Місце найстрашнішої аварії в історії людства, найекзотичніше туристичне місце планети, територія сталкерів та «ходунів», оаза червонокнижних тварин і рослин. Що представляє собою Зона відчуження на квітень 2016р.?

МАСШТАБИ ТРАГЕДІЇ

Тридцять років тому світ сколихнула страшенна новина – на тери- торії УРСР вибухнув один із ядерних реакторів Чорнобильської атомної електростанції. Внаслідок вибуху ве- личезні території Білорусі, України та Росії потрапили під вплив радіоак- тивних речовин, які вітром рознесли- ся більше ніж на 500 км. Чорнобиль, Прип’ять, Вільча, Янов, Копачі, інші селища України, частина Гомельської, Могильовської області Білорусії – це малий перелік населених пунктів, які були покинуті в 1986р. За різними даними, з території Київської та Житомирської областей було переселено від 90 до 115 тис. людей, із території Гомельської та Могильовської обла- стей − більше 100 тис. Загальна площа забруднених територій становила більше 160 тис. км2 , а це − площа всієї Прибалтики!

За всіма показниками Білорусь постраждала від катастрофи найбільше. Для ліквідації наслідків вибуху за період з 1990р. ця країна витратила $22 млрд., 70% усіх радіоактивних викидів ЧАЕС випало на терени білорусів, із них 35% − небезпечного цезія-137. «Зоні відчуження» у Білорусі дали назву «Поліський державний радіаційно-екологічний заповідник», що охоплює частину Брагінського, Наровлянського і Хойнікського районів Гомельської області.

ЗОНА ВІДЧУЖЕННЯ

В Україні ж постраждала територія має назву «Чорнобильська зона відчуження» і ділиться на три частини: 30 км – зовнішній периметр, 10 км – де забруднення надзвичайно високе та безпосередньо промзона ЧАЕС. Проте зараз територія 30-кілометрового відчуження за радіологічними показниками вже мало чим відрізняється від звичайної міської території, тому виключення її зі списку небезпечних земель - питання часу, яке гальмується протягом декількох років. Так, у квітні 2015р. небезпечний периметр хотіли скоротити до 10-кілометрової зони, а на відродженій території за прикладом білорусів створити Чорнобильський біосферний заповідник (площа задуманого заповідника - майже 230 тис. га). Мимоволі Україна стала володаркою дійсно унікальних біосистем: фотопастки надають безцінний матеріал про активне життя ведмедів, рисей, вовків, рідкісних птахів (орлана-білохвоста, рябчика, беркута, сови бородатої). Сподіваймося, що влада сприятиме збереженню недоторканої території поліських лісів.

ЧИ БЕЗПЕЧНІ ТЕРИТОРІЇ ЗАРАЗ?

Стосовно радіологічного забруднення областей у радіусі 100 км від ЧАЕС (за даними Всесвітньої організації здоров’я) радіоактивний йод, який викликав велику стурбованість після аварії, має короткий період напіврозпаду, і до теперішнього часу стався його повний розпад; стронцій-90 і цезій-137, що мають більш тривалий період напіврозпаду (рівний 30 рокам), залишалися фактором стурбованості протягом багатьох десятиліть, проте наразі можна говорити про їх зникнення. Єдине питання: ізотопи плутонію і америцію-241, які будуть зберігатися протягом сотень років − низько сконцентровані для негативного впливу на здоров’я людей і тварин. Період напіврозпаду цезію-137 ─ 30 років, стронцію-90 ─ 29 років, америцію-241 ─ 432 роки, плутонію-239 ─ 24 тисячі років.

Щорічно вимірюються рівні випромінювання, проводяться екологічні експертизи, моніторинг популяцій водних, наземних екосистем. Але чи відповідають ці дослідження реальним вимогам міжнародних і регіональних домовленостей – перевірити неможливо. Можна тільки вірити, що висадка лісів, створення заповідників, обмеження перебування на території Зони − допоможуть природним екосистемам відновити нормальне функціонування та стати безпечними для людей.

