Якби права людини представляла богиня, її очі були б зав’язані, як і очі Феміди. Адже права людини належать кожній особі від народження й жодні упередження не мають ставати на заваді в здобутті людиною освіти, одержанні роботи, житла… Ми на шляху до суспільства, де кожна людина, незалежно від її особливостей, — понад усе. Саме тому ми змушуємо вас задуматися про дискримінацію та ефективні шляхи протидії їй.

Спеціальна освіта для людей з особливими потребами віджила себе: на цьому неодноразово наголошував як і Микола Кулеба, Уповноважений Президента з прав дитини, так і представники громадських організацій. Та абсолютної альтернативи їй поки що немає. Як же сьогодні навчаються люди з вадами зору?

24-річна Дарія Коржавіна скоро завершить навчання на магістратурі в Київському університеті імені Тараса Шевченка. За 6 років, проведених в Інституті журналістики, дівчина з вадами зору на своїй навчальній стезі зустрічала різне, але відмову в наданні знань — ніколи. Свої конспекти Дарія набирала сліпим набором на клавіатурі нетбука, знайомилася з художніми творами й освоювала інтернет-простори за допомогою скрінрідерів (програми озвучування на ПК), іспити складала здебільшого усно. Коли наставав час для модульних контрольних чи конспектування джерел в бібліотеці — на допомогу Дарії завжди приходили одногрупники чи рідні, аби начитати тексти.

Screenshot_4

«Бувало, викладачі замінювали мені завдання, наприклад, якщо треба було знімати відео або створювати діаграми. І я вважаю, це прекрасно, що майже завжди вони йшли мені назустріч», — говорить Дарія.

Теоретично інклюзивна освіта — це створення освітнього середовища, яке відповідає потребам і можливостям кожного учня чи студента, та за якого навчання здійснюється за індивідуальними навчальними планами, забезпечується належний медичний і психологічний супровід. І на сьогодні в Україні законодавство про дошкільну, загальну середню та вищу освіти (окрім професійно-технічної) дійсно передбачає змогу створити у відповідних структурах інклюзивні групи, класи чи підрозділи.

Та попри це, як повідомив виданню Kyiv Post Уповноважений Президента з прав людей з інвалідністю Валерій Сушкевич, ситуація з надання освіти людям з особливими потребами покращується лише почасти. Так, приміром, наразі лише 18 шкіл у Києві мають інклюзивні класи (де діти з типовим рівнем розвитку й діти з особливими потребами навчаються разом).

Але і це вже є певним прогресом. Бо ось, наприклад, 12 років тому в київського подружжя Облакевичів, син яких від народження не здатний бачити, великого вибору не було: або сидіти з 5-річним Євгеном вдома, або направити його в дошкільний клас школи-інтернату №5 для незрячих. Батько-інженер і мати-викладачка англійської, звісно, зупинилися на другому: мовляв, і постійний нагляд, і спеціальний підхід у навчанні, і у відповідному оточенні не почуватиметься білою вороною.

Проте під час перебування сина в інтернаті Сергій і Наталія Облакевичі зіштовхнулися з низкою проблем. Хоча викладання та виховання дітей там нібито відповідає всім стандартам (про що говорять чисельні нагороди закладу), їх якість на ділі лишає бажати кращого. Як нам повідомили батьки, за рік до випуску вже 17-річний Євген і його однокласники мають складнощі з користуванням палицями для ходіння, опануванням ПК (немає вільного доступу в комп’ютерний клас), обслуговуванням самих себе (як то налити води в склянку чи відрізати шматок хлібу), спілкуванням із протилежною статтю (немає лекцій про сексуальні стосунки), а на додачу в них ще й погіршується здоров’я.

«Ви уявіть собі, — обурюється Сергій, — ці діти сидять не виходячи з класу [це передбачено правилами] по 6-7 уроків на день, обідають, а потім ідуть по своїх кімнатах. Я питаю в сина: ви на вулицю виходите? На що він мені відповідає: а навіщо? Тобто, виявляється, якщо діти не бажають виходити на вулицю, то їх і не заохочують! Як результат, маємо сколіози, проблемну шкіру й обличчя блідо-зеленого кольору. Але найгірше те, що в дітей просто відпадає бажання чогось хотіти й досягати. І це не дивно, бо викладають в інтернаті переважно жінки за 55, які тільки й чекають виходу на пенсію. Чого вони можуть хотіти і як цього можуть навчити молодь?»

Скаржаться батьки й на те, що вчителі в спец-закладах нав’язують дітям думку, що в житті напружуватися не варто, «вас все одно скрізь [у будь-який виш] візьмуть». Це стосується і позиції держави щодо окремих вступних іспитів для незрячих: абітурієнти з інвалідністю повинні складати ЗНО разом із усіма, інакше ні про яку інклюзію говорити не можна.

