Screenshot_3Пишучи про українську трудову міграцію, журналісти доволі рідко вживають такі терміни, як «іммігрант», «емігрант» чи «трудовий мігрант». Найчастіше використовуються поняття «заробітчани», «українські нелегали», «остарбайтери». Інколи просто «наші люди».

Проблема виїзду українців на ПМЖ або для праці за кордон — серед основних. Ми втрачаємо мільйони людей. У тенденціях українського заробітчанства розбирається Людмила Джулай.

Отож, для нас у роботі за кордоном є дуже багато привабливого. Починаючи від престижності, затребуваності та закінчуючи оплатою праці. Або, навпаки, починаючи з оплати праці... Саме на обіцянки високого заробітку, як правило, «клюють» співвітчизники. Звичайно, емігранти своєю працею примножують чужі національні багатства. Досить лише нагадати, що такі країни, як США, Канада, Австралія, Ізраїль і деякі інші збудували свою економіку винятково за рахунок інтелектуального, фізичного, фінансового потенціалу іммігрантів.

Міграційна проблема є глобальною. Її глобальність — то «перемішування» населення між державами і стосується всіх континентів земної кулі! Через раз — чи не кожної родини, відтак, моєї точно. І не з чужого голосу знаю, як українські заробітчани в Канаді цьогоріч святкують 125-у річницю облаштування першого поселення (статистика нараховує вже 5-ту хвилю еміграції наших земляків до цієї країни). До слова, державна міграційна політика України як Концепція схвалена Указом Президента України від 30 травня 2011р. Але з моменту її прийняття в Україні та світі відбувся ряд знакових подій, які істотно вплинули на міграційні процеси в Україні. Виштовхують із країни, насамперед, безробіття та повільні темпи й низька ефективність економічних реформ. Що вже казати про війну, девальвацію гривні. Вони впритул змушують громадян замислитися над пошуками роботи за кордоном. При цьому варто наголосити, що новітня зовнішня трудова міграція як невід’ємна частина життя (Андрій Сибіга, Укрінформ: «Нинішня статистика свідчить про те, що за кордоном легально перебувають близько 5 млн громадян України. Цифра вражає і має тенденцію до зростання») почала набувати значних масштабів і нової якості від часу проголошення незалежності України.

Процес настільки тривалий, що феномен уже знайшов своє відображення і в культурному житті суспільства: поява літературних, музичних тощо жанрів «про заробітчан» і «для заробітчан» є ознакою того. Описи заробітчанства переходять від економічних аспектів до показу його соціального та культурного вимірів. Пише про життя мігрантів у книзі «36 пісень про життя» музичний продюсер BBC Катерина Хінкулова, знімають в Польщі серіал «Дівчата зі Львова», що згодом дає 4 млн щотижневої глядацької аудиторії. Рейтинги цього серіалу, знаного в нас як «Наші пані у Варшаві», перевищили інший польський телехіт «Блондинка». Але сьогодні у світі дедалі частіше говорять не так про «відплив мізків», як про «марнування мізків», лев’яча частка українців на закордонних ринках праці є яскравим тому підтвердженням. Наші вчителі, лікарі, інженери сапають капусту і збирають полуниці, хоча могли б працювати за фахом. Львівським професорам пропонують заробляти на ягодах у Швеції. Зрозуміло, що спокуситися сезонними роботами можуть здебільшого молоді викладачі. Звісно, що таких заробітків ніхто не афішує.

От про що тільки лінивий не говорить, так це про відтік жителів з України після скасування візового режиму з ЄС. Андрій Гайдуцький, експерт із грошових переказів і банківського обслуговування мігрантів, наводить досвід ряду країн Центральної та Східної Європи, з яких після вступу в ЄС почалася масова міграція жителів. «Можна прогнозувати, що протягом кількох років після скасування візового режиму з України виїде близько 3 млн людей — переважно до ЄС. І хоча очікується поки що тільки скасування віз, а не лібералізація ринку праці ЄС для українців, дуже високий розрив в оплаті праці буде сильно мотивувати наших громадян виїжджати за кордон», — зазначає він.

Screenshot_4

Особливістю саме українського мігрантства є його європейськість. Як у кращому, так і в гіршому розумінні. Асоціація підприємців і роботодавців Польщі пропонує дати право на постійне проживання в Польщі мільйону мігрантів, у тому числі українцям, адже «це емігрант найвищого класу, не потрібно його вчити мові, не потрібно йому давати квартиру, вчити професії. Вони самі собі дають раду». Іншими словами, наші люди мають професії, що не вимагають навчання в європейській країні (щоправда, найчастіше емігрантів використовують не на найінтелектуальніших роботах, але й робочі спеціальності теж вимагають знань і навичок). Українці самі вирішують візові та транспортні питання, не чекають ніякої допомоги від органів влади, не претендують на політичні права. Тільки дайте роботу, будь-яку, — і наші «невидимки» далі самі впораються...

