На додаток до всіх наших проблем, екологія в жахливому стані. Скандал із львівським сміттям не вщухає. При цьому, на Заході переробка сміття є прибутковою справою. Поки не у нас. Розбираємося з ситуацією.

Проблема сміття в Україні з кожним роком постає все гостріше. Побутові відходи складаються на тисячах українських звалищ і полігонів. Історію про Грибовицьке сміттєзвалище піді Львовом, де сміття та дурість можновладців убили 4-х людей, вкотре нагадала країні про екологічні проблеми. Тепер це сміття мер Львова Садовий намагається впарити по всій Україні. Ледь не в кожному населеному пункті існують труднощі з відходами, а сфери утилізації сміття, як такої, в нашій країні фактично не існує. У той же час, у цивілізованих країнах майже все сміття переробляють, ще й заробляючи на цьому солідні гроші.

smitta_db60e

Як українцям вирішити проблему сміттєзвалищ та як нашій країні запобігти екологічній катастрофі? Аналізує nr-logo.

Огидні відходи, непотрібні речі, залишки їжі та різний мотлох. Усе це сміття. Щодня люди ховають його у пакети з прагненням якнайшвидше позбутися. Куди воно дівається —потім пересічному громадянину не надто цікаво, адже за вивіз — сплачено, отже, маємо право вимагати чистоти. За даними Інституту економіко-правових досліджень НАН України, в Україні щорічні обсяги збирання відходів становлять від 45 до 60 млн. м3 або 12-13 млн. т. Полігони постійно поповнюються новими відходами. Тільки за минулий рік було вивезено для подальшого зберігання та захоронення 646,1 тис. м3 або 104,9 тис. т непереробного залишку.

Та не так давно тема сміття зацікавила всю країну. Адже обвал, що стався 30 травня на сміттєзвалищі піді Львовом, привів до людських жертв. Шпальти газет та екрани все літо рясніли новинами про екологічне лихо. А деякі екологи навіть назвали ситуацію найбільшою техногенною катастрофою в Україні після Чорнобиля.

ЕПІЦЕНТРОМ СМІТТЄВОГО КОЛАПСУ СТАВ ЛЬВІВ

Необхідність вирішення проблем експлуатації Грибовицького сміттєзвалища стала предметом постійного обговорення на нарадах у львівській владі. Гори сміття, висотою понад 60 м. У с. Грибовичі за 3 км від обласного центру з кінця 50-х звозили всі відходи зі Львова та кількох прилеглих районів. У результаті виросло сміттєзвалище площею понад 25 га, висота сміття якого досягає 50-60 м. Проте проблема тут не лише у купі сміття, але і в біогазі, який робить полігон вибухонебезпечним, шкідливих інфільтратах, які там утворюються, та 5 гудронових озерах.

Вирішити проблему з утилізацією львівського сміття намагались кілька разів. Шукали як того, хто рекультивуватиме полігон, так і того, хто погодиться побудувати сміттєпереробний завод. Після трагедії місто тимчасово припинило експлуатувати полігон. Та сама проблема залишилась.

Сміття є прибутковим у всьому світі бізнесом і лише в Україні цьому заважають великі «апетити» чиновників, які від інвесторів вимагають «відкати». Чим ще адекватно пояснити, що Львівська міськрада відмовила 43 фірмам із 14 країн світу, які пропонували побудувати сміттєпереробні заводи?!

СМІТТЯ Є ПРИБУТКОВИМ У ВСЬОМУ СВІТІ БІЗНЕСОМ І ЛИШЕ В УКРАЇНІ ЦЬОМУ ЗАВАЖАЮТЬ ВЕЛИКІ «АПЕТИТИ» ЧИНОВНИКІВ, ЯКІ ВІД ІНВЕСТОРІВ ВИМАГАЮТЬ «ВІДКАТИ

УКРАЇНА У ПОЛОНІ СМІТТЯ

Від нестерпного смороду десятки років потерпають і мешканці Київщини. Більше 60 га сміття. Сміттєзвалище, масштаби якого вражають, знаходиться у с. Підгірці, що у Київській області. На тамтешній 5-й полігон звозять сміття з кількох районів столиці. «Жити в таких умовах нестерпно», — розповідає місцева мешканка Оксана Волошина. Токсична рідина зі сміття отруїла місцеву воду, нарікають місцеві Натомість, у компанії «Київспецтранс», яка опікується звалищем, кажуть — вдіяти нічого не можуть. Токсини відкачують, воду перевіряють — та повністю проблему звалища ліквідувати неможливо. Про це нам розповів Андрій Грущинський, голова правління підприємства. Місцеві жителі розповідають, вони втомилися від того, що проблема, яка вже скоро може обернутися в екологічну катастрофу, хвилює лише їх самих. Марія Тетерук, яка все своє життя прожила у Підгірцях, каже: «Наболіло, терпіти в селі вже не можуть». Якщо проблему не вирішуватимуть, як зараз, місцеві обіцяють перекрити заїзд сміттєвозів на територію полігону.