Screenshot_5

Стомлені від пасивної боротьби з системою, подружжя Облакевичів заснувало БФ «Погляд у майбутнє», і на свої кошти почали будувати в с. Абрамівка (Київська обл.) навчально-реабілітаційний центр для дітей і молоді з проблемами зору Мама Park. Фонд активно шукає меценатів і волонтерів, бо вже цього літа Облакевичі планують реалізувати перший заїзд, де молодь від 18 років зможе безкоштовно спробувати на собі іпотерапію (лікувальну їзду на конях), отримати психологічну підтримку, навчитися орієнтуватися в просторі й розвити дрібну моторику рук. 

Окремим питанням у спеціальній освіті для осіб із вадами зору стоїть і недостача навчального матеріалу. Наталія скаржиться, що не вистачає підручників нерадянського зразка, надрукованих шрифтом Брайля, для молодших і старших класів, тож наразі вона сама намагається розробити такий посібник.

Скаржаться й на недостачу навчальних аудіоматеріалів власне працівники школи-інтернату №5 для незрячих: а саме на брак творів шкільної програми українською мовою. Якщо незрячий студент може собі дозволити шукати літературу в інтернеті й читати її за допомогою скрінрідерів, як це робить Дарія Коржавіна, то для вихованців інтернатів ситуація складніша: такі заклади мають обмежений доступ до веб-павутини, а працівники старшого й літнього віку ще й невпевнено користуються комп’ютерами.

Тому на допомогу людям із вадами зору прийшли волонтери ГО «ВІР в Україну»: «Ми довідалися про брак аудіокниг від адміністрацій інтернатів для незрячих діток і від працівників Центральної бібліотеки для сліпих у Києві. Оскільки в 2015р. держзамовлення складало всього 200 аудіокниг, із яких лише 10 — дитячі, то ми вирішили спочатку шукати додаткові кошти на їх виготовлення. Не знайшовши їх, самі взялися за виготовлення аудіо, — розповідає Олена Олійник, очільниця ГО «ВІР в Україну». — Ми дали клич на Facebook — і вже за кілька днів тисячі людей почали відгукуватися й пропонувати свою допомогу. Уже опубліковано [на YouTube] 59 аудіокниг, близько 30 перебувають на стадії доопрацювання. Наша програма-мінімум — передати 5-м спецінтернатам для незрячих дітей (Слов’янськ, Одеса, Львів, Харків, Київ) 200 аудіотворів шкільної програми. Наразі збираємо кошти через термінали City24: якщо буде достатнє фінансування — спробуємо максимально забезпечити заклади CD із творами».

Процес реформування сучасної системи освіти до щабля, коли кожна людина, незалежно від свого рівня психофізіологічного розвитку, будь-яких інших особливостей і відмінностей, матиме змогу навчатися без перешкод — довготривалий. І ЧЕКАТИ НА ЗМІНИ, СКЛАВШИ РУКИ — СПРАВА ПРОГРАШНА. Ми маємо самі робити інклюзію ближчою до нас: так, як це вже роблять сотні активістів.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
26.05.2016

Вхід

128 thoughts on “ОСВІТА ДЛЯ ЛЮДЕЙ ІЗ ВАДАМИ ЗОРУ: ЩО МАЄМО?”

 1. There are a good range of runs and courses at Switzerland’s countless ski destinations, so if you are only starting with this activity you must find somewhere where you can ease your way into things before going on to take on harder courses. This is one of the resorts you may visit while on a ski vacation in Switzerland.

 2. Ekologisuus ja eettisyys eivät useinkaan kulje käsi kädessä. Hiuspidennysten hankkiminen Intiasta ei ole kumpaakaan. Joidenkin mielestä ei ole eettistä, että köyhä perhe antaa hiuksensa jumalille, jotka sitten myydään eteenpäin (eli raha ei mene köyhille antajille). Ei ole myöskään ekologista lennättää hiuksia Intiasta saakka esim. Suomeen. Miettikää hiilidioksidipäästöjä! Kamoon! Jos saat naapuriltasi aitoa hiusta, niin eikun päähän liimaamaan. -Ansku

 3. Listopad 10, 2012 pm30 21:56 I dobrze, że Polska może liczyć na swych obywateli. Popyt wewnętrzny jest i będzie główną siłą napędową polskiej gospodarki. Import i eksport będzie nadal nieznacznie rosnąć (no chyba, że zahamuje je nadchodząca nowa fala kryzysu, która może się okazać powazniejsza niż sądzono) ale to właśnie dzięki popytowi wewn. generujemy względnie wysokie PKB.

 4. Halo Pak Edy,kami perusahaan pembuat Furniture, biasanya kami garap apartemen dan rumahUntuk pembuatan disain interior berapa Rp ?thanksJoe rizalJOYA PropertyProdusen FurnitureJl AUP Barat no 25Jatipadang, ps minggujakarta selatanPhone : 021-71007000Hp : 0818412889

 5. I saw your comment below, but my reply was to John’s comment. To your comment, I would state that by your definition, a sperm and egg that are still separated (have not yet joined to create a zygote) are alive. By their own devices, supplied with nutrients, they will mature into an infant, child, teenager, adult, or senior. Are you willing to call a non-joined sperm and egg a human being? Students used to know how to create a self-consistent argument as well.