Робота роботою, але в цьому житті треба щось і корисніше робити. Давайте на деякий час залишимо без уваги ту обставину, що нормальним людям, у т.ч. українцям, безсумнівно, більш комфортно працювати на своїй рідній території, живучи у своєму будинку зі своєю родиною. Спробуємо зосередитися на більш ґлобальних аспектах, адже саме вони нас сьогодні цікавлять. Для цього знову процитую дані Асоціації підприємців і роботодавців Польщі, адже майже мільйон українців приносить державному бюджету Польщі за рік від 7 до 9 мільярдів злотих прибутку. Заради справедливості варто пам’ятати, що частину заробленого «остарбайтери» передають своїм родинам у рідні пенати. Суми чималі, але вони не йдуть ні в яке порівняння з вартістю того продукту, який створюється руками заробітчан. Говорячи бухгалтерською мовою, баланс не на користь нашої держави.

Ну і в якості «останнього цвяха» варто згадати, що, крім Польщі, у світі, у т.ч. найближчих околицях України, ще багато країн, де наші співгромадяни є трудовими мігрантами. Спектр доволі широкий: це Росія, Чехія, Німеччина, Австрія, Голландія, Швеція, Велика Британія, Італія, Іспанія, Португалія, Ізраїль. Воєнні дії скорегували карту української еміграції, тож за останній рік активізувалася міграція вже з Росії в Україну, особливо у західний регіон. До слова, треба зауважити, що дані про скорочення трудової міграції до Росії стосуються більшості населення України, проте не мешканців непідконтрольних територій. У них ситуація кардинально інша й робота в Росії чи не єдино можлива, хоча Москва серед іншого з 1 січня 2015р. вимагає від українців т.зв. трудові патенти. В той же час треба, переселення мігрантів до Росії на проживання та роботу зафіксоване там як одне з державних завдань. Міграційний приплив на рівні 300 тис. осіб на рік озвучував у своїй передвиборчій програмі Путін. На думку експерта представництва Міжнародної організації з міграції в Україні Анастасії Винниченко, мігруватимуть усе частіше молоді люди, жінки, міське населення. Мігранти виконуватимуть більш кваліфіковану роботу. Зауважте, бельгійське законодавство, що доволі суворе до незадекларованої праці, дешевого досвідченого будівельника зі сходу Європи бере на роботу частіше за місцевого. Хоча щоби далеко не ходити, експерти пропонують МЗС України фокусуватись на сприянні тимчасовій міграції у напрямку, де європейці слабкі — на наших східних кордонах. Те, що може Київ на Кавказі, в Центральній Азії, Білорусі, Молдові, — Брюссель чи інші ЄСівські столиці або не можуть, або не вміють, або не хочуть, або все разом. Тож голу пораду, і не від європейців, — ми про себе завжди знали. Працьовита українська бджола вміє збирати мед із гірких квітів.

Джерела: Держстат, МОП, Інститут демографії та соціальних досліджень, zn.ua, Ліга.net

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
28.07.2016

Вхід

133 thoughts on “І НАШІ, І НЕ НАШІ ЛЮДИ (АБО МЕД З ГІРКИХ КВІТІВ)”

 1. . Stockton, in central California, filed June 28, and the ski resort town of Mammoth Lakes voted to file early this month. The Associated Press reported that San Bernardino City Manager Andrea Miller told the city council and the mayor that the city budget gap was $45.8 million. The Press-Enterprise of Southern California quoted city officials as saying that the city might not make the Aug. 15 payroll without action. The council vote was four in favor of the filing, two opposed and one abstaining. San Bernardino is located 60 miles east of Los Angeles

 2. he shouldn’t miss anytime, but can anyone confirm if Goc is ok?I disagree with SantaC. It’s a great move for Nashville. They may have prospects in Milwaukee, but at this point in the season and moving towards the playoffs, a seasoned veteran is worth more than an unproven veteran, especially one with playoff experience. Plus, Nashville basically gave up nothing. The first round pick will be a deeper pick in a weaker draft class. With all the prospects they have, giving up a first round pick really means nothing to the Predators. Excellent move by Poile.

 3. Good Morning Daniel,I believe the Synod on Christianity in the Middle East was held at the Vatican and was attended by Middle East Christians who recognize the authority of the Pope.That omission was the 800 pound gorilla in the room.I am a Roman Catholic and I will return to Mass when the Roman Catholic Church cleans up its act.After an "Islam is a Peaceful Religion" article in a Catholic publication; I sent a letter to the editor asking why I should be a Catholic with all the great reviews of Islam.

