Після звільнення з в’язниці журналіст, блогер, в’язень сумління Руслан Коцаба одне зі своїх перших інтерв’ю дав саме виданню nr-logo. Розмовляла головна редакторка  Віра Андріюк.

У франківському кафе екс-політв’язень Руслан Коцаба, який за свої погляди 1,5 року провів у тюрмі та якого намагалися засудити на цілих 13 років, розповів про події у країні, власні плани, шляхи виходу з кризи та про те, що до його інтерв’ю також варто ставитися критично.

Вітаю тебе, Руслане, на волі. Отже, почнемо: чи змінила в’язниця твій світогляд?

Screenshot_3

Звичайно, що змінила. Але так, щоб аж дуже, ні. Просто в’язниця, як кожне життєве випробовування, — нелегке. Воно просто викристалізовує те, що є в середині. От уяви собі, заходиш у камеру — ну, просто уяви, я розумію, що не дай Бог, — для співкамерників глибоко байдуже: яка в тебе освіта, вік, який у тебе на волі був соціальний статус... Їм цікаво, яка ти людина. Тобто ти повністю обнулюєшся і «завойовуєш» місце в камері відповідно до свого справжнього статусу, ніби так. Тобто тут тобі ніхто не допоможе… Ну, але я би не радив комусь цей досвід проходити. Проте до мене з повагою всі ставилися, я, при тому всьому, і в тюрмі, як і на волі, не позбавив себе права говорити все, що я вважаю за потрібне, та відповідати за свої слова.

Я БУВ МОРАЛЬНО ЗОБОВ’ЯЗАНИЙ ЦЕ РОБИТИ. ТОМУ ЩО Я БУВ ЄДИНИЙ ЖУРНАЛІСТ, ЯКИЙ БУВ ТОДІ АКРЕДИТОВАНИЙ ПО ОБИДВА БОКИ ФРОНТУ

— Чи не відчув ти після того, як вийшов із в’язниці, що зневірений?

— Звичайно, що моральна пригніченість така є. Тому що це нелегкі випробування, і фізично, напевно, теж. В’язниця для того, щоб людину розтоптати. Але щоби я перестав там вважати те, що я вважав? Я — чоловік! І чоловік відповідає за свої слова. Я знав, що мене арештують, і готувався до арешту. Я знав, що інакше я не приверну уваги до цієї проблеми. Тому що я був морально зобов’язаний це робити. Тому що я був єдиний журналіст, який був тоді акредитований по обидва боки фронту. На жаль чи на щастя, ніхто мене не підтримував в інтернеті, але сьогодні я бачу, що моїми словами 2-річної давності говорить більшість українців. Бо, видно, такий був вплив пропаганди, що люди думали, що вони говорять буцімто свої думки.

Зараз люди дозріли до справжнього осмислення трагедії, в якій опинилася держава. І я думаю, що люди, напевно, вже й забули, що два роки тому вони зовсім по-іншому думали… Вони вважають, що це вони й у той час так думали, що от вони були за мир. Забули, що все ж таки саме Галичина, Західна Україна підпалили запал «державного перевороту». Тобто ще за кілька місяців до подій на Донбасі ми тут, галичани, захоплювали стіни адміністрацій, блокували військові частини, підпалювали СБУ, МВС і забирали їхні збройні арсенали. І при тому всьому вважається, що це був такий, скажімо так, драйв. А коли почали це робити на Сході — кажуть: «Так вони ж терористи, бандити».

— А яка саме твоя думка зараз? На Сході — це війна повноцінна, це війна громадянська, це АТО?

Це є громадянська війна з іноземним втручанням із обох боків. Більше того, вона фінансована ззовні. Тобто з одного боку — аферисти з різних міжнародних валютних фондів, з іншого боку — Росія. Однозначно, що би ми не думали, все ж таки Росія є нашим найбільшим сусідом, а географію не відміниш. Проблема в тому, що Росія, політична еліта, яку виховав Путін, нам ніколи не вибачить нашу незалежність. І тому, знаючи про цю особливість, треба було навпаки ставати кращими, а не брати гірше від сусідів. Справа в тім, що я і зараз повторюю: нормальні реформи, соціальні й антикорупційні зміни в державі — і не треба було б ніякої війни. Люди просто би до нас повернулися.

ЩОБ ЯКОМОГА БІЛЬШЕ ЛЮДЕЙ ІЗ «ВАТНИКІВ» І «ВИШИВАТНИКІВ» СТАВАЛИ АДЕКВАТНИКАМИ

— Скажи, от ти зараз намагаєшся знову продовжувати свою журналістську, справжню критичну позицію доносити? Як це бачиш?

— Взагалі, журналістика за своєю суттю — це є критична річ. Журналіст, який хвалить щось, — це як мінімум або комерція, або речник чи прес-секретар якоїсь певної організації, чи комерційної, чи політичної. Не можна нікого хвалити. Журналіст має вишукувати проблеми, ставити їх вперед, показувати, можливо, навіть шляхи вирішення. Я не знаю як, скажімо, перебити зараз ту ненависть, яку уклали уже за цих два роки в наші душі пропагандистські ЗМІ. Але знаю, що по-любому треба про цю проблему говорити, щоб якомога більше людей із «ватників» і «вишиватників» ставали адекватниками. Нам адекватникам є про що поговорити. «Ватники» та «вишиватники» — це чисто політична технологія, щоб розсварити народ і таким чином ним маніпулювати.

