trouver un !

 75. And all of 2 democrats appeared on the floor yesterday to determine if monkey boy should be censured. The boy who cried wolf in Iraq has no credibility to lead this great nation and the dems are getting dangerously close to irrelevancy.

 76. First things first. You have such wonderful header pictures on your blog. Your camera must be real busy, eh?And looks like you have an early starter, aditi reading books on her own already. You're right, you can never have enough of books! Just get yourself another book shelf, it's worth it:)

 77. nothing to “talk” about … pallywood has made its decision … it will have to live with the consequences.just like if dozens of bombs landed in london …the talking is over!one thing that should happen, abbas s snide duplicitous B/S, should be kicked into touch at the UN, and have his arsed kicked all the way back to Mecca   10 likes

 78. An absorbing word is worth scuttlebutt. I cogitate that you should indite more on this topic, it strength not be a inhibition theme but mostly grouping are not sufficiency to utter on specified topics. To the next. Cheers like your Fashion – Videos.

 79. Hi Brianna, I love reading your blog, and I hate admitting this, but I obssesively check it for updates. My heart overflows with joy as I read your words. I can’t wait to meet your family and have a chance to talk with you in person. God Bless you all!

 80. Wat gaaaaf! Dat zou ik echt heel graag willen winnen, super leuk! 🙂 Lijkt me leuk om jullie te ontmoeten.Liefs,Antoinet23 jaar, maat 38stylehistory @ gmail.com

 81. Så fin krok!! Og helt genial tavle!! Skulle foreslå at de har kritt penner på panduro (som også har nettbutikk) men ser du har fått forslag om hvor du kan kjøpe de andre pennene!! Veldig fin blogg du har!! Følger deg, og er innom rett som det er å titter!Ha en fiiin dag!!

 82. "If you find yourself through the looking glass, where the verities of the world you knew and loved no longer apply, there is only one thing to do. Knock the Red Queen on her ass, turn around, and smash the bloody mirror." ~ Mike Vanderboegh

 83. I think this is pure crap, excuse my french. I can’t believe you finally get a weather man with integrity and a good heart, not to mention the best meteorolgist since Larry, and you let him go? what the (*&^.I guess Channel 9 will be our new choice for weather. I am somtimes very sorry to be a Floridian.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.