 4. OlaressssCelisa ótima resenha…….ParabénsAMO cuidar dos pés, faço td que tem direito……desde massagens……..esfoliação.e hidratação………..Nos pés faço reflexologia .muito bom……..as areas são estimuladas melhorando a saude como um todo, adoro………Bjos iluminados

 5. they do it? And when they don’t, do they own it? (Andy Stanley)Confidentiality: Can we talk about things and it not leave the room? Do we have an agreed upon idea of what confidentiality is and what can and cannot be shared with people outside the team? This is imperative for those team members assisting the point leader in caring for teens in crisis.

 6. Salam.Que des préparatifs, j’espère que ça en vaut la peine.je vous souhaite une bonne route…si vous ne voulez pas vendre vos mèches…alors c'est un endroit que vous voulez garder pour votre petite famille c'est raisonnable;de vouloir un peu d'intimité.Aimablement.

 7. Pour à nouveau enquiquiner tout le monde — tout Le Monde — avec des histoires de ‘s’ muet ou sonore, dit-on “Florence Aubena” ou “Florence Aubenasse” ? (Ou “Florence Aub’na” ?)Le mieux, peut-être, serait de demander à l’intéressée lorsqu’elle sera de retour à L…N après sa libération (par les consultants de la DGSE).

 8. « Â« les mâles ayant besoin de s’assurer que les rejetons pour lesquels ils se « battent » portent bien leurs gènes… »Les femmes ne se font pas faire des rejetons par un mâle pour les faire élever par un autre.Elles ne feraient pas ça quand même… »En Europe, selon les pays, entre 10 et 40% des pères sont des cocus qui élèvent un enfant qui n’est pas le leur. En France, le teste de paternité est interdit.

 9. I use master page in my site. I put this code on a class library and built the solution and put the dll file on bin folder and register it on web.config file. How I use this in my master page to replace the __viewstate to viewstate.Can any one please describe how I use this code step by to step?????

 10. The following time I read a weblog, I hope that it doesnt disappoint me as much as this one. I mean, I do know it was my option to learn, however I really thought youd have one thing fascinating to say. All I hear is a bunch of whining about one thing that you might repair if you happen to werent too busy searching for attention.

 11. , things that got me here are not the things that will take me higher — and sometimes I have to discard the very things that worked for me when I was lower. It’s a cliche, but really, the only thing constant is the change. ari

 12. I agree with all the commenters that you should expose the lying bitch! You’d be saving lots of other puppies and the poor customers from getting scammed. Hope you will be happy with Sunkiss. You deserve it, after going through this hell. Stay strong kaykay. I really hope you expose the girl. Don’t let her carry on living like that, abusing animals and making money from it!!!! So angry just reading this omg. I wish you all the peace, joy and happiness with your new pup. <3

 13. 1993 Vikings-packers in Milwaukee. Freezing out. I got so much shit from packer fans going into the game for having Viking stuff on. Sat right behind Cris Carter’s kids. He caught a touchdown in the stupid endzone that went into the stands and gave them the ball. Vikings won. Every Viking fan there found me on the way out. Went home and failed my final the next day. Good times.

 14. Totalmente de acuerdo contigo joanjo101Ademas añadiria, que es precisamente eso lo que algunos quieren inculcar como sea, para alejar a la gente de temas…. sensibles para ellos y para el poder de manipulacion que tienen sobre las masas?

 15. Costumam dizer essas bestas tipo Santos Silva,atreladas aos bezerros de oiro,que só não muda quem é burro…por isso eram tão assanhados verbalistas contra os Governos provisórios de Vasco Gonçalves,especialmente o V.Abraço

 16. Tallyerand, parlant de Fouché (la citation est de mémoire): « Le ministre de la police s’occupe de tout ce qui le regarde, puis de tout ce qui ne le regarde pas ».Finalement, rien de changé?

 17. . When I do a search for my site in Google, the "Preview Image" is perfectly fine, yet in the "Instant Preview" tool shows my two images are different. It would also be helpful to know what "Roboted" & "Fetch Failure" exactly mean.Thanks :).