Крім того, у Чорнобильській зоні живуть і «самосели». В основному це люди, які проживають на забруднених територіях ще з часу аварії або ті, хто повернувся. Офіційно таких біля двох сотень, але реально, враховуючи ситуацію в Україні, війну − значно більше. Наші сусіди білоруси, яких ми тут уже згадували добрим словом, значно більше встигли зробити за 30 років. Вони рухаються за спеціальними державними програмами щодо подолання наслідків Чорнобильської катастрофи. Вже більше третини забрудненого лісового фонду вдалося відновити; крім того, постійно ведеться просвітницька робота, організовуються міжнародні конференції щодо подолання наслідків трагедії. Основний пріоритет білорусів - перехід від реабілітації постраждалих територій до їх сталого соціально-економічного розвитку.

ЯКІ АЛЬТЕРНАТИВИ ЯДЕРНОМУ МОГИЛЬНИКУ?

Як потрапити до Чорнобиля, якщо виникає таке бажання? Наразі Чорнобильська зона − це режимний об’єкт із контрольно-пропускною системою. Проте з відгуків сталкерів (про них нижче), потрапити на бажану територію нескладно, охорона непильна та кількість її замала. Це − розкручена туристична точка, екскурсія до якої коштує від 500 грн. залежно від кількості людей у групі та тривалості програми. Нема лиха без добра, як кажуть. Зона дала можливість розкрутити чорнобильський туризм на міжнародному рівні, географія туристичної карти Чорнобиля – одна з найбільших у світі. Зона також дарує унікальну можливість оглянути музей радянського життя, яке тут завмерло на 30 років і потрохи зникає з планети.

Попри страхи, як тільки почалися перші «камбеки» до Зони відчуження, з’явилися й перші «сталкери» – знавці Чорнобильської катастрофи. У світі навіть виник окремий рух «сталкерів». Це слово свого часу придумали брати-фантасти Стругацькі, а далі популяризували у своєму однойменному фільмі геніальний Тарковський і гейм-майстри культової комп’ютерної (а тепер уже й оффлайнової) гри «S.T.A.L.K.E.R.», сюжетні лінії якої охоплюють події 1986р. Досліджуючи територію, небайдужі активісти з усього світу вимірюють рівень радіоактивних випромінювань, створюють мапи, маршрути, довідники для допитливих, слідкують за виконанням міжнародних домовленостей, проводять зустрічі, деякі – живуть у зоні відчуження. Можливості відчути себе героєм-дослідником має кожен, хто почне спілкуватися на форумах, зльотах сталкерів.

Ще одну можливість Зона дарує вченим. Безпосередньо на території ЧАЕС працює Державне агентство України з управління зоною відчуження та вчені, співробітники «Укриття-2». Це спорудження над тим реактором, що вибухнув, − четвертим. Над утворенням об’єкту працюють спеціалісти з усього світу – французи, голландці, американці, німці, тому серед місцевих розповсюджений жарт, що Чорнобиль зараз − ідеальне місце для пошуку нареченого-іноземця! Проте (без жартів) працювати на території ЧАЕС – неоцінений досвід для кожного радіолога, спеціаліста з радіаційної безпеки тощо.

Не всі можливості Чорнобиля потрібно використовувати, деякі викликають величезне занепокоєння. Новий очільник Міністерства екології та природних ресурсів Семерак заявив, що планує провести серйозну дискусію з Міністерством енергетики та вугільної промисловості, «Енергоатомом» щодо захоронення ядерного палива на території АЕС і пропонує в Україні створити ядерний могильник (мабуть, для ЄС). Здається, краю шкоди, яку, на жаль, заподіюють Україні байдужі до людей чиновники, важко й уявити…

Screenshot_9

Звичайно, що великі території, які з’явилися після евакуації населення, важко контролювати. От і з’явилася можливість нелегально заробити на життя, використовуючи «дари радіоактивної природи». Продаж об’єктів живої та неживої природи, вивезених із Зони, суворо заборонений. І попри заборону, зустрічаються на стихійних ринках прекрасні великі «грибочки/ ягідки з лісу», деревина, ґрунт, пісок для будівництва, які «фонять, як скажені». Жителі столиці та Київської області, будьте пильні!