— Ми в «Республіці» багато говоримо про те, що колись нам доведеться простити, інакше не рухатимемося далі. Нам потрібно здійснити примирення. Чи готовий ти брати на себе якусь відповідальність і робити спільно заходи до примирення Сходу та Заходу?

— Я вже у чому тільки не брав участі. Вже дехто навіть каже, що я був професійний революціонер. Спочатку Українська Гельсінська спілка, потім студентські акції протесту, «Революція на граніті», потім Помаранчева революція, потім Євромайдан. Як вияснилося, майдани ми дуже класно навчилися робити, але єдине, чого не навчилися, — управляти державою та впливати на владу.

КАМУФЛЯЖНО-ШАРОВАРНА ДИКТАТУРА

Так, всі думали: «Ей, зробили майдан, тепер нехай вони за нас продовжують». А вони нічого не хотіли виявляється, т. зв. еліта наша («укрсучеліта» — українська сучасна еліта). Вони хотіли просто помінятися, от щоб одних відтиснути від корита та й самим туди припасти, до халявських грошей. Тому я вважаю, що не можна зараз робити жодних майданів, тому що ще один майдан перетвориться на військовий переворот. Але при тому всьому я хочу зауважити, що я як демократ все ж таки вважаю, що як не буде у народу можливості брати участь у мирних, ненасильницьких акціях протесту, у страйкуваннях тощо, то це тоді диктатура. Цього якраз, до речі, влада й найбільше хоче. Вона хоче нас залякати, зневірити, а потім людьми з такими відчуттями дуже легко маніпулювати. Гнів, злоба, зловтіха, жовч... І таку людину дуже легко посилати, куди потрібно владі. Ця влада боїться навіть мирних, ненасильницьких акцій протесту. Ця влада боїться зміни влади, тому що на цій хвилі ненависті вони стільки ненависті народу вклали, що вона обов’язково проти них і повернеться. І я думаю, що вони це розуміють.

Screenshot_2

Ми стрімко летимо у прірву. Хтось це зве тоталітаризм, диктатура, а я це називаю камуфляжно-шароварна диктатура. Камуфляжна, тому що це істерія, буцімто під час війни неможна нікого критикувати, бо це, як на моєму прикладі називається, «державна зрада». А друге, шароварна — тому що такий галімий, тупий шароварний наш типу «патріотизм» використовується проти людей. Є інструментом для збагачення олігархів.

НАШІ ПОЛІТИКИ — М’ЯСНИКИ, ВОНИ ХОЧУТЬ ПРОСТО, ПРИКРИВАЮЧИСЬ ЦІЄЮ ВІЙНОЮ, ПАТРІОТИЗМОМ, ТУПО КРАСТИ ГРОШІ

Національна ідея має бути — ідея миру, достатку та правди. Усе інше — це все від сатани. Тому ще раз скажу: якщо в нас буде краще в економічному, соціальному, гуманітарному плані, у політичному сенсі буде стабільність, то проблема Криму й Донбасу сама відпаде. Вони до нас повернуться. Якщо буде так, як зараз, то, швидше за все, ми розпадемося як держава на фазі утворення. І частину заберуть Польща, Словаччина й Угорщина, Румунія, ну й більшу частину, звичайно, забере Росія

— Я особисто думаю, що нинішня влада навряд чи зможе це зробити.

— Вона повинна була б нічого не робити, окрім реформ. Тому ця влада вже програла та вона чекає свого кінця, як «свиня чекає ножа».

— 100%. Ти говориш про примирення, що треба все ж таки сісти за стіл переговорів із тією стороною. Чи доцільно?

— Однозначно. Політика — це вміння домовлятися. Стріляти? От про що ти уже домовлятимешся з мертвою людиною?! Я таку завжди аналогію проводжу. Сім’я на грані розпаду. Є три виходи із ситуації. Перший — сісти, на кухні переговорити спокійно, спробувати один одному вибачити і жити далі. А другий варіант — просто також сісти спокійно, переговорити і вирішити розлучатися, але так, щоб не травмувати дітей, майно порядно поділити. Третій варіант, останній, найгірший — це коли знищити один одного морально, фізично, зганьбити себе на весь світ, втратити всіх своїх друзів і близьких у цьому скандалі. От ми перші два варіанти оминули, а перейшли одразу до третього.

Наші політики — м’ясники, вони хочуть просто, прикриваючись цією війною, патріотизмом, тупо красти гроші. Уявіть собі, мільйони, мільярди поклали на якийсь там паркан на лінії розмежування. То це ж курей огороджують так.

— Сівши в тюрму, ти залишився один?