 18. « des infographies qui, derrière leurs formes dansantes, ne renvoient à aucun contenu ni information »l’ironie est que l’artiste diffuse ses clips sur iamsarco.com de là à dire que que derrière les formes dansantes de sarko, il n’y avait ni contenu ni information …

 19. I really can't believe I've never ever seen this blog before ?! In which dark hole did I live ?I'm totally blowned away ..and very jealous of the sun I see on almost every picture.Where do you live ? Think I should be born over there.Anyway I'm a new fan (:

 20. EEEEEEEEEEEEEEEK!! Love these old pix!! You've always been HOT,but I do prefer the black hair!I would've jumped on you whatever the case,had I spotted you!I just adore your grin!!I also adore this outfit,gorgeous colours!The scarf is heavenly and I'm rather into that fabulous belt and bag!!You are a National Treasure,my dalring tiwn!I love you!!!!Helga xxxXXXxxx

 21. Hi Mandy Im so glad you had such a fabulous Christmas even though your son had you up so early. I love your gorgeous photo frame and im sure your friend will to. Love your colour choice to. hugs ShirleyxxxHappy New Year to you.

 22. “My cod psychology is that when you are slagging off another mum you are actually trying to make yourself sound better than them because in reality you are riddled with insecurities about how you are raising your own kids. Perhaps it’s about making yourself look better by making others look shit.”Abso-bloody-lutely. That is exactly what is happening.

 23. I don’t think so either. My reasons are based on Google Translate.El barco attravesta una cerraduraOne would have thought that if AGI was being specifically worked on the translations produced would show some evidence of context. After all if I am to talk about canals I need the concept éclusia. I would have thought this was patently obvious.Google is however working in a large number of fields. As far as I can see they are separating NLP from AI. Big mistake! They are however working on the use of NL to answer queries.

 24. Admiring the dedication you put into your site and in depth information you provide. It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the same old rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

 25. استخدمت القلعة كنقطة حراسة لقوافل الحجيج في العصر الايوبي بعد تحول طريقهم الى بصرى, الازرق, وادي السرحان, الحجاز بسبب الغزو الصليبي واحتلال الكرك والشوبك آنذاك.

 26. Opened a bunch of my bookmarks when I relaunched, but no bother.Please start placing summaries of the changes like you did for this update and like how you used to. I hate digging through the SVN log to find some changes.

 27. hey im 13 im big bonned 163 cm approx i weight 61 kg full six pack not fat i just want to no how do i get it bigger with my age and size and should i work out in the gym without it or do the usuall pushups 30-50 a day and will i gain fat or muscle from doing this?

 28. ej, grga, aj mne napada nieco mentorske – aj na najnadrzanejsieho psa musi obcas prist mraz (aby nezabudol, preco po teplych kundickach tolko pasie?)… a zranene ego boli chlapa viac ako kopanec do guli. uzi si to.zivot je tvrdy 🙂

 29. I guess the legislature forgot to write that into the law . . oh well . . maybe they’ll get it right next time and/or all the supportive editorial writers will pick up on the law’s short-comings. For now, nothing prevents it. So have a great time off Governor, you earned it. See you in 2011.

 30. Ray:Thanks for the article. This will definitely come in handy as I will be travelling to three out of town races this year. Another thing I have been wondering is it worthwhile to purchase insurance for your bike much like you do a car? I was hit twice last year on my bike (both not my fault)and had to replace 1 bike entirely and have significant repairs to the other. Thanks.

 31. Bij deze denk ik terug aan een klaslokaal, een warme kachel, een kring kinderen en een juf die voorleest.Het wegdromen bij elke alinea,het vragen naar wat wordt jij later,de fantasie en nu toch vast stellen dat elk zijn richting heeft gekozen.Mooi Christiene, het verhaal en prent!

 32. Thanks M.K. Since posting that post I looked at WPMU DEV and am testing MarketPress. So far I like it and am intrigued by a number of their plugins for other additions to my sites (membership, e-newsletter, popup and more). Love the membership concept – install all the plugins you want while a member (plugins are yours forever). I did a quickie site, added two products and put up a store page and it worked easily. Lots more to learn – got distracted getting my PayPal sandbox setup…..

 33. SEO is an important thing in order to make visitors find your website easily and your website have a good rank in front of search engines.traffics and page rank are two basic things. You need to do on page and off page SEO with white hat technique to avoid punishment from search engines. There are many areas in SEO topics, and it is a dynamic science.

 34. Nie, ignorancie. NapisaÅ‚em „Minecraft na Androida”, ponieważ istnieje też wersja na iOS, a on, jak powinno być ci wiadomo, nie obsÅ‚uguje Javy, a jedynie C, C++ i C obiektowy. Ale, jako że wersja na iOS pojawiÅ‚a siÄ™ dużo później, uważam, że przez ten czas wÅ‚aÅ›nie byÅ‚a przepisywana do innego jÄ™zyka z Javy.