Загалом, в Україні лише 6 148 сміттєзвалищ є санкціонованими, а близько 32 984 є незаконними та не мають належного нагляду. Такі дані наводить парламентський комітет із екології. Ці звалища загрожують навколишньому середовищу та здоров’ю людини, оскільки за ними ніхто не доглядає, отруйні речовини без перешкод потрапляють у воду та повітря, зароджують епідемії та недуги.

В Україні проблема зі сміттям існує деякою мірою й через законодавство, яке не зобов’язує його переробляти, як і не зобов’язує сортувати. Передбачений лише один спосіб утилізації — захоронення.

А ЯК ЩОДО ЦЬОГО В ІНШИХ?

А от в Швеції, наприклад, навпаки нестача сміття. І вони його імпортують із Норвегії. Адже в Швеції сміття переробляється на енергоносії. Сортування сміття та повторна переробка сировини — для адекватних країн уже давно нормальна практика. Сьогодні навіть сусідня Польща переробляє сміття, заводи у них модернізовані й обладнані системами газовідведення та моніторингу.

Все почалося тоді, коли Польща вирішила інтегруватися в ЄС. Поляки мали пристосувати своє законодавство до європейського в багатьох питаннях, у т.ч. і в тих, що стосуються сміття. Власники тих звалищ, котрі не вдалося пристосувати до європейських вимог, повинні були закрити їх. У той же час покращився технічний стан тих звалищ, які залишилися.

В УКРАЇНІ ЩОРІЧНІ ОБСЯГИ ЗБИРАННЯ ВІДХОДІВ СТАНОВЛЯТЬ ВІД 45 ДО 60 МЛН. М3 АБО 12-13 МЛН.

Держава повністю передала питання комунальних відходів органам самоврядування. Це дозволило місцевій владі встановлювати ціни для жителів будинків за вивезення сміття та відповідати за реалізацію директив Євросоюзу у цій області, зокрема, його сортування та переробку. Щоб зменшити ймовірність загоряння і пожежі на звалищах, у Польщі заборонили складувати на них легкозаймисті та вибухові речовини. Тепер до потрапляння на звалище такі матеріали повинні нейтралізувати або переробити.

ЯК ВИРІШИТИ ПРОБЛЕМУ НАВАЛИ СМІТТЯ В УКРАЇНІ

Зараз в Україні діє лише один об’єкт, який виробляє енергію шляхом утилізації відходів — сміттєпереробний завод «Енергія» у Києві. Його кілька разів хотіли закрити. Проте наразі його поступово модернізують і закупають нове обладнання. На заводі спалюють сміття і генерують із нього тепло та гарячу воду. Теплова енергія виробляється на заводі за рахунок спалювання твердих побутових відходів. Її, за даними ПАТ «Київенерго», вистачає, щоб забезпечити приблизно 60 багатоповерхових будинків житлового масиву Позняки і зекономити 15 млн м3 газу в опалювальний сезон.

Вирішити проблему допомогло б будівництво поблизу сміттєзвалищ заводів із виробництва теплової чи електроенергії від спалювання сміття. У низці планових документів давно було заплановано проектування й будівництво таких об’єктів, однак наразі вони залишаються реалізованими лише на папері, незважаючи на те, що для цього вже було виділено мільярдні суми з бюджету.

Як наслідок такого недбалого та безвідповідального ставлення до розв’язання завдання утилізації відходів Україна платить людськими життями та забрудненням навколишнього середовища. І допоки влада чхає на проблему, не знаходить способів фінансування та часу для розробки проекту, який би міг врятувати ситуацію, маленькі українці пропонують нестандартні рішення. Створюють проекти та патентують власні вироби та технології. У минулому номері nr-logo ми вже розповідали про 14-річну Катерину Малкіну. Вона запропонувала, як природним шляхом утилізувати поліетилен і з цим посіла 2-е місце на світовій олімпіаді з біології у Нідерландах. Маріупольчанка представила проект утилізації пластикових відходів за допомогою личинок спеціальних жуків, які поїдають сміття.

В УКРАЇНІ ЛИШЕ 6 148 СМІТТЄЗВАЛИЩ Є САНКЦІОНОВАНИМИ, А БЛИЗЬКО 32 984 Є НЕЗАКОННИМИ ТА НЕ МАЮТЬ НАЛЕЖНОГО НАГЛЯДУ

Три підходи до вирішення проблеми бачить міжнародна аудиторка, експертка Програми ООН з навколишнього середовища Світлана Берзіна. «Перше, це законодавче врегулювання, яке забезпечує чітку систему управління і контролю. Друге, це рівень сприйняття бізнесу. З одного боку, бізнес повинен бути простимульований зі сторони держави, з іншого боку, з точки зору споживача, який обирає його продукцію, він має намагатися максимально мінімізувати кількість відходів. Сам споживач, який робить вибір продукції, має розуміти важливість свого внеску у вирішення проблеми. Якщо ми хочемо приходити в чисті парки, ліси, якщо ми не хочемо жити в оточенні сміттєзвалищ і сміттєспалювальних заводів, ми повинні розуміти, що в навколишньому середовищі все працює за принципом бумерангу. Все, що ми викинули, у тій чи іншій мірі повертається до нас із негативним ефектом», — ділиться екологиня.