— Розумієте, я переконався, що мене практично всі зрадили. Мене не зрадили тільки мама, дружина, діти, ну, і фактично всі старі мої друзі лишилися… бо не знали. Виявилося, що інші - залякані, нещасні істоти, які навіть не спромоглися на телефонний дзвінок до моєї дружини чи до мами. Виявляється, коли я в центрі міста зустрічаюся з ними, вони, самодостатні люди, мені кажуть, що в центрі міста відеокамери встановлені, тому давай трошки вбік відійдемо. Я ось таке пам’ятаю тільки за часів, коли розпадався Радянський Союз. Це село. Про яку Європу ми можемо говорити?! Я зараз он тільки приїхав, із дітьми були на річці. Там бички, сміття люди покидали. Та не Європа ж прийде нам прибирати… Якщо ми не маємо сили донести недопалок до смітника, то про що будемо говорити. Реально, я бачу те, що я раніше пропонував більш революційне, а нам треба еволюційний шлях. Еволюція — це можливо. Але зараз, я не бачу своїх дітей у цій державі, де будуть бігати якісь люди в балаклавах, із нелегальними автоматами й обливати когось зеленкою, можуть ні з того ні з сього ніс тобі запхати в печінку, бо ти не так говориш або не так думаєш. Це не є нормальна держава. А держава, до речі, як махіна, як система примусу ще більше це стимулює. Тому що є поняття «країна» — ти, кафе, діти твої бігають, земля, ліс, а є поняття «держава» як знаряддя примусу, тиску — це районна адміністрація, обласна адміністрація, СБУ, МВС тощо. Вони зробили з держави посміховисько.

СУСПІЛЬСТВО ХВОРЕ НЕНАВИСТЮ. ЦЮ ХВОРОБУ ТРЕБА ЛІКУВАТИ

— Ти говориш «зрадили». Дійсно, зрадили — це факт. Тебе майже ніхто не підтримував із журналістської спільноти, з колег. А як вони зараз до тебе ставляться? Намагаються зустрітися, порозумітися, вибачитися?

— Із Франківська жодного інтерв’ю. Це означає, що ми не заслуговуємо на демократію. Тому що не пройшли елементарного випробовування на порядність. Більше того, військовий комісар Пархоменко, на свідченнях якого базувалися оголошені мені підозри, тобто він був одним із ключових свідків мого звинувачення, — то він потім у сусідній камері сидів. За хабар.

— Давай веселіше! Яким бачиш майбутнє України?

— Якщо політична еліта сяде за стіл переговорів і зробить примирення на Донбасі, то все одно стартові умови ще набагато гірші, ніж були 25 років тому. Нам все одно тоді треба напружуватися, щоб державу вивести з цього ступору. Цей президент — гібридний, ця гібридна влада, вони можуть тільки гібридні війни робити. Нам треба перевибори. Але я боюся, що ця влада панічно боїться будь-яких перевиборів, тому що вони можуть не встигнути добігти до аеропорту. Мій покійний батько казав: «Чим частіше в унітазі змивати воду, тим чистіше повітря і менше бруду», — перевибори не зашкодять. «Ватники», «вишиватники», ті, якими легко дуже маніпулювати, повинні бути маргінальні. А потрібні адекватники, які хочуть добре жити, без усяких тих політичних «напрягів», хочуть мати роботу, здорових дітей, мирне небо над головою, мирні помисли в голові. Ми таким чином відчуємо, що ми дійсно крокуємо разом із цивілізацією, а не йдемо штампами 30-х років: я говорю або про інтегральний націоналізм, або про махровий комунізм сталінського типу. Суспільство хворе ненавистю. Цю хворобу треба лікувати. Але я вважаю, що такі лікарі, як НАТО та МВФ, — погані лікарі.

— Будемо закінчувати. Скажи, будь ласка, побажання нашим читачам.

Навіть моє інтерв’ю сприймайте критично. У вас має бути на все власна точка зору. Власна точка зору — це дорого коштує.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
29.09.2016

Вхід

128 thoughts on “РУСЛАН КОЦАБА: «НАШІ ПОЛІТИКИ – М’ЯСНИКИ, ЩО ТУПО ЗАРОБЛЯЮТЬ ГРОШІ»”

 1. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the exact same niche as yours and my visitors would truly benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Cheers!

 2. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 3. I have been surfing on-line greater than three hours nowadays, yet I never discovered any fascinating article like yours. It’s pretty price sufficient for me. In my view, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the web shall be much more helpful than ever before. “Nothing will come of nothing.” by William Shakespeare.

 4. Do not clean your face at regular intervals daily with water. Wipe your face instead of rubbing with a cloth. Drink plenty of water. Take small, frequent meals and avoid protein-protein diet. Use less to be completed in the summer, and remove it before going to bed.

 5. This looks wonderful for the holiday season. I can pick up the poppy seeds mixture at a local store all made up and ready to go for such a cheap price. I've made swirl cookies and we all loved them. I know we would love this, and I would make it except for the tanzong starter…I need to try this!

 6. 136Thanks in support of another informative place. Where to boot might I get that kind of info printed in such a perfect way? I’ve a impel that I’m merely at this moment functioning taking place, and I have been by the look not on on behalf of such info.

