Вони були лідерами або виконавцями диктаторських кривавих режимів. Багатьох їхніх колег ув’язнили за це ще тоді, по свіжих слідах. Тепер сіли й ці. Аргентинці, гватемальці, руандійці, чадці, чилійці. Як відомо, «ніхто не забутий, ніщо не забуто»: гордовитий патріотизм — не індульгенція від злочинів.

У 1970–1990-ті рр. у країнах т.зв. третього світу було чимало диктаторських режимів, які гуртували населення мовою ненависті, пошуком ворогів. Дуже популярною мішенню були, зокрема, ті, кому приписували, що вони «червоні», адже боротьба з «комуністичною загрозою» отримувала надпотужну підтримку й дозволяла довго камуфлювати патологічну жорстокість пишними лаврами «борця за цінності вільного світу проти сил темряви». Або боротьби просто за «наш народ» проти «чужинців», «гнобителів», «антидержавників», якими оголошувалися цілі етноси чи масові рухи. Розкажемо, як просуваються останнім часом судові розслідування у справах організаторів і виконавців масових порушень прав людини, скоєних колись у Аргентині, Гватемалі, Руанді, Чаді, Чилі. Чи є в світі справедливість принаймні в цих справах?

РУАНДА

У Руанді в 1994р. протягом приблизно 100 днів було вбито від півмільйона до мільйона людей. Події отримали широке міжнародне визнання як Руандійський геноцид. Масове вбивство скоїли здебільшого представники домінуючого етносу хуту по відношенню до меншини тутсі під гаслами «справедливої помсти» за колишнє колоніальне гноблення з боку тутсі та нові антихутівські підступи. Багато винищили й тих хуту, які виступали за мир. Ще б пак, «запроданці», «п’ята колона»!

Масовим убивствам 1994р. передувала кількарічна кампанія з демонізації тутсі, розпалювання ненависті до них. Серед багатьох прийомів — термін «таргани» як позначення всіх представників тутсі. Хутівський уряд підтримував заідеологізовані «патріотичні» молодіжні організації, поширення людиноненависницької пропаганди ультранаціоналістичного типу. Зокрема, великої популярності набули «Десять заповідей хуту» — нічого не нагадує?! Діяльність ЗМІ «Вільне радіо і телебачення тисячі пагорбів» стала відтоді хрестоматійним прикладом розпалювання міжнаціональної ворожнечі. Шок від результатів цієї пропаганди був таким сильним в усьому світі, що судді відправили до тюрми не лише силовиків-організаторів і рядових убивць, але й деяких із тих, хто сам не вбивав, проте мотивував інших на це. Кілька руандійських медійників, редакторів отримали тривалі, у т.ч. довічні, терміни ув’язнення.

Передплата на сайт-газету nr-logo

1 міс. Время доступа:
1 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
30,35 грн
3 міс. Время доступа:
3 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
91,05 грн
6 міс. Время доступа:
6 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
182,10 грн
12 міс. Время доступа:
12 м. 0 дн. 0 ч. 0 мин.
364,20 грн
31.03.2018 new-republic

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Login form

[wppb-login]

×