 35. The particular 50-penny coin characteristics Britannia as well as lion, United kingdom emblems. Issued about The spring Twenty-first 1983, one-pound money has several different models for example the Noble Defend, ornamental royal hands or Celtic combination regarding Northern Eire. Two-pound coin, issued about Summer Fifteenth Before 2000, symbolizes commercial increase in The uk

 36. July 15, 2010Hmm, $0… I don’t know about that I have actually organized three shootouts so far with my Mom’s group… no takers, which is REALLY REALLY depressing. People have expressed interest but no matter what day I’ve chosen, I’ve gotten 0 RSVPs. So sad. I may try again with a bigger group (a local parents list that I’m on) in hopes that more folks would be interested.

 37. Thanks, Eric! It is amazing, Britt and I writing on roughly the same subject. And I should have thought about Jam. 5:17. He was saying the same thing, but a lot shorter and to the point. I did a teaching once on 3 things that really matter, and then, later, I found the exact same three things in a prayer by Paul (Eph. 1:17-19). I really like it when I draw a conclusion, then find out an apostle had the same conclusion. No better affirmation than that. Great to hear from you!

 38. No item pass-rush, fiquei surpreso ao ver o Cullen Jenkins liderando entre o DTs. E, como torcedor de GB, me pergunto: não teria valido a pena renovar com ele por mais um tempo até o Jarius Winn ou o Mike Neal terem mais cancha?O Clay Matthews está sozinho no pass-rush entre os LBs e os homens de linha não dão conta de pressionar. O Dom Capers manda blitzes e os QBs adversários com um pouco de qualidade engolem (em jardas, pelo menos) a defesa do Packers.Concorda, JP? Ando preocupado com a defesa de GB…

 39. Do you might have a spam problem on this internet site; I also am a blogger, and I was asking yourself your scenario; we now have produced some nice approaches and we are searching to trade solutions with other people, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 40. Oh I how I miss HK. My mouth was watering when I saw the dried beef. My family always called it a Chinese Hamburger because we put it in those sesame pocket bread things. Oh and the onion cake…Beautiful pictures Sarah!

 41. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I’m gonna watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 42. Hallo, liebe Roswitha,dein Tipp mit den Schubladen ist super…..nur, bis jetzt habe ich noch keine solche….muß erst mal schauen, ob ich überhaupt was finde.Morgen bringe ich die Gewinne zur Post.Liebe GrüßeMargit

 43. I remember looking at this when my library got a copy–it sounds very good indeed! I may have to look at it again more closely. I wonder if there is a type based on Poggio’s script–how can anyone write so perfectly! I have Greenblatt’s book on Shakespeare, as yet unread–he sounds like he makes his subjects very interesting.

 44. Każde moje Å›wiÄ™ta byÅ‚y sÅ‚odkie, a najsÅ‚odsze dopiero przede mnÄ…, bÄ™dÄ… w tym roku, gdyż: domowy cukier waniliowy czeka, wÅ‚asnorÄ™cznie przygotowana przyprawa piernikowa również, mnóstwo domowych konfitur i dżemów także. Wszystko po to, aby w tym roku byÅ‚o naj…

 45. Información Bitacoras.com…Valora en Bitacoras.com: Hola! Hoy es 20!! se está yendo Septiembre y pienso mucho en este blog que tantas cosas buenas me trae. Ha sido un mes de Agosto movido. Las niñas, los proyectos, Luis… Antes de hablaros de ninguna otra cosa, hoy mi artí……

 46. Thank you for another informative site. The place else could I get that kind of info written in such an ideal method? I have a venture that I’m just now working on, and I have been on the glance out for such information.

 47. I have never met anyone like that, and I’ve lived in the twoepicenters of the Cuban exile culture, Union city, and Miami. Then again we had a known anarchist Morcate on the local beat, so there’s room enough for anyone. AS for the premise of the column, the novelization of that first Slider’s episode, about a Sovietized America,complete with a real “People’s Court” you ought to remember that Scott; provides hints of how such an outcome came about. Wallace became VP, instead of Truman, in due course Alger Hiss would rise to the top ranks of the Government, yadda yadda

 48. Rafael Martins disse:Valeu pelo apoio quanto ao anuncio do interno aqui de Joinville…….. A galera dos tarados sempre ajudando e incentivando nosso esporte!!!!Aquele abraco para essa turma de cachaceiros!!!!Tche

 49. Vanaf het begin 2002?? zijn we door Tennet en de politiek al op het vkeeerrde been gezet.Een grote leugenbende,waarschijnlijk voor het bestwil,zoals ze zeggen en dan mag het.Blijf toch af van dat kleine bijzondere beetje groen wat we nog hebben.Zoals meer en meer blijkt geen directe noodzaak voor een HS en zeker niet daar waar dat bijzondere stukje Cope landschap begint,alternatieven voldoende.Dus geen sprong over de A2.