 7. Both of these stories kind of make me cry a little. I couldn’t even read Mel’s post yesterday because I knew it would make me sob. Maybe it’s the time of year but I find myself getting emotional over the littlest thing lately, especially happy stories. I am going to make my husband choose the photo to submit. I have too many to even contemplate going through them all. And that way if I don’t win, it will be his fault.

 8. Anh Dũng ơi, Larry là ông xếp trong chỗ làm, còn chồng là chồng Th ở nhà . Giấc mơ vừa có hiện tại (ông chủ bây giờ) , vừa có quá khứ (Khung cảnh nhà xưa) cùng việc đang xảy ra là phải làm lại hồ cá bị rỉ nước .Chồng Th đi làm sớm, nên vợ dậy sớm theo.

 9. Bom texto, Juvenal.Deu para imaginar o teu suplício e recordar outros de igual teor mas não deu para "sentir", já que fui um dos felizardos que não apanharam paludismo (aliás, nunca estive doente na Guiné). Quanto a isto, já pensei que as Anopheles nunca quiseram nada comigo ou então eram de tipo especial, só chupariam sangue limpo de Plasmodium.Grande abraço do amigoManuel Joaquim

 10. Hvad er dit yndlings stykke tøj for tiden?Hvad for nogle blogs læser du selv?Hvad laver du i fritiden?Hvor lang tid bruger du normalt pÃ¥ at ordne makeup?Er der nogle kendte som har en stil du virkelig godt kan lide eller inspirerer dig?Vil gerne lige rose din blog! Synes det er super fedt at du poster indlæg hele tiden – og sÃ¥ er det ogsÃ¥ fedt at du er sÃ¥ venlig nÃ¥r du skriver og virkelig er taknemmelig

 11. I have my doubts about Ivins. He was obviously psychologically fragile, and it’s possible that he simply snapped at the prospect of going through what Hatfill has gone through all these years. As Jerry Pournelle pointed out, the whole Hatfill mess, along with the Richard Jewell business, makes one wonder about the basic competence of the FBI.Tschafer

 12. Pel que fa als costums —la monogàmia i això— no és que siga ni pitjor ni millor, és qua després de tant segles, imagina’t ara canviar-ho. Aquestargument no és meu sinó del senyor Montaigne.Pel que fa a l’etnocentrisme, no sé, escric un dubte, però l’escric baixet. Que potser no és la postura “normal”? Vull dir que la manera irreflexiva de ser de les cultures és l’etnocentrisme… I que el contrari és un recargolament. Ei, però que a mi m’agrada.

 13. i love to se when you get facefucked. especially when the crazy guy with all the tattoos fucks your throat until you cries, nice barf btw i wish it was my cock that pound your sweet sweet throat. do more of that shit Ariel.

 14. "nan mais c'est parce que j'lai psné sur le parquet et cest pas stable donc elle a du mal"ou encore "rhaaa jsuis myope jvois rienh k,ça doit indiquer 56 mais oui cest surement ça rholala lils sont coquins mes yeux a lire 60' cest àpas drole la myopie!!"

 15. Fantomzeit – Dunkelheit oder Leere im frühen Mittelalter? » Bericht über die Artus-Legende auf Focus-Online : 1. September : […] Renate Laszlo sah die Verwandschaft von Aurelianus und Artus (Zeitensprünge 1/2007), sprach von Identität beider und spürte den überlieferten …

 16. Marc,Je suis sorti de mon hébergement free initial sans aucune douleur avec :- wordpress- un plugin de redirection de posts (?p=… devient « 20110112-fgéldfsgékjdfsgkj » et le plugin gère les deux formes)- un fichier à la racine de l’hébergement free pour rediger proprement vers le nouvel hébergement.Bon tu dois perdre un peu en référencement, mais ca va remonter vite si tu fais correctement le transfert !!!Merci au passage à Franky pour cet article auquel j’adhère également totalement !

 17. Just my opinion… but homes with value in towns even like Ridgewood are cutting their price. Not by very much but it is indeed happening… and they are just sitting. Pricing pressure from the top causes the market to adjust, correct, to a new reality. This is how capitalism works.

 18. Thanks a lot for providing individuals with an extremely remarkable possiblity to discover important secrets from here. It really is so excellent and as well , stuffed with a lot of fun for me personally and my office fellow workers to visit your website particularly thrice every week to see the newest secrets you have. And of course, I am just always contented with all the tremendous guidelines you give. Some two ideas in this article are undoubtedly the most efficient we have had.

 19. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again very soon!

 20. Hi, I do believe this is an excellent website.I stumbledupon it I’m going to come back yet again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 21. na rynku sportowych limuzyn za 30 000 pln zrobiło się ostatnio gorąco… można za tę kase kupic bardzo ładne 330i e46 coupe, sedana czy kombi – jak ktoś chce… ale można też kupić alfe 156 GTA! No i które autko lepsze? alfa ma 250 km, bardzo ladne skory w srodku i bywa ze ma ponizej 100 000 km – auto z polskiego salonu bezwypadkowe. Ja bym sie zastanowil

 22. 1449e – 145I was just searching for this info for a while. After six hours of continuous Googleing, at last I got it in your web site. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative web sites in top of the list. Usually the top websites are full of garbage.ca

 23. Thanks Megan and Drew! And I know what you mean. It seems like Shirk’s birthday was a year ago with the way we have been running around since then. I’m glad I could see all of you before I took off though. Even though i’m not gonna be around for a while, yall should give Ashley a shout when you can! She’s always up to do stuff and has some more time on her hands now that i’m not there holding her back! Haha. I hope yall are doing well, and stay in touch!Rob

 24. Great interview, glad to come upon it and to be reminded (of Virginia Woolf’s perhaps advice) to read only what inspires you and never out of obligation. I look forward to spending more time with Kathy’s work very soon, as I have loved it at Fictionaut and where I have spotted it.