 6. That’s great and all but in political and militaristic terms, your country is forcibly annexing Jerusalem and trying to put it exclusively under Jewish control. What exactly are you doing about that? Do you vote for political parties that reject this violation of international law and UN mandates?

 7. Olá,Recomendo a vc o livro ‘ A estratégia de Hitler’ de Pablo Jiménez Cores. Bem gostoso de ler, esclarecedor e super interessante.Boa leitura!OBS: Adoro seu blog, sempre que posso dou uma passadinha nele, mas é a primeira vez que deixo um recadinho..rs.

 8. I used to keep lines set year round and would sometimes bait them the night before and let me clients run them in the morning but never had much interest in it.

 9. sehe ich auch so. die frgae, die le penseur richtigerweise stellt: was ist mit den kollegen? schuld ist immer eine kombination aus teilschuld. in diesem fall war der scherz schlecht (ich wüsste gar nicht, wo da einer war), die ausstrahlung fragwürdig, die reaktion der kollegen offenbar gehässig und die verzweiflung der betroffenen überzogen. an der sache war nichts, über das sie in fünf jahren nicht hätte selbst lachen können.

 10. Roy, I am so very sorry about Gussie! I have just seen it in the obits in the Post Athenian on line. You know that Jerry and I both loved the two of you very much. We always appreciated your volunteering to be baptized with Jerry so he wouldn’t be alone, and we enjoyed all the happy times we spent together. You are in my thoughts and prayers.Phyllis

 11. It’s good to see such uplifting, positive blog on your website! I didn’t vote for Obama, nor do I believe in him and his liberal illuminati politicians…and I totally agree with your liberal wife…and am so curious to see how he is going to pull off all of these promises he has made to the American people!

 12. “Nabokov est un auteur pour femmes.”Rédigé par : Philippe RégniezPhilippe Régniez n’a pas dû lire très attentivement « Lolita ». Je lui conseille aussi la célèbre scène de l’écureuil dans « Pnine » (chapitre VI). Lire l’oeuvre de Nabokov vous persuade beaucoup plus efficacement des avantages du célibat que des années d’études dans un séminaire catholique.

 13. 26 avril 2011 ah j’oubliais une autre petite chose … j’ai même eu des propositions au black pour ne pas déclarer et notamment pour payer moins … donc quand tu fais du black, on trouve pas ça normal car tu ne déclares pas (reflexion client) et quand tu déclares avec contrat, etc …. les clients demandent si tu peux faire du black …. étrange non ? Cela vient peut-être de Paris, je ne sais pas trop comment cela se passe dans les autres régions …

 14. I was going to write I don’t get 19d play, but it’s the theme, and a word for pocket (medical) lining a word for prior to, giving a designer.I was looking for words like avarice, vivacious once I spotted the theme.Only the third or fourth DA that I haven’t used any internet or even dictionary for help.

 15. Ich finde, dass du dich mit deinem Sohn darüber unterhältst ist genau das richtige. Es gibt jede Menge Eltern, die ihren Kinder Medien, oder in diesem Fall: ein Handy, beschaffen und sich damit nie wieder auseinander setzen. Wenn das Kind dann jahrelang Unfug anstellt, ohne, dass sie es merken wird sich plötzlich gewundert.

 16. Si tu veux mieux connaitre les visiteurs de ton blog, tu peux essayer de les sonder.J’ai installé récemment un sondage sur ma colonne de droite, le but du jeu sera de connaitre, le sexe, l’age… de mes lecteurs. Je n’ai pas énormément de réponses, mais je n’ai pas non plus énormément de lecteurs.Tu pourrais essayer

 17. mmm non la penso come te su Adele… certo è però che c'era qualcosa che non andava in quelle inquadrature XDtestina…uhm si, mi è capitato di farla. di riceverla direi di noi: non ho mai provato a baciare io per prima un ragazzo…

 18. Destekleriniz gerçekten çok iyi geldi bana çok teÅŸekkür ediyorum. Ruj her dudakta ton deÄŸiÅŸtiren bir ürün olduÄŸu için ben Mademoiselle’in çoÄŸunluÄŸa uyacağını düşünyorum gene de. Fiyat konusunda da kesinlikle katılıyorum. Cidden çok uçuk fiyatlar. Tavsiyen tarzında bir yazı yazmayı deneyeyim. Biraz ürün alıp denemem gerekiyor bunun için o nedenle uzun sürebilir.

 19.   Ann-KristinHei igjen:)NÃ¥ har jeg løpt Bodøgampen, 10 km asfaltløp. Det ble faktisk 57 sec raskere enn i fjor ( samme løype), sÃ¥ mÃ¥ si meg fornøyd! Tida ble 41.11, sÃ¥ da er ikke formen sÃ¥ ille likevel. Gikk det bra rundt Sognsvann?