Необхідно утилізувати сміття, використовувати його як унікальний ресурс виробництва різноманітних нових матеріалів та енергії, а також піклуватися про його подальшу долю та зменшення кількості.

Недбальство та несумлінність високопосадовців, що в боротьбі за портфелі та ресурси забувають, що на Землі ще жити іншим людям, може породити нові трагедії, як то на Львівщині. Та поступово держава перетвориться у країну, що загниває, а сміттєва лавина, яка вбила людей у Грибовичах, накриє всю Україну.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
9 міс. Время доступа:
9 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
273,15 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
27.10.2016

Вхід

141 thoughts on “СМІТТЄВА ЛАВИНА НАКРИВАЄ УКРАЇНУ”

 1. Capture is built-in to the regulatory models of many industries, often by law. So the Ag Department for example has a dual mission with built-in conflicts of interest, promote agriculture, and among other things, see that we’re not made sick from tainted beef or GMOs. Then you have the whole problem of who is competent to regulate. Well, most often the private sector’s expertise far outstrips that of the government, so naturally those experts find their way into the regulator, as consultants, tech staff and administration. You’ve recognized the problem is intractactble, thus the need for bright-line, nondiscretionary regulations.

 2. Abboud put Selmen in control of the finances knowing she doesn't understand what she is doing so he can control the finances like he tries to control everything else in this village.  Skip might tell the truth!  Abboud doesn't want that.  When is Abboud's term up?

 3. Also ich habe in meiner AV1 (MHD) einen “Anhang 9″ der aus einem schriftlichen Test mit einigen Fallbeispielen und jeweils Fragen dazu, sowie nem Lösungsbogen. Wird aber auch bei uns nicht zur Kontrolle der Teilnehmer eingesetzt, sondern ist nur ein “Guddie”, das man wem mitgeben kann.Natürlich die klassischen Heftchen immer als Mitgabe…

 4. Thanks for featuring Apptivo in this list.I work as the Product Marketing Manager at Apptivo.As a exclusive offer to your readers, I would like to offer LIFETIME 3GB of Premium Document Storage for FREE. This is worth $60/yr.To take advantage of this offer please drop us an email at

 5. Did you see that Staples (I think it was Staples) commercial about the kids going back to school and the parents partying as they picked up the school supplies. LOLMy daughter has been home since June 30th. And, yes, as fun as she is, I am ready to send her to kindergarten…so I say now. LOL We shall see.Marci

 6. We truly appreciate your website post. You will discover dozens of tactics we could put it to really good use with little or no effort with time and financial resources. Thank you so much pertaining to helping have the post reply many questions we have come across before now.

 7. , I dont think this was the 1st use, but frankly such history isnt of interest to me. Im sorry if this info is a disappointment Im not looking to burst anyones bubble, however from your comment:

 8. All animals and humans will live in heaven and do things like here on earth with no problems of any kind. God talks to us through his word in the bible and direct sometimes and people being smarter than another, they will have different jobs and that means different education for sure. Was this answer helpful?

 9. How do i hook up a surround system to my tv?I have a samsung HT-TZ515 .. It’s wireless, well I can’t seem to figure out how to make the sound work for my tv. the dvd part of it work’s but when i’m watching tv i don’t hear it.. Can someone please help?

 10. Mi chiedo cosa scriverebbero maccabeo , peccatore , Simon ecc. se mai un Indiana Jones annunciasse di aver ritrovato il sepolcro della Beata Vergine…###########################Direbbero che è il solito attacco del “cornuto” che vuol distruggere il mondo e la Chiesa!!!

 11. Camille ® : Sur ces potelets, commentaire d’une vieille dame de mon quartier : c’est “du casse-col-de-fémur”.☞ Une adresse utile ! Le service Gériatrie du Centre hospitalier de Dourdan qui est situé2, rue du Potelet – 91415 Dourdan

 12. It’s a pity you don’t have a donate button!I’d definitely donate to this excellent blog! I suppose for now i’ll settlefor bookmarking and adding your RSS feed to my Googleaccount. I look forward to brand new updates and will share thisblog with my Facebook group. Talk soon!

 13. You’re not mixed up at all, annie. The problem is inherent in the question what or who is a Jew, compounded by the state of Israel’s oxymoronic self-definition/characterization as a “Jewish, and democratic state.” There’d be no problem if only it had really been “a land without people for a people without land.”

 14. dit :ho ho ho ! des envies j’en ai plein ! j’ai des draps que je traîne depuis des années et qui commencent à montrer des signes d’usure un peu trop évidents… et puis, il y a aussi toute la collection dépareillée des serviettes de toilette, déjà que la salle de bain est loin de ressembler à un magazine de déco…

 15. Go Ben! Avoid the living night-lights out of those nightmares with the force of your insomnia! On a more serious note: everything on this page was well expressed, you get a strong sense of how Ben feels about his nightmares and the innocence of not only Chase and Porom but also Opal among other things. Also, Ben shyness strikes again! Although not quite as obviously.

