Довіра є критично важливою для будь-якого соціального інституту, тим більше для четвертої влади. В останні роки медійники, і далеко не лише в Україні, страшенно стурбовані неприємними змінами, коли слова на кшталт «постправда», «фейк-ньюс» стрімко увійшли в лексикон. Розглянемо та спробуємо пояснити сучасні особливості довіри до ЗМІ у класичних державах вільної журналістики по обидва береги Атлантики.

У країнах «старого Заходу» відбулися важливі зміни в довірі до медій. Проаналізуємо, чому так відбулося, який вплив ЗМІ зараз мають на думку громадян і чи зменшення довіри до медій несе загрозу демократії.

ФРАНЦІЯ

Дослідження французької громадської думки, проведене й оприлюднене на початку 2017р. газетою La Croix, виявило, що лише близько 45% громадян довіряють ЗМІ: на 6 пунктів менше, ніж на початку 2016р., найнижче значення за 14 років. При цьому новинам з інтернет-сайтів довіряли тільки 39% французів. А 83% користувачів соцмереж самокритично заявили, що перебувають під сильним впливом чуток і фейкових новин звідти. Не дивно, що на 6% знизилася й взагалі зацікавленість у споживанні новин — до 64% громадян: найнижче значення у Франції за останні 30 років! І небезпідставно: у квітні 2017р. були оприлюднені результати дослідження Оксфордського університету, згідно з якими близько чверті посилань у французькому сегменті Twitter ґрунтувалися на недостовірних повідомленнях. Отже, факт поширення численних фейків, усвідомлений значною частиною суспільства, призвів до відчуження багатьох громадян від медій, послабивши суспільство загалом.

Інформаційні гіганти, Le Monde, France Info й AFP, намагаються поборювати цю недовіру розпіареними ініціативами: як наприклад, їхнє приєднання до платформи Google First Draft, що співпрацює з міжнародними ЗМІ та соцмережами для «покращення надійності онлайн-контенту». Le Monde ініціювала запровадження спеціальної системи Le Décodex для боротьби із сайтами фальшивої інформації. Газета Libération веде просвітницьку діяльність у цьому напрямі ще з 2008-го, розміщуючи багато матеріалів про фактчекінг на сайті Désintox. Є ще багато подібних ресурсів. Але руйнівний вплив фейків це не зупинило, і от вже президент Макрон у своєму новорічному зверненні до журналістів 3 січня 2018р. анонсував законопроект «для захисту демократичного життя від цих фальшивих новин».

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
30.01.2018 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×