 20. Maria skriver:klart man ska göra som man vill och det som känns rätt för just sitt barn, en del ungar älskar förskolan direkt, andra behöver lite tid på sig först. Det är så olika och upp till varje förälder att avgöra då de känner sitt barn bäst:)Ha en riktigt bra dag!Maria i Skåne

 21. I so agree with you!I love the spirit and I’m so happy to see that I’m not the only one thinking that way.And now I have to go earn some money by sacrificing my spare time on a lovely day of February.

 22. uhm… lo psion e' arrivato molto prima del newton, e fu un successo al confronto…si parla dell'84 per il primo e del 91 per un prodotto paragonabile al newton, dotato di modem (esterno) e, addirittura, dischi solid state, roba che sta cominciando a vedersi sul mercato di massa appena oggi.diciamo che buona parte dell'innovazione di apple e' stata "inventata" di sana pianta dal marketing apple… l'unica vera arma in piu' che ha rispetto a tutti gli altri.ed e' cio' che ha decretato anche il successo dell'icoso ad esempio.Larsen

 23. jump manual reviews…In this awesome pattern of things you’ll secure an A+ just for effort and hard work. Where exactly you actually misplaced everybody was on all the specifics. As people say, details make or break the argument.. And that could not be more true in this a…

 24. Hola, gracias por tu consulta en breve estaré comentando el tratamiento que estuve realizando por muchos meses en el establecimiento, igualmente te recomiendo que te trates con un Deportologo! , cualquier inquietud me dejas un comentario y veo de ayudarte.Saludos!

 25. I really like your website.. quite great colours & theme. Did you create this site yourself? Plz reply back again as I’m looking to create my own weblog and would like to know wheere u received this from. many thanks

 26. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 27. 16eЗа МКАДом интернетов нет, если у тебя нет телефона с возможностью ADSL, то остается только скайлинк. Который очень дорогой, но годится для скачивания фильмов по ночам.

 28. pure io mi sono stufato di ripetere sempre le stesse cose (dato che loro leggono solo le prime righe di ogni pagina), di sentirmi dire che il cane era “malconcio” (grazie al c***o, era randagio..anzi nelle nuove foto trovate mi sembra sia pure molto sveglio!) e sentirmi dire che noi abbiamo fatto spallucce e siamo complici di Vargas. Lasciamoli nella loro auto-convinzione di aver fatto del bene. Magari un giorno si troveranno dall’altra parte della mail e si accorgeranno di come ci si sente.

 29. Veto, I would not buy SRS, your timing has to be almost perfect to make any money out of that one. If you want to short commercial real estate, I’d pick the individual REITS like spg, vno, bxp, slg and lry to name a few. SRS is a real portfolio killer.

 30. I do not even know the way I stopped up correct here, but I thought this publish used to be great. I do not recognize who you might be even so definitely you are going to a well-known blogger when you’re not already Cheers!

 31. Richard, they would have to mentally retarded. Given what has happened to shareholders in Lloyds and RBOS and the extraordinary interference of the government in even the most trivial matters, i would say any money anywhere else at any price is better!!

 32. //இதனை படிக்கின்à®± பொà®´ுது உங்களுக்கு என்ன தோன்à®±ுகிறது? எனக்கு ஒன்à®±ு தோன்à®±ுகிறது. பொà®°ுத்தம் பாà®°்க்குà®®் சோதிடர்களையுà®®் அதற்கு துணை போகின்றவர்களையுà®®் செà®°ுப்பால் அடிக்க வேண்டுà®®் என்à®±ு தோன்à®±ுகிறது.//வழிà®®ொà®´ிகிà®±ேன்

 33. למעשה, במקור זה היה "הו! (בורחת להסמיק באיזו פינה)", רק שהשתמשתי בסוגריים משולשים כיאה לילדת ניינטיז שתקועה בימי הIRC העליזים, אז חציה השני של התגובה נעלם. היות ודורה בטוח מגניבה מדי לברוח, ככל הנראה מגניבה מדי להסמיק, ולא ברור מה תחושותיה כלפי פינות – אני טוענת לחפות מלאה מניסיון לדמות את סגנון הכתיבה שלה.

 34. What an exciting year full of changes!And someone called you a running snob? YOU? Couldn’t be MORE wrong. What a horrible thing to say. Who are are they, I’ll go “tweet” them up! :o)Here’s to a fabulous 2011 – you are going to ROCK IT in typical Chic Runner style!

 35. Cata dreptate ai. Dar macar de s-ar vorbi numai cu puii si penele. Cuvintele astea le folosesc fetele care se vor a fi educate.Dar, am mai auzit femei aranzate care "nervoase" spuneau: "Fa, dute-n pi.. "mamei tale"!" Bine, ca asta e o forma simpatica, pe langa ce cuvinte pot iesi din gurile gratioase ale specimenelor de sex feminin!:)Pup u! De abia astept sa inceapa scoala:D:D

 36. “So either it’s an intentional distraction and manipulation, or incredibly naive wishful thinking. Both states of mind abound in Israel”Going back before there was an Israel. How one could build a Jewish democracy in a predominantly Arab land–well, either one faced the fact that it would require “transfer” of many of the Arabs or one engaged in incredibly naive wishful thinking.