 16. / Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuable and everything. However think about if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with pics and clips, this site could undeniably be one of the very best in its field. Very good blog!

 17. : D’accord avec toi pour les viocks ! (je plaisante… Quoique…)@Al bundy : Pas d’accord, le suivi des jeunes conducteur à un caractere pédagogique et non liberticide.Personnnelement le concept me semble vraiment pas mal. J’adhère ! J’adore ;o)

 18. TKT, vous faites du Garaudy sans le savoir. Un certain charme sur le prestigieux blog à passou. A l’heure où vous pensez une normalisation de l’Allemagne par la mention des patronymes juifs dans les séries télévisées, un membre du directoire de la bundesbank, descendant de huguenots nommé …Sarrazin, n’est pas de votre avis dans son livre qui vient de lui coûter sa place. Et tout ça n’est toujours pas de la littérature.

 19. Loved your 1st & 2nd video. You have very nice family Your boys , Little ones & the big one, lol. Thank you for including them. Vienna is beautiful. I think you had a good day shopping & eating well at least up until dinner- wow that was unreal to have to pay for so much for one person. Hope you enjoy your family ! Can't wait until the next vlog. You have done a great job, & loved the hair in the wind. Hugs, Julia B.

 20. For det meste eeeeelsker jeg også sneen. Og lige for tiden er jeg uden job, så jeg er ikke tvunget til at skulle ud i den. Men mon ikke de fleste har prøvet ligesom dig at have bandet sneen meget langt væk en råkold tidlig og mørk vintermorgen.

 21. I think the real question is whether the govt will be able to expand these services to the rest of the uninsured throughout China and on top of that, whether these programs are sustainable in the long run. I don't think the video was clear as to how the funds are obtained and allocated. I also couldn't help but notice that the documentary was produced by CCTV; couple that with the overly-laudatory tone of the video and it almost feels like a government endorsement…

 22. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing. I have had difficulty clearing my mind in getting my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips? Thank you!

 23. Well, it won’t surprise me that when they do roll back the amount of salary for the players and up the amount of revenue sharing for the teams, we the fans still won’t benefit monetarily (as in lower ticket prices). Just reminds me of the airlines with fuel surcharges and when oil or whatever things goes back down, the fee usually stays. LOLI know its just pipe anyway.P.S. JB, your post sounds good so far.Bye.

 24. I could write a book about my views on global warming, but I wont. Instead, I would like to note that Al Gore isnÂ’t trying to become presidentÂ…. haha. Whoever read that obviously isnÂ’t following presidential politics in the least. I just canÂ’t stand when people blow up about something that they are completely uneducated about.

 25. No offense, but this isn't satire – it's reality. This is the perfect description of all the ''socialist worker's paradise'' that looney-leftists dream about. This was the reality of the old Soviet Union.And, this is where Obama wants to take us …….

 26. Wikipedia notes: "Vonn was born in Saint Paul, Minnesota, and was raised in Apple Valley, MN. She was on skis at age 2 before moving into Erich Sailer's renowned development program at Buck Hillin the next city door to Apple Valley, which also produced slalom racer Kristina Koznick."Any relation?

 27. Google has stopped giving importance to meta tags just because of people start using it in wrong manner they just place those keywords too that doesn't relate with their site and by using them their site fast came up in SERPs so to avoid all these happening Google don't give importance but i m concerned with link building services so i use these for my convenience.

 28. Hallo Thérèsedas ist ja ein super Geburtstagsgeschenk, so haben wir ja Alle etwas davon, wenn wir in Zukunft Deine tollen Werke bewundern können.Ich freu mich darauf, hin und wieder bei Dir rein zu gügslen!!!Ganz liebe GrüsseBea

 29. Fabiane Santos disse:Olá Ana,Gostaria de ter a oportunidade de um dia poder te mostrar minhas composições. Sempre gostei de fazer música e tenho uma porção delas que fiz na época em que ainda não era convertida. Mas hoje sou uma pessoa transformada por Deus e isso refletiu também no meu talento. Se interessares em escutar, por favor, entre em contato comigo e te enviarei para que você ouvir.Abraços.

 30. Dale – great post, I remember that one. Very frustrating talking to people like that. One thing I realized very early on – EVERYONE is excited about entrepreneurship, EVERYONE wants to start a company, EVERYONE will talk about starting a company. Very few people have the follow through to do it.

 31. Just like a specialist on this issue personally, I find that you have had somegreat tips on this site. Reading from other beneficial blogs like this isalso very important in improving your knowledge and causing you to stand out as a true expert.Most people get problems because they neglect to visit and read websites like yours.Consequently, they continue to spend some time and money looking for additional solutions which do not offer any real breakthrough.Thank you.