 25. Grazie per l’opportunità; Valentin si è fatto vivo con me per la prima volta ( sotto forma di studente) e grazie a voi ho scoperto subito che si tratta di una “bufala”. Se non fosse per il fatto che veramente c’è chi muore di freddo sarebbe da dire ” per fortuna è il solito pacco”.

 26. Føler med dig og dit hår. Er selv i gang med samme proces, og det er virkelig svært ikkeat løbe ned til frisøren, og få det bleget. Jeg vil helt sikkert prøve dit råd, så jeg kan få én farve hår i stedte for to!

 27. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. Is there a way you are able to remove me from that service? Many thanks!

 28. for eating fish. Im Missy Blog analysiert das TeamBaselPop die Frauenfiguren in Tarantino-Filmen: Von Kampfmaschinen und Sexobjekten. Das LaDIY-Fest, ein Mitmachfestival in Berlin, sucht noch Helferinnen. Freiwillige vor! Cathrin

 29. I fully believe that Governor David Paterson has betrayed all the people of the state of New York with his pick of Jonathan Lippman. He only picked Lippman because of Shelly Silver and we should remember this if and when Paterson EVER runs for anything again. While I’ve always supported David Paterson, I will NEVER back him again for this one, and big, misdeed of choosing Lippman to continue the corruption throughout the state’s court system.

 30. He wat een lekker helder stuk weer. Eerst al aangenaam verrast door je verhaal bij Standupinspiration en nu weer zo’n heldere blogpost, ik ga maar eens een abonnement op je nemen:-) Mooi ook hoe inhoudelijk dit stuk over vermeende weerstand weer teruglinkt naar je stuk over “durf te vragen”…cirkel der eenvoud is rond. Hoop vaak van je te lezen en horen!

 31. Bon dia Violant,Fa molt temps que no tinc massa temps per passar de visita… ara que he acabat una tasca molt feixuga potser podré normalitzar una mica la meva vida… esperem que si.La teva proposta de Nadal es molt xula, si puc ja faré alguna cosa per col•laborar.Petonets, =;*****)

 32. 8-7-12Mirela spune: Buna. Ai putea sa imi cauti si mie driverele de sunet si video? nu prea ma pricep. Sunet= smwdm.sys iar pt video = ialmrnt5.dll . Cred ca astea sunt. Ms… +50V-a ajutat acest raspuns?

 33. I overhear the 4 cubes nearby going over every detail. Tried to tell one of them that even (especially?) "reality" TV is scripted but she wouldn't listen to me. Let's make Gitmo detainees watch this drivel – now that's punishment! Larry Weeks

 34. Heather Jones · There are three books with a skateboarding theme in the Orca books. The high school series – Orca Soundings – has one called “Grind” by Eric Walters (a favourite author); the Orca Currents series that is aimed more at grades 6 – 8 has “Skate Freak” by Lesley Choyce; in the Orca Sports series is “Powerslide” by Jeff Ross. The Orca Sports books are longer in length but still at a lower reading level. The Orca Sports series is proving popular in my school library with grade 9 boys who are weaker readers or lack reading confidence.

 35. Ho visto il film proprio ieri sera. mi è piaciuto. non ho letto il libro ma è emerso bene il senso della dualità.ora, necessariamente, recupererò le 1000 sfumature che ogni libro fornisce andando ad attingere direttamente dalle parole di oscar wilde.

 36. I am really enjoying the theme/design of your site. Do you ever run into any browser compatibility problems? A number of my blog audience have complained about my website not working correctly in Explorer but looks great in Safari. Do you have any recommendations to help fix this problem?

 37. fresh content will keep visitors coming back…for more and that’s what you ultimately want anyway. your subscribers will be notified every-time you post that content as well so it’s important to keep yourself popping up in your readers in-boxes. they subscribe to your blog because they want…

 38. They great submit, i will subscribe for your RSS. I noticed that you simply may possibly require some support with maintaining your website, this short article is excellent for supplying tips regarding how to maintain your web site for low cost. It helped me hold my personalized and small business site functioning easily.

 39. Today, with the fast life style that everyone is having, credit cards have a big demand in the economy. Persons from every discipline are using credit card and people who are not using the credit cards have made arrangements to apply for 1. Thanks for spreading your ideas on credit cards.

