Планета обливається кров’ю — і на Близькому Сході, і в Африці, і, на жаль, в Україні… Але у цього є конкретні відповідальні, зокрема, виробники зброї. Який розклад на світовому «ринку смерті»?

Якщо виявити найбільших покупців і продавців зброї у світі, основні зміни на цьому ринку за 5 років, то можна отримати багато ключів до розуміння подій і дізнатися про перспективи. Дізнатися про майбутнє, яке готове увірватися до наших з вами будинків, як солдат до чужої хати під час «зачистки». Й увірветься, якщо не вжити запобіжних заходів.

Розберемося, на які зміни слід очікувати в найближчі роки на «ринку смерті» й що з цим робити відповідальному громадянинові. На арені Близький Схід, США, ЄС, Україна, Росія, страх, ненависть і дуже-дуже багато грошей і стволів.

ГОЛОД

У листопаді Київ традиційно відзначає День пам’яті жертв голодоморів. За багаторічною традицією в українських медіа і освітніх закладах обурюються тими іноземними журналістами, які в 1933р., побувавши в Радянській Україні, не поширили по світу інформацію про мільйони голодуючих. Обурюються й замовчуванням теми голоду 1933р. радянськими ЗМІ 1930-х–1970-х. Та чи багато українців були збентежені тим фактом, що в Ємені, в кількох сотнях кілометрів від пишного раю Дубаю, в 2016–2018рр. померли від голоду понад 85 тис. дітей до 5 років? За оцінками ООН, 11–13 млн єменців наприкінці 2018р. потребували невідкладної гуманітарної допомоги, без якої їм загрожувала смерть від голоду й хвороб. Голод там може стати найбільшим у світі за останнє десятиліття. Майже 5 тис. убитих і покалічених цивільних, включно з близько 1 тис. дітей, у Ємені лише у 2018р. Мільйони людей стали біженцями. Ці біди спричинила громадянська війна.

ГРОМАДЯНСЬКА ВІЙНА

Різні частини єменської землі побували під владою Лондона й Стамбула, пізніше співіснували два незалежні Ємени. Лише в 1990р. відбулося їх об’єднання, яке, втім, виявилося крихким. У 2011р. тут спалахнула вже 4-та з часів незалежності громадянська війна. У 2015р. Саудівська Аравія сформувала коаліцію для боротьби з хуситами — єменським опозиційним шиїтським угрупованням. Крім, власне, саудитів, до складу коаліції увійшли: Бахрейн, Єгипет, Йорданія, Кувейт, Марокко, ОАЕ, Сенегал і Судан. За період із березня 2015р., коли розпочалася іноземна інтервенція, деякі з цих країн ввели наземні війська на територію незалежної держави, інші — «обмежилися лише» авіаударами. На думку ООН, значна більшість цивільних, що загинули в єменській війні, були вбиті саме авіацією коаліції. Повідомлялося, що Саудівська Аравія бомбила ферми, підприємства з виробництва продуктів харчування, риболовецькі човни. Завдали низку авіаударів по території Ємену й американські ВПС: за офіційною версією Вашингтону, цілями цих атак були бази бійців «Аль-Каїди», ІДІЛ та Ірану. Представники США заявляли, що неодноразово «застукали» Іран за переправленням партій зброї хуситам. Обороною від експансії Ірану й, ширше, мусульман-шиїтів виправдовувала свої дії у Ємені й саудівська військова коаліція.

Економічні інтереси сторін не афішувалися, але значення Ємену як південних воріт Червоного моря, стратегічної бази на шляху з Європи до Азії, ніхто не відміняв. Та ще й нафти і газу чимало.

Історичний світовий досвід свідчить: чим більш потужна зброя використовується у конфлікті, тим більша частка загиблих цивільних. Саудівська Аравія попередила представників гуманітарних організацій у зоні бойових дій, що ті сильно ризикують стати жертвами авіанальотів. Але коли гуманітарні організації полишають зону бойових дій, то кількість жертв зростає багаторазово, мільйони людей опиняються на межі голодної смерті.

Звідки ж узялося у Єменській громадянській війні стільки авіації, бронетехніки, артилерії?

Ви ознайомились із частиною статті. Придбайте, будь ласка, доступ до повної версії цього тексту та всіх матеріалів на "Новій Республіці". Якщо у Вас вже є діюча передплата - просто увійдіть у Ваш акаунт.

Передплата на сайт-газету nr-logo

3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
90 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
180 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
360 грн
04.10.2019 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×