 32. Yeah it looks like the majority of it will take place in just one room. (Speaking of which just watched Saw again list night – fantastic).I simply cnnot get enough of Steve Buscemi as an actor, director or whatever. Even films that suck he is usually one of the best things about them (ala The Island(Although I am actually one of the few who really liked that film).

 33. Oh yeah, great point about no vote in the Congress or Senate.  As point of interest, did Clinton have HoR authorisation for the US led intervention in Kosovo?   0 likes

 34. Hallo Mike, danke für Ihren Beitrag. Genau deshalb gibt es ja eine Kommentarfunktion, wo Sie uns dann Ihre Sichtweise mitteilen können. Das wird auch genau so gelesen wie der Artikel. Der Artikel spiegelt die Meinung von Frau Lang wieder, sie haben andere Erfahrungen gemacht. Gruß Simone Janson

 35. Yes that's right. MLK should have just chucked it all and recognized that it's a white man's world.Bonhoeffer should have just accepted that Hitler won that election in 1932 fair and square and kept his mouth shut.Talk about denying reality!You're right Tristan. I'm going with the winners.No God. No hope. Republicans always win. Why fight?I'll vote for the Republicans because they always win.I quit.

 36. Good day! Do you realize if that they make just about any plugins to help with SEARCH ENGINE OPTIMIZATION? I’m trying to get my web site to rank for a lot of targeted keywords but I’m not seeing excellent success. If you know of any kind of please discuss. Kudos!

 37. Thats strange i was only thinking about Dr John oddy the other day….,he whistleblew on all the brothels and underground gay clubs,… in one police raid 4 boys under 14 were found locked in a back room, no changes were brought….dave

 38. I and also my guys came taking note of the best points from your site while at once came up with a horrible feeling I never expressed respect to the blog owner for those tips. Most of the young men happened to be certainly passionate to study them and have in effect in truth been having fun with those things. Thank you for turning out to be so accommodating as well as for figuring out variety of good subject matter millions of individuals are really desperate to know about. My sincere regret for not saying thanks to you earlier.

 39. I would like to use this as well if possible on my donations page. I haven’t been sending many folks there to date, but with something like this to share – there would be a great reason for me to. Watched this with my young daughters and we were immediately motivated to send out another wave of letters. Thank you for helping us all stay committed.

 40. I just had to chime in, if you are comparing prices you will find price fluctuations in your local stores,compare publix and walmart and you will see some items 30% higher. Big deal, Publix is still in business and doing an awesome job.If you don’t like the prices at South Eastern Delivery don’t shop there period.And about past failure, even Donald Trump went belly up.

 41. Hola hermanos y amigos:Gracias por compartir sus experiencias en nuestros pueblos de Honduras y especificamente donde nos encontramos Los redentoristas.Les comparto que en Trojes seguimos esperando comunicarnos con ustedes, para continuar con los proyectos que sean necesarios.Un abrazo.P. Dimas CSsR.

 42. Nicole dit :J’ai oublié, une suggestion, vous avez fait de magnifiques voyages, le tour du monde en voilier, donc des rencontres magiques, vu des sites extraordinaires (à décrire) et avoir énormément d’anecdotes à raconter, à faire partager !!!Juste une idée en passant Je vous souhaite une très bonne soirée.A bientôt.Nicole

 43. The most inconvenient fact is that the junk science disguising the real goal of transfering wealth in a World Welfare program is being peeled off to reveal the red underneath for anyone with eyes to see. Like Saddam Hussein’s spokesman Ali, Icarus will be among the last proclaiming their masters’ fallacies, unaware they’re wearing a clown suit.

 44. It was great having some tea with you. Hope you can forgive yourself for what ever it is that you have done. You really need to do that. Life is too short to be mad at yourself. My best friends are all my animals. They forgive me for everything and so I have learned to forgive myself. Lots of hugs.Marg recently posted..

 45. Not necessarily my ultimate dream vacation, but my "dream-vacation-right-now" is a month long trip around Ireland, Scotland and England. I'm trying to save up enough money to do maybe 2.5 weeks in May, but we shall see. But I'm still dreaming big 🙂

 46. An interesting language is worth scuttlebutt. I think that you should indite writer on this content, it strength not be a bias theme but generally group are not enough to speak on much topics. To the succeeding. Cheers like your Ready, Set, Go | 6th Sense Solutions.

 47. Nun ich will nicht verneinen, dass ich mir zu oft ein Vorurteil heraus nehme. Und ich denke, dass “Ich kenne Euch alle.” wohl wirklich in diese Richtung assoziieren lässt, da haben Sie recht!Ja! Die Reaktion auf “Ãœberraschendes, eine Fehlleistung, ein Versprecher, ein unangenehmer Moment.” dass macht es spannend. Löst die Stereotypen!Spannend ist es umso mehr diese Irrirtationen absichtlich zu provozieren.Ich mag ihre Kommentar, sei an dieser Stelle noch angemerkt!