 37. I am in the same shoes man. Before a 10K race, just came out from a serious flu. 2 weeks before a 50K race, injured my piriformis, had a pressure on my Sciatica, crazy lower back and left leg pain. Now that I am kind of recovered, have Right ITB problems just 3 weeks to go till Eco-Trail 85K. Non of them happened during running. Anyway, have a good recovery, FOAM ROLLER is my good friend, might help a few sessions on you. Take Care

 38. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and outstanding style and design.

 39. That is very attention-grabbing, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and sit up for in search of more of your wonderful post. Additionally, I have shared your web site in my social networks

 40. Wat is je schuurtje mooi geworden Saskia en ondanks dat je liever een donkere kleur grijs wilde, vind ik dit ook een hele mooie kleur.Ik kan je niet helpen met je probleem van de grote lege vakken. Post jij vanuit je Dashboard? Ik post vanuit Windows Live Writer en daar ken ik het probleem niet.Fijne zondag.Lieve groet, Mea

 41. I think you should read the comments already posted on your June 14th article. Check out the news from Gardena, CA, that was cited. Why do we need to continue to rehash and stall? MC is going to have to spend even more time/money policing the pushcart vendors if they are allowed. Why not enforce the existing laws and keep them off public property?

 42. Oui… L'enfant est un écrin bien fragile,protéger ses élans naissants et sa confiance en ce monde devrait être la priorité de tous et chacun.Merci à ces femmes, telles Mme Chédid, qui, sans cesse, nous le rappelle.Notre monde en a, ici et ailleurs, encore et toujours besoin…. Il est bien joli le clin d'oeil écrit de votre soeur,Je vous envie l'une… et l'autre !Cordialement … à toute la fratrie !Lydaine.

 43. If you know someone who would like to be on a (No Longer Offered) AT&T UNLIMITED DATA plan for their Android phone, blackberry, iphone 4, or 4S, (ANY smartphone for AT&T) i actually have the access to get this for them. Please take down my number. I charge a $40 flat fee to get it added to your account. You can Text me 24/7. No times too late or too early.Text only please. It is the best way to reach me: My names Jay: 716-771-2545 Thanks & look forward to hearing from you.

 44. No, Obama is not supposed to bow to other world leaders… but have people forgotten what that means???Seriously, the President is not supposed to act subordinate, but as a peer.This means no kowtowing to the Japanese emperor — that’s clearly submissive behavior.In ALL societies, there’s some damn way for two social equals to show respect. In places where bowing is the preferred greeting, it’s generally by both people bowing “to the exact same extent”Seriously, people, this is no big deal — trust our President to know the damn protocol! (or to have a resident protocol droid to tell him what to do)

 45. Toll!!! Genau, das Buch kann ich auch empfehlen, ist mein Lieblingsbuch für den Garten. Und sonst: Entspannt bleiben – ich finde, Natur ist zum Entspannen da; genieße, was wächst, amüsier' Dich über das, was nicht wachsen will oder wächst, obwohl Du das nicht geplant hast, freu' Dich an den Instekten, Tieren, usw. die die grüne Oase genießen. Das, was Du magst und was Dich mag bzw. gerade gut für Dich ist, wird auch gedeihen. 🙂

 46. vim, super atrasada aki, mas precisava dar o meu parecer, axei muito bacana e verdadeiro tudo o que você falou aih, sou blogueira há pouquíssimo tempo, então é sempre bom saber o que pode vir por aímuito bom o post

 47. As among individuals couple tax payers that truly spend taxes; I do think we the tax payers ought to demand that we stop sending fiscal aid to these nations around the world or we stop having to pay taxes to aid important things we do not consent with. Allow Obama, his administration and Cliniton shell out for this aid; alternatively of Michelle and relatives traveling.

 48. I dont know what to say. This blog is fantastic. Thats not rlealy a rlealy huge statement, but its all I could come up with after reading this. You know so much about this subject. So much so that you made me want to learn more about it. Your blog is my stepping stone, my friend. Thanks for the heads up on this subject.

 49. I happen to be commenting to make you understand of the brilliant experience my wife’s girl encountered visiting your webblog. She came to find several things, most notably what it is like to possess an excellent coaching character to have the others effortlessly master specific specialized things. You undoubtedly surpassed her expected results. Thank you for providing those useful, safe, edifying and cool thoughts on your topic to Lizeth.

 50. Vill påminna alla om att en kvinna inte alls behöver någon man för att få de barn hon vill. Det går bra att vända sig till spermiebanker tex i Danmark. Om en kvinna går och väntar på en man är risken stor att hon väntar för länge tills hon inte längre kan få barn. Män kan få barn nästan hur gämla de än är. Det är den stora skillnaden som en kvinna alltid måste komma ihåg.