 50. What a abundant threaded discussion! I frequently feel very alone in my choice not to immunize. I left my “I am thin with non-immunized patients” pediatrician after living being told that people approximating me are the reason that whooping cough at rest exists.

 51. ei non racconto del caziatone perché devo seNpre spiegare la rava e la fava di cosa è, come ho fatto qui, e poi dire pure che ero tro-cata senti, il cavo, che ne approfitto, che sai come sono fatta: è un Dell model AA20031 poi c’è scritto PA-6 Family e P/N 9364U su internet sembra costi 67€ cazzo..e poi ho preso un po’ di mp3 dal tuo vecchio DVD, non è che me ne mandi un altro? cia’ !

 52. Cheers. Can’t say that one was completely original. Blame it on the dogs By the way, if you add ‘GiveABrick.com’ as your website URL, the Comment Luv plugin would kick in and you could click the red arrow to select your blog posts. Just an idea

 53. 302 Found I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are wonderful! Thanks! your article about 302 FoundBest Regards Justin

 54. Hawthorne You’re missing a 41, a 45, and you’ve got two 44′s. Oh, and now I see four 17′s.++++++++++++++++++++++++ Good eyes. The chart includes the District of Columbia (at 22). Some states tied in ranking, and the highest possible rank was assigned to all. Hence there is a 16 (Wisconsin), 4-17′s (AR, UT, MI, IL), but no 18,19 or 20. Likewise, 2-40′s, but no 41, and 2-44′s, but not 45. (They are not mistakes, but yes, these details should have been explained….) As for political orientations, interestingly the “battleground” states of Ohio, Pennsylvania, and Florida are right in the middle of the pack at 24, 25, and 27.

 55. Mary Craven Derby 22/11/2012 2:50. Sorry to read about your plight. These rules about preserving the look of a house are completely ridiculous, I’m sure your windows can be replaced with ones, which stop the heat escaping, yet are still in keeping with the area. Our government could do with following the examples of Scandinavian countries, where the people living there make sure the poorest have proper insulation in their homes. Unfortunately our PM has got his priorities wrong in looking after the poorest in the UK.

 56. you're the Red Steel I often see jousting over at FR, I love your stuff. Welcome. BTW, any idea what I could have done to get banned/suspended at FR without even a SINGLE post to my name? Unless a person's first post at FR being in the Natural Born Citizen forum is "crime" enough to merit exclusion? I also recognize at least one 'bot who wandered over from FR to this thread. Heh.If not you, who? If not now, when?F/J

 57. Jade quand j’dis que c hypocrite l’histoire de poutine…J’dis que c hypocrite PRÉTENDRE vouloir manger santé pour ensuite se bourrer la face et EN PLUS aller pleurer sur le sujet…Y’a absoluement RIEN de mal a vouloir/aimer la poutine…C’qu’il y a de mal c’est etre hypocrite ou ne pas assumer ses choix…Si ton choix c l’classique…Bravo de l’assumer pis AMUSE TOI !!!

 58. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to read more things about it!

 59. Disc replacement is now considered far better than fusion in cases where it is applicable. I find it interesting that so many facilities fail to mention such a positive and revolutionary procedure that is so far superior to fusion when applicable for maintaining normal range of motion and reduced chances of future disc damage due to the fusion causing strain on above and below disc’s due to the lack of movement at the fusion site. So why did you skip over such a important option?

 60. Don't beat yourself up too hard about having a crabby day. I'm sure Moomin has had the same types of days. Sometimes I get mad at my baby for crawling amid the computer wires for the eleventh time in thirty minutes… but then I yell at myself for not just finding something else for him to do. That sounds like a fabulous story, The Twits.

 61. Fra der tilbrakte mine 16 første år i VestTelemark (32 år siden jeg flyttet) har vi noen artige ord:ikønn = ekronsvintoks = grevlingbjor = beverstutlæten = dum, toskspejel = styggtile = gulv (muligens av engelsk opprinnelse, det var mye engelskmenn der i tidligere tider pga gruvedrift).sess = stol eller bakentrev = loftrise upp = stå opprø = prate eller snakke medrøast = vi snakkes i betydningen ha det bra.

 62. Exactement,c’est ça qu’il y a de magique avec Luyat: les années passent, mais on a toujours l’impression que c’est la première fois qu’il commente. Il découvre les noms des joueurs (dès fois, il cède à la facilité: tout à l’heure « Ferrero » à la place de « Federer », c’est un peu…Mais bon, devant tant de talent), les tours qu’il faut passer, les règles du jeu tout ça…

 63. Great stuff William. Thinking about your destiny is a wonderful thing to do every few years, it’s amazing how it changes as we get older. I wonder if most job candidates would be able to do this well, and what it would tell us about their ability to do the job at hand? When I ask candidates questions like “what makes you want to work here” or “where do you want to go with your career” I often get blank stares. It’s not always something people have thought about nearly enough, and let’s face it, we’re all reinventing ourselves on a regular basis.