БЮДЖЕТНИЙ ДЕРИБАН

«Поверніть виплати чорнобильцям!», − такі гасла, починаючи з березня 2016р. лунають із усіх регіонів України, де проживають ліквідатори аварії, постраждале населення та робітники ЧАЕС. Скорочення виплат і позбавлення людей-ліквідаторів ІІ-IV категорії державної підтримки – ось за рахунок чого українська влада прагне заощаджувати кошти… Люди, які віддали здоров’я та роки праці заради (без пафосу) майбутніх поколінь, мусять виходити на майдани, щоб добитися відміни президентського вето на відновлення чорнобильських пільг! Так, за новою редакцією Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» тільки ліквідатори, які працювали у 1986-му й інваліди 1-ї групи мають право на пенсії. Трагедія у тому, що це – найменша частина людей, які постраждали від вибуху! Ліквідатори 1987-го, постраждалі 1987-го, 1988-го, діти, народжені після квітня 1986р., родини загиблих, робітники станції – всі ці категорії людей поки залишені без підтримки. На відновлення та підтримку безпечного функціонування Зони у бюджеті України закладено $1,5 млрд. Додатково ООН, іншими міжнародними структурами щорічно виділяються величезні кошти на спорудження захисних укриттів, підтримання будівлі ЧАЕС у безпечному стані. Куди діваються гроші – велике питання…

Чому Україна обрала шлях, негідний пам’яті ліквідаторів, – залишається незрозумілим. Прикро, що ця ситуація − показова для вітчизняної влади: обіцянки, декілька років роботи, зміна керівників і відміна всіх попередніх рішень – злочинний алгоритм, який вже 25 років працює в Україні. Працює на користь «слуг народу», але зовсім не на користь тому самому народу.

Чорнобильська зона – унікальна територія з червонокнижними тваринами, туристами з усього світу, відчайдушними сталкерами й унікальними науковими дослідженнями. Однак, у той же час – це зона спекуляцій, незаконних операцій і страждань… А найбільше страждають люди, які самовіддано працювали над тим, щоб наслідки аварії не були фатальними для всієї країни. 30 років із дня вибуху на Чорнобильській атомній електростанції… Зона можливостей, котра ще чекає на шанс позитивно розкритися.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.04.2016

Вхід

116 thoughts on “ЗОНА МОЖЛИВОСТЕЙ”

 1. Affiliate Marketing On The Internet Affiliate Marketing is a performance based sales technique used by companies to expand their reach into the internet at low costs. This commission based program allows affiliate marketers to place ads on their websites or other advertising efforts such as email distribution in exchange for payment of a small commission when a sale results. http://www.onlineuniversalwork.com

 2. That’s becoming an age old question here in NYC. =) It totally depends on my mood. Although, I don’t like the torq board and always opt out for being on it. I don’t workout to compete with others I workout for myself.Jess recently posted..

 3. I didn't know of it myself until I read my first Dorothy Sayers mystery, The Nine Tailors, which is mentioned in the article. It's a great introduction to the art, and a nice mystery novel, to boot.

 4. Can being up with a sick baby the last 3 days straight count as steady state cardio? If not then I’ve been seriously slacking on my summer shape up workouts, and dinner last night ended up being junk after I burned the chicken I was cooking when baby started throwing up again :/ gonna try to get in workout 1 today IF I can get her down for a nap, and IF I don’t fall asleep too.

 5. Hi, we have about 500 “Not Found” errors in Google Webmaster tools. Almost all are do to bad incoming links. Do we need to find ways to eliminate these or does it matter? We were thinking about building pages to make the broken pages valid and doing 301s. Thanks.

 6. you’re in point of fact a excellent webmaster. The site loading velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have done a wonderful task on this subject!

 7. Oh, you slander Laura Chick while ignoring the fact that she is doing her job. She was elected to audit the books of the city in all departments. That is what. by definition, an audit means.Do you work for the taxpayer? Are you worried about an audit of your own department? You sound so self-righteous! Yes, I am definitely suspicious of your motivation in writing this hate-letter about Laura Chick, who, as far as I can see, is the only one doing his/her job.It is refreshing when someone believes in good government and does his/her best to achieve it.

 8. Peter: Thanks so much for you insight. For a kid who went to public school her whole life, it means a lot to have another perspective, and I agree with the lessons I remember most having to do with actual life, rather than a picture on a page in a book – something to touch and do, rather than read about or look at.To my other reader: It's nice to hear from a kindred spirit. 🙂

 9. AlanI am sorry, I cannot answer your question because you are asking me to answer for what other people will do. I do appreciate you considering my opinion on this, but it would be impossible for me to answer on their behalf.