 48. We’ve covered Earthlink’s Wi-Fi foray into New Orleans here before, but I have to say, I was really thrilled to see this on my door! They’re here, we have an alternative high speed connection to Cox and Bellsouth, and even more importantly, the company has followed through on it’s pledged commitment to New Orleans.

 49. While these are all terrific potins, as a person who vollies back and forth between extrovert and introvert, being singled out in a meeting for your opinion is a fate worse than death. Even though I tend to be more reserved, I always speak up if I feel like I have something valuable to add. If I had a boss that constantly put me on the spot, that would certainly make for a challenging work environment.

 50. Penso que o valor/hora de um ABAP é composto de vários fatores, são eles: tempo de experiência, conhecimento técnico (aprender nunca é demais), projeto/consultoria, networking, saber fazer uma boa entrevista, falar outros idiomas (principalmente inglês), ter participado de grandes projetos, oferta/procura do mercado.Na boa? Se não tiver contente com o que ganha como ABAP, vai ser Funcional de algum módulo SAP…

 51. Pacifist you say Rhee “robbed the island” Please tell us, what is wrong with the current Japan Korea boundary?It looks fair to me. It’s also the same as the boundary proposed on other drafts of the Japan Peace Treaty.I think you must be an errand boy for Japan’s greedy MOFA.

 52. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something informative to read?

 53. estoy mas ue gastada con mi plan y lo peor es que no puedo comprar otro cel q tenga la funcion, tengo un DELL , y eso por q me lo regalaron, jiji y en el distribuidor tel cel me dicen q no se puede instalar android, ayuda por faa. necesito cortar las llamadas , que hagooooo???graciasmary

 54. Видимо власть боится…[]madonna4ka Reply:Январь 16th, 2011 at 12:23А то что это пятиклассник написал,неужели всё так плохо.[]

 55. It is a comment in response to Sternhall’s addressing the content of the J14 demonstrations , advocating for intra-Israeli social change, versus the question by solidarity of whether the political is the only elephant in the room.Content.

 56. breath-taking carrying out…I’m enthusiastic going to understand everything along with that internet warning platform you will be utilizing? So now my company gets unique small trustworthiness difficulties with a most till recently released website in conjunction with I’d const…

 57. I was once recommended this amazing site through my nephew. I am no longer certain if this submit is written through him while nobody different know these kinds of detailed with regards to my issue. You’re amazing! Thanks!

 58. SÃ¥ flott!!!nydelig inne hos deg! følger med bloggen din. stikk gjerne innom hos meg du ogsÃ¥,og legg igjen en hilsen om lyst til det ;-))ny blogg! – og legg meg gjerne til som bloggvenn, om ok?ha en riktig god helg. hilsen Tove i dronninghuset.blogspot.com

 59. I havent read the rest of you blog but have you written an article for every unjust murder victim in nz?Like the man who was stabbed randomly on his birthday?It seems you think because he is a refugee he is a bigger victim than others.

 60. Das Leben, es wäre leichter, wenn sich mehr Schreiber an die Regeln der Rechtschreibung halten würden (,wenn sie es könnten…).“Wie “armselig” muss man sein, um einen Kommentar…”Und derartige Flüchtigkeitsfehler, wie im Artikel, zeugen mE von wenig Respekt vor den Lesern.Nebenbei: Schon untypisch ist ja, dass hier nur das Komma und nicht auch das zweite “s” fehlt:… Es stellte sich heraus dass der Desktopkrieg …

 61. Besides inspecting your roof and preparing it for winter months; a homeowner should also look at other areas of their home. Make sure your windows are properly sealed; many times an improperly sealed window is the culprit for leaks. As well, homeowners should inspect outside doors and attic insulation.

 62. När man läser om datorhaverier, som ditt, blir man Ã¥terigen pÃ¥mind om hur viktigt det är att vara noga med att ha backup….hoppas du kan rädda dina alster. Själv för jag över mina bilder pÃ¥ en extern liten hÃ¥rddisk….TjingMonica

 63. ohhh, how I remember when Jamie went away to college. It was tough to drive home 3 hours and leave her behind. My only saving grace was IM and emails. Cell phones weren't the main source of communication back in the day (12 years ago)Good luck to you both. I know it's going to be tough, but as parents, it's our job to send them on their way. :(gail

 64. , I don’t like being labeled “anti-” anything, especially when we are talking about one of my greatest teachers. There’s enough duality in this world already. My vision for this board is that we can share transformational ideas, without adding to drama.blessingsSimon[]

 65. Poor Aurora. First she loses her prince and then her heart.Crazy theory: David is going to find some other world, connected to the one he is currently in. I don’t think he will be content to stay put. Perhaps he will find the shadow world Cora mentioned that holds the wraiths victims.

 66. Thanks for an unbelievable submit, would study your particular others reviews. thank you your thinking within this, I experienced a bit struck by this post. Many thanks again! You commit a great point. Portrays natures best by the great info here. I feel that when a greater number thought about it like that, they’d possess a better time frame get the grasp ofing the situation.