 51. It’s funny but I picture you wearing trendy clothes and looking great! My mom always threatens to nominate me for TLC’s Clean Sweep. I’m so happy that they don’t come to Canada to shoot because then I’d be exposed as the badly dressed, poor housekeeper. Double whammy.

 52. hola a todos y atodas ,como ya sabemos estos chicos son muy buenos con su talento los jueces son duros pero con muchos haciertos ,adelante muchachos ustedes se merecen mucho mas cada uno con su estilo, pero dejemonos de cosas cuando escuchais radio solo el sello de la voz es lo que vale la apariencia tu la haces buena,o mala ,,,,,,suerte a todos son geniales,,,,,

 53. / Hello in words of one syllable wished to present you a short-lived heads up and allow you to know a couple of of the images aren’t loading suitably. I am unsure why except I imagine its a linking issue. I’ve tried it in two entirely several tangle browsers and equally show the identical results.

 54. Wonderful website you have here but I was curious if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this article? I’d really love to be a part of online community where I can get feedback from other knowledgeable individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Many thanks!

 55. So where are all the trade Orlando anything they want for Dwight Howard because he’s so reliable and so durable?Orlando re-signs this guy and so their fans can watch them plummet in the standings for the next two weeks. Imagine the reaction of Laker fans if we pulled off that stupid trade and Howard sits with serious back problems.Thank goodness our FO doesn’t make hasty decisions as some of the geniuses on forum blue and gold would have them make.

 56. Allora può essere interessante quell’incidente dei primi airbus, dove faceva tutto il computer di bordo (famoso software “ghe pensi mi” :-)In questo si vede tutto: il computer di bordo, quando vede carrello fuori e bassa velocità, pensa che ci sia un atterraggio. Peccato che il pilota avesse avuto in mente solo di fare un volo radente…

 57. yeah? Everytime you buy cheap fedex Orlistat have a wank your wasting mnolilis of lives.And if a girl is buy cheap fedex Orlistat pregnant, but cant take care of the kid, then why no buy cheap fedex Orlistat abortion? Or this, when buy cheap fedex Orlistat a girl is raped, and pregnant because of that, would you buy cheap fedex Orlistat still say no to abortion?

 58. Great things from you, man. Ive go through your stuff before and youre just too awesome. I adore what youve received right here, love what youre saying and the way you say it. You make it entertaining and you still manage to keep it smart. I cant wait to go through more from you. That is really a excellent blog.

 59. Hei Tod… always great to see you and your nice comments! : )I really liked your FB status about hitting a bucket of balls that day. Every bit of enjoyment we can sqeeze into our days is such a gift. I understand that.Something unexpected and terrible is about to happen in Miranda’s world. Da, din nou… : )

 60. I’ve never really done the foam rolling thing but that one especially freaks me out! It looks painful! And what a great idea to make extra filling for salad topping! Yum! Love the musical cardio idea! It’d be so fun to do a whole workout that way!

 61. Tuota kondensoitu maitoa on ainakin Turussa kauppahallissa ja Citymarketissa. Kookosmaidon vieressä.Olen tehnyt hyydytettyä kakkua siitä sellaisenaan limetin ja kermavaahdon kanssa. Tuohon Banoffeehen mulla on aineet kaapissa – huomenna teen. Vaikka ohje jonka jenkkisivuilta kopsasin on pikkasen erilainen. Taidan tehdä sekoituksen niistä!

 62. Nydelige LOer. Herlig Ã¥ se (lese) at du sprudler som før pÃ¥ tross av alt som har skjedd… (Fikk det ikke med meg før i gÃ¥r…) Takk for inspirasjon, orange var i alle fall nydelig her pÃ¥ dine LOer!!! 🙂

 63. An interesting read. Of course, given our status as simple evolved life forms, whether we were chosen for something is irrelevant. WE choose. Since staying on earth leads only to extinction, it seems rather foolish not to get to work finding new homes.

 64. plis bgt donk bwt rcti………indonesian idol 2009 hrus tetap diadakan……karna saya sangat ingin untuk mngikuti audisinya tp blum ksampaian…….tolong jgn kcewakan masyarakat banyak dgn tdk meneruskan indonesian idol lg…….mungkin dgn mngadakan indonesian idol sesi 6,syp tau ratingnya II bisa meningkat lg sperti keinginan direksi……saya sangat brharap&brdoa tentunya agar indonesian idol tetap diadakan…….karna saya merasa masa depan saya ad di indonesian idol…….

 65. Também sou fã incondicional dos Beatles.Não sei se vocês se lembram, mas no último churrasco que participaram da turma de jornalismo da UTP eu disse que queria uma lembrança de Liverpool. E vou ficar aguardando. Enquanto isso vou me deliciando com o belo trabalho que fazem por aí. Mais uma vez, parabéns.