 40. comentou em 10 de janeiro de 2011 às 00:32. Oi Júlia.Seus vídeos são sempre otêmos! Me divirto e aprendo horrores.Gostei muito do último, porém fiquei morrendo de pena dos seus pincéis com tanta esfregação. + tem que ser assim né? hahahaha.Bom a minha dúvida é sobre o BRUSH CLEANSER da MAC. Comprei ele no free-shop, porém ainda não usei. Tô com medo da dosagem. Você me dar uma luz de como utilizar ele??Muito obrigada! Feliz ano-novo p vc e p todos do Petisco! 🙂

 41. super application, fonctionne a merveille mais pourquoi avoir ajouter de la pub depuis la dernière mise a jour 😕 ?es qu’il est possible de savoir d’où serra envoyé la carte postale? le plus proche de la destination?envoyé une de suisse, timbré en France et idem depuis l’Espagne? (envoyé en suisse)Salutations

 42. Great piece, Maria. I believe we can make a difference in minimizing “global warming” or “global climate chaos” and it starts by writing to our house representatives, senators and even our U.S. president. I wonder if Michael Moore and Fmr. VP, Al Gore could do a film together on global warming–as a sequel to the film Al Gore did? Hmmm… BTW, thanks for the behind the scenes shot at end of video : )–funny!

 43. Hi Emily! I once used to look out at Victoria every day, as a bartender on the San Juan Islands. But I never got there! Now at have extra incentive to go. But I need to reconcile the tutorial and the recipe. Thanks!- Joe

 44. Wow, I've done 3 of the mentioned professions and was a year away from my RN before deciding that I wanted to go into social work. Haha, this was an interesting read Deb. By far serving was the WORST!!!! Be kind to your servers people!!Hope you are doing well.

 45. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off? I’d genuinely appreciate it.

 46. … »N’avez-vous pas remarqué qu’ils n’ont plus les couleurs d’antan?Qu’ils attirent notre attention par leur rareté en nombre , loin est le temps des enfants qui les attrapaient…N’effleurez pas l’aile du papillon , elle est si fragile.On aime si bien avec le coeur , bien mieux qu’avec les mains »

 47. I think we just figured out why Kate is so exhausted.She's leading a double life.Seriously, that must get exhausting to say and do one thing when you think people are watching then have to sneak around to do a completely different thing when people aren't, or you think they aren't. I get it now.

 48. US Citizen let me shoot his semi-auto Kriss at Gun Blogger Rendezvous last fell, I somehow semi-broke it, loading it. 🙁 Fortunately, he was able to repair my fumble-fingeredness. It was fun, but if I was going to have a pistol-caliber carbine in .45 ACP, I'd probably try to find a Marlin Camp Rifle. If it had a happy-switch, I'd try and find a Thompson. ;-)WV: holehy. No, actually, I usually shoot low…

 49. Third Flower…My spouse and that i are now delighted that Albert could carry out his scientific tests as a consequence of the thoughts he had by your web page. It is every so often perplexing to just generally be making a gift of ways which some people might have be…

 50. WordGirl are you serious?? sounds to be that you need a pill to get rid of him. I think you’re probably worth a lot more. – Wee Caz, Sealand, United Kingdom, 19/10/2012 11:05 hopefully no woman is really that desperate to be staying with a man like that.

 51. this to my mom and she replied, “he’s lazy.” as you can see, she’s an avid reader of newsweek.as you can also see, i too am “lazy.” why use capital letters and grammar etc when one can avoid it? personally i don’t consider this lazy–i consider this reassigning my energies to where they are more needed. :)happy new year!!

 52. Okay first why in the world didn’t Jason get a pictureof you crawling through the tunnel?Second, remember at times like this previous posts on how much you love them.Third, I’M SORRY!What can I say, I quit trying to do anything constructive and relaxing while they are awake after Aric unraveled four rows out of my current afgan. I just went to the kitchen to get lunch!And daddy’s woder why wehand them over and run as soon as they walk through the door. *wink*

 53. I fell in love with Tessa Dare's books about a year ago after reading the Stud Club Trilogy (which was amazing!!). I'm currently in the middle of her first trilogy, The Wanton Dairymaid Trilogy) and I'm so into her stories!! Thanks for the opportunity to win signed copies of The Spindle Cove Series! I can't wait to read them as well!!britney.nicole.d@gmail.com

 54. Hey, I do love your hair in that photo, and that jacket looks super cool and also flattering. I have one that's really cool, but a really shapeless fit so I don't get that much wear from it. Also; 500 Days of Summer made me love the Smiths and until now I have claimed they are 'not my thing'. How wrong could I be.

 55. Ti sei chiesto chi fosse quella persona della famiglia importante e potente del paese che Paolo non ha potuto dire altro? Forse è merito di quella persona che il Sud non è sviluppato? Perché non fare nomi (forse è un nome macchiato dalla giustizia?) solo perché è amico del proprietario o cliente?

 56. lizbettAhahahahahahahahahahahaCrisis AvertedEveryone should just become a liberal now since the government agenda for any & all liberal programs will be funded no questions and anyone that has ever donated to the election of any liberal for any reason shall be paid back.Back to the welfare ways of old…no accountabilityHealthcare reform with no debateBest scam ever perpetrated on the "We the People".