 10. اصلا این کار را در استانبول انجام ندهید بهتر است برگردید ایران انرا انجام دهید بازده خوبی نداردتکمیل فرم ۰۰۰۸ باید بع داز دریافت سی اس کیو باشد خیلی تاثیری رد تسریع پرونده ندارد مرحله فدرال خیلی حساس است کوچکترین اشتباه باعث می شود پروندتو برگشت بخورد

 11. Bienvenue dans le monde des Synologiste.Mais je suis étonné que tu n’ais mis que 3 DD dedant.J’avais vu dans un de tes post que tu avais rencontré à plusieur reprise des problèmes avec du raid 5 (voir même du raid 5 + spare).Et je m’attendais donc à ce que tu le configure en raid 6.En tout cas ça fait déjà un moment que j’ai mon Synology (le DS408) et je dois dire que j’en suis super content.

 12. Sì, certo, che scriva l’autore è fondamentale, ma ignorare la sola mail dell’autore è più “semplice” che ignorare la sua più altre 100 che protestano tutte per lo stesso argomento.

 13. Så mye fint porselen i blått du har i huset til farfar. Kjempekoselig kjøkken,så jeg skjønner godt du er fornøyd med det.Drømmer må en ha:-)Ønsker deg en fin søndagKlem Synnøve

 14. Mmmh … meno male che la tipa da video ammette di essere una puttana, altrimenti sarebbe una femminista. Perchè il ramo di base del femminismo è l’ipocrisia.

 15. 197לגבי חלק מהמכשירים בבית התקשתי להבין מה ההספק שלהם או איך להעריך כמה זמן הם עובדים, לדוגמה מקרר גלסקי תדירן – לא הצלחתי למצוא את התווית שלו את המידע באינטרנט, כדאי לבצע רשימת מוצרים נפוצים בישראל ולנסות לתת מידע עליהם?21

 16. Hey I am so thrilled I found your site, I really found you by mistake, while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks a lot for a marvelous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the fantastic job.

 17. Umm..Troll…what Granny did was not a straw argument. I know you really, really want to use the new word you learned…but you are not using it correctly.Take a few days and review the Fallacies of Logic from Wikipedia…or find a valid .edu with the same type of information. Just because the term was correctly applied to what you were doing…does not mean it is a Universal response. Mold

 18. DR., ALGUM CLUBE BRASILEIRO SE PRONUNCIOU, POIS ELES SÃO OS MAIORES INTERESSADOS ?SE NÃO O FIZERAM CONCORDARAM ASSIM COMO CONCORDAM EM GANHAR UMA MERRECA POR JOGO, QUANDO ESTÃO NA LIBERTADORES.ENTÃO O SENHOR RECLAMA DO QUÊ ?SE OS CLUBES BRASILEIROS QUE DÃO UM POUCO MAIS DE NÍVEL AOS TORNEIOS SULAMERICANOS ACEITAM, O QUÊ NÓS TORCEDORES PODEMOS FAZER ?O GOBI CONTRA O EMELEC LÁ, GRITOU, ESBRAVEJOU CONTRA TUDO ISSO, E DEPOIS DE MANEIRA “ESTRANHA” QDO GANHOU A LIBERTADORES FALOU QUE O CAMPEONATO ERA LINDO, COMO O SENHOR ME EXPLICA ISSO ?ABRAÇOS !!!!!!!

 19. Congratulations for posting such a useful blog. Your blog isn’t only informative but also extremely artistic too. There usually are extremely couple of individuals who can write not so easy articles that creatively. Keep up the good writing !!

 20. JUST ABOVE IS A LIST OF THE FAIRFAX BOARD AND COMMITTEES DOWNLOADED FROM THE FAIRFAX MEDIA WEBSITE.THE LIST WAS LAST UPDATED ON MAY 7. WHAT’S NOT ON THE LIST IS THE FACT THAT ROBERT SAVAGE WILL BE LEAVING THE BOARD AT THE END OF THIS MONTH AND WILL BE REPLACED BY JAMES MILLAR. FAIRFAX ANNOUNCED THIS ON MAY 23, 2012. YET THEIR OWN LIST HAS NOT BEEN UPDATED. SAYS IT ALL. ANYHOW, GEORGINA HOPE WILL SOON BE RE-ORGANISING THE SEATING ARRANGEMENTS.

