Screenshot_11

Ще 1 липня 2015р. набув чинності Закон України №1565, який передбачає реформування житлово-комунального господарства. Держава відвела громадянам один рік на створення Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ) чи обрання управителя. До 1 липня поточного року мешканці багатоквартирних будинків повинні зробити нелегкий вибір: ЖЕК чи ОСББ. Розглянемо переваги та недоліки, схожі та відмінні риси вищеназваних структур

Олег Слизько, експерт із питань місцевого самоврядування, стверджує, що новостворені фірми-одноденки будуть використовувати матеріальну базу тих самих жеків, переведуть старих працівників до себе на роботу і практично нічого не зміниться. «Вся ця реформа може перетворитися на красиву легалізацію прибутків для себе від обслуговування житлових будинків. Необхідно створити реальну конкуренцію на ринку надання послуг ЖКГ, попередньо доступно пояснивши людям переваги від реформи», − зазначає Слизько.

реформа може перетворитися на красиву легалізацію прибутків для себе від обслуговування житлових будинків

Зараз, коли минув майже рік від моменту підписання Президентом Закону про реформу ЖКГ, результати соціологічних опитувань дещо шокують: практично 57% українців ні сном, ні духом не відають про кардинальні зміни у найближчому житті їх багатоповерхівки! При цьому соціологи з SocioStream стверджують, що більше 60% мешканців багатоквартирних будинків не задоволені роботою жеків.

Але у той же час люди просто бояться переходити під опіку ОСББ, бо мають острах, що держава таким чином зніме з себе будь-які зобов’язання щодо утримання будинків. Нині ОСББ створені і функціонують у дуже малому відсотку будинків і саме незнання структури та функцій цього типу організацій породжує сумніви широких мас. Жеки, до яких всі ми звикли − застаріла структура, що залишилася нам у спадок від радянського минулого. Тоді багатоквартирні будинки належали державі, а люди просто користувалися наданими квадратними метрами. Після краху «совку» люди приватизували своє житло, але застарілі погляди на процес нагляду за будинком, на жаль, не змінилися. В ОСББ ж мешканці самостійно встановлюють правила гри у рамках правового поля та регулюють усі аспекти життя будинку.

Якщо ж всі терміни минули, а мешканці і досі з якихось причин не наважилися на створення ОСББ, то управління будинком буде передано управителю, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом території, на якій розташований багатоквартирний будинок. Згідно з новим законом, управитель багатоквартирного будинку — фізична особа-підприємець або юридична особа – суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт спільного майна багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання і задоволення господарсько-побутових потреб. Тобто ваш будинок знову можуть передати жеку, ну, або будь-кому…

Як відомо, якщо хочеш щось зробити добре − зроби це сам. З огляду на це однією з переваг ОСББ є те, що воно може приватизувати прибудинкові території та здавати їх в оренду, так само, як дах і підвальні приміщення, отримуючи за це кошти і сплачувати ними за майбутні послуги загального характеру. Також ОСББ оперативне у вирішенні будь-яких питань, тож не доведеться кілька разів запрошувати комунальників виконати свої обов’язки, як це відбувається у жеках.

Серед острахів мешканців багатоповерхівок − зростання вартості послуг обслуговування. І це цілком можливо, адже віднині мешканці самі обиратимуть кращих провайдерів послуг. Дехто вважає, що на балансі жеків вигідно перебувати мешканцям будинків, які мають велику заборгованість по оплаті за ЖКГ і квартплату. Нібито в ОСББ процедура відключення мешканців від опалення та водопостачання за борги відбуватиметься набагато швидше, ніж у жеку. Насправді ж це лише міф. ОСББ – абсолютно інша структура, з якою мешканці укладають окремий договір і борги перед жеком від цього нікуди не зникнуть.

Щоб уникнути зловживань з боку ОСББ, за запитом мешканців перевірити його діяльність та якість виконання робіт можуть податкова, поліція та прокуратура.

Найбільшою проблемою є те, що створення ОСББ «на папері» не гарантує жодних змін. Перетворення спершу мають відбутися в уявленні кожного з мешканців про його дім. Створити ОСББ допоможе сильний та амбіційний лідер, який зуміє залагоджувати проблеми, що виникають, та встановить зв’язки з провайдерами послуг на взаємовигідних умовах і враховуватиме інтереси кожного з мешканців. Такого лідера мешканці можуть обрати серед сусідів на зібранні.

Андрій Гедрович, який практично займається питанням створення структур, альтернативних жекам, − оптиміст. Він наголошує, що немає жодних ризиків при створенні ОСББ, адже ця практика вже давно поширена та дуже популярна в багатьох країнах. «Єдина проблема лише в тому, що законодавство у питаннях ОСББ і досі дуже поверхневе. Адже обрані голови об’єднань – не професіонали у даній сфері і не можуть вести компетентні перемовини з усіма сторонами. Але зараз ви зможете навіть найняти управлінця, який буде працювати за вас і надавати звіти за результатами виконаної роботи», − говорить Гедрович.

Та не все залежить навіть від мудро обраного голови. Зацікавленість жителів і бажання змін на краще – головні умови, необхідні для функціонування ОСББ. Інвестиції часу активістів, відвідування зібрань, висловлення власної точки зору та намагання знайти компроміс – ось на які «жертви» доведеться піти мешканцям заради добробуту. Якщо ж вас турбує зведення до мінімуму ролі держави в управлінні життям багатоквартирних будинків, то варто замислитися, що при відповідальному ставленні мешканців до власного будинку, найкраще, що може зробити наша держава – це не втручатися та всіляко підтримувати ініціативи активних жителів.

Детальніше вивчити Закон №1565 ви можете на сайті Верховної Ради або звернувшись за консультаціями та роз’ясненнями на урядову «гарячу лінію»: 0-800-507-309 (по всій Україні) та (044) 284-19-15 (для киян) або ж на «гарячу лінію» Міністерства регіонального розвитку та будівництва: (044) 284-06-28, яка працює щоденно окрім святкових і вихідних днів із 14:00 до 16:00.

Тож ЖЕК чи ОСББ − вибір за вами, та пам’ятайте, що ніхто не подбає про ваш будинок краще, ніж ви самі.

Передплата на сайт-газету nr-logo

6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
90 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
180 грн
24 міс. Время доступа:
24 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
360 грн
28.04.2016 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×