 64. I only wish to contend we am newbie to blogs as well as severely favourite you’re website. Very expected I’m expected to bookmark your site . You unequivocally have glorious articles as well as reviews. Thanks the lot for divulgence your blog.

 65. i like how all videos say blottes and stuff can be purchased at your local homebrew shop , seriously i lived in ATL and Charl. NC, bot major cities and havent found anything remotely close to thess so called homebrew shop

 66. A quick concession before I too must bow out and return to the work I should be doing: Yes, consumers do need to learn ethical behavior and to respect an artists right to be paid. And yes, I see modeling and teaching that ethic as an important part of my work. We may quibble about the gray areas, but we’re very much in agreement on that point. After all, I want you to consider it worth your while to write something new (and soon! You think maybe if folks pirate all the jukebox musicals from last season they’ll go away?).

 67. No, it’s actually about a bunch of whiny crybabies looking for something to bash Christie about. Mission Accomplished. P.S. Enjoy the “victory” whilst it lasts, the Governor will be back tan, rested and ready the first week in January.

 68. | le 24 juin 2011 à 15:47fantasmez,et imaginez autant que vous voulez, c’est votre question, pas la mienne vous parlez de vous comme c’est la question de ce blog de n’avoir pas précisé les langues d’écriture des commentateurs, et autres conditions (nombre de lignes, de liens pour un billet, comme cela se fait dans des rencontres.) Il est trop facile de s’en prendre à la modération et à la censure !

 69. Exactly what we needed….another clueless person writing an article straight out of their rear end. The problem with the assault weapons ban of the 90s is that it is actually very difficult to define an “assault rifle” and that ban had ridiculously arbitrary language. You also have to realize that these “assault weapons” represent a tiny fraction of all homicides. First person shooters have also been a popular political target by clueless politicians. The evidence is just not there. Do some research PLEASE.

 70. I guess the GOP strategists have an opening for them there. They will readily dump another 10% of the white vote to make room for that critical 2% Asians who may now have second thoughts.

 71. this is a great help for someone like me who likes to sing along while listening to diff korean osts though i don’t understand a single word of the song hahaha….makes me appreciate korean dramas more…awesome…you’re just great! thanks for the effort…

 72. haha so i just clicked on your tumblr blog to see if you’ve been updating that a little more frequently and i saw the post about you cheating on blogger. it’s true, we miss you here. i promise things will be better if you come back. i’ll leave the toilet seat down and cook dinner sometimes. don’t give up on us…and, to make this post relevant, cool shirt!

 73. No, the sun is getting hotter. That would heat things up a bit right? There is no evidence that our carbon footprint on the earth is affecting the globe. Al Bore is an idiot. The only reason they want us to buy into the idea of global warming is so that they can start a global, yes global carbon tax. The powers that be are already talking about it.

 74. Reading your words made my spirit filled with hope….hope that this world's morals aren't decaying as I thought. It is so wonderful to see that the media and it's influence cannot touch our inner compass on right and wrong.

 75. bravo ! Cà, c’est de la prise de risque assumée ! Jo vainqueur alors qu’il est blessé et n’a pu s’entraîner !@Fred: très original ! Federer en finale, mais battu par un non top 16, probablement Raonic ou Tomic ?

 76. Mr. Kevin, do you do isolated biceps femoris exercises? Or is your leg workout just those three exercises?Keep it up, great strength and motivation. No wonder you’re the best, rock the world and gym!Best regards,Daniel

 77. Moi, quello che Miguel Martinez vuol dirti è che l’Islam, NON essendo un blocco unico, da vita a giurisprudenze e comportamenti anche in contrasto tra loro…Del resto è ciò che è successo e SUCCEDE coi Cristianesimi. La tomba monumentale di Leonardo da Vinci fu distrutta dagli Ugonotti, i Calvinisti francesi durante la guerra civile francese del 1562-1598, ben due secoli PRIMA delle altrettanto DEVASTANTI iconoclastie della rivoluzione del 1789….

 78. Hey! Would you mind if I share your blog with my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Thanks

 79. I want to gain some experience in the field of business and decided that flipping products on craigslist and ebay would be a great place to start. Does anyone else have experience in doing this that can tell me if it’s worth it? Thanks for your answers!

 80. I couldn’t have really asked for a more rewarding blog. You are available to offer excellent advice, going on to the point for simple understanding of your visitors. You’re surely a terrific specialist in this area. Thanks a ton for always being there individuals like me.