 57. je suis de tous coeur avec mon peuple ,que c’est dictateur qui n’ont rien a faire dans notre pays et c’est conrompus soit punis pour le mal qui on fait a notre beau paysa bats ben ali va t’en ta plus rien a faire chez nous(tunisie) et pour tous nos martyre morts pour nous je souhaite leur rendre un hommagec’est grace a vous que les choses on bouger et nous continurons la luttej’aime mon pays et je suis avec vous de tout coeurSTOP A LA DICTATURE

 58. Are you following route 50 across america? Here in WV, the rail trail follows 50. Do you have an idea when you will be in WV?Here is my web site.GaryMitchellwalkforCancerResearch.WordPress.com When you get to WV on the rail trail, i know a couple who helps people that are walking the rail trail. Their name is Paul and Sharon Weekley.I will be starting another walk in April , 2013.God bless and be safe

 59. Kuku all whatever you called yourself,we surely know you are a product of accra aca, when it comes to issues like this dont invite any other sister schools for assistance,NO other school will talk against Aquinas if so is accra aca.If you think your school is the best we all know the criteria based for the rank africaalmanac.com and its not 100%academics.Its aquinas for life,sorry!!!

 60. Tem razão, porque os requisito para um caso, são igualmente válidos para outro.É por isso que se diz que no caso das escutas ao PM a exigência de ser o juiz presidente do STJ a autorizá-las é uma dupla excepcionalidade. Por ser deferida a um jui diverso do natural e por ser exigível que se adivinhe que o mesmo vai telefonar a qualquer pessoa.É esta a lógica de quem defende o que o PGR e o pSTJ defenderam.

 61. Me semble que c’est 5 symboles et pas 6. De plus ce n’est pas un problèmes de timer, mais d’un nombre de clic limiter (source d’une connaissance chez millenium). Et c’est vrai qu’une fois qu’on a cette outil, ça deviens vraiment plus simple.Par contre est-ce qu’il y a des infos concernant le bug de soa en difficile qui est actuellement impossible a down ?

 62. This fountain would be the greatest present ever for my lovely Kitty, Maura, which just gave birth to 4 adorable kitten !She was adopted by a Russian family living in my country (Morocco), but they had to get back to Russia and gave her to us. We really take care of her and prepare special meals for her instead of industrialized food, but the only problem we have is with water as it’s hard to know when our little Maura want some refreshment.I even liked your facebook page and *REALLY* hope Maura’ll get her fountain !

 63. , "DON'T poke me in the EYE!" At first I thought she had dementia or something because she always called me into her office to gossip about other people. I finally wrote a report on her and turned it into the supervisor. She acted like the passive aggressive, but I think she must've had Alzheimer's or something. I think she finally was let go. —–

 64. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

 65. “Mr. B Natural” and “War of the Colossal Beasts” was my introduction to MST3k. No idea what it was, just interested in the movie, but when they made a [brown] joke about passing the bread truck I knew then and there I was a fan for life. (Though it wasn’t until the Sci-Fi channel episodes did I finally start warming up to Pearl.)

 66. In theory,reference books,anything in one’s field,poetry and sentimental value ones stay, everything else gets sold or donated.In practice, every book an every subject is piled up everywhere – coffee table books: Encyclopedia of Insects; Backpacking Pennsylvania; Furniture projects; Home Brewing; Istanbul; Bech at Bay;The Archivist ‘s Story;Josef Hoffman;The Ukrainian Americans;What Great paintings Say;Monday Begins on Saturday – this is what I can see from the chair 🙂

 67. I spent Valentines day in bed. No, not like that, I had the flu and spent 22 hours in bed, the other 2 were on the bathroom floor wishing I was dead. Maybe not the most romantic of nights, but it saved me from having to go out to dinner. I am just that cheap.

 68. I do enjoy the manner in which you have presented this particular issue and it really does supply me a lot of fodder for consideration. Nevertheless, because of everything that I have experienced, I simply trust as the actual feedback pile on that people today stay on issue and in no way start on a tirade of some other news du jour. Anyway, thank you for this superb piece and whilst I do not concur with it in totality, I regard the perspective.

 69. I don’t think so either. My reasons are based on Google Translate.El barco attravesta una cerraduraOne would have thought that if AGI was being specifically worked on the translations produced would show some evidence of context. After all if I am to talk about canals I need the concept éclusia. I would have thought this was patently obvious.Google is however working in a large number of fields. As far as I can see they are separating NLP from AI. Big mistake! They are however working on the use of NL to answer queries.

 70. ¡Gran poste! Gracias por tardar la época de escribir algo que está realmente digno de la lectura. Encuentro demasiado a menudo el Info inútil y no algo que es realmente relevante. Gracias por su trabajo duro.

 71. Pedro / Moderadores, me digam: qual é o critério para aceitarem comentários? Porque postei comentário bem ponderado, com educação e bem documentado, e ele não está aqui…Se a exigência é baixar o nível como vejo aqui frequentemente, infelizmente nunca vou me habilitar.Gostei deste comentário ou não: 6

 72. Au au auuuuuu,käsiin sattuuuuuu!! 6+5 meni Mirvan mahtavan kannustuksen myötä! Muuten määrättynä mutta hspuissa jokunen kiekko alla,olis ehkä voinu olla matalampiki,ens kerralla sit tietää.. Nyt vaan bepanteenia auenneisiin käsiin. Niin ja kiipeily oli kivaa,ihan mun juttu!