 67. Then, what about if the air con system of your auto doesn't work correctly? Well that may be a very serious headache. If you're in pursuit of a consultant, it's usually possible to turn to Countrywide Compressors Exchange Incorporated , in case the difficulty lies in your air con compressor.

 68. That explains why … Turks from the Balkans end up 100% Middle Eastern.It is true that most non-Balkan Turks that I share with on 23andme turn out as almost full Middle Eastern. However, at the Standard Estimate level, one full and two half-Balkan Turks are shown to be 41%, 74% and 95% European, respectively.

 69. Jövök én, ha tudok, csak nem kommentelek 🙂 Valószínűleg, ha G. nem lenne ennyire tájékozott, és nem jutnának el hozzám a valóban lényeges hírek, biztos én is nyitott lennék, így viszont nagyon kényelmes, hogy van egy jó kis szűrÅ‘m 🙂 Még nem maradtam le semmi fontosról.

 70. Your daughter has the right idea about about food — it should be good to eat AND to look at!My link is for Roast Chicken with Savory Vegetables — simple, healthy, natural, and economical, too. I’m amazed at how much the same food costs if someone else cooks it for me :-(Pat

 71. I like to spend my free time by scaning various internet recourses. Today I came across your blog and I found it is as one of the best free resources available! Well done! Keep on this quality!

 72. Cel mai ciudat cosmar al meu a fost urmatorul: “Intr-o noapte,dupa ce am adormit dus,la un moment dat ,m-am trezit ca am ramas fara dinti/masele ,masele fiind smulse cu forceps-ul….a fost tare aiureat,deoarece m-am trezit cu o pseudo-durere de masele,toate asternuturile erau umede……ciudat ,se pare ca nu era un cosmar ..ci chiar o realitate ……colegul de camera invata materiale pentru extractiile dentare….”

 73. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this site with my Facebook group. Talk soon!

 74. muchas gracias por el articulo me ha servido muchisimo y les confieso que me da miedo ir al ginecologo ( por miobra social solo tengo dr hombres) pero bueno mañana sin falta ire. Gracias por ayudarme de esta manera.

 75. Huge Jay Reatard fan. Tried talking Will into sneieg him in Fargo once. He ended up sneieg him in Austin about a month ago. He was pretty much #1 on my must see this guy live list. Pretty broken up about this news. Apparently today it’s being looked into as a possible homicide, according to Pitchfork’s website.

 76. ohhh sweeeeeeet i love the way you’ve got them under control with scotch fingers ;-)Lulu has taken over Asha’s very cool helmut and Asha finally has a cool one back of her own, you MUST come and visit and we can take our GirlZ on some crazy tracks we’ve found down by the sea. :))

 77. Pues yo creo que tienen mas las de ganar vettel alonso o webber…Los red bull y ferrari en agua van mejor y tanto vettel como alonso son muy buenos en agua, aunque para mi el mejor en agua y condiciones de poco grip es hamilton sin duda, kimi es bueno en todo, es completo, pero en lluvia en mi opinion tiene pilotos por delante, aparte de que si llueve y hace fresco sabemos que el E20 no va a calentar bien las gomas….

 78. I always thought I’d end up with a reader like me, but it didn’t happen that way. N reads maybe 2-3 books a year, and we don’t seem to have compatible tastes either. But it’s worked out.. I couldn’t think of a deal-breaker book. Reading is sexy.

 79. ola buenos dias quisiera por favor que me ayudaran hasta que pueda tener una capital regular y poder inagurar mi negocio que tengo pensado pues tengo un niño y otro por nacer su padre hace poco nos dejo y io px veo la forma de poder sustentarnos dia a dia por favor ayudenme se los pido de corazon gracias mi correo es por favor se los pido de corazon porque hay dias que no tengo ni que darles gracias

 80. Oh how I wish I’d thought this through before doing the laundry in the downstairs powder room deal. I could easily have take the space where the washer/dryer is now on the inside & reversed the plumbing so that the units faced the hallway w/doors to hide them. Too much to do now I think but really a great thing to think through before walls & plumbing go in.

 81. I was also really interested about the lumbar puncture procedure. I have had an epidural and a spinal tap during childbirth, and wouldn’t have been able to survive without them! I have a deep respect for anethetists that do this delicate procedure.

 82. I meant to avoid repeating the same word, but there aren’t a lot of variations… So, yeah: I did it on purpose, but not because I thought it was brilliant. Because I didn’t have another word that didn’t sound totally contrived.