 21. Huummm … Nadji !!!Si tu étais à côté de chez moi, je ferais des miaulements pour que tu m'ouvre ta porte !!!!Cette jolie friandise est à tomber…Tu as un talent incroyable.Pourquoi n'as-tu pas choisi de faire une démo …. pour nous faire baver !!!Bises,Patricia

 22. Great goods from you, man. I have understand your stuff previous to and you’re just too wonderful. I really like what you’ve acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it entertaining and you still take care of to keep it wise. I can’t wait to read much more from you. This is actually a great web site.

 23. Så stilig bilde du har tatt og så heldig du er som har vært i Japan. Jeg var jo i Asia for første gang nå og jeg må virkelig si at det frister å dra tilbake, gjerne med hele familien :-)Lykke til i konkurransen!KlemNetta

 24. Le problème c’est que le choix du thème revient au gagnant du défi. C’est la tradition.Mais si Marc ne choisi pas un nouveau thème, promis, le prochain sera à la manière de… ^^

 25. ‘k Vond je vorige blogpost helemaal niet saai hoor, leuke anekdotes Deze is eigenlijk een heel stuk saaier om eerlijk te zijn, zo’n lijstjes van namen en gebeurtenissen die mij niet veel zeggen omdat ik er niet bij was.

 26. Gaming desktops are not as problematic as you may assume, and earning your private gaming individual pc is not as tough as lots of folks would make you imagine. Given that you by now have a precise software in thoughts when setting up your private gaming device, you can find truly only three most crucial elements you require to need to be concerned about, and almost everything else is genuinely secondary: the processor, movie card, and RAM.

 27. Super Sarko va au Japon pour y faire quoi ? réparer les centrales avec son petit tournevis , faire pipi dessus , chanter la marseillaise avec avant une minute de silence ? NON il n’a qu’une envie, c’est d’en finir avec ce pays les japonais vont prendre conscience qu’il existe pire qu’un tsunami , ça va les consoler et vont plaindre les Français.

 28. I similar to the useful facts you offer on your article content.I’ll bookmark your blog and test yet again listed here continually.I am quite convinced I’ll study lots of recent stuff proper right here! Excellent luck for the up coming!

 29. NA SUA ANGUSTIA DE MORTE VOCÊ VAI ACREDITAR EM DEUS, QUANDO VERES UM FILHO OU ALQUÉM SOFRENDO DE UMA ENFERMIDADE E TAMBÉN PODRE EM CIMA DE UMA CAMA VAI PEDIR A DEUS PERDÃO E VAI LEMBRAR DELE E SUA ALMA VAI AGONIZAR NO SOFRIMENTO VOCÊ VAI LEMBRAR DELE . O HOMEM NÃO PASSA DE UM VERME VAI MORRER APODRECER NAS CAMARAS FRIAS, CREIA EM DEUS…E PESSA PERDÃO DAS VOSSAS PALAVRAS ,ENQUANTO A TEMPO,PORQUE TUDO É VAIDADE NESSE MUNDO DE ILUSÃO.

 30. Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.

 31. Cleo, you summed it up well how I felt, ESPECIALLY abour Adler/Holmes. That was my ONE slight iffy point but I knew pretty much they’d romanticize their connection. REGARDLESS MARY AND IRENE. THIS MOVIE IS ABOUT GUY LOVE ITS GUY LOVE GUY LOVES HIS GUYS IN GUY LOVE. Not even undertones of bromance…it was TONES.

 32. did u kno that aliens got 1000 years ahead of technology then us is true tho cuz look go to the mayans temple in mexico n u will see they been tryin to communicate with us for millions billion of years n nobody pays no mind it it look at the area 51 top secret cmon now alot of people dont belive it but ey is true cuz ive seen with my own eyes

 33. i5 760 is still a fantastic chip. I have one and just recently overclocked it from 2.8 to 3.8GHz, such a huge performance boost. I recommend doing it since you have a good cooler as well. Also how much ram do you have? it wasn’t mentioned in the description, I would recommend 8GB+ if you don’t already have that much. Nice rig man

 34. Il serait interessant de tracer cette utilisation ‘percussive’ de la guitare, qui donne une couleur spécifique au reaggae. La plus ancienne qui me vienne à l’esprit se trouve dans les compos/arrangements de Burt Bacharach pour Dionne Warwick en 1964.