 66. Admiring the time and effort you put into your blog and in depth information you offer. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 67. I had a DFSP removed when I was a teenager. Scared the shit out of me; now I spend my time looking at every skin defect wondering if it's going to kill my ass.Looks like you haven't redeemed the Kindle gift book I sent; should I re-send the email?

 68. Sou professor da Universidade Estadual de Santa Cruz – UESC-BA.Gostei muito do material aqui disponível e gostaria da sua permissão para usá-lo nas minhas aulas como acrescimo aos meus materiais. Claro que não deixarei de dar os crédito ao senhor.Parabéns pela iniciativa de disponibilizar seu material para a comunidade.um abraço.Alfredo

 69. leude ! ihr koennt doch den armen haien kein plastik zu essen geben!! kommt ihr mir nach hause…. zur strafe und als ablass fuer die nun der plastikvergiftung geweihten kreatur ist eine flasche barbados rum mitzubringen. have a good fart !

 70. We have a perpetual adoration chapel at my parish and its great, you can just show up anytime. I've shown up at every odd hour God invented, and there's always been someone there, and there's always a multitude of young people there. Fr McBrien is gravely mistaken, thats all I have to say.

 71. dokdo-korea,Korea was a part of Japan. So, Korea has no title to sign SF Treaty. Instead, recall the treaty, “Treaty on Basic Relations between Japan and the Republic of Korea”:Japan and the Republic of Korea, Recalling the relevant provisions of the Treaty of Peace with Japan signed at the city of San Francisco on September 8, 1951…

 72. 409 Cleaner Spray or Clorox Disinfecting Wipes 3/$8 -$1/2 Clorox Clean Up, Clorox Toilet Bowl Cleaner, Pine-Sol, or Clorox Disinfecting Wipes printable or use $0.50/1 Formula 409 Cleaner printable =$1.67 each -$2.17 each after coupon, buy 4 and get

 73. firstly a thnaks to peter for a very detailed post the builds on and develops the point. Secondly to Max – there are two major changes – the first is purely cosmetic in the reversing the high end of the curve to be on the right merely because when used with some other material it makes for a consistancy about moving the focus to the top right. The second was my build on Peter’s original work to try to seperate the ‘strong’ clear and well focussed informaiton flow from traditional BI from what we need to see which is a clarification and consolidation of a lot of chaotic and different ‘weak’ signals.

 74. Com certeza foi uma tarde maravilhosa! Um momento que esperava desde os 15 anos que acabou acontecendo na melhor das oportunidades, para dividi-lo com Vc! Parabéns pelo seu talento e que Deus continue abencoando cada um de seus passos. Beijos!

 75. Nick disse:Propostas de 2008, sendo revalidadas ad infinitum. Tudo bem que nesse meio tempo, as concorrentes ofereceram alguns atrativos extras, mas mesmo assim. Seria melhor a Dilma cancelar de vez e deixar a FAB livre para buscar um vetor usado, mas superior ao F-5EM como caça principal.Concorrentes:F-16 C/D “Desert”Gripen A/B “Cavern”SU-27 “Siberia”M-2000 C/D “Museum” da AdlATodos a preço de banana, e todos atualizados pela PAMA/AEL/Embraer.Até 2013…(ou 21/12/2012)[]‘s

 76. Muito bom este post. Enfim, algo de real nesse mundo de blogs. A vida como ela é. Porque, na prática, as mulheres que trabalham o dia todo, tem família, vivem na correria, não andam por aí embonecadas o tempo todo. Tampouco tem grana pra usar as “its” sei lá o quê que surgem a cada semana.

 77. Sisters in New York City Day 14: Giving to Those in Need Day 15: Enjoying Everyday Sounds Day 16: Life’s Small Moments Day 17: Well-Designed Kitchen Counter Day 18: “Now Time” and 5 Years at RE Day 19:

 78. Em đọc bài này mà có cảm giác đang ngồi trên xe thót tim từng hồi, có lẽ từ giờ em sẽ cầu mong thêm bình an cho mọi người cho mỗi lần nguyện.

 79. Scrivi il tuo commento Puoi usare questi tags HTML : <a> <abbr> <acronym> <b> <blockquote> <cite> <code> <del> <em> <i> <q> <strike> <strong> Notificami nuovi commenti tramite email. Notificami nuovi articoli tramite email.

 80. dit :Je participe avec grand plaisir à ton concours. Je débute mon blog et suis ravie de faire de nouvelles connaissances. Pour ma part, je ne suis pas très fan des colliers gourmands mais soyons fous pourquoi pas un collier avec un tout petit cup cake pour suivre la tendance…Bonne chance pour le lancement de l’e boutique que je ne manquerai pas de relayer sur mon blog.

 81. Hi there!I'm happy I found your blog! It's lovely! Thanks for sharing such lovely pictures and such great inspiration.. Keep it up darling! I really like you header!Wanna be followers? Let me know babe!Love from Stockholm!! xoxo!