 81. To Mark & Family. Your Mother was my friend and I will miss her dealry.She was a great Woman.But now she will sing in Heaven. God bless and you are in my prayers. Love You guys Essie. — Marika

 82. masih soal cara copy file dari UnlimDL ke PC.. sy sdh menggunakan ifunbox.. cuma file mp3 nya itu ada dimana ya? saya sdh pake search file ga nemu.. atau dari "system application" dan masuk ke folder "UnlimDL" juga belum nemu posisi file mp3 nya..Gimana yaa?

 83. Cartea : Izbaveste-ne de rau, pag. 142-143, Ravi ZachariasDa, intr-adevar e destul de greu sa separi pacatul de pacatos, sa-l condamni p eprimul si sa-l iubesti pe al doilea, neconditionat, asa cum doar Dumnezeu o poate face. Pentru asta trebuie sa-ti oglindesti fata tot mai mult in chipul Lui si sa devii tot mai asemeni Lui. Greu, dar nu imposibil. Asa sa ne ajute Dumenzeu!

 84. UHHHHHH! QUE DELICADITOS SALIERON LOS GORRONES!! MEXICANOS TENIAN QUE SER! SERIA MEJOR QUE SE PUSIERAN A LEER Y ASI APRENDAN A ECRIBIR CORRECTAMENTE CON BUENA ORTOGRAFIA. SI QUIEREN VER "TARAVISA" EN EL EXTRANJERO, PONGANSE A TRABAJAR Y CONTRATEN POR CABLE. FALTABA MAS…..JAJA

 85. Yael and Tiger Mike, good points. I will add that the committee may have been attempting to control Obama by awarding him the prize, steering him to “peaceful” decisions during his presidency. The committee made inappropriate selection, though Obama may earn it later.

 86. Pues sí señor, ¿y por qué no iba a ser una sardina? Es una sardina. Tal cual.Y con esto hemos terminado con las cinco incognitas, hoy has estado brillante, cuatro de cinco. Muchas gracias a todos, y en especial a los acertantes, Jose y María Jesús.Salud y República

 87. nas , a u mnie w domu zawsze robiÅ‚o siÄ™ dziwny tzn pseudo pischingier tzn bez kÄ…pieli wodnej – tylko masÅ‚o wymieszane z gorzkim kakao, cukrem waniliÄ…, wódkÄ… i żółtkami. I tak siÄ™ przez lata do tego smaku przyzwyczaiÅ‚am, że klasycznego, a raczej prawdziwego pischingera nie lubiÄ™. Ot, co czyniÄ… te przyzwyczajenia wyniesione z domu.

 88. that Student should start finding his interst as early as possible.i agree with you,but few years back there was survey in that survey they found that mejority studants study become graduate in one line and do the job in another line.Mejority studants just study without knowing and finding there liking.After becoming graduate they understand what they wanted to study and what they have studied.Now a days this is changing as many television stations have good educational programmes.

 89. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 90. es n power house. I would have been dead at least 11 years now. the guys that did not go with me to mayo are all gone. awesome awesome. and have to mention all the awesome people that worked on treating me. dr foot is one of the most awesome doctors ever. and the lady that sat at the foot of my bed after surgery and watched over me. dont know who she was but that comfort was beyond measure. I tell everyone that if mayo isnt in heaven then I aint goin. and you can put this in the bank. al cox. Luther Mi. ps. tell dr foot and Kasperbauer I said hi.

 91. I need to start running again… in the days before children I used to run two or three times a week – only a few miles each time, but it was something I enjoyed. “Finding time” now seems to be almost impossible (unless I get up at 5am, and run in the dark)…

 92. I can’t get my livejournal sitemap to work It reports “URL not allowed”, because all my posts are immediately under the root of the site (e.g. foo.com/a.html) while the RSS/Atom feeds are under a subdir (e.g. foo.com/data/rss). Any way to remedy this, knowing that I have no control over how livejournal works?

 93. Uno · martedì, 18 dicembre 2012, 4:10 pmSe uno scrivesse che vi è il principio dell’immortalità Solo un perfetto imbecille potrebbe scrivere tali cose.Il tuo esempio significa che non hai capito il significato di Principio (che deve essere fattibile e che magari, per colpa o interesse privato) noi non siamo iun grado di realizzare.In un altro post Lerner ha scritto dello sfruttamento degli immigrati. Quel tipo di LAVORO non è parte del Principio Menzionato. Quello è un Reato.

 94. Remember the Chick-Fil-A controversy? My son posted on facebook that he went and ordered food on the restaurant’s support day and, boy, did that ever create a controversy amongst his facebook friends. He had no idea his statement would create that strong degree of emotional reactions. I’m looking forward to seeing what you and your readers have to say on how Christians should speak up on cultural events!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.