 35. terrific web site…Enjoyed reading the actual, very nourishing ingredients, relation. “Love begets enjoy, love knows absolutely no rules, this may be the same precise for practically just about all. long through Virgil….

 36. Oma huone on loistava, suosittelen ehdottomasti! Majakasta sain sen sijaan aikoinaan Kirsti Simonsuuren hyvän luentosarjankin ja silti pidin kirjaa vähän haastavana, hyvä se oli ja vaivan väärti, mutta vähän hämärä fiilis siitä jäi silti. Olethan lukenut Cunninghamin Tunnit? Aivan loistava kirja, jossa etenkin auttaa, jos on lukenut Oma huoneen ennakkoon.

 37. Ni har förstått min ambition med texten: bakrus utan föregående rus ;-).FYI så har jag redan ändrat två av meningarna ni citerar till:"Dörren var massiv nog att motstå en järnskodd belägring."respektive"Över hela scenen svävade ett obeslutsamt metanarrativistiskt töcken."Redigering är till stor del förkortning och uppstramning.

 38. I think the stiletto heels of today are ridiculous, who can walk in those suckers, and why would they want to? As for the past, corsets must have been a torture device invented by men, I can't believe women were dumb enough to wear those things. I love the empire gowns in rich fabrics but if I had to wear a corset, I don't think I'd want to give them a try.Barbed1951 at aol dot com

 39. Hate Crimes are progressive laws in a civlized society..Why should a cracker get a free bite out of my Black ass just because I am a nigger…We tier crimes for homocide 1, 2, 3rd degree based upon the circumstances so there is no legal problem with augmenting a crime with a incentive for more punishment..We should never reward and sanction any type of inhumanity

 40. chase turnipseed, class of 2016, 5’8″, plays at veritas christian academy/asheville kings, avg 24ppg, 9apg, 5rpg, 5spg, 90% free throw on the season, 45% 3pt shooter. sick crossover, one of the best passers ive seen. gotta be in top 30

 41. Ha! Love the eggs! I never published a picture of ours because mine could have offended some people … Well, Richard Dawkins would have liked it but folks who believe in a god wouldn’t have! My niece’s had a great big SNP logo on it, and my son’s had a very freaky rabbit on it which looked like it was tripping on LSD. In fact … no, wait … I think I WILL publish it, and pixellate mine out Your photos are smashing, they really are. That one at the bottom of the post of your son, how beautiful! The light is amazing.

 42. Presumably you’ll celebrate these 150 years of history properly by not just including present glories but Underground friends of a bygone age, such as the tantalising and mysterious frontages of stations like Aldwych, Blake Hall or Down Street???

 43. My spouse and i still cannot quite believe that I could be one of those reading through the important tips found on your blog. My family and I are truly thankful for your generosity and for giving me the advantage pursue my personal chosen profession path. Thank you for the important information I managed to get from your site.

 44. Sorry for my English.I and my friends were viewing the nice pointers located on your site and quickly came up with a horrible feeling I had not thanked the web site owner for them. Those women happened to be for this reason warmed to study all of them and have certainly been enjoying those things. Appreciate your really being considerably kind as well as for getting some perfect tips millions of individuals are really wanting to learn about. My very own sincere apologies for not expressing appreciation to sooner.

 45. Kathleen,I was asked once to look over a manuscript by a family member who felt she had been inspired in the writing of it. (Which is certainly possible; I’m not arguing with that part.) To counter her innate resistance to making any changes, I suggested that while she might have been inspired during the original writing process, there was no reason why she couldn’t be inspired during the editing/revision process as well…

 46. Hayley CafarellaThanks so much for sharing your story, Robin! It’s nice to hear stories about other people’s experiences with these. A few people have mentioned that they wear them as a symbol of solidarity rather than to raise awareness and I think that anything that makes people feel better is a good thing

 47. Polish Finacial Minister Jacek Rostowski was not born in Poland. He has no polish ID or SSN and he became one of the most important Minister in Poland.That’s interesting because without polish ID and SSN nobody can even clean up the streets in Poland….