 82. ¡¡Quedaron geniales!! Muy chulas y seguro que ¡riquííííísimas!. No me extraña que fueran todo un éxito en la guarde y bueno, por lo que cuentas, también en tu casa, jajaja tienes buenos conejillos de indias

 83. Hi DanCould I possibly use a small selection of your Bizarro cartoons on the Grammarman site? My visitors would love them. I’d include a link to your blog.Thanks for reading this! Love Bizarro every Sunday 🙂 My favourite cartoon strip since Far Side and Robot Man.Cheers!Brian

 84. Es bueníiiiiiiiiiiisimo!!! me parece una excelente manera de aprovechar el tiempo que estes "incomunicada"… mucha paciencia chama, mientras tanto disfruta el liiibro!!!Besos!!!

 85. Hi there, the gadgets are not loading in my iGoogle page So I tried myself to find the way… Unfortunately I cannot manage it… Of there is someone to tell me what I am doing wrong, please takea a look at this:<![CDATA[]]>Unfortunately this doesn’t work because I cannot add the tag for width=630 … How can I do this?Thanks!

 86. Q grande Matute! cumplió 39 y decidió peinarse a lo brandon de beverly hills 90210 !!!, Gaby un grande..no lo pudo evitar y por su cara se dejó llevar por sus instintos canivalescos, Cabito ( q linda casaca rosita).

 87. We fully appreciate your site post. You can find a multitude of methods we could put it to proper use by using little or no effort with time and capital. Thank you really for helping make the post respond to many queries we have come across before now.

 88. Why the author doesn't write also as a remark how many doctors and rescue specialists were send to Haiti from Russia in comparison with Portugal. And by the way, on TV, if you had attention: have you seen the Haitians helping each other? I haven't, I've seen just fights between them. (BTW, I am Italian, but when it's too much about bad Russian, that annoys even me).

 89. Ha przynajmniej raz byÅ‚am pierwsza hihuhihu 😀 Ale Twoje knedle Å‚adniejsze, bo cieÅ„sze ciasto majÄ…, Jestem zazdrosna jak cholera :)Jak nie lubiÄ™ poniedziaÅ‚ków z natury, tak lubiÄ™ je bo wiem że Basia nowy wpis bÄ™dzie miaÅ‚a – hura!Nie byÅ‚am jeszcze po Å›ciereczki Basiu, ale pojadÄ™ w niedzielÄ™.SkÄ…d masz takÄ… piÄ™knÄ… Å‚yżkÄ™??:*

 90. He looks just awesome! If I tried to put a collar on my cat, he would try to kill me first, but a silver one would have looked nice on him too.. he's grey striped.Love your blog – never missed a chance to be inspired.//Maja

 91. Great goods from you, man. I’ve keep in mind your stuff previous to and you are simply too excellent. I actually like what you’ve received right here, really like what you are saying and the way through which you assert it. You make it entertaining and you still care for to stay it smart. I can’t wait to read far more from you. This is really a terrific website.

 92. I totally agree. I don't even have water because my body seems to naturally preserve it really well. I only drink liquid once a day, in the morning. So my bag's contents are: Wallet, Cellphone, key, sometimes passport (because i lost my drivers license) and occasionally some lipstic. And that's the long list

 93. dada poussinsaluttu vas en voir des jeunes demain , 1 par ligne je pense, lopes, umtiti, fofana, ghezzal plus monzon et mvuemba qui ne sont pas pour moi des jeunots et gomis en attaque pour démarrer, et lacazette sur l’aile, un truc dans ce genre, peut être même que réveillère soufflera, mais pas sur, ça ferait peut être trop de jeunes d’un coup, quand a grenier ou yoyo je vois plus yoyo pour débuter, malbranque soufflant lui aussi, car ensuite ça enchaine tout autant

 94. hi Alexandria thanks for sharing the information about qatar jobs and employment packages…its very useful especially for a newcomer in qatar ( like me )…i found those words honest and straight forward…keep up the good work !!! all the best !!

 95. meteor oh meteor, ledakan di jakarta, meteor jatuh dimana-mana, meteor jatuh di indonesia, meteor jatuh… meteor duren sawit diburu para pembuat keris juga para pemburu jimat, apakah samy kerispatih ikutan berburu >-

 96. Was nicht Herrn Wielands Frage beantwortet. Wikipedia spricht nur davon, dass die Clubs punktgleich waren, was diese Entscheidungsspiele nötig gemacht hatte. Also, muss man schließen, so diese Information stimmt, waren erzielte und erhaltene Tore für diese Frage irrelevant.

 97. Kesinlikle öyle. Bunun için hassas ölçüm yapmanıza gerek bile yok. 20 yıldır yazlarım Küçükkuyu – Altınoluk bölümünde geçmekte; denize giren bir insan bile 50m² içerisinde birçok farklı sıcaklık hissedebilir. Bunun en büyük nedeni de sizin belirtmiÅŸ olduÄŸunuz kaynak sulardır.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.