 73. Jason Wahler er kendt fra The Hills :-)Er det mon meningen man kun skal like FB-siden som du skriver, de andre dage har det været et billede? Bare så man gør det rigtigt..

 74. i merely offer happened throughout the article and also the admire him a lot. this key fact can I mean family and friends at once by twitter update. This is exceptionally true, however. I of this nature that much. We appreciate that you.

 75. I have to say it went through my mind too that it was another beekeeping show so soon. But I listen to all the shows because you never know and I know Jack has a madness to his method. Even if I am “not interested” in a subject, which is rare, I listen.Lo and behold, it was a damn good show. I thoroughly enjoyed it. Makes me feel like I could go out tomorrow and start keeping hives.Thanks Jack.Current score: 3 (Please enable JavaScript to vote.)

 76. she has no intentions on leaving because it doesn’t cost her anything to live there. She uses maybe 40% of the child support and pockets the rest. She doesn’t have a car either. She uses her moms. Is living situation taken into consideration?Keep in mind that i’m not trying to completly take her away from her mom. It just that she’s growing up and needs her own room and space to play in. So i’d like it if she at least spend a majority of her time in my custody since the mom has no intentions in moving out.

 77. Wen-ShinDo you mean your attorney can't take the money from you directly?? If so, that’s so silly.You can buy the money order from the post office and give them to your attorney. No Chinese keyboard now.

 78. I together with my friends have been reading the excellent solutions on your web site and then quickly came up with an awful feeling I never thanked the website owner for those strategies. My young boys happened to be so passionate to learn all of them and have surely been making the most of them. We appreciate you simply being so considerate as well as for using certain very good things millions of individuals are really needing to understand about. Our own honest apologies for not saying thanks to sooner.

 79. Ratio,Ik ben het in principe met je eens, maar we willen toch niet de mensen die bijna wakker zijn direct weer wegjagen?Daarom, denk ik, dat het soms verstandig is om bepaalde dingen net even anders te benoemen. Daardoor wordt je artikel toch niet slechter?99% van nederland slaapt nog….. Nou ja sinds de VVD acties wellicht nog maar 98 %…Hoe maken we deze mensen wakker?

 80. Julgar!Quem pode ser considerado como bandido na progressão de crime político no BrasilAquele que julga e sabe que há prova contundente e assim mesmo o absorve da pena, ou aquele que faz as leis e se beneficia por ela, quem é o mais criminoso…deixo esta pergunta para os intelectuais de Platão. ( Ricardo ª Filgueiras )[]

 81. Posted by on July 18, 2012 at 4:08 pm Hi Aidan,Thank you for visiting. Yes there is nothing worse than blogs that are pushing it. A blog must have value and good content.I know people who are blogging every day, but I can only manage once a week.Google likes consistency – so that is how I roll!DonnaDonna Merrill recently posted..

 82. //தொலைக்காட்சி ஊடகங்களால் ஊதி உப்ப வைக்கப்பட்டிருந்த தனது ஆளுமையைக் கண்டு தனக்கே பயம் ஏற்படும்போது இந்த அரசாங்கம் மட்டும் நம்மைக்கண்டு எப்படி அஞ்சாமலிருக்க முடியும் என்று எண்ணிய அந்த அசட்டுக் கோமாளி,// இந்த வரிகளை படித்துவிட்டு, வாய்விட்டு வெகுநேரம் சிரித்துகொண்டிருந்தேன். ஹசாரேவின் முழுமையாக அறிந்தவர்கள் இந்த கட்டுரையின் சாரத்தில் ஒன்றுபடுவார்கள்.ஆனால், லஞ்ச எதிர்ப்பு என்று சொல்வதால், ஹசாரேவை பற்றிய உண்மை விவரங்கள் தெரியாதவர்கள் பலரும் ஆதரிக்கிறார்கள். அவர்களை இந்த கட்டுரையின் தலைப்போ, மொழிநடையோ கட்டுரையை படிக்க வைக்குமா என்ற கேள்வி வந்தது!

 83. Another trope I hate is the guy who’s too nice to actually fuck the prostitute. I think I would be more interested (read: interested) in this movie if he banged a random series of prostitutes, any of whom I would rather see naked than HeHu.Also: Hawkes is so cockrockingly awesome in Martha Marcy May Marlene it makes Teardrop look like a Paul Walker screen test. That movie will curbstomp you, take your lunch money and go knuckle deep into your sister.

 84. You are so interesting! I do not think I’ve truly read through a single thing like that before. So wonderful to discover another person with a few unique thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with some originality!

 85. I had made it with just spinach as i didnt have methi handy…I like the fact that you mentioned about refrigerating the potatoes and using just tender part of the methi…when i was a novice at using methi i used to use the whole methi (not the roots obviously) and was very disappointed when I found trying to chew up the not so tender stems 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.