 48. hi vix,i just got back from skiing yesterday and went straight to a yardsale and found a 60's maxi dress that made me think of you! i adore your denim catsuit. i know i wore one in the 70's and loved it. wish i still had it.am amazed that you can party so hard and look so great the next day. i'd be a shambles. xo janet

 49. Here's another science news article that has some real potential for saving lives… and maybe also allowing for innovations in other fields: . While its use in medicine is easy to see, it could also be used in space… and underwater. Though I have to wonder if there are drawbacks to it….Rob H.

 50. this).I think many of us have had those debates on-line if not in real life. They can’t respond reasonably, if they do they already are half-way to joining the dark side – crime stop – in their hearts many of them know this and want to stay in their comfort zone.Where is this forum? Maybe I can be your wingman there, not promising anything, but we have to carry the fight to the enemy sometimes. Its almost my hobby now!

 51. Jeg rejser ikke pÃ¥ enormt dyre ferier. Selvom det ser lækkert ud er det ikke sÃ¥ dyrt som det ser ud Denne ferie er booket i god tid (lig med til en god pris). Derudover er den All Inclusive – sÃ¥ nÃ¥r først ferien er betalt skal der ikke bruges flere penge For at fÃ¥ rÃ¥d til mine ferier sælger jeg bl.a. mine ting pÃ¥ loppemarkeder, arbejder lidt ekstra og prioriterer at rejse. Jeg hÃ¥ber det var svar nok?

 52. Numai eu nu am probleme cu buzele? Mi se mai crapa si mie un pic de maxim 2-3 ori pe an, daca mananc ceva prea sarat, dar atunci le dau cu unguent de galbenele inainte de culcare si pana dimineata sunt ca noi.

 53. Personally, I would go with ING. My main annoyance with them in the States was no paper checks available AT ALL and their ATM network sucks. If your ATM network is the credit union one, that would be way better.I love credit unions for that – it makes it so you can pick the one with the least in fees and then use the closest one’s ATM Besides, if after 6 months, the ING account isn’t working for you, you can always go back to TD.

 54. Fred,Yes, I sure learned a great deal, and it represented a great way for young middle/high school and university students to gain first hand practical experience in terms of the processes of turning an idea into a viable enterprise.A thoroughly worthwhile program.Andrew’s last blog post..

 55. commentariat, as it repeatedly demonstrates, does not in fact know what it means..Indeed and I disagree. My quotes from Bacevich and Himmelfarb demonstrate that there are those on the Right intelligentsia who understand it well enough. Their characterization of postmodern philosophy and its project has not been seriously challenged here..It’s not a meaningless term. It’s a debate. And it’s disingenuous to simply deal with the opposition in this debate by ignoring their best voices. It’s extremely dishonest to pretend that postmodernism is meaningless. It has a meaning. I’ve demonstrated it.

 56. Hope your pooter is behaving itself again …I used to write everything longhand, but now write mostly onto the PC, even poems Don’t know where I’d be without it, especially since most of my work is done ‘remotely’. The best thing I ever discovered, apart from the fabulous Apple Mac, is the external hard drive which I use to back up my work regularly ~ it’s got me out of the mire on many occasions.Interesting post ~ thanks Lindsay

 57. A person essentially aid to make seriously articles I would state. This is the very first time I frequented your web site page and thus far? I surprised with the research you created to make this specific publish incredible. Fantastic job!

 58. Alles schön und gut.Aber ich kann auf meinem Desire keine Apps in purchase finden.Laut navigon ist das Handy nicht dafür geeignet??!!also habe ich jetzt eine Grundversion und kann die nicht erweitern.Gottseidank war es umsonst.

 59. Le montant de mon remboursement a été calculé par la commission de surendettement de la Banque de France, en fonction de mes ressources et de mes charges. Je rembourse à l’euro près. La banque m’a fait grâce des centimes…

 60. I still wonder about my question that I posted earlier regarding the identification of God (in Judaism and Christianity) as “I Am”. Does Allah EVER identify himself as such ( or rather Mo)in the Koran? This is a major discrepancy between Islam and the other two mentioned religions. Does anyone know? I don’t know my Muslim theology well enough, I suppose.Beautiful collection of articles, I’m referring everyone I can to read this amazing story. Thank you AA.

 61. quite trustworthy websites…excellent factors frequently, you sole will won the whole new site audience. The elements might you need to recommend about any submit you simply prepared several period earlier? No issue good?…

 62. This reminds me so much of Dram although he had a more precise time keeping!At 5pm he went into the kitchen and looked at “his” cupboard. Ditto at 10pm when he had his biscuits. Sometimes we teased him and he ran between the sitting room and JW’s den looking vey anxious

 63. she would testify. So the judge asked her if she had personal knowledge of the veracity of the documents in question. She said, "I'll verify that I downloaded them!!!"I like to died laughing.

 64. Anonym:Wallgren är inte oersättlig men en spelare som kommer saknas. Problemet med Björklöven är att laget saknar dom där riktiga spetsarna som krävs för att ge laget det "lilla extra". Ganska jämnt lag med få spetsar med andra ord.

 65. Salut, je me demande si j’achete le nouveau toshiba m780. Est ce que, dans sa version vendue en france, la dalle est équipée de le techno wacom comme pour les précédents modèles? Sais tu où je peux récupérer les infos techniques sur la tablet? merci bonne soirée.

 66. Super lækkert med et indlæg til os med krøller!Har I nogle bud på en mousse, der ikke får hverken mit hår eller min bankrådgiver til at ligner et pindsvin?

 67. x el servicio van unos ¢5.000 adicionales, mas unos ¢18.000 del cable basico….Quien putas pagaria eso por ver Santos vrs San Ramon..No pongo ni sky para ver la liga española, menos para esa mierda…

 68. Simply want to say your article is as astounding. The clearness to your submit is just nice and i can suppose you are an expert on this subject. Well together with your permission let me to clutch your RSS feed to keep updated with approaching post. Thank you 1,000,000 and please keep up the enjoyable work.

 69. comme si vous considériez que la guerre en Ulster n’était que religieuseRédigé par : Henri | le 20 octobre 2012 à 14:43 Elle n’était (n’est toujours) pas religieuse du tout. Protestant signifie occupant anglais, catholique signifie Irlandais occupé.Idem dans les conflits se rapportant au monde islamique : infidèle (i.e. adepte d’une religion autre que musulmane) signifie occupant.

 70. Et le pétrole de la mer du Nord qui a fait croire à une rémission grâce à Thatcher ? Votre libéralisme consumériste qui saccage la planète vous plongera plus certainement dans une misère définitive et mortelle que tous les socialismes du monde !

 71. Ohhh esta receta es para mi!! yo me hago sorbete con la sandía y las frambuesas congeladas. Pero estos politos me atraen muchísimo. Me los voy a preparar muy pronto!!BsPd; las fotos son geniales, que composiciones más bonitas.

 72. Is UR necessary?No. Nor was the Encyclopedia Galatica. Neither will slow the descent into chaos, and may in fact hasten it. Both may shorten the interregnum long after the founder goes into the ground below.If it's UR or your sanity, choose sanity. Even God Himself took a day of rest. If you doubt your impact, check the google trend for reactionary. The labor on Terminus has begun in earnest.

 73. – I just are owner to happened through the article in addition admire him very much. this situation must I mean people at once by twitter instruct. This is surprisingly true, however. I that way very much. We appreciate that you.

 74. So war es auch gemeint. Erziehen statt kritisieren. Es ist aber auch nicht erwiesen, dass es Jugendliche waren. Das wissen wir ja einfach nicht. Mir lag sehr fern die Jugend in diesem Artikel zu kritisieren. Sie wurde schon immer zum Angriffsziel der “Wissenden”.Vielleicht sollten wir einfach etwas mehr miteinander, statt nebeneinander Leben? Auch nur so eine verrückte Idee von mir.

 75. Esqueçam o street view. A imagem está deformada e dá a sensação de serem 7 faixas. Deixem-se de virtualismos e vão para a rua VER O MUNDO REAL.O autor deste post à boa maneira jornalistica usa o street view para enganar os mais ingenuos e fazer sencionalismo. Todos os posts deste senhor são sencionalistas, parecem as noticias do telejornal da TVI.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.