 83. Também não ouvi a “cumbersa”, mas acho excelente o comentário que fazes.Essa hesitação para-dialécticas ao “bloco central” são o reflexo de dúvidas de quem, efectivamente, toma decisões para que a política melhor os sirva. A lutazinha de classes e a classe dominante a marionnetar (gostei desta…)os “politicos”. Um abraço

 84. Hmm okay, blev bare lidt demotiveretda min søster sagde, at det sikkert ikke fedt, men væske og muskler du taber siden det går så langsomt.. Så tænkte at jeg måske gjorde noget forkert.Grunden til den sene frokost er, at jeg læser på universitetet, og plejer at have timer til 3. Men skal nok prøve at rykke frokosten lidt så jeg spiser ved 12-13 tiden, og se om det gør en forskel. Men tak for det hurtige svar det er så dejligt at du er så hurtig til at hjælpe

 85. fast-acting inhalation medicine to treat moderate to severe pain. This is not complete and there are things you can start doing right away. Before taking viagra sales in singapore, tell your doctor at once if you have any questions. Never share viagra sales in singapore with other cancer medicines to treat skeletal muscle tissue, leading to serious side effects: chest pain or burning when start

 86. By 9 noviembre, 2012 – 10:07Lamentablemente es intrascendente que conociéramos el vicio o avería o no (únicamente sería importante para valorar una supuesta mala fe o ánimo de engañar, cosa que en principio no se da).Por otro lado, y en relación a lo establecido en el artículo 1484 del Código Civil, entiendo que sería por lo menos discutible el hecho que el comprador, por razón de su profesión (compra y venta de vehículos) pudiera considerarse como un perito o experto en la materia y por tanto debería haber detectado la supuesta avería fácilmente, por lo que no correspondería reclamación alguna.

 87. Mmmm… Que pinta más buena tiene esa sopa… Ha activado mis mecanismos salivares :_)Que envidia más buena.Espero que hayas hecho alguna foto con letras! Voy a rebuscar bien por todo, a ver dónde están las que me perdí…Abrazo grande.

 88. Going by prison it's clear there is a difference in black and white sexuality. I think that's because white men are in less robustly heterosexual than black men. Compared to blacks, whites are not physically or mentally equipped for male-male competition.Whites are vastly outnumbered by blacks in prison. The blacks have large gangs while the whites tend to be isolated. There is also bias against whites in conflicts with blacks.

 89. discupen la persona que desea ayudarme mi cuenta es banco de credito por favor no se olviden de mi a veces pieso es mejor morirse ya uno no sufre nada como yo sufro ver a mis hijos que uno doma pueda estudiar ayudeme por favo se los voy a agradecer eternamente dios lo bendiga gracias carmen b

 90. My aunt is one of the ladies you've photographed, and I get a kick out of seeing her like this. She's too proud to say anything (and I think she'd kill me for asking), but I know she'd love to have her name out there. I was wondering if you could include the names of these ladies in there somewhere, so that they get the recognition they richly deserve. Whatever you decide, THANK YOU VERY MUCH!!!!

 91. I seem to be having a tough time subscribing to your Feed. It shows as an 500. Let me know if it’s a common error or if its just me. Ive tried Chrome and Firefox. Im utilizing AVG Firewall and im not sure how I can turn it off . Im not educated with PCs. I’ll bookmark your site and see if you have responded. all the best!

 92. Without going into a lot of repetitive details on the nature of the various capabilities (Ryan explains capabilities and roles in great detail), the new features open up a whole new avenue of flexibility for plugin

 93. christy—I went to chicago when I was 12 or so years old. I thought it was great! I don't know what the weather is like there in the winter but that wouldn't deter me from going 🙂 I say if you can get a good deal go for it!

 94. Wow… sounds like a have a lot to learn about blogging! I’m saving your page so I can follow along and learn a thing or two. I’m curious about the blog challenge as I’ve seen it on quite a few blogs recently. How did you get involved in that?

 95. My mother’s spinach, feta and tomato omelet was woefully disappointing. She ordered it with tomatoes and spinach and got a mushy mess of undercooked eggs and runny tomato guts spilling out. My brother had a breakfast sandwich, which was egg and cheese heavy, and promptly devoured before I could take a bite (the norm when dining with Christafoffle).

 96. Embora seja uma piada,todavia acho bem observado pela senhora Suzana Toscano e eu até acho que nos Jogos Olímpicos só deviam ser admitidos atletas amadores.Mas como o MERCADO é que manda,com o Liberalismo económico em que cada qual safa-se como pode, são os Plutocratas que DITAM as Leis e as Normas e à Plebe basta-lhe Pão e Circo,Música e Foguetes.

 97. VC…thanks for the insight. You are right, the product is the bottom line. But I do think the Devils have done everything possible to make this an attractive building. And from Seton Hall’s standpoint, I think the building will improve Seton Hall’s product by providing a small but palpable boost in recruiting.

 98. Economies of scale, and spectacularly machined, spectacularly expensive components.They might make a couple hundred of these, ever, before the NSF250R-B that’s completely different comes out. They’ll make 50 thousand CBR1000RRs this year, and between 2008 and the next mostly-new bike they’ll have made a couple hundred thousand of them.

 99. Dorei o Batom E a cor é minha preferidaa..haha Acho perfeito esse acabamento mate…meus batons são quase todos assim…será que aqui nas unidades da loja contém 1g da minha cidade tem esse batom?vou conferir!!Vc ta linda Camila